Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ma van a legrövidebb éjszaka, ezt jelenti a nyári napforduló

Érdekességek2024. június 25.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A nyári napforduló több mint egy csillagászati esemény: egy olyan ünnep, amely mélyen gyökerezik az emberiség történelmében és kultúrájában. Legyen szó ősi kőkörökről, tűzugrásról vagy modern fesztiválokról, a napforduló mindig is az élet, a fény és az újjászületés ünnepe marad. A nyári napforduló 2024-ben viszonylag korán, június 20-án 20:51 perckor következik be.  

A nyári napforduló az északi féltekén általában június 20-22. között van, míg a déli féltekén december 20-23. között. Ez az az időpont, amikor a Nap a legmagasabban áll az égbolton, és a nappal a leghosszabb, az éjszaka pedig a legrövidebb.

A napfordulók a Föld forgástengelyének dőlése és Nap körüli keringése miatt következnek be. Nyári napfordulókor a Föld egyik féltekéje maximálisan a Nap felé dől, ami miatt az adott féltekén a nappalok hosszabbak, az éjszakák pedig rövidebbek. Az északi féltekén ez az időpont a Rák-térítő felett van, ahol a Nap közvetlenül a fejünk felett delel.

A nyári napforduló ősidők óta különleges jelentőséggel bír az emberiség számára. Sok ősi kultúra ünnepelte ezt az időszakot a fény és a termékenység ünnepeként.



Az angliai Stonehenge kőkorszaki emlékmű egyik fő vonzereje, hogy a napfordulókor a Nap felkel a sarokkő vonalában, ami azt sugallja, hogy az építmény részben csillagászati megfigyelőhelyként szolgált.

Európában sok helyen ünneplik a nyári napfordulót Szent Iván éjjelén. Ezen az éjszakán tüzeket gyújtanak, táncolnak és énekelnek, hogy megünnepeljék a nyár közepét és a fény diadalát.

Svédországban és más északi országokban a Midsommar ünneplése fontos kulturális esemény. A svéd Midsommar ünnepén virágkoszorúkat készítenek, májusfát állítanak, és tradicionális ételeket fogyasztanak.

A nyári napforduló után a nappalok hossza fokozatosan csökken, míg az éjszakák hosszabbodnak, ami egészen a téli napfordulóig tart. Ez a változás nemcsak a napi életet, hanem a mezőgazdaságot is befolyásolja, mivel a növények növekedési ciklusa szoros összefüggésben áll a napfénnyel.

Napjainkban a nyári napforduló ünneplése újraéledt, különösen a természet és a fenntarthatóság iránti növekvő érdeklődés miatt. Sok helyen szerveznek fesztiválokat, túrákat és más szabadtéri eseményeket, hogy megünnepeljék ezt a különleges napot.

 


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.