Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Két nyári szokás az ép fogakért! Kövesd!

Érdekességek2017. augusztus 12.

Fogaink egészségnek megőrzése érdekében a rendszeres fogápolás és az alapos szájhigiénia elengedhetetlen. A kor előrehaladtával azonban összeadódnak az évek során szájüregünkben megtelepedő baktériumok száma, a táplálkozásunkból eredő savak és más károsító tényezők hatása. Nem is gondolnánk, de a napsütéses, nyári időszakban is vannak olyan sokak által elkövetett, fogainkat romboló dolgok, amikkel hozzájárulunk a fogszuvasodáshoz.

A hőmérséklet emelkedésével nő szomjúságérzetünk, s szervezetünk vízháztartása egyensúlyban tartása céljából önkéntelenül is kívánjuk a folyadékot. De mi van, ha a hideg folyadék, vagy akár egy fagyi elfogyasztása fájdalmat okoz fogunkban?


Ha azt tapasztaljuk, hogy a hideg hatására hirtelen fájdalom nyilallik fogunkba, nagy valószínűséggel fognyaki érzékenység áll a dolog hátterében. A fognyaki érzékenység során a fog belső állományát alkotó dentin válik szabaddá, s a belsejében levő idegvégződések reagálnak fájdalommal hideg hatására. Az érzékeny fogakat mindenféleképpen kezeltetni kell. Nem a fájdalomenyhítés miatt kell fogorvoshoz fordulni, hanem, hogy a kezelőorvos kiderítse a jelenség hátterében meghúzódó okot. A kezelés mikéntjét az adott fog alapos, fogorvos általi megvizsgálása utáni mérlegelés dönti el. Fel kell tárni, hogy a dentin-érzékenység hátterében fogszuvasodás vagy más ok áll-e. 

Az sem mindegy, mivel csillapítjuk szomjunkat a kánikulában. A cukros üdítők, gyümölcslevek erőteljesen rongálják a fogzománcot. Sokan büszkén hangoztatják, hogy lemondanak a cukros üdítőitalokról, s helyette 100%-os narancslevelet fogyasztanak. Nem is sejtik, mennyit ártanak ezzel fogaiknak. A gyümölcsökből készült italoknak ugyanis igen magas a savtartalma, ez pedig felborítja a szájüreg PH-értékét, s károsítja a fogzománcot. Különösen káros, ha narancslé fogyasztása után azonnal nekilátunk fogat mosni. Magas savtartalmú italok és ételek fogyasztása után érdemes 15-20 percet várni a fogmosással, hogy elkerüljük a fogzománc károsodását. 

A kánikula okozta szájszárazság nagyon ártalmas, ugyanis nyálunknak rendkívül fontos szerep jut a savak közömbösítésében, megfelelő mennyiségű folyamatos „nyálállomány” nélkül a fogaink sokkal sérülékenyebbé válnak. Különösen gyakori a szájszárazság azok esetében akik olyan gyógyszerkészítményt szednek, melynek mellékhatásai között szerepel a szájszárazság, ezek néhány antidepresszáns, fájdalomcsillapító, allergiagyógyszer, vérnyomáscsökkentő stb. A csökkent nyálelválasztást gyógyszerszedés esetén a nyári kánikulában különösen fokozni kell nagyfokú folyadékbevitellel. A legjobb, ha natúr ivóvizet fogyasztunk, mely nem tartalmaz se szénsavat, sem édesítőszereket. 

Nyári időszakban megfigyelhető, hogy csökken az étvágyunk, s inkább csak iszunk egész nap. Sokat kirándulunk, s sokszor csak édes kekszet, nasikat veszünk magunkhoz, ha megéhezünk. Az ártalmatlannak tűnő kekszek azonban igencsak károsak fogainkra, könnyen beleragadnak, ami fogszuvasodáshoz vezethet. Vihetünk magunkkal kiránduláskor zöldségeket, gyümölcsöket, melyek nem romlanak meg és sokkal egészségesebbek, mi több a nyáltermelést is elősegítik. 

Jó szolgálatot tehet, ha van nálunk úti fogkefe, amely kis helyen elfér, összecsukható, s általa frissen tartható a lehelet, bárhol eltávolítható a lepedék, nem marad egész nap szájüregünkben, fogaink közé szorulva az ételmaradék. Fogorvostól való félelem, félelemoldás


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.