Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ki az úr a háznál? Csak tán nem a gyerek?!

Érdekességek2024. október 05.

Ki hordja a kalapot? Ki az úr a háznál? Csak tán nem a gyerek?! Bizony, vannak családok, ahol a gyerek uralkodik. A szülők, a legjobb szándékkal, de úgy elkényeztetik, vagyis inkább úgy elbizonytalanítják csemetéjüket, hogy náluk bizony a gyerek a ház ura. Körülötte forog minden.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Kényeske - fényeske

A kisgyermeket komolyan megterheli az a felelősség, amit a kényeztető szülő ráterhel. A gyereknek nagyon fontosak a korlátok, amiket a szülő állít fel, és amikhez konzekvensen ragaszkodik. Csak az a szülő tudja megtartani a tekintélyét, aki következetesen ragaszkodik a maga által állított elvekhez, korlátokhoz és ezektől nem tér el ésszerű ok nélkül. Azok a szülők, akik véletlenszerűen állítanak fel korlátokat a gyerek elé, félelmet és teljes belső bizonytalanságot váltanak ki a gyerekből. Joggal merül fel hát a kérdés, mi számít kényeztetésnek?

Elkényeztetett az a gyermek, akinek nincsenek egyértelmű korlátok az életében. Aki nem tudja, mennyi az elég csokoládé, mikor kell pihenni, és mikor van itt a játék ideje. Aki önkényesen akarja irányítani a szüleit, mert tőlük is azt látja, hogy önkényesen irányítják az ő napját. Nyafog, ha akarata nem teljesül.

A bántalmazó kapcsolat bizonytalansága

A bántalmazó kapcsolat egyik fő ismérve, hogy az egyik szülő - apa, vagy anya, bármelyik lehet! - nem állít fel konzekvens szabályokat. Vagy egyik percben tilt, a másikban megenged, vagy az egyik szülő által felállított és betartott szabályok megszegésére buzdítja a gyereket. Ilyen lehet péládul az ágyon ugrálás tilalma. Apa nem engedi, hogy a gyerek ugráljon az ágyon,anya jó mókának tartja és kifejezetten apát bosszantva támogatja a gyereket abban, hogy az ugrálhasson, ezzel aláásva a másik szavába vetett bizalmat. Vagy ha apa minduntalan friss - korábban nem látezett -szabályokat talál ki és anyára lőcsöli, hogy az tartassa be azokat úgy, hogy a szabályok korábban még vagy nem is léteztek, vagy anya másként húzta meg a határokat benne. Például a gyerek először lát kacsákat, anya ad neki kacsaeledelt, hogy ő etethesse a kacsákat, apa pedig lehurrogja anyát, hogy milyen hülye, nem tudja, hogy a kacsákat tilos etetni és különben is megcsípheti a gyerek kezét, és anyától várja, hogy a korábbi engedély ellenére elvegye - az érthetően hangosan méltatlankodó - gyerektől a kacsakaját. A bántalmazó kapcsolatban ezek a játszmák csak részben a gyerekről szüólnak, inkább azt célozzák, hogy az elnyomó fél uralkodhasson az elnyomottak felett - ilyenkor a gyerek szinte mindig elnyomott.


Ha a kapcsolatunk ilyen természetű, célszerű lehet a váláson, szakításon munkálkodni, mert a gyereket is tönreteszi, nem csak az elnyomott felet. Segítséget kérni nem ciki, számos közösség van, ahol támaszt adnak az ilyen családban élőknek.

HKépforrás: Canva Pro adatbázis.atáron innen, határon túl

A gyermek határainak megszabása a szülő következetességétől függ. A kisgyermeknek különösen, de még a kamaszoknak is szükségük van feladatokra, fix pontokra a napirendjükben, amiket a családért, a közösségért kell elvégezniük. Ez nem mindig kellemes dolog, néha meg is lehet tőle szabadulni, de alapvetően az ő tisztük. Az egész piciknek a biztos napirend még egyértelmű, de az évek előrehaladtával ez egyre lazulhat.
 

A tiltás varázsa

Kati kisfia, mikor édesanyja következetesen tilt, rendszeresen megköszöni. Lelke mélyén érzi, hogy szüksége, mégpedig nagy szüksége van a tiltásokra. Kati kisfia ösztönösen felismerte azt, amit nagyon sok szülő csak a gyermek kamasz kora után ismer fel. A gyerek személyiségének szüksége van a jól felismerhető, megtartható tiltásokra.

Érvek a határok mellett

A következetlenség azért veszélyes, mert világosan kijelölt határok nélkül nem alapozódik meg, és nem erősödhet meg a biztonságérzete. Ez pedig olyan hiány, amelyet később vagy egyáltalán nem tud majd, vagy nagyon nehéz lesz pótolnia. Az, hogy valaki a fiatal felnőttkor szakaszában meg tudjon birkózni az egzisztenciateremtés nehéz feladatával, ennek sikeres megoldásának az alapfeltétele a belső biztonság. Amelyhez hozzátartozik annak ismerete, hogyan alakul ki egy közösség működésének rendje, amely szabályokon alapul: engedményeken és tiltásokon. E nélkül az ismeret nélkül nehéz összehangolnia a saját igényeit a külvilág akaratával.

Azon kívül pedig, amikor a felnőttségről alakuló képe nem vonzó, mert a szülő nem képes átlátható határokat teremteni, a pillanatnyi mindent szabad és mindent lehet kaotikus univerzumában, (mert hiszen a felnőttek sem tudják, hogy mit akarnak) semmi sem tudja motiválni arra, hogy megtanuljon szembenézni az emberi élet adta feladatokkal és vállalni döntéseinek a felelősségét, vagyis nem fog ezekkel szembenézni. Miért tenné?

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ésszerű határok

A biztonság alapfeltétele az átlátható határok. A határok kijelölésének bizonytalansága nem tartozik a fejlődő értelemre, nem cél, hogy olyasmivel terheljük meg, amihez még nem elég érett, de hiba lenne nem ismertetni meg fokozatosan a felelősséggel. Lassan és állandóan kell tanulnia azt a leckét, hogy akár a legapróbb cselekedeteinknek súlya és következménye van, és hogy cselekedeteink egy nagyobb rendbe illeszkednek, amit a mindenkori mikroközösség szab meg: a család. Amely viszont...

...figyel az igényeire

A fölállított napirendből adódó kötelességek állandóan bővülnek, de a gyereket bele lehet, és bele kell vonni abba, hol legyenek ezek a határok. A személyiségfejlődés része, hogy megtanuljon okos alkukat kötni, hogy véleményét, ha nem is történik minden aszerint, jogosnak tekintsék - vagyis: abszolút értelemben partner lehessen. Magyarul a határok nem arra szolgálnak, hogy fegyelmet teremtsünk a tekintélyelvűség alapján. Hanem arra, hogy a fegyelem fokozatosan a gyermek belső igénye legyen, és rávezetni a belátásra, hogy erre ő érdekeinek védelmében is szükség van. Vagyis a határok rugalmasak.

A szocializálódás része, hogy a gyermekünket megismertessük - nevezzük bárminek is: szabályoknak, határoknak, rendnek - azokkal a törvényszerűségekkel, amelyek meghatározzák az ember életét. Irántuk érzett szeretetünk visszaüthet, ha a határokat messzebbre toljuk abban a szent és megbocsátható tévedésben, hogy ráérnek még tanulni a felelősség és a kötelesség leckéjét. Mert voltaképpen erről van szó. Az irántuk érzett szeretet abban találja meg legszebb és legnemesebb kifejeződését, ha meg tudjuk a gyermeket tanítani arra, hogyan éljen okosan ezekkel a határokkal.

Csakugyan, csupán két csodálatos ajándékot adhatunk nekik. Gyökereket és szárnyakat.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.