Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Laboreredmények értelmezése: mi utalhat gyulladásra?

Érdekességek2022. május 26.

Amikor a szervezetünkben gyulladást érzékelünk az nem csak kellemetlen, de tudatja is velünk: Baj van! Ilyenkor az immunrendszerünk küzd a kórokozók, idegen vagy idegennek vélt anyagok ellen. A gyulladásnak több típusa is létezik.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Krónikus gyulladáskor gyakori, hogy a szervezettől kapott üzeneteket (tüneteket) gyógyszerekkel elnyomjuk, tudomást nem véve magáról a vészjelző gyulladási folyamatról. Miből tudhatjuk mégis, hogy gyulladás van testünkben? Mik azok a fizikai jelek és laborvizsgálati paraméterek, amik biztosan igazolják jelenlétét? A Centro-Medical szakembereinél érdeklődtünk.

Mi a gyulladás maga?

Gyulladásnak azt az összetett, nem specifikus válaszreakciót nevezzük, amit akkor ad szervezetünk, ha szövetkárosodás éri. A gyulladás célja ezen szövetkárosodás terjedésének megállítása, a kiváltó ok(ok) felszámolása, és a szövetkárosodás mielőbbi regenerációja, mindez oly módon, hogy a szervezet egyéb életfunkcióit, működését fenntartja. A gyulladásos folyamatokban az immunrendszer játsza a főszerepet a szervezet egészében szétszórtan jelenlévő kisebb-nagyobb “katonájával” együttműködésben.
 
Ezek pedig:
Ezek közül a legtöbb állapotáról, mennyiségéről, minőségéről laborvizsgálatokon szerezhetünk információt.

A gyulladás tünetei, jelei

4+1 egyértelmű fizikai tünete van az akut gyulladásnak:
Az első 4 tünetet gyakran tapasztalhatjuk két szemünkkel is, amikor akár csak lehorzsoljuk bőrünket. Ilyenkor a sérülés helye piros lesz, megduzzad, fáj, és egészen melegnek érezzük.
 
A láz is (Calor, hőmérséklet emelkedés) gyulladásjelző tünet.
 
Ezeken kívül a laborvizsgálati eredményekből is következtethetünk gyulladás jelenlétére a szervezetünkben.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Ilyen paraméterek:

Ezeket fizikálisan kevésbé érzékeljük, és elsősorban a krónikus gyulladásra hívják fel a figyelmünket. Nézzük, mit jelentenek pontosan ezek a laborvizsgálati paraméterek és milyen értéknél jeleznek gyulladást?

Gyulladásjelzők laborvizsgálatból

CRP
A C-reaktív protein gyulladás idején a májban fokozottan termelődő fehérje, amely segíti az immunrendszer falósejtjeit a behatolókkal szembeni védekezésben. Szintje tehát akkor emelkedett, amikor szükség van rá. Laborvizsgálati eredményeken mindig fel vannak tüntetve az adott labor referenciaértékei is, amik az alkalmazott teszt függvényében, laboronként eltérőek lehetnek.
 
A CRP-szint emelkedése szinte rögtön kimutatható, így a gyulladás majdhogynem az első percek után detektálható a CRP laborvizsgálatából. Ez nagy előnye a többi laborvizsgálati paraméter, mint pl. a süllyedés és fehérvérsejtszámmal szemben, amelyek jóval lasabban reagálnak a gyulladás jelenlétére.
 
Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem csak gyulladás esetén emelkedik meg a laborvizsgálati eredményeken a CRP-szint; ugyanis tumor jelenlétére is utalhat. 

A CRP laborvizsgálatok nagy érzékenységű típusa a hs-CRP érték (high sensitve-CRP). Ennek állandósult emelkedett szintje a szívinfarktus egyik előjele. Ha a laborvizsgálat eredményéből ezt olvassuk ki, érdemes további kardiológiai vizsgálatra bejelentkezni.

Képforrás: Canva Pro adatbázis. 
Süllyedés
Pontosabban vörösvértest-süllyedés. Laborvizsgálatkor a levett vért véralvadásgátlóval kezelik, hogy a vizsgálatokat eredményesen el tudják végezni. Az összegyűjtött vért kis kémcsövekbe, függőlegesen tárolják. A gravitáció pedig teszi a dolgát: a vörös vértestek, összetapadva a plazmafehérjékkel a kémcső aljára süllyednek. Így a levett vért tartalmazó kémcső tartalma 2 elkülöníthető részre osztódik: legfelül a vérsavó, legalul pedig a leülepedett vörösvértestek lesznek.
Az egy órányi állás után mérhető süllyedés mértékének normál szintje függ a nemtől, kortól, de általában 20 mm körüli értéket vesz fel.
A laborvizsgálatok során tapasztalt nagymértékű vörösvértest-süllyedés (40-50 mm) gyulladás, fertőzés, tumor jelenlétére utalhat, de nagymértékű vérszegénységet vagy vesebetegséget is jelezhet. Jó hír: várandósság esetén is megemelkedhet az értéke.
 
Amennyiben a laborvizsgálat alacsony vörösvértest-süllyedést mutat, ekkor sem dőlhetünk hátra! Ez szívproblémákra vagy sarlós vérszegénységre utalhat.
 
Fehérvérsejtszám
A vér, mint folyékony kötőszövet többféle alakos elemet tartalmaz, köztük a fehérvérsejteket. Normál mennyiségüket a vérben az életkor befolyásolja, illetve a referenciatartomány is laboronként eltérhet kis mértékben. Általánosságban azonban itt is elmondható, hogy 4,8-10,8 Giga/Liter között mozognak az elfogadható laborvizsgálati értékek.
 
Gyulladás jelenlétére az emelkedett fehérvérsejtszám is utalhat, viszont ha laborvizsgálatok során emelkedett fehérvérsejtszámot tapasztalunk, annak oka lehet a szervezetet ért trauma vagy a hormonrendszer működésének zavara is.
 
Góckutatás
A gyógyítás első lépése annak tisztázása, hogy baj van. A fenti laborvizsgálatok rámutathatnak arra, hogy gyulladás, vagyis probléma, “küzdelem” van a szervezetben. Annak pontos helyéről azonban nem adnak információt, tehát folytatni kell a vizsgálatokat, ez a góckutatás. Ha vannak egyéb, főleg lokális tünetek, azok megkönnyítik dolgunkat, de lehet, hogy szerveket megcélzó, további laborvizsgálatokra lesz szükségünk a gócpontok felkutatására.
A gyulladás nem kellemes, de hasznos reakciója szervezetünknek. A gyulladásos tünetekre fokozottan figyeljünk, hiszen akut gyulladás esetén még egészen egyértelműek (rubor, calor, tumor, dolor), krónikus gyulladás esetén már kevésbé, és hajlamosak vagyunk mi is elnyomni őket fájdalomcsillapító technikáinkkal, gyógyszerekkel.
 
Ha huzamosabb ideje (1,5-2 hét) érezzük, hogy valami negatív irányba változott meg testünkben, teljesítőképességünkben, közérzetünkben, első dolgunk legyen az otthoni önvizsgálat! Írjuk össze a tapasztalt tüneteket, és gondoljuk végig milyen hatások értek, illetve mit változtattunk meg az utóbbi időben életvietelünkben.
Ezután keressük fel vele háziorvosunkat, aki, valószínű laborvizsgálatot fog kérni, melyből kideríthetőek lesznek a gyulladás jelei.

Laborvizsgálattal is kezdhetjük a sort, de időt és pénzt spórolhatunk meg azzal, ha előtte konzultálunk háziorvosunkkal, aki további szükséges paraméterek vizsgálatát is előírhatja, így elég lesz egyszer megszúratnunk magunkat. A legjobban mégis az éri meg, ha vigyázunk magunkra és embertársainkra! Jó egészséget!
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.

Alvászavar, fáradtság, stressz: Egy rossz klíma többet árthat, mint gondolnád

2025. június 29.

Így teheted zavartalanná az éjszakáidat légkondi mellett

A forró nyári éjszakák után sokan reggelente fáradtan, kialvatlanul ébrednek, és csak ilyenkor döbbennek rá, milyen sokat számít a légkondi hangja. Egy folyamatosan zúgó vagy rosszul megválasztott készülék ugyanis nemcsak az éjszakai pihenést zavarhatja meg, hanem hosszabb távon stresszt, fejfájást, koncentrációs nehézségeket és állandó nyugtalanságot is okozhat.

A split rendszerű klímaberendezések két fő elemből állnak: a beltéri és a kültéri egységből, amelyek eltérő zajkibocsátási jellemzőkkel rendelkeznek.

„A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.  

„A kültéri egységek esetében azonban a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek – így a Gree termékpalettáján is -, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.”

Zajszintek mérése – mit jelent a decibel?

A klímaberendezések zajszintjét a gyártók jellemzően hangnyomásszint formájában adják meg, amely a készülék által kibocsátott hang erősségét jelzi egy adott távolságból mérve. Ez alapján összehasonlíthatók az értékek.

„Egy korszerű, minőségi beltéri egység -, mint például a Gree Comfort Pro modell – már képes akár 18 dB-es minimum zajszinten is működni, mely gyakorlatilag az emberi fül számára nem is érzékelhető.” – tette hozzá Antal Mihály. A gyártók jellemzően a maximális zajszintet tüntetik fel a termékadatlapokon, ami nem tükrözi teljes mértékben a készülék mindennapi működésének valós akusztikai jellemzőit. A Gree szakembere megjegyezte, hogy a gyártók által feltüntetett minimális zajszint mindig a hűtési üzemmódra vonatkozik. A fűtési üzem viszont általában magasabb zajszinttel jár, mivel a készülék ilyenkor nagyobb hőmennyiséget ad le, nagyobb ventilátorsebességgel. A Gree termékek esetében mind a hűtési, mind a fűtési zajszint elérhető a termékadatlapon, lehetővé téve a pontos összehasonlítást más gyártók modelljeivel.

Ha úgy érzed, valami nem oké, egy beszélgetés is sokat számíthat

2025. június 28.

Vannak időszakok, amikor egyszerűen nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Lehet, hogy nehezebben kelünk fel reggel, nincs kedvünk a korábban szeretett dolgokhoz vagy csak azt érezzük, hogy „valami nem stimmel”. Ilyenkor gyakran elég lenne egy nyugodt, ítéletmentes beszélgetés, valakivel, aki figyel, nem tanácsot oszt, hanem valóban ott van. 

Nem kell megvárni, amíg “összedől a világ”!

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy pszichológushoz csak akkor „illik” fordulni, ha valaki már a teljes összeomlás szélén áll. Pedig a lelki problémák ritkán egyik napról a másikra jelentkeznek. Gyakran alattomosan, lassan épülnek fel bennünk: egyre gyakoribb a rosszkedv, eltűnik az öröm, nehezebben kelünk fel reggel, fáradtabbak vagyunk napközben és nem érdekel már, ami régen boldoggá tett.

Az ilyen „apró”, de visszatérő jelek sokszor figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben és, hogy érdemes lehet segítséget kérni, mielőtt a lelki teher teljesen maga alá temet. A depresszió nem mindig drámai, hangos vagy látványos. Sokszor csendben lopakodik be, észrevétlenül rontja meg a mindennapokat, míg végül úgy érezzük, hogy nem vagyunk többé önmagunk.

Mit adhat egy pszichológus, amit más nem?

A barátaink, családtagjaink sokat jelenthetnek, de egy pszichológus más típusú támogatást nyújt. Nincs előítélet, nem halmoz el tanácsokkal, nincs „én is így voltam vele”. Van helyette figyelem, elfogadás és szakértelem. Segít kimondani azt, amit eddig csak forgattál a fejedben. Tükröt tart, hogy tisztábban lásd magad és az érzéseidet. Nem oldja meg helyetted a problémákat, de együtt elindul veled egy úton – a megértés, az elfogadás és a változás útján.