Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miért vált olyan fontossá manapság az energiahatékonyság szerepe?

Érdekességek2023. november 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az energiahatékonyság a modern világ kihívásainak köszönhetően kulcsfontosságúvá vált a 21. században. Nem kizárólag az államok és a multinacionális vállalatok számára fontos, egyéni szinten is elkezdtünk odafigyelni rá. A klímaváltozás elleni harc egyik legjelentősebb eszköze, érdemes tehát alaposabban megismerkedni vele, és megtudni, miért is válik egyre sürgetőbbé az energiatakarékosság kérdése.  

Mi is az az energiahatékonyság?

Az energiahatékonyságról szóló törvény (mely a vonatkozó Európai Uniós Irányelvet vette alapul) így határozza meg a fogalmat: „a teljesítményben, a szolgáltatásban, a termékben vagy az energiában kifejezett eredmény és a befektetett energia hányadosa”. Ez nemzetgazdasági szinten azt mutatja meg, hogy egységnyi mennyiségű energiával mekkora mértékű nemzeti össztermék jött létre, vállalkozási szinten pedig azt, hogy egységnyi mennyiségű energiával mekkora mértékű haszonra tesz szert a vállalkozás.
 


Köznapi nyelven energiahatékonyságról beszélünk, ha egy feladat elvégzéséhez kevesebb energiát használunk fel, az elért eredmény azonban ugyanaz marad, vagy amikor nagyobb energiamennyiséget vagyunk képesek előállítani ugyanakkora energiaforrásból.

Miért vált ez fontossá a 21. században?

Az energiahatékonyság jelentősége sok szempontból megnőtt az utóbbi évtizedekben, az alábbiakban csak a legfontosabbakat emeljük ki.

Környezetvédelem

A globális felmelegedés, illetve az éghajlatváltozás kihívásaira tekintettel kijelenthető, hogy az energiahatékonyság a környezetvédelem egyik legalapvetőbb eszköze. A nem megújuló erőforrásokat, mint például a szén, bányászat útján hozzák a felszínre. Egy új bánya megnyitása jelentős környezetkárosítással jár, hiszen a közelében kiirtják a természetes növényzetet, eltüntetve az állatok élőhelyét. A kőolajhoz és a földgázhoz tengeri és szárazföldi fúrótornyokon keresztül jutnak hozzá, melyek meghibásodása az erőforrásokat a talajba és a tengervízbe juttatja, így szennyezve azokat.

Ha a kitermelés problémamentesen megtörtént, az energiahordozókat a felhasználás helyére kell szállítani vasúton vagy tengeri úton, gyakran pedig csővezetékeket építenek a szállításhoz. Ha a folyamatba hiba csúszik (például a tankerhajó balesetet szenved, a csővezeték kilyukad) annak ismét a környezet issza meg a levét.

A felhasználás során a nem megújuló energiahordozókat az erőművekben elégetik, ennek során nagy mennyiségű égéstermék keletkezik. Ezek a légszennyező anyagok aztán óriási szerepet játszanak az éghajlatváltozásban, károsítják a növényzetet és szennyezik a talajt, a nagyvárosokban pedig az egészségre káros szmogot okoznak.

Látható tehát, hogy a nem megújuló energiaforrások kezelése a kitermeléstől a felhasználásig valamennyi stációban káros a környezetre. Ennek fontosságát ma már kevesen vonják kétségbe, ezért a hangsúly áthelyeződik a megújuló energiaforrásokra. Kisebb mértékű negatív hatásai ezeknek is vannak: a napelemek nagy területet foglalnak el és használat után veszélyes hulladék keletkezik; az erőművek építése tájátalakítással jár, és megzavarhatja az élővilágot. Ezek a hátrányok azonban eltörpülnek az előnyök mellett, a megújuló energiaforrások használatára való áttérés tehát rendkívül fontos.

Az erőforrások véges volta

A fosszilis tüzelőanyagok
, mint a kőolaj, a szén és a földgáz, korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre. Az energiahatékony technológiák miatt azok kimerülése elodázható, így hosszabb ideig megőrizhetjük őket a jövő generáció számára.

Energiabiztonság

Azon országok számára, melyek a felhasznált energia egy részét importálják, egyre nagyobb terhet jelent a külső forrásoktól való függőség. Az energiahatékonyság következtében egyre kevésbé lesz szükséges a máshonnan történő behozatal, ami pedig a gazdaság érdekét szolgálja, hiszen nemcsak az egyéni fogyasztók költségei, de az állam kiadásai is csökkennek. A megújuló energia előállítása ráadásul a kutatást, a technológiai fejlesztést is ösztönzi, ami az ipar szempontjából fontos.

Vállalkozásokra gyakorolt hatás

Az energiahatékonyság az üzleti életben megkerülhetetlen kérdéssé vált az utóbbi időben. Egy vállalkozás energiafogyasztása az elektronikai eszközöktől kezdve a gépekig, gyártósorokig igen jelentős, és bár a megújuló energiaforrásokra való átállás költséges folyamat lehet, a rendkívül magas energiaárakra tekintettel a befektetés hosszú távon megtérül.

A környezetbarát technikák használata, a fenntarthatóság fejlesztése ma már a fogyasztók számára is igen jelentős kérdés, a vásárlási döntésekben ez is szerepet játszik. Hozzájuk hasonlóan a leendő munkavállalók és az üzleti partnerek is figyelembe veszik ezeket a szempontokat, tehát a versenyképesség fenntartása érdekében a vállalatoknak előbb-utóbb lépniük kell.

Az energiahatékonyság már nem csak egy lehetőség

Az Európai Unió a klímaváltozás elleni küzdelem és a kapcsolódó energiapolitikai célok elérése érdekében rendkívül fontosnak tartja az energiahatékonyság kérdését. Az energiahatékonyságról szóló 2012/27/EU irányelv 32,5%-os energiahatékonyság-javulást írt elő 2030-ig a tagállamok számára, ebből pedig Magyarországnak is ki kell vennie a részét.

Az energiahatékonysággal nemcsak költségeinket csökkenthetjük, de az emberiség környezetre gyakorolt hatását is enyhíthetjük. A technológiai fejlődés révén folyamatosan új lehetőségek állnak az államok, a vállalatok és az állampolgárok rendelkezésére, a valódi változás tehát már igazán csak rajtunk múlik.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).