Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Közös nyaralás - hogyan ne menjetek egymás agyára?

Érdekességek2018. július 23.

A nyaralás hosszabb időre összezár két embert. Ez alatt sok minden kiderülhet a másikról, amit esetleg még nem is tudtunk, vagy csak sejtettünk. Ezért az együtt töltött szabadságot egy kapcsolat próbájának is felfoghatjuk, és ez nem csak a legelső alkalomra vonatkozik. Ha kicsit odafigyelünk, és nem siklunk el a jelek felett, a közös nyaralás során évről évre tesztelhetjük kapcsolatunkat, annak hullámzását és pillanatnyi állapotát.  

Az első együtt töltött hét

A legelső nyaralást egy kezdődő kapcsolatban akár mini-összeköltözésnek is felfoghatjuk.

Nem kell, hogy már a hotelben kedvünket szegje kedvesünk szanaszét hagyott alsóneműje vagy éppen a le nem hajtott WC-ülőke, azonban utólag érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyire tolerálhatóak részünkről az itt felfedezett apróságok, és a párunk mennyire volt nyitott az ezekkel kapcsolatos felvetéseinkre. Ugyanis a későbbi, valós összeköltözés során éppen ezek a pici dolgok tudják majd alattomosan megmérgezni a kapcsolatot.


Könnyen kiderülhet, hogy bár új partnerünk eddig odaadónak mutatkozott a hálószobában a hétvégéken vagy az alkalmi találkozások során, most, a folyamatos együttlét alatt más módon vágyik a testi közelségre, mint mi magunk. Nem feltétlenül az együttlétek gyakoriságában mutatkozik meg ez a különbség, az is előfordulhat, hogy kevésbé, vagy éppen ellenkezőleg, sokkal jobban szeret összebújni, a kezünket megfogni, a közelségünket keresni, mint az számunkra jóleső lenne. Az is előfordulhat, hogy a nyaralásról hazatérve pár napig néma marad a telefon. Az ebből eredő konfliktus vagy ellenérzés származhat az eltérő igényekből is, de az is kiderülhet, hogy a kevesebb intimitást igénylő fél valójában tényleg kevésbé vágyik a másik fél közelségére, mivel nem, vagy kevésbé biztos a kapcsolatban.

A párkapcsolatok rákfenéje a pénz, az ebben rejlő konfliktusok is felbukkanhatnak a szorosan együtt töltött idő során. Vannak, akik természetesnek veszik, hogy a szabadság alatt a pénzügyekben a férfi viseli a nadrágot, mások viszont szeretik egyenlő arányban megosztani a költségeket. Ha az erről alkotott felfogás nagyon eltérő, az bizony kellemetlen helyzeteket szülhet. Jó előre tisztázni, hogy ki mennyit fizet az útiköltségből, szállásból, hogy ne ott érjen meglepetés.

Ne féljünk a felmerülő nézeteltérésektől! De ne is igyekezzünk szőnyeg alá söpörni azokat. Senki nem várja, hogy két, egymás számára még szinte ismeretlen ember mindig mindenről ugyanazt gondolja. A fenti helyzeteknek legjobb megoldása a megbeszélés, a kedves, akár humoros nyílt felvetés. A kapcsolatok tartóssága nem azon múlik, hogy adódik-e egyáltalán probléma, hanem azon, hogy a pár hogyan tudja megoldani azokat. Az első együtt töltött szabadság kiváló alkalom arra, hogy közösen teszteljük ezt a képességünket.

Nyaralás a párunkkal

Az egész éves taposómalom után általában nagyon várjuk a közös kikapcsolódást. Mégis, gyakran nem az elvárásaink szerint sül el a közös szabadság.
Ugyanúgy, ahogy egy keményen átdolgozott nap után nem tudunk hirtelen lazítani, időt kell hagynunk magunknak és egymásnak a nyaralás alatt is az ellazulásra, a hétköznapi gondoktól való elszakadásra. Az első napokban azt is megengedhetjük magunknak, hogy egyedül menjünk sétálni, napozni vagy úszkálni. Szellőztessük ki a fejünket, hogy utána pihenten újra egymásra találhassunk.

A hirtelen ránk szakadó, töményen együtt töltött idő felerősítheti az évközben felgyülemlett feszültségeket, konfliktusokat. Ha nagyon elfoglaltak voltunk, esetleg gyerekek is vannak, előfordulhat, hogy nem beszéltünk meg minden felmerülő nézeteltérést, és kisebb- nagyobb sérelmek maradtak. Van, aki a sértődöttségét nyílt kommunikáció helyett tüntető viselkedéssel próbálja kimutatni, pl. nem ül le vacsorázni a párjával, vagy egész este csak a tévét nézi. Ezeket viszont nem teheti meg az üdülés során, ott akarva-akaratlanul a párunkkal kell lenni.

Nem feltétlenül jó a nyaraláson felhozni, megbeszélni ezeket a negatív érzéseket, főleg egymást hibáztató, szemrehányó módon. Már csak magunk miatt is sokkal tanácsosabb kicsit félretenni azokat, felidézni a régi kellemes élményeket, elnézegetni kedvesünket a strandon, újra felfedezve, hogy miért is találjuk vonzónak, és megpróbálni magunkat felhőtlenül jól érezni - úgy, mint régen. Lehet, hogy egy-két kellemes hét után egészen más színben tűnnek fel a problémák, vagy a helyreállt napi kommunikáció és egymás iránt táplált érzések után könnyebb lesz megbeszélni és közösen megoldani azokat.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Szemészeti szövődmény: A cukorbetegek ötödénél jelentkezik

2025. január 14.



Minden ötödik diabéteszes betegnél jelentkezik szemészeti szövődmény is – derült ki egy országos, reprezentatív felmérésből, amelybe több mint 3500 ötven év feletti embert vontak be.

Ha a cukorbetegek évente részt vennének szemfenékvizsgálaton, jelentősen csökkenteni lehetne esetükben a látásproblémák kialakulásának kockázatát, ugyanakkor a kutatásban részt vevő betegek több mint negyede még sosem volt ilyen vizsgálaton.

Mivel a diabétesz szövődményeként jelentkező szemproblémák hosszú időn át nem okoznak panaszokat, ezért többnyire akkor derül ki, hogy baj van, amikor már előrehaladott állapotban van a betegség.


A szemfenékvizsgálat lehetővé teszi a korai diagnózis felállítását.


Az itt megjelenő apró értágulatok, majd kis vérzések egyértelműen jelzik a problémát. Éppen ezért a cukorbetegeknél évente, ha pedig már szövődmény is jelentkezett, akár 3 havonta ajánlott lenne elvégeztetni ezt a vizsgálatot. Ezzel szemben a kutatásban részt vett cukorbetegek csupán 45%-a volt szemészeti vizsgálaton az elmúlt egy évben, emellett 27%-uk még soha nem járt szemfenékvizsgálaton.

A cukorbetegség szemészeti szövődményeinek kialakulását hatékonyan csökkenti a szoros vércukor-, vérnyomás- és vérzsírkontroll. Mindezek rendbetétele a sikeres szemészeti kezelésnek is feltétele. Kiderült az is, hogy minden ötödik cukorbetegnek nem volt megfelelően beállítva a vércukorszintje, pedig a szövődmények kockázatának csökkentéséhez ez is alapvető lenne.

Mivel a cukorbetegség szövődményeként jelentkező szemproblémák jelentősen csökkenthetik az életminőséget, a látásromlást, sőt, akár a látás elvesztését is okozhatják, különösen fontos, hogy mielőbb megkezdődjön a kezelés. Megfelelő kezelésekkel – lézer és injekciók – 95%-ban kivédhető a cukorbetegség miatti vakság. A kutatásból kiderült az is: az ötvenévesnél idősebbek kb. 20%-a szenved cukorbetegségben, nők és férfiak hasonló arányban, ám az életkor előrehaladtával nő a diabéteszesek száma.

Egy pohár vörösbor elfogyasztása egy óra edzéssel ér fel

2025. január 13.

Egy kanadai kutatás olyan vegyületet talált a vörösborban, amely ugyanazt a hatást éri el egy pohár ital elfogyasztása után, mint egy óra konditermi edzés.

A My Daily szakoldalon jelent meg annak a kutatásnak az összegzése, amely szerint 1 pohár vörösbor elfogyasztása ugyanolyan kedvező hatással bír, mint 1 óra konditermi edzés. Ennek az alapját egy különleges vegyület, a szőlő héjában is található rezveratrol adja, amelyet majdnem tíz éven át vizsgáltak amerikai tudósok, mégsem fedezték fel semmilyen pozitív hatását.

Most a kanadaiaknak sikerült, ugyanis amikor ez a vegyület a szervezetbe jutott olyan mennyiségben, mint amennyit egy pohár átlagos vörösbor tartalmaz, több pozitív élettani hatás is észlelhető volt.

Ilyen a fizikai teljesítmény és az izomerő növekedése, valamint a szívműködés javulása. Ami érdekes, hogy a kutatásban észrevették, hogy ez a három élettani hatás pont olyan mértékű, mint egy óra konditermi edzés utóhatása. Természetesen rendszeresen nem lehet így kiváltani edzést, de egy-egy elmaradt alkalom pótlásához jól jön egy pohár vörösbor, illetve a szőlő, az étcsokoládé, a kakaó és a mogyoró fogyasztása is, hiszen ezek is tartalmaznak rezveratrolt.

Egyébként, aki bort iszik, az a tudósok szerint vonzóbbnak is tűnik mások számára. Csak persze nem mindegy, hogy mennyit.

Azt már sokan vizsgálták és tapasztalták, hogy némi alkoholmennyiség elfogyasztása után másokat vonzóbbnak találunk, mint józanul. De mennyit kell innunk ahhoz, hogy mások szerint vonzóbbak legyünk?

Közvetlen szülés után

2025. január 13.



A szülés, főleg a baba fejének kigördülése változásokat okoz a gát területén. Ezek lehetnek élettaniak, de traumatikusak is, melyek a fájdalom különböző szintjével járnak. 

Kisebb-nagyobb horzsolások, repedések és gyakran a gátmetszés sebe is következménye lehet a szülésnek. Az aranyér is megjelenhet, ill. fokozódhat. A gyógyulás néhány nap, de akár több hét, ami alatt kellemetlen, fájó, húzó, viszkető érzés is lehet. Ez a fájdalom főleg sétálás, ülés, szoptatás és vizeletürítés során jelentkezik, ami kényelmetlenné teheti az egyszerű feladatok ellátását és a baba gondozását is. 

Tisztán és szárazon tartás a gát ápolásának alapja 

A lemosáshoz, akinek nincs bidéje, a kézi zuhany használata ajánlott. Gyengéd, jól irányítható, testmeleg vízsugárral kíméletesen, maradéktalanul eltávolítja a váladékot. Használata nemcsak otthon, hanem a szülészeten és utazások közben is egyszerű. De menstruáció, inkontinencia esetén is igen hasznos. 

Fontos olyan, szülés utáni betétet választani, ami nem csak felszívja a jelentős mennyiségű váladékot, de be is pergeti a betét belsejébe oly módon, hogy nem szívódik ki belőle semmi, és a fehérneműt sem szennyezi.

A jegelés és a gyógynövények hatásai

A szülést követő jegelés akkor segít, ha cél az erek összehúzása, a duzzanatok, a feszítő fájdalom és a gyulladás megelőzése vagy csökkentése. A kereskedelemben kaphatók hideg-meleg terápiás párnák. Ezeket fagyasztva, a baba megszületése utáni élettani horzsolások, apró repedések, valamint a különböző fokú gátrepedések és a gátmetszés varratainak következtében kialakuló kellemetlen érzés és fájdalom csökkentésére lehet használni. Az aranyér okozta égő, irritáló és viszkető érzés enyhítésére is kiváló. 


A gyógynövények közül különösen jó hatású az orvosi Aloe vera és a varázsmogyoró. Az ezekkel átitatott betétek megnyugtatják a szülés utáni fájó, érzékeny gáttájékot, csillapítják a fájdalmát és fokozzák a regenerálódást. 


A gyógynövényes borogatás évezredek óta ismert gyógymód. Nehézkes, „pancsolós” az elkészítése, nem pontos a betétekre öntögetett gyógynövények mennyisége, és nagy része be is szívódik. A házilag készített betét nem steril és a hatékonysága is bizonytalan.