Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miből jöhetsz rá, ha a Párod félrevezet?

Érdekességek2021. október 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Minden ember életében vannak pillanatok, mikor nem mondhatja el az igazat. Amikor az őszinteséggel csupán fájdalmat okozna. Ilyenkor érdemes burkoltan fogalmazni, féligazságot közölni, vagy a közlés módján keresztül elvenni valamennyit az üzenet éléből. Amennyiben a hazugság nem öncélú, nem a másik személy módszeres és állandó félrevezetését célozza meg, bizonyos körülmények között akár elfogadhatónak is tekinthető.  

Mi történik azonban akkor, ha a párunk az, aki nem mond nekünk igazat?

Melyek a hazugságról árulkodó jelek? Mit tehetünk azért, hogy elejét vegyük a félrevezetésnek?


A hazugságról árulkodó jelek kapcsán beszélhetünk verbális és nonverbális jelzésekről. Számít tehát az, amit, és az is, ahogy azt a párunk mondja nekünk.
Azok a személyek, akiknek kellő gyakorlatuk van ezen a területen, ugyan hatékonyabban kontrollálják mind a verbális, mind pedig a nonverbális csatornán továbbított jelzéseiket, őket is zavarba lehet azonban hozni. Stressz hatására ugyanis jelentősen csökken a tudatos ellenőrzés mértékének képessége, így könnyebben elárulja magát az őszintétlen személy.
Lássuk hát a jeleket!

GESZTUSOK ÉS MIMIKA

Minél indirektebb a kommunikáció formája, annál könnyebben állítunk valótlanságot.
Email-ben, chat-en, telefonon keresztül könnyebb a másiknak hazudnunk. „Face to face” helyzetben is számít azonban, hogy épp kivel állunk szemben. Minél közelebb állunk ugyanis a másik személyhez érzelmileg, annál nehezebb a szemébe nézve olyasmit mondanunk, melyről jól tudjuk, hogy nem igaz.
Ilyen helyzetben feszültek vagyunk. Ezt egyrészről az okozza, hogy nem tudjuk összeegyeztetni az aktuális viselkedésünket az általános erkölcsi értékítéletünkkel, másrészről tartunk attól, hogy a másik rajtakaphat bennünket. Ez a feszültség pedig fiziológiás változást indít meg a testünkben.
Emelkedik a pulzusszám, a szánk kiszáradhat, verejtékezünk, a bőrünk kipirul. A végtagjaink mozgásba lendülnek, idegesen matatunk a kezünkkel, vagy le-fel járkálunk, esetleg dobogunk a lábunkkal. A testünk perifériás jelzéseit nehezebben tartjuk kontroll alatt, mint pl. a mimikánkat.
Bizonyos gesztuscsoportok is árulkodóak lehetnek. A száj részleges elrejtése, az arc, az orr véletlenszerűnek tűnő megérintése gyermekkorból megmaradt jegyek, amikor hazugság közben még eltakartuk a szánkat. Az arcizmok megfeszülése és/vagy megrándulása is feszültségről adhat visszajelzést. Ahogyan a mosoly is leleplezhet minket.
Az őszinte mosoly mindig spontán ül ki az arcunkra és szimmetrikus, míg az őszintétlen lassan jelenik meg és aszimmetrikus.
Mindezek ellenére az arc tudatos kontrollálása így is lényegesen egyszerűbb, mint a teljes testté. Épp ezért kiemelten fontos, hogy soha ne egy jegy alapján vonjunk le következtetést. Mindig gesztuscsoportokat vizsgáljunk.


„NÉZZ A SZEMEMBE, HA HOZZÁM BESZÉLSZ!”

Általánosságban ugyan igaz lehet, hogy a gyakorlott hazudozók képesek a folyamatos szemkontaktus tartására, azok azonban, akik nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy másokat félrevezessenek, többnyire kerülik a szemkontaktust. Sűrűbben pislognak vagy másfele néznek beszéd közben.

Mivel a szemkontaktus szerepének fontossága köztudott, sokan próbálják éppen a hosszas szemkontaktustartással meggyőzni a párjukat arról, hogy igazat mondanak, miközben hazudnak neki. Épp ezért érdemes a perifériás jelzéseket is figyelni. Zsebre dugott kézzel vagy összefont karokkal pl. könnyebb hazudni, mint nyitott testtartás mellett.
A tekintet kapcsán a szemmozgás egyébként szintén árulkodó lehet.
A példa kedvéért tegyük fel magunknak a következő kérdést: „Mi volt rajtam két nappal ezelőtt?

Hová néztem, miközben felidéztem magamban ezt az emlékképet?
Jobbkezesként valószínűleg balra és felfelé.

Most lássunk egy másik kérdést: „Hogyan festenék piros pöttyös harisnyában?”
Hová néztem, miközben elképzeltem magamban ezt a képet?
Jobbkezesként ezúttal valószínűleg jobbra, de még mindig felfelé.

Hasonló a helyzet a hangok felidézésének és elképzelésének irányával is, csak ekkor oldalra tekintünk. Vagyis a képzelet a jobb, míg az emlékezet a bal oldalt dominálja. (Balkezeseknél az irányok természetesen fordítottak.)

Mit jelent ez hazugság esetén?

Ha a jobbkezes párunk velünk szemben állva olyan kérdést kap, melyre korábban nem volt lehetősége felkészülni (tehát nem az emlékezetéből fogja előhívni az adott képet vagy párbeszédet), akkor hazugság esetén – a mi szemszögünkből nézve - jobbra fog pillantani.
Mielőtt tesztelnénk az elméletet, azért érdemes néhány referenciakérdést feltenni a párunknak. Olyasmit, amire biztosan tudjuk, hogy igazat mondana az emlékezete, ill. a képzelete alkalmazása mellett. Így később nagyobb valószínűséggel fogjuk tudni, milyen irányok a mérvadók nála.

Figyelem, a fenti információk tájékoztató jellegűek. Pusztán a tekintet alapján nem lehet megállapítani azt, hogy valaki valótlanságot állít-e.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

„HÁT HAZUDNÉK ÉN NEKED?”

Amikor valaki hazudik, a korábbiakban megszokottakhoz képes megváltozhat a beszédtempója, a hangszíne és a hangereje is. A hazug ember általában gyorsabban, magasabb hangszínen, és hangosabban kezd beszélni.
Kerülheti az „én” és „engem” kifejezések használatát. Gyakran fogalmaz általánosságban, vagy E/3 személyben, esetleg nem nevezi nevén azt a személyt, akiről épp szó van. Pl. „Rá sem néztem Évára.” helyett „Rá sem néztem arra a nőre.”

Mivel szeretne meggyőzni bennünket az igazáról, a verbális kommunikációjában megjelenhetnek olyan kifejezések, mint pl. „őszintén szólva”, „hidd el, ha mondom”, „kétségtelenül így volt”, „ez az igazság”, „miért hazudnék én Neked?”.

Ugyanígy jelzés értékű lehet a mondanivaló jelentőségének csökkentésére használt szavak megjelenése is, mint amilyen a „csak együtt ebédeltünk”, vagy „mindössze hazakísértem őt”.
Az őszinte embernek nincs titkolnivalója, nincs szüksége arra, hogy bizonygassa az igazát, hiszen tudja, hogy igazat mond. A hazug azonban győzködni fog, s ez olykor erőltetettnek, görcsösnek tűnhet.

Ha tehát úgy érezzük, a párunk nem mond igazat, érdemes őt türelmesen végighallgatni, majd mikor már azt gondolja, hogy sikeresen meggyőzött bennünket, megkérni, hogy ismételje meg az elmondottakat. Az emlékezet működésének természetes velejárója a torzítás, a hazugság esetében azonban ez a hatás hatványozottan érvényesül. Nem véletlenül alkalmazzák az ismételtetés módszerét büntetőeljárásokban.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

TIPPEK

Mit tehetünk, ha elejét akarjuk venni, hogy hazudjanak nekünk?
Érdemes néhány verbális és nonverbális technikát alkalmazni a párunkkal való kommunikáció során, ha azt gyanítjuk, hogy nem mond nekünk igazat:

1. Lépjünk be az intim zónájába! Ez a fajta közelség a legtöbb emberből feszültséget vált ki, így hamarabb bevallja az igazat.

2. Válasszunk dominánsabb pozíciót! Ha fölé magasodunk (pl. felé állunk, míg ő ül, vagy magasabb széket választunk annál, mint amin ő ül), az szintén feszültséget válthat ki belőle.

3. Tükrözzük a gesztusait! Ez összhangot hozhat létre, így nehezére fog esni, hogy félrevezessen.

4. Válasszunk nyitott testtartást! Mutatkozzunk nyitottnak az igazságra.

5. Őrizzük meg a nyugalmunkat, s ne vádaskodjunk! Ha nem mondjuk el neki, hogy mit tudunk, nem fogja kényszerítve érezni magát, hogy újabb hazugságokat találjon ki.

+1 Tegyünk fel célzott kérdéseket! A részletekre irányuló kérdésekkel, melyek a helyszínekre, időpontokra, személynevekre vonatkoznak könnyen zavarba lehet hozni azt, aki nem mond igazat.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.