Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kicsiknek ne adjunk mogyorót, mandulát, pisztáciát

Érdekességek2022. október 16.

„Erre csörög a dió, erre meg a mogyoró” – ismerős a gyerekdal mindenkinek. Amilyen barátságos a dal, olyan veszélyes lehet a mogyoró vagy a dió a kisgyermekek számára.

Fotó: pixabay.comÉs ebben az esetben nem az allergiáról van szó, hanem arról, hogy a félrenyelt egész mogyorók, pisztáciák, kesudiók, diók és a hasonló nassolnivalók akár műtéthez is vezethetnek.

Szájba, orrba, fülbe kerülhet

A kisgyermekek kreatívak, mindent a szájukba vesznek, orrukba tesznek, fülükbe raknak. A mogyoró vagy a pisztácia mérete a legveszélyesebb tartományba esik, ugyanis a szájba vett finomságokat félrenyelve, azok a kisgyermekek légútjaiba kerülnek, amit méretükből eredően éppen el tudnak zárni.

Egy ártalmatlan félrenyelés is nagy bajt okozhat, ha mogyoró vagy hasonló nassolnivaló jut a légutakba; ennek pedig a kisgyermekeknél viszonylag nagy a kockázata. Ők még nem tudják a mogyoróféléket tökéletesen megrágni, és nevetés vagy egyéb ok miatt könnyen félrenyelhetik azokat.

Ijesztő tünetek akár másnap is

Ha megtörtént a baj, a tünetek ijesztőek: a gyermek köhögő-rohamot kap, elsápad, elkékül a bőrszíne. Különösen riasztó ez a tünetegyüttes akkor, ha mindez a mogyoró vagy pisztácia – sokszor észre sem vett – félrenyelése után több órával vagy netán több nappal következik be, amikorra a félrenyelt mogyoró vagy pisztácia a légutakban átnedvesedve épp akkorára duzzad, hogy egy adott tüdőrészt elzár. A szülők ilyen esetben azt sem tudják, hogy mire gyanakodjanak… Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni vagy az ügyeletet hívni! Egyes esetekben műtéti megoldáshoz kell folyamodni.

Maradandó károsodást is okozhat

A légcsőbe vagy főhörgőkbe került idegen testek, így a mogyorófélék is, gyulladást idéznek elő és a tüdőszövet maradandó károsodásához, pusztulásához vezethetnek.

Ha arról van szó, hogy idegen test kerül a kicsik légcsövébe vagy valamelyik hörgőjébe, akkor az esetek mintegy 99 %-ában mogyoróról, pisztáciáról van szó!

Jobb tehát az elővigyázatosság, 5-6 éves kor alatt nem szabad a kisgyermekeknek egész mogyorót, pisztáciát, kesudiót, diót adni! Csokoládé vásárlásakor sem jó választás az egész mogyorót vagy nagyobb manduladarabokat tartalmazó finomság.


Fotó: pixabay.com

A bejgli nem okozhat bajt

Ha elég nagy a gyermek, 5-6 éves, és először kap egész mogyorót, diót vagy pisztáciát, az feltétlenül szülői felügyelet mellett történjen! El kell magyarázni a gyermeknek, hogy a mogyorót, diót és egyéb darabos finomságokat lenyelés előtt alaposan meg kell rágnia, miközben eszik, nem szabad ugrálnia, szaladgálnia, hanem a rágásra és nyelésre kell koncentrálnia.

Természetesen a darált diós bejgli, a tört mogyorós csokoládé vagy az őrölt mandulás sütemények nem jelentenek veszélyt a kicsikre, bátran lehet velük kínálni őket – persze mértékkel –  karácsonykor is.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).