Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Közeleg az iskola - mire figyeljen a szülő?

Érdekességek2024. augusztus 30.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ha van iskolás gyerekünk, akkor augusztus vége felé már elkezdünk aggódni: Te jó ég, nehogy valamit elfelejtsek! Tankönyv, ebéd, edzés, zeneiskola, buszbérlet, diákigazolvány, tornacucc, stb. Beiratkozni, elintézni, megvenni, leadni, felvenni, átírni, rákérdezni, elvinni, felhívni. Mindeközben persze nem szabad elfeledkeznünk magáról a gyerekről sem. Hiszen miatta van ez az egész, nem?  

Sok mindenre kell hát gondolnunk, nézzünk most meg ezek közül csupán néhányat!

Vajon szívesen megy a gyerek iskolába?
A legtöbb gyerek nem igazán rajong a suliért, és bizonyos szempontból megérthetjük őket. Különösen kisebb korban igaz az, hogy nincsen olyan, hogy "rossz gyerek" - ha ugyanis a gyereket rossznak ítéljük meg, akkor csakis saját magunkat okolhatjuk érte. A szülő az, aki formálja a gyereke életét, a tanár az, aki ugyanezt teszi az iskolában, maga az iskola az, amely megszabja azokat a feltételeket, és megteremti azokat a lehetőségeket, amelyek alapvetően befolyásolják a gyerek közérzetét, és persze a fejlődését is. Szóval, ha azt gondolod, Te nagyszerű szülő vagy, és közben a gyereked rosszul érzi magát az iskolában, akkor el vagy tévedve egy kicsit. Oda kell rá figyelni, hogy mi történik a suliban.

Ha a gyerek kelletlenül megy az iskolába szeptemberben, akkor az nem feltétlenül probléma, mert lehet, hogy az első hét után feloldódik benne minden feszültség, és jól érzi majd magát. A nagy gondot az jelenti, ha a gyerek eleve utálja az iskolát, és ez a helyzet év közben sem változik. Gondolj csak bele, egy iskolás gyerek sokszor napi 8 órát tölt el iskolai környezetben, tulajdonképpen a fél életét ez teszi ki. Ha nem szereti, ha rosszul érzi magát benne, ha szenved, akkor valamit tenned kell.

Figyelj!
Az első dolog, hogy észrevedd azt, ha valami nem klappol. Ez csak úgy lehetséges, ha ismered a gyereked, és odafigyelsz rá. A "Mi volt ma a suliban?" "Semmi." típusú párbeszéd nem igazán előre mutató.

Érdekeljen, hogy mi volt az iskolában, kérdezz rá, tudd meg! Nem mindig az az információ a fontos, ami a tanítással kapcsolatos.

Történhetnek dolgok az udvaron, a szünetben is. Lehet, hogy csak a testnevelés óra a problémás. Lehet, hogy a büfé nem az igazi.


A gyerekek lelke nagyon érzékeny, és nem mindig beszélnek a problémáikról. Teljes bizalomnak kell lennie közöttetek, és a gyerekednek tudnia kell, hogy mindig ő áll a középpontban, ő a legfontosabb, nem pedig az eredmények vagy az osztályzatok. Ha hibázik, nem a büntetés az első, hanem a megoldás keresése. A tanulságokat ráér később is leszűrni. Ha a bizalom a helyén van ebben a kapcsolatban, akkor magától is elmondja majd neked, ha valami nyomja a szívét.

Szüntesd meg a problémákat!
Ha már tudod, mi a probléma, akkor tegyél érte, hogy az megszűnjön!

Beszélj a tanárral, ha kell. Beszélhetsz a többi szülővel is. Minden problémára létezik megoldás. Ha úgy érzed, az iskolában nem alakult ki a megfelelő kapcsolat a gyerekek között, hívj meg az otthonodba pár osztálytársat. Ne a számítógép előtt üljenek egész nap, hanem figyelj rá oda, hogy aktívan teljen el a nap! Még segítség is lehet számodra, ha egymással játszanak, és legközelebb a másik szülő vigyáz rájuk.

Ha a gyereknek kicsi az önbizalma, vidd el sportolni, vagy valamilyen szakkörbe! Ha tanulási nehézségei vannak, ülj le vele, és tanulj! Ha az a baja, hogy csak neki nincs az osztályban valamilyen divatos játéka, hát vedd meg neki, ha ez megoldható!

Néha a legnagyobb gondot a tanár jelenti, vagy maga az iskola. Ha úgy érzed, az iskola nem megfelelő a gyereked számára, ráadásul nem partner abban, hogy megszüntessék a problémát, akkor még mindig átviheted őt egy másik iskolába. Ezzel persze óvatosan kell bánni, ha lehet, kerülni, ha viszont szükségessé válik ez a lépés, akkor meg kell lépni, különös gondot fordítva arra, hogy megfelelően válaszd ki az új iskolát.

Minden problémára van megoldás, ha képes vagy rugalmasan gondolkozni.

Önállóság
Nem foghatod a kezét egész életében. Néha el kell engedni, és Te vagy a felelős azért, hogy ezeket a helyzeteket hogyan éli meg a gyermeked.

Az önállósághoz bizonyos képességekre lesz szüksége, és a megfelelő hozzáállásra. Bátorság, kreativitás, kitartás, céltudatosság. Ezek a képességek mind megvannak a gyerekedben, csak meg kell őket találnod.

Küldd el a boltba vagy a postára néha egyedül, adj neki zsebpénzt, hogy vásárolhasson a büfében, tanítsd meg olyan dolgokra, amelyek a segítségére lesznek azokban a helyzetekben, amikor nem vagy mellette!

Szabadság
Mint szülőnek, ki kell jelölnöd azt az utat, amin elindulhat a gyereked, ugyanakkor lehetőségeket is fel kell kínálnod a számára. A választás lehetőségének eredménye a döntés. Ha a gyerek önállóan is dönthet, akkor saját maga fogja alakítani az életét, és ezt nem árt minél hamarabb megszoknia. Ha mindent Te mondasz meg neki, mi lesz vele felnőtt korában? Mindenféleképpen szükség lesz tehát alternatívákra, és ha csak bizonyos keretek között is, de engedned kell a gyereknek, hogy bizonyos döntéseket önállóan hozzon meg.

Felelősség
A döntésekkel együtt felelősséget is adsz a gyerekednek. Ez fontos. Te is felelős vagy érte, ugyanakkor neki is felelnie kell a saját döntéseiért. Ez néha lemondásokkal járhat, de ha végig mellette állsz, hamar meg fogja tanulni, hogy a döntései következményekkel járnak, amiket nem tekinthet semmisnek. Ha kutyát akart, de egy hét múlva már nincs kedve sétáltatni, nem az a megoldás, hogy átvállalod ezt a feladatot. Kereshettek neki új gazdát együtt, de addig gondozza ő. Ha valamit elvállalt az iskolában, ne engedd meghátrálni. Segíts neki, de csak annyit, amennyit szükséges. Minél több dolgot teszel meg helyette, annál többet veszel át a felelősségből is tőle. Ez nem minden esetben hasznos.

Ez csak néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ha a gyerekünk iskolás. Biztosan tudnál Te is mondani még jó párat. Talán legközelebb hozzáteszek még valamit ugyanehhez a témához.

Szűcs Tibor

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.