Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Készüljünk okosan a közelgő ünnepre! Öröm és szomorúság?

Érdekességek2023. december 24.

A karácsonyi időszak legtöbbünk számára a lázas készülődésről, az ajándékok beszerzéséről szól, mintha folyamatosan versenyt futnánk az idővel, de közben megfeledkezünk a legfontosabb dologról: a pihenésről és az együtt töltött minőségi időről.

Ünnepre hangolódás testileg és lelkileg

Bármennyire is azt sulykolják belénk a tévéreklámok, hogy igyekezzünk a tökéletes ajándékot megszerezni, amíg még lehet, a szeretet ünnepe ennél jóval többről szól.

Először is meg kell tanulnunk egy kicsit lassítani, ugyanis egész évben rohanunk, túlterheljük magunkat, s ebből a felgyorsult, túlfeszített állapotból egyáltalán nem könnyű átváltani egy nyugalmasabb, pihenő üzemmódba. Hasonlóan érezzük magunkat, amikor nyaralni megyünk, hosszasan készülünk rá, nagyon várjuk, s amikor elérkezik, mégis szinte nehéznek tűnik a gondtalan semmittevés. A legokosabb tehát, ha megpróbálunk fokozatosan átállni, vagyis már hetekkel korábban elkezdünk lefaragni a teendőinkből.

Kizárólag azokat a feladatokat végezzük el, amelyek feltétlenül fontosak, emellett azt is érdemes szem előtt tartanunk, hogy nyugodtan eloszthatjuk az elvégzendő munkát kisebb részekre, nem kell egy nap alatt mindent megoldani. Ugyanez igaz a vendéglátásra is, tízféle süti helyett háromféle finomság is bőven elegendő. Tudatosítani kell magunkban, nem az a fontos, hogy mindenhol makulátlan tisztaság uralkodjon, hanem az, hogy együtt tölthessünk egy kis időt, teljes figyelemmel, miközben kikapcsolódhatunk, jókat beszélgethetünk.

Talán még a fizikai ráhangolódásnál, a lelassulásnál is nehezebb lelkileg felkészülni a közelgő ünnepre, különösen akkor, ha nemrég veszítettük el egy szerettünket. Ez az időszak minden olyan érzelmet felhoz, amelyet egész évben igyekeztünk elrejteni.

Mi segíthet a karácsonyi időszakban?

Azokban a napokban, amikor minden trauma ismét felszínre kerül, tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül a fájdalmunkkal, természetes, hogy kavarognak az érzelmek, hogy bizonyos dolgokat megváltoztatnánk, ha tehetnénk. Jogunk van egy picit elmerülni ezekben és teret engedni a szomorúságnak.

A szeretet ünnepe ugyanis emlékeztető is, amely lehetőséget teremt arra, hogy számot vessünk, átgondoljuk, hogy milyen szomorú és örömteli események történtek az elmúlt évben.


Kik azok a kitüntetett személyek, akiknek esetleg jóval több figyelmet kellett volna szentelnünk?

Éppen ebben rejlik az ünnep varázsa, hogy miközben megéljük lélekben a fájdalmas veszteségeket, látjuk, hogy mennyi kincs vesz minket körbe, a családunk, a barátaink, a házi kedvenceink. Akit elveszítettünk, éppúgy velünk lesz az elmesélt történetek által, a felidézett mondatai révén. Ne féljünk emlékezni, mert bár néha nagyon fájó, különösen karácsonykor, valamelyest mégis örül a lelkünk a rá való emlékezéssel, hiszen ez azt jelenti, hogy része volt az életünknek, rengeteg közös élményt köszönhetünk egymásnak, a szeretete pedig örökre velünk marad. Az átadott tudása, a szokásai, a számára fontos értékek mind beleivódtak a lelkünkbe, melyeket továbbvihetünk, ha szeretnénk ily módon is megemlékezni róla. Így velünk maradhat az apró cselekvésekben is, nem csak az emlékeinkben.

Töltsünk minőségi időt a családunkkal!

Közhelyesen hangzik, de sokan nem jó értelemben gondolnak rá. Fontos különbséget tennünk a kifogástalan vendéglátás és az eltöltött minőségi idő között.

Előbbi azt jelenti, hogy kizárólag a finom fogásokra, a díszítésre fókuszálunk, remélve, hogy mindenki elégedett lesz. Utóbbi pedig, hogy egymásra figyelünk, teret engedünk a mély beszélgetéseknek, a nevetésnek, a sírásnak, és nem foglalkozunk azzal, ha esetleg csak egy visszafogott, szolid ebédre és vacsorára jut idő.

Engedjük el az elvárásokat!

Ami pedig a „karácsonyi szokásokat” illeti, engedjünk a megszokott, elvárt dolgokból: ha nekünk idén egy kisebb fenyőfa jobban tetszene, netán egy asztali dísz fejezné ki érzelmi világunkat, nyugodtan hagyjuk el a „kötelező” elemeket. Teremtsünk olyan otthont, amelyben a dekorációk összhangban vannak a belső világunkkal. Meg lehet adni a módját az ünnepnek szolidabb formában is.

Ha viszont díszektől roskadozó fenyőfára vágyunk, csodálatos fényfüzérekkel, akkor ne korlátozzuk magunkat, bátran borítsuk fényárba otthonunkat! Arra viszont figyeljünk, hogy legyen elég stabil a karácsonyfa, különben a boruló fenyős történeteket tovább gyarapíthatjuk egy saját példával.

Dr. Scheszták Dóra
gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.