Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mi okozza a menstruációs fájdalmat?

Érdekességek2021. június 10.

A legtöbb nő általában megérzi alhasában a menstruáció közeledtét: feszítő, tompa, időnként görcsös érzést tapasztal méhe tájékán. A termékeny korú nők mintegy 40 százaléka fájdalmasnak éli meg ezt az érzést, 10 százalékuk pedig olyan intenzív  

„Pontosan mi az a menstruációs fájdalom? Miért fáj a hasunk, derekunk és sokszor a mellünk is? Mi a leghatásosabb módszer az enyhítésére?”

A legtöbb nő általában megérzi alhasában a menstruáció közeledtét: feszítő, tompa, időnként görcsös érzést tapasztal méhe tájékán.

A termékeny korú nők mintegy 40 százaléka fájdalmasnak éli meg ezt az érzést, 10 százalékuk pedig olyan intenzív fájdalmat tapasztal, hogy az megakadályozza normális napi tevékenységeinek ellátásában.

A fájdalmas menstruáció orvosi neve dysmenorrhoea

Ilyen betegség lehet kismedencei gyulladás, jóindulatú méhdaganat, méhen kívüli terhesség vagy endometriosis (prosztaglandint termelő méhnyálkahártya-szigetek a méhen kívül, melyek ugyanúgy viselkednek, mint a méhen belül vastagodó és leváló endometrium).

A szekunder dysmenorrhoea jellemzője, hogy a korábban panaszmentes menstruáció fájdalmassá válik. Ilyenkor mindenképp orvoshoz kell fordulni.

A méh belső borítása, az endometrium prosztaglandin nevű anyagokat termel, melyek elősegítik a méh izmainak összehúzódását, és ezáltal az endometrium lelökődését a menstruáció során. Kimutatták, hogy a dysmenorrhoeától szenvedő nőknél az átlagosnál jóval nagyobb mennyiségű prosztaglandin termelődik, és ez a méhizomzat fájdalmas görcséhez vezet. A fájdalom gyakran kisugárzik a deréktájra is. A prosztaglandinok távoli hatásának tulajdonítható az egyeseknél kísérő tünetként fellépő hasmenés, hányinger/hányás és fejfájás is.

Mindenkinek magának kell kikísérleteznie, milyen módszer válik be nála a leginkább a menstruációs fájdalom leküzdésére

Enyhébb panaszok esetén javasolják az alhas melegítését meleg vizes palackkal vagy meleg fürdővel, a nem túl megerőltető testmozgást és a bőséges folyadékbevitelt. Sokan esküsznek egy pohár vörösborra, ami a flavonid egyensúlyt és a vérképzést is helyre tudja hozni, ugyanígy a vörös bogyós, úgynevezett szupergyümölcsökből készült turmixok fogyasztására, a sóháztartás felborulása miatt só bevitelére, esetleg a Schüsser sók használatára. 

Súlyosabb fájdalom esetén gyógyszer javasolt, rendszeresen jelentkező dysmenorrhoea esetén akár megelőző jelleggel is, a menstruáció előtt egy-két nappal elkezdve. Nem-szteroid gyulladáscsökkentőket (aszpirin, ibuprofen, naproxen-nátrium) és simaizom görcsoldókat javasolnak. Ez ügyben érdemes kikérni a háziorvos vagy nőgyógyász tanácsát.


Menstruációs fájdalom és a megoldások

A mell feszülését, esetenként fájdalmát az ösztrogén és a progeszteron nevű női nemi hormonok mennyiségének, egymáshoz való arányának ciklikus változása hozza létre: a mell megduzzad, vizet tart vissza, érzékennyé válik. Nem mindenkinél jelentkezik mellfájdalom a menstruáció során. Leküzdésében segítséget nyújt a zsírszegény étrend, az E-vitamin, a koffeinfogyasztás kerülése, és szükség esetén orvos által javasolt gyógyszer.

Több nő arról számol be, hogy a korábbi egészségügyi betétek leváltása, helyette a megfelelő menstruációs kehely használata, vagy a természetes anyagú - például a mosható - betétek használata magában csökkentette a fájdalmat egy idő után, így az is elképzelhető, hogy a vegyi úton tisztított betétek is okozhatnak tüneteket egyes esetekben. 

Több gyógytea is használható ilyenkor, ezekről érdemes kikérni szakértő természetgyógyász véleményét, aki megfelelő ajánlást tud adni a növények keverésére, vagy hatóanyagára vonatkozóan is, nem csupán az internetes tájékozódás után, ötletszerűen vásárolni gyógyteát. 


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.

Az erdőtüzek térségünket is fenyegetik

2025. július 01.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat együttesen egy olyan jelent teremtett, ahol már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya, melyben a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának egyik kutatója is részt vett.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – 22 nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt. „Szakmailag nagyon inspiráló volt a munkacsoport tagjaival dolgozni, különböző szakterületek képviselőivel, akik Európa számos tájáról hozták a tudásukat, tapasztalatokat. Erős szakmai kapcsolatokat építettünk, már egy közös workshopon is részt vettünk azóta és tervben van egy közös publikáció is – szóval kapcsolatban maradunk a csapattal” – mondta el az ÖK kutatója a projektről. 

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében „üzemanyagként” viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok (például fenyők, eukaliptusz) telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek a wildland–urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni – tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van, hangsúlyozzák a kutatók.