Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Lakásfelújítás: 4 dolog, amire érdemes gondolni

Érdekességek2023. november 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A lakásfelújítás izgalmas kaland: új színek, formák, esetleg bútorok varázsolhatják szebbé és praktikusabbá a mindennapokat, miközben modernebbé, ezáltal komfortosabbá alakíthatjuk az otthonunkat. Ahhoz azonban, hogy a végeredmény olyan legyen, amilyennek megálmodtuk, igen sok tervezésre lesz szükségünk, nem is beszélve a költségekről és a lehetséges fennakadásokkal járó stresszről. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mik azok, amikre mindenképp érdemes gondolni, hogy a lakásfelújítás ne végződjön idegösszeomlással.  

1. Számoljunk a költözéssel!
Egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora mértékű lakásfelújítással tervezünk, illetve hogy mely helyiségeket fogja érinteni a renoválás. Ha például csak a konyhát szeretnénk megújítani, akkor néhány kellemetlenséggel ugyan, de kibekkelhetők a felújítás hetei anélkül, hogy el kellene hagynunk az otthonunkat.

Teljes felújítás esetén viszont célszerű a munkálatok idejére elhagyni az ingatlant, a zaj, a por, a szakemberek ki-be járkálása ugyanis zavaró lehet, és igen nehéz lenne fenntartani a mindennapi rutinunkat, ha nincs fürdő- vagy hálószobánk. Ilyen esetben célszerű közelben lakó rokonnál vagy egy apartmanban eltölteni pár napot – ezeknek a költségeivel pedig ne felejtsünk el számolni!

Messzire azonban nem ajánlott a lakásfelújítás alatt utazni, hiszen érdemes rendszeresen beugrani a munkálatok helyszínére. Napi egy látogatással nyomon lehet követni, hogy úgy és olyan ütemben halad-e a kivitelezés, ahogy a tervben szerepel, illetve pontos instrukciókkal láthatjuk el a szakembereket is. Előfordulhat, hogy a lakás kora, annak műszaki vagy statikai állapota miatt módosítani kell az előre megbeszélteken.


2. Kalkuláljunk csúszással!
Akármilyen precízen terveztük meg a lakásfelújítási projektet, szinte biztos, hogy menet közben lesznek nem várt szituációk, amelyek azt eredményezik, hogy napokat vagy – a munka léptéke szerint – akár heteket is csúszhat a befejezés időpontja. Előfordulhat például, hogy egy-egy kiszemelt termék épp elfogy a boltból, és várnunk kell a következő szállítmányra, de az is lehet, hogy egy villanyszerelő vagy burkoló szakember miatt csúszunk, aki épp egy másik megbízást fejez be. Akkor is érhetnek kellemetlen meglepetések, ha nem számolunk például a száradási időkkel: ne felejdük, a kész állapot és használatba vehető állapot nem egy és ugyanaz!

Sok problémát és rengeteg idegőrlő kört spórolhatunk meg azzal, ha egy összeszokott brigáddal végeztetjük a munkát. A csúszást még így sem biztos, hogy elkerülhetjük, mindenesetre energiát spórolunk azzal, ha nem vállaljuk magunkra a különböző vállalkozók felkeresését és a velük, közöttük való egyeztetést.

3. Kezdjük az alapokkal!
Az új építésű házak kivételével mindenhol – ahol az előző tulajdonos ezt nem tette meg – a hálózatok, vezetékek cseréjével, illetve bővítésével javasolt kezdeni, ezek ugyanis elképesztően nagy időráfordítással, rengeteg munkával és felfordulással járó tevékenységek. Például: az elektromos hálózat felújításához például többnyire vésni szükséges a falat, ami nemcsak hangos, de rengeteg kosszal is jár. A villanyvezetékek mellett ekkor érdemes gondolni az internetet, illetve tv-adást biztosító koax kábel elhelyezéséről is. Már ilyenkor érdemes megtervezni, hogy hol fog helyet kapni a router, és egyben a kábelek diszkrét elfedését is megoldhatjuk.

És hogy miért fontos mindez? Nos, ha a víz-, gáz- és elektromos hálózatot korszerűsítettük, kevésbé kell attól tartanunk, hogy a beköltözés után okoz nagyobb bajt egy rossz vezeték vagy megrepedt cső. (Másként könnyen előfordulhat, hogy egy meghibásodás esetén szinte elölről kell kezdenünk a felújítást.) Emellett nagyobb kényelmet is adhat egy új rendszer: amennyiben például a korábbinál több helyiségben szeretnénk extragyors internethozzáférést vagy tv-csatlakozást, akkor oda is bevezethetjük a koax kábelezést, megkönnyítve a saját dolgunkat.

4. Nem mindegy, mikor kezdjük
Érthető okokból a lakásfelújítási dömping tavasszal és nyáron van – a meleg idő ugyanis kedvez a gyors száradásnak, megkönnyíti a szállítást és a legtöbb ház körül végzendő munkát. Ugyanakkor az alapanyagok árai ilyenkor magasabbak, valamint a szakemberek többsége is foglalt. Éppen ezért anyagi szempontból kedvező lehet a szezon utáni őszi hetekre időzíteni a „csak” néhány hétig tartó munkálatokat, de még télen sem kell lemondanunk az otthon megújításáról. Figyelembe kell venni a munka jellegét, de burkolni, festeni úgy is lehet, ha kint zimankó van.

Az időpont meghatározásakor az évszaknál sokkal fontosabb kérdés az, hogy a tulajdonos felkészült-e lelkileg és anyagilag egy ekkora beruházásra. A lakásfelújítás ugyanis stresszes és költséges dolog.

Néhány tanács végül, de nem utolsósorban: a teljes lakásfelújítás megvalósítható több, kisebb ütemben is, ha így kevésbé tűnik stresszesnek, ne erőltessünk mindent egyszerre! A tervezésnél kalkuláljuk bele a felmerülő problémákat, hogy ne érjenek meglepetésként! A költségszámításnál hagyjunk 20-30%-ot a váratlan kiadásokra! És persze: ne felejtsük el élvezni a megszépülő otthonunkat!

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).