Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Lábápolási tanácsok évszakváltáskor

Érdekességek2022. április 15.

Egész télen zárt cipőbe, csizmába vagy vastag otthoni papucsba bújtattuk a lábunkat, ami valószínűleg nem tett jót az állapotának.  Hiszen a láb bőre szárazzá válhatott, sérülhetett, vagy bőrkeményedések keletkeztek rajta, ezért a megfelelő lábápolás különösen fontos az évszakváltás időszakában. Íme néhány javaslat ahhoz, hogyan hozzuk helyre és ápoljuk a lábfejünk bőrét, körmét a „téli bezártság” után.

Fotó: gettyimages.comMilyen lépések ajánlottak a rendszeres lábápoláshoz a téli cipőkbe zárt lábak állapotának javításához?

1. Egy jó lábfürdő

A lábápolás első lépéseként hetente többször vegyünk egy 10-15 perces, jó lábfürdőt. Az összes elhalt bőr könnyebb eltávolítása érdekében  ezáltal lágyítjuk a láb bőrét. De ügyeljünk arra, hogy a víz ne legyen túl meleg, mert az még inkább szárítja a bőrt (32-37 fok közötti víz az ajánlott).

Valójában, mivel a láb nem tartalmaz faggyúmirigyeket, bőre eleve nagyon száraz, és a forró víz még csak gyengíti. Adhatunk a lábfürdőhöz kevés lágy szappant, vagy az antibakteriális hatás érdekében nátrium-hidrogén-karbonátot (szódabikarbónát), Epsom sót (keserűsó néven is ismert magnézium-szulfátot) vagy akár 3 kanál almaecetet. Ezután jól töröljük meg a lábunkat, különösen a lábujjak között, ami a bőrgomba elkerülése érdekében rendkívül fontos.

Jó tanács: A reflexológiai hatás érdekében helyezzünk golyókat a lábfürdőhöz használt edény aljára. Ezáltal, ha a lábunk alá görgetjük őket, ellazítjuk a lábat, és stimuláljuk a lábboltozatot.

2. Hámlasztás a bőrkeményedés eltávolítására

Csökkentsük a bőrkeményedést a legnagyobb terhelésnek kitett területeken, ahol észleljük, hogy a bőr szarurétege megvastagodott az egyenetlen súlyelosztás vagy a cipővel való súrlódás/dörzsölődés következtében. Ezek a bőrproblémák nemcsak kellemetlenek, hanem fájdalmasak is lehetnek, különösen, ha hagyjuk annyira romlani a bőr állapotát, hogy az berepedezik.

Választhatunk mechanikus bőrradírt vagy elektromos sarokreszelőt az elhalt hámsejtek eltávolítására, száraz vagy enyhén benedvesített lábra. Ezek a bőrreszelők nagyon gyorsan koptatják a bőrt, így módjával tanácsos használni őket. Az oda-vissza mozgatással túlzott nyomást fejtünk ki a bőrre, és ha túl gyakran alkalmazzuk ezt a módszert, a kívánt hatás ellentétét, azaz újabb bőrkeményedés kialakulását kockáztatjuk. Hetente egyszer elég hámlasztani a lábfej bőrét, a talpon és a sarkakon.

Jó tanácsHetente egyszer egészítsük ki a fenti bőrápolást mikrohámlasztó és bőrpuhító hatású keratolitikus krémek használatával, melyek gyümölcssavakkal vagy 30%-os karbamid (urea) tartalommal rendelkeznek. A láb egész testsúlyunkat viseli, a súly nyomást gyakorol rá, és ezért a talp, a lábfej bőre  10-15-ször vastagabb a test többi részén lévő bőrnél, ezért ápoljuk gondosan hámlasztással és krémezéssel.

3. Hidratálás naponta, masszírozással  

Amikor lereszeltük a talp és a sarok bőrén a bőrkeményedéseket, masszírozzuk a lábfejet bőrtápláló krémmel. Míg hiába hidratáljuk a lábat, ha nem távolítottuk el a bőrkeményedést (az elhalt bőrsejtekkel rendelkező láb krémrétege nem ivódik be), addig elengedhetetlen, hogy a már simára reszelt bőrt alaposan kenjük be hidratáló krémmel, hogy rugalmas maradjon.

Válasszunk helyreállító bőrápoló krémet lehetőleg glicerin, shea vaj és növényi olaj tartalommal. Masszírozzuk a lábfejet a saroktól a lábujjakig, kihagyva a lábujjak közét. Ismételjük a műveletet minden este, lefekvés előtt.

Jó tanács: Jobb elkerülni, noha gyakran ajánlott, hogy a láb krémezése után húzzunk zoknit éjszakára. Ilyenkor azonban fennáll a hyperhidrosis (túlzott hidratáció) veszélye, ami hosszú távon gombás fertőzést okozhat.


Fotó:123rf.com

4. A rossz szag megszüntetése

Ez a kellemetlenség sokakat érint, de léteznek megfelelő módszerek az eltüntetésére. Egyik ideális követelmény a mindennapos cipőváltás annak érdekében, hogy hagyjuk száradni és „lélegezni” a lábbelit 24 órán át. Ehhez járulhat, hogy hintőport szórunk a cipőbe erre az időre. A lábunkra az izzadásgátló spray-k hatékonyak, de hátrányuk, hogy gyakran szárítanak. Ezért többet ér, ha hetente 1-2 alkalommal néhány csepp zsálya, teafa vagy levendula esszenciális olajat öntünk a lábfürdőbe.

Jó tanács: Vásárláskor részesítsük előnyben a természetes anyagból készült lábbeliket és zoknikat A műanyagok izzasztják a lábat.

5. A lábköröm ápolása

A benőtt körmök elkerülése érdekében tanácsos természetes, enyhén négyszögletes alakúra vágnunk a körmöket. A hosszára is ügyeljünk: vágjuk rövidre, hogy a zárt cipőben ne sértsük meg a körmöket, de annyi hosszúságuk legyen, hogy védjék a lábujjakat. Ezután kartonból készült, rugalmas reszelővel kerekítsük le a körmök oldalsó részét.

Jó tanács: Válasszunk inkább körömollót körömcsipesz helyett, hogy egyenesre vágjuk a köröm szélét. Amellett annak érdekében, hogy körmeink akkor is ragyogjanak, ha nem kenünk rájuk körömlakkot, használjunk polírozót vagy védő alaplakkot. 

Fotó:123rf.com

6. A vízhólyagok megelőzése 

Gyakran az új, alig hordott vagy túl merev, szűk cipők súrlódása okozza ezeket a sérüléseket, amelyek gyakran az égési hólyagokhoz hasonló fájdalmat okoznak. A lábbeli körültekintő megválasztásán kívül a vízhólyagok elkerülésére használjunk súrlódásgátló kötszert vagy bőrkidörzsölődéstől védő krémet. És meleg időben gondoskodjunk az izzadságot felfogó zokniról, mert a nedvesség is elősegíti a hólyagképződést.

Jó tanács: Ha a vízhólyag megjelent, a fájdalom enyhítésére és a gyógyulás felgyorsítására, gondoljunk újra a szódabikarbónára: 3 evőkanál meleg vízben oldva biztosan használni fog. Vagy egy másik hatékony, természetes gyógymód, ha tisztán aloe vera gélből készült borogatást teszünk az érintett bőrrészekre.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.