Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kényelmes utazás kicsikkel és nagyobbakkal

Érdekességek2018. július 17.

Néhány körültekintő óvintézkedéssel könnyen elejét vehetjük az utazásokkal járó hisztinek és nyűgösségnek – lássuk, mire érdemes ügyelnünk…

Ott vagyunk már? Mikor érünk már oda? Mennyit kell még menni? Ha utaztunk már egy vagy több gyerekkel kirándulni, nyaralni vagy távol élő rokonokat meglátogatni, ezek a kérdések  biztosan ismerősen csengenek. Néhány körültekintő óvintézkedéssel könnyen elejét vehetjük a hosszú utazással járó nyűgösségnek – lássuk, melyek ezek…

Nyáron többet utazunk, sokan akár 10 órát is az autóban töltenek, míg megérkeznek a nyaralási úticélhoz. Felnőttként sem könnyű a hosszú út alatt, de a koránkelés, készülődés, pakolás vagy vezetés miatt jelentkező fáradtság mellett az elcsigázottságunk csak tovább nő, ha a gyerekek unatkozni kezdenek útközben… és ennek hangot is adnak.A hosszú utazást a gyerekek sokkal rosszabbul tűrik, mint a felnőttek, de ha képesek vagyunk felmérni a kicsik igényeit, és  lekötjük a gyermekek figyelmét az utazás ideje alatt, nyugodt szívvel  vághatunk bele akár ezer kilométeres autóútba is. Lássuk, mire érdemes mindenképpen felkészülnünk, hogy megelőzzük az ilyen esetekben oly gyakori  nyűgösséget, dühkitöréseket és hisztit?


Játék az egész világ

Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője szerint ha 1 év alatti gyermekkel kelünk útra, akkor a legszerencsésebb, ha az utazás kezdetét az alvás idejére időzítjük, vagy ha bírjuk az éjszakai vezetést, akkor este indulunk, így mire a kicsi felébred, már meg is érkezünk. Azonban még ha sikerül a legoptimálisabban is szerveznünk az utat, az alvós állatka, legkedvesebb plüss vagy más, a kis csecsemő által kedvelt játék, csörgő, rágóka stb… mindenképpen legyen velünk. A korosztályának megfelelő – puha, tapintható és színes- könyvek is leköthetik figyelmét egy időre, különösen ha mellé ülünk, és együtt nézegetjük vele a könyvet. Egy időre lekötik a figyelmet a tükrös játékok is, amiben a baba nézheti magát, vagy a hangot adó (csak amit a felnőttek füle hosszabb ideig is elbír!) játékok nyomogatása.

A könyv minden korosztály számára jó ötlet, a még olvasni nem tudó kisebbek-nagyobbak is élvezik a Keresd meg! típusú játékokat, ezt gyakorlatilag bármilyen képeskönyvvel játszhatjuk. Az nyer, aki elsőként bukkan rá arra, amit a képen megnevezünk – mondja a pedagógus. Ezt akár könyv nélkül is játszhatjuk. A gyerekeknek arra kell figyelniük, hogy mikor jön szembe az úton egy sárga autó, vagy halad el mellettünk kamion, vagy mikor látnak egy kék házat, vagy épp valamilyen állatot. Bármilyen feladvány jöhet, az nyer, aki elsőként látja meg a megjelölt tárgyat.

Óvodáskortól már „írhatunk” közösen mesét. Valaki elkezdi, majd mindenki hozzátesz egy mondatot, így vicces történeteket gyárthatunk, így jól telik az idő.

Vihetünk a színezőket és ceruzákat is, de mivel az autóban rendre szétgurulnak, válasszuk inkább a gyerekkorunkból jól ismert mágnestáblát, amire rajzolhat.  A különböző matricás könyvek is jó időre lekötik a gyerekek figyelmét.

Nagyobbakkal már társasozni is lehet. A mágneses változatokban az a jó, hogy a bábuk útközben is a helyükön maradnak, illetve a kézben tartható kártyajátékokkal is egészen sok időt el lehet tölteni. Kisiskolásokkal is „írhatunk” mesét, de ők már szóláncot (a szó utolsó betűjével, vagy szótagjával kell kezdeni a következőt) vagy barchobát is szívesen játszanak.

Ha nem autópályán visz az utunk, térképeset is játszhatunk. Ehhez nyomtassuk ki a térképet, amin a gyerekek követhetik az útvonalat, amerre megyünk. Figyelhetik a városnév táblákat, bejelölhetik, melyiket hagytuk már el, melyik folyó felett haladtunk át, sőt ki is egészíthetik, ha például láttak valami érdekeset az adott útszakaszon, akkor berajzolhatják.
És ne feledkezzünk meg az olyan klasszikusokról sem, mint az akasztófa, vagy amőba, amihez szintén elég egy papír és ceruza.

A legjobb, ha az egész család együtt utazik, az egyik felnőtt figyelmét a gyerekeknek szentelheti, ez nagyban megkönnyíti az egész utazást.


Tippek nyűgösség ellen

Az útra mindig a gyermek kedvenc ételeit és italait készítsük be, hogy adott esetben az éhség és a szomjúság ne terhelje túl az amúgy is stresszes helyzetet.

Indulás előtt vegyük sorba, biztosan nálunk vannak-e azok a tárgyak, amelyekhez a gyermek különösen kötődik, legyen ez cumi vagy plüssállat vagy alvórongy.

Legyen nálunk váltóruha, hiszen balesetek mindig előfordulhatnak – ne jelentsen gondot a trikóra vagy szoknyácskára löttyintett üdítő vagy az elkenődő csokimorzsa…

Vigyünk magunkkal hangoskönyvet. A színművészek tolmácsolásában közreadott mesék kitűnően lekötik a gyermek figyelmét, már az óvodások is szívesen hallgatják például Mazsola kalandjait. Ha vezetés közben zavarna bennünket a szöveg, inkább vigyünk magunkkal mp3-lejátszót, amiről a gyermek fülhallgatóval élvezheti a mesét.

Legyen kéznél a higiéniai felszerelés, legyen az zsebkendő vagy popsitörlő vagy épp a pelenka. És ügyeljünk, hogy a legfontosabb dolgokat ne az útszélen parkolva kelljen előbányászni a csomagtartóból.

Ha nem vonattal vagy autóbusszal megyünk, időről időre álljunk meg egy-egy pihenőhelyen, mozogjunk egy kicsit, engedjük, hogy a gyermek valami kedvére valót válasszon a shopban, szeretgessük, dédelgessük meg a gyermeket. Ha a hely alkalmas rá, fogócskázhatunk is.

Kisgyerekkel autóbusszal vagy vonattal ne induljunk messzi országokba, mivel a kicsik az egész napos buszutat aligha viselik el jól, adjunk kezükbe bármit is. És egy rosszul kezdődő vakáció könnyen rosszul is folytatódik. A Balaton és a Velencei tó, egy szép dunai vagy vízközeli alföldi település is élményteli vakációt kínálhat a kisgyerekes családoknak – és nem utolsó sorban, nyugalmasat.  Képletesen szólva tehát:  addig nyújtózkodjunk, amíg a gyerek takarója ér. 


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.