Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Másokat boldoggá tudjak tenni! – Beszélgetés Boggie-val

Érdekességek2017. szeptember 19.

 

Nyílt, határozott, rendkívül összeszedett és kedves. Csemer Boglárka-Boggie három nyelven énekel, Franciaországban is legalább olyan ismert, mint nálunk. És pár hónapos kislánya valóban tudja, hogyan segítheti leginkább édesanyját. Csak az interjú végére ébredt fel.

Elég céltudatos kislány voltam, engem nem nagyon kellett noszogatni, úgyhogy hagyták is a szüleim, hogy csináljam, amit szeretnék, mert látták, hogy úgyis tudom, mit akarok. Azt tudtam, hogy énekesnő akarok lenni, de nem tudtam, hogy mindezt hogyan kell csinálni. Hogyan kell zenekart vezetni vagy dalt szerezni. Elég hamar beirattam magam zeneiskolákba, és onnantól nem volt megállás.

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a harmadik lemeznek mi lesz az útja. Az biztos, hogy még egy albumomnál sem éreztem az alkotófolyamat során, hogy mennyire jók a dalok. Ennél a lemeznél minden egyes percnél éreztem a porcikámban, hogy nagyon jók. Ez nagyon jó érzés. Nagyon várom már, hogy a közönség is hallhassa!

Az első bemutatkozó lemezem pedig gyakorlatilag egy modernkori mecénásnak köszönhető, aki kifizetett nekünk 100 órát egy remek stúdióban a lemezfelvételre. Ez egy nagyon nagy felelősség volt, hogy úristen, megérdemlem-e, miért kapom, mit kezdjek vele, de éppen ezért egy nagyon erős motivációs késztetés is volt.

Ezen a lemezen szerepelt a Parfüm, és igazából emiatt kaptam lemezszerződést a Tom Tom Recordstól, mert ez a dal nagyon megtetszett a kiadó vezetőjének. Az ő javaslatára készült magyar verzió a dalhoz. Egyértelmű volt, hogy ehhez fogunk videoklipet forgatni. Olyan sikeresen találkozott a dal a klipalkotóval, és valami olyan pluszmélységét emelték ki a dalnak vizuálisan, ami a mai napig is működik és aktuális. A második nagylemezem pedig Fonogram-díjat kapott, és rengeteg útjuk volt a daloknak, többek között a Dal 2015 győztes dala, a Wars for Nothing is ezen az albumon szerepel.


A harmadik albumnál több verzió volt, több oldalról is megközelítettem a dalokat. Van olyan dal, amelyet zongorán szereztem. Van olyan dal, ahol a basszusmenetet írtam meg előbb, valami zakatolt a fejemben, arra született egy énektéma, és utána ültem a zongorához. Van olyan dal, ami teljesen az utcán született, egy dudorászás eredménye. Illetve most elkezdtem használni egy zeneszerkesztő programot is, amivel eddig nem dolgoztam. Ez sokat segített a hangszerelésekben. Még sosem szereztem ennyiféleképpen dalt.

Abszolút. Most nagyon kiegyensúlyozott életem van, és az, hogy kislányom lett, nagyon feltölt. De persze nekem is vannak rosszabb napjaim. A dalokon most leginkább az elengedés mint fő érzelmi motívum vonul végig mindenféle formában.

Előtte is az voltam, mert viszonylag harmonikus ember vagyok, de így, Lenkével még jobban beosztom az időmet, és sokkal hatékonyabb vagyok, mint előtte. És azt is érzem, hogy sokkal jobban átlátok helyzeteket, szituációkat. Míg az anyaság előtt kis szeletekben gondolkodtam, most sokkal jobban látom az egészt. Átfogóbban tudok gondolkodni, mondjuk egy lemezről is. Régebben nem voltam ennyire koncepciózus, sokkal inkább voltam ösztönös. Most egyszerre vagyok tudatos és ösztönös is. Lenke nélkül biztosan nem született volna meg ez az album.

Ez a legnehezebb. Ezekről a szerepekről sokat gondolkodtam már a várandósság alatt is. 
Van a művésznői léte egy énekesnőnek, van a háziasszony, a feleség, és most bekapcsolódott az édesanya szerepkör. Ezen próbálok nem annyit filozofálni, hanem lazán venni. Azt gondolom, hogy itt, Európában meg a jóléti társadalmakban kis bélyegeket próbálunk ráakasztani a különböző női szerepeinkre. Szerintem a nőknek évezredek óta rengeteg szerepük van. Nem hiszem, hogy mondjuk Afrikában egy földműves anyuka, akinek van három gyereke, ezen így gondolkodik, hogy ma este anyuka vagyok, de reggel még földműves, hanem szerintem egybe minden. Persze ezeken jó filozofálgatni, meg megerősíteni bizonyos szerepeinkben az önbizalmunkat meg a lényünket, de én ezt nem bonyolítom túl. Nagyon könnyen tudok váltani, és mindegyik szituációban mindegyikből van belőlem egy darab. Ha például Lenkével játszom, akkor nyilván az édesanyalétem dominál jobban. Próbálom nem túldimenzionálni, hanem a maga természetes valójában látni a nőiséget.

Természetesen amikor lejövök a színpadról, akkor kell egy kis idő, mire vissza tudok helyezkedni például az anyai szerepbe. Ilyenek vannak, de ezt sem gondolom túl. Illetve nem okoz nekem gyötrelmet, hogy úristen, most akkor a művésznői létemmel mi lesz. Meg kell találni egy természetes egyensúlyt. Tudom, hogy ez nem olyan könnyű, és azt is értem, hogy ez sok nőnek miért okoz nehézséget, de nem szabad szerintem túlbonyolítani a dolgot. Bár nekem annyiban is nagy szerencsém van, hogy Lenke rendkívüli mód alkalmazkodó, szinte semmilyen körülmények között nem lehet kimozdítani a lelki békéjéből. Legyünk akár zenekari próbán, egy hosszabb utazáson vagy egy orvosi vizsgálaton a Czeizel Intézetben.

Nekem nagyon fontos, hogy miről akarok énekelni, miért akarok arról énekelni, mi a célom azzal a dallal, mit akarok okozni ezzel az embereknek. Ezen nagyon sokat filozofálok. De már egész fiatalon megfogalmaztam magamnak, hogy mi a célom ezzel.

Nagyon szeretem az embereket, és nagyon szeretem őket boldoggá tenni. Ha nem ezzel foglalkoznék, akkor biztos, hogy egy karitatív szervezetnél lennék, vagy gyerekekkel foglalkoznék, vagy valami olyannal, ami társadalomjobbító és az embereknek segít.

Az, ha én másoknak tudok segíteni, másokat boldoggá tudok tenni. Akkor az engem is boldoggá tesz, mert ilyenkor azt érzem, hogy hasznos vagyok, volt értelme fölkelnem. Nagyon-nagyon boldoggá tesz az, ha ezt nemcsak a körülöttem élőkre, családomra, barátaimra vonatkoztatom, hanem ki tudom terjeszteni a közönségre. Az nagyon-nagyon jó érzés. Egy jó koncert után úgy megyek haza, hogy fel vagyok töltődve, és azt érzem, hogy tényleg azt csinálom, amiért ezen a földön vagyok, és amiért megteremtett a jóisten. A feladatomat csinálom. Ez a szép igazából.

Biztos, hogy érzi. Szerintem ebben vagyok igazán erős. A koncerteken is nagyon közvetlen vagyok, sokat beszélek, sztorizgatok, hogy kialakuljon egy kapcsolat az emberekkel. Én nem vagyok az a fajta, aki lejön a színpadról, és elszalad és senkire rá sem néz, és már ott sincs. Ezeket a pillanatokat nagyon megélem, nagyon jelen vagyok az emberekkel.

Nyilván a művészlétnek sok hulláma is van, meg nagyon érzékeny vagyok, így én is sokszor érzem magam hullámvölgyben. De általában mindig az a gondolat segít, amit megfogalmaztam magamnak, még kiskoromban: azért énekelek, hogy adjak az embereknek, és ha ebbe a gondolatba bele tudok állni, át tudom magamon folyatni ezt az érzést, akkor az segít. Még a legrosszabb napokon is. Sorra veszem, hogy eddig milyen koncertek voltak, eddig milyen emberekkel találkoztam, nekik milyen élményt okoztam, és ezekbe kapaszkodom. Ha erre egyszer képes voltam, akkor legközelebb is az leszek.

De ehhez kell egy nagyon jó társ, barátok, család. A férjem masszívan ott van mellettem, minden gödrömnél.

Van, persze! Azt érzem, hogy nem tudtam úgy kinyílni, zárkózottabb maradtam, vagy tudom, hogy még maradt bennem csomó minden. De hát ez ilyen, szóval szerintem ez a festőnél is így van, hogy valamelyik nap árad belőle minden, másnap meg legszívesebben bebújna a vackába. 
Viszont érdekes, hogy az a téthelyzet, amikor tudod, hogy koncert van, meg énekelni kell, akkor valahogy minden bajodat elfelejted. Akkor hirtelen minden működik. Előtte vagy utána előfordul, hogy letört vagyok, de a fellépés alatt soha. Ez jól ki van találva.

A lemez idén ősszel fog megjelenni, ez az első teljesen önálló szerzői albumom. A hangszerelés közös zenekari műhelymunkának, nagyon sok ötletnek, sok energia találkozásának az eredménye. Nagyon várom már a lemezbemutatót, ami szeptember 23-án lesz az Akváriumban. Szeretnék ősszel országos lemezbemutató turnéra menni, van egy meghívásom Brazíliába és egy igen intim hangvételű akusztikus karácsonyi koncertre is készülök még az idén.

Dr. Szarvasházi Judit
gyógyszerész-főszerkesztő


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.

A csendes gyilkos: keringési betegségek okozzák a halálesetek egyharmadát

2025. június 22.

Miközben életünk egyre kényelmesebbé válik, olyan láthatatlan veszélyeknek tesszük ki magunkat, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az egyik ilyen, sokak által alábecsült, ám rendkívül káros jelenség: az ülő életmód. A kutatások szerint a tartós ülés önálló kockázati tényező: megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, a visszér, a trombózis, az elhízás, sőt, a mentális problémák kockázatát is – még akkor is, ha a nap más szakaszaiban sportolunk vagy aktívak vagyunk.  De van kiút, íme a Dr. Kelen szakértői tippjei a megelőzéshez.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy ülés során a vérkeringés lelassul az alsó végtagokban. A lábakban található visszerek működését alapvetően az izompumpa segíti – amikor járunk, mozgatjuk a vádlinkat, a vér könnyebben visszajut a szív felé. Tartós ülésnél ez a pumpamechanizmus kikapcsol, és a vér pangani kezd. Ez először enyhébb tüneteket okoz, mint a feszülés, fájdalom, lábdagadás, de idővel komolyabb problémákat is előidézhet: visszérbetegség, gyulladások, sőt, akár trombózis is kialakulhat.

Hazai viszonylatban a helyzet kiemelten súlyos. Az Európai Unióban 2020-ban a keringési rendszer betegségei feleltek az összes halálozás 32,7 százalékáért, azaz 1,7 millió fő haláláért. Magyarország ebben a statisztikában a második helyen állt: egymillió lakosra vetítve 3812 szívinfarktus történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint a keringési betegségek továbbra is vezető haláloknak számítanak hazánkban.

A mozdulatlanság ráadásul az izomrendszert és az anyagcserét is érinti. Az izmok inaktivitása gyorsítja a leépülést, az energiafelhasználás csökkenése pedig növeli az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az elhízás ráadásul további kockázatokat von maga után: magas vérnyomás, magas vérzsírszint együttes fennállása, az ízületi kopások, a refluxbetegségek, sőt bizonyos daganatok (például a vastagbelet és a végbelet egyaránt érintő daganatos megbetegedés és emlőrák) kialakulásának esélyét is.

Nemcsak testileg, de lelkileg is árt

Ha huzamosabb ideig ülünk, az a mentális állapotunkra is kihatással van: az oxigénellátás és agyi vérkeringés csökkenése koncentrációs zavarokhoz, fáradékonysághoz, sőt, hangulatzavarokhoz is vezethet. A test és az elme működése szoros kapcsolatban áll. Ha a vérkeringés lassul, az agy működése is kevésbé optimális – ezt sokan délutáni levertségként, „agyfáradásként” élhetik meg.

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.