Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Milyen méregtelenítést válasszunk?

Érdekességek2019. június 03.

Ilyenkor, tavasz idején jól tesszük, ha megfogadjuk a tanácsot: a téli hónapokba belefáradt szervezetünket célszerű alávetnünk egy jó alapos méregtelenítésnek.

Fotó: 123rf.comHiszen az év leghidegebb évszakában testünk valószínűleg úgy “bepiszkolódott”, azaz telítődött salakanyagokkal, mint egy öreg kazán, amelyet felújítás nélkül nehéz ismét beindítani… Vállalkozzunk hát minél előbb egy jól megválasztott tisztítókúrára!

Tavasszal gyakori vendég a hirtelen meghűlés, a hörghurut, az étvágytalanság, a bélhurut; fokozódik a fáradtság, az ingerlékenység. Ezek a tünetek felfoghatók úgy is, hogy szervezetünk természetes módon próbál megszabadulni a méreganyagoktól, érzékeli a toxikus lerakódás következményeit. Miért ne segítenénk elő annak megtisztulását mi magunk is egy “testre szabott” kúrával?

Legyengült immunrendszer

Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy immunrendszerünk is valószínűleg legyengült a téli hónapokban. Így nagy szükségünk van megcsappant vitamin- és ásványi anyag készletünk pótlására, hiszen szervezetünk tartalékai kimerültek. Emiatt tavasszal helyre kell állítani a téli “megrázkódtatások” miatt megbillent egyensúlyt, és orvosolni az ebből fakadó testi-lelki bajokat. A toxikus anyagok eltávolítása mellett fontos még a szervezet savtalanítása, a máj tisztítása is.

Vannak egyéni megoldások is: egyesek rendszeresen éhgyomorra isznak egy kevés citromlevet, hogy májukat rendbe hozzák, mások egy pohár citromos és juharszirupos vízre esküsznek. Nincsenek kizárólagos receptek, mert a szervezet “megtisztításának” különféle módszerei egyénre szabottak.


Fotó: pixabay.comA kúrák lényege

A tisztítókúrák lényege az emésztőrendszer tehermentesítését jelenti a belek kiürítésével, csökkentett illetve módosított táplálékbevitel, és lényegesen több folyadékfogyasztás útján. Egyéni adottságoktól függően a méregtelenítés tarthat pár naptól, egy héttől kezdődően akár két-három hétig is. Gondos felkészülés és orvosi tanácsok betartása mellett bizonyosan nem válik kárára még ez a hosszabb kúra sem. Utána azonban gondolni kell a szervezet egészséges állapotának fenntartása, ezért azt vitaminokkal és ásványi anyagokkal el kell látni. Ennek módjáról szintén tanácsos szakemberrel konzultálni.

Milyen böjtöt válasszunk?

A jól átgondolt, orvosi ellenőrzés mellett tartott böjtölés – amely nemcsak tavasszal, hanem más időszakokban is, kétszer-háromszor ajánlott évente – az egészségmegőrzés mellett a lelki egyensúly visszanyerése szempontjából is fontos. Azután szükség van még rá, mert a méreganyagok nem tudnak teljes mértékben távozni a szervezetből természetes úton, hiszen azt különböző gátló tényezők akadályozzák.

Ezek közé tartozik a helytelen táplálkozás (magas cukor-, só-, zsiradéktartalmú, rostszegény étrend vagy a tartósítószert tartalmazó élelmiszerek rendszeres fogyasztása), de hozzájárulnak olyan egyéb hatások is, mint a stressz, a túlhajszolt életmód vagy a légszennyezettség.

Életkorunktól, életmódunktól, testi alkatunktól, szervezetünk általános egészségi állapotától is függ, hogyan böjtölünk, milyen módszerrel méregtelenítünk. Létezik teljes böjt, azután pld. a gyümölcs- vagy léböjt, a zöldséglé- vagy zöldségleves-böjt, a pároltzöldség-böjt: a leghelyesebb, ha táplálkozási szakember vagy kezelőorvosunk tanácsát kérjük ki a választásnál.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.