Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mire utal, ha fáj a fogad?

Érdekességek2018. március 14.

Mi ezoterikusok úgy tartjuk, a betegség már önmagában egy tünet, a lélek üzenete, hogy valami nem jó, abba kell hagyni, meg kell állni vagy éppen pihenésre van szükség, mert túl sokat dolgoztunk.  

Ha elmegyünk a szakorvoshoz, akkor ott csak a tünetet fogjuk kezelni, de ahhoz,  hogy teljes gyógyulásban részesüljünk, meg kell találni a  betegség lelki eredetét, azaz a probléma gyökerét! Ha ezt sikerül megtalálnunk, akkor jó esély van rá, hogy meggyógyulunk!
Ne felejtsük el, hogy fogainkon keresztül  faljuk az életet és ha rosszak a fogaink,  az életünkre és közérzetünkre is rossz kihatással lesz!
 
Fogfájás
Arra utal, hogy döntéseket kell meghoznunk, de nem akarjuk meghozni a döntést,  ezért inkább meghátrálunk. Ha nagyon fáj a fogunk, szinte már lüktet, akkor dühösek vagyunk magunkra, mert nem tudunk megoldani egy problémát.
 
Fogkő
Ez bizony az agresszió jelképe, hogy akaratosak vagyunk és bizony nem adjuk be a derekunkat. Bárki bármit tehet, akkor se tesszük azt, amit ő tanácsol. Tipikus makacs emberek betegsége a fogkő.

Fogcsikorgatás
Sok ember alszik úgy éjszaka, hogy észre sem veszi, hogy éjszaka álmában csikorgatja a fogait. Ez bizony az elfojtott düh, agresszió, amit nem merünk kimutatni a világnak. Ez általában a félénkebb, zárkozottabb emberek betegsége, akik nem merik kimutatni az érzéseiket, félelmeiket, boldogságukat, inkább szenvednek, illetve " haragszom a világra" és "lázadó" emberek betegsége.
 
Fogszuvasodás
Ez a fog megpuhulása és olyan mélyig ható fájdalommal jár, ami elviselhetetlenné tud válni. Azt tudni illik, hogy a fogaink szerkezete a legszilárdabb, még a csontoknál is szilárdabbak. Éppen ezért a fogszuvasodás mindenképpen egy mentális aspektus. Mi az ami ennyire gyötör? Mi az amit nem merek kifejezni? Ezekre a kérdésekre kell megtalálni a választ, a problémákat fel kell aprítani fogainkkal, meg kell emészteni.
A fogszuvasodás fizikai okai a cukor, csokoládé, savas ételek.

 
Fogínygyulladás
Ez a félelem jelképe, rossz döntés, frusztráció. Sok embernél iskolás korban kezdődik el a foginygyulladás, mert nem tud úgy teljesiteni, nagy  a teher rajta, hogy szüleinek, tanárainak megfeleljen. Felnőtt korban a munkahelyi problémák, társaságba beilleszkedés és párkapcsolati problémákat jelzi ez a betegség. Sok nő azt hiszi, rossz anya, nem jó feleség és kialakul az ínygyulladás.
Nézzük meg a fogakat közelebbről:
 
Bal oldali fogsor
Negativ beállítottság, ézelmi problémákon rágódsz, nem mered kimutatni az érzéseid.
Bal oldali rágófogak azt jelzik, nagyon nagy dologra készülsz, de nem tudod, hogyan fogod megvalósítani, mert pl. nincs rá pénzed.
 
Jobb oldali fogsor
Fizikai dolgokra utal, nem tudsz beilleszkedni a társadalomba, munkanélküliség, megfelelés megkérdőjelezése, pl. minek kell dolgozni?
Jobb oldali rágófogak azt jelzik, nem tudsz feldolgozni egy fizikai történést  pl. gyászt, szakitást, válást.
 
Első fogak
A szemfogak a tanácsadás és döntés jelképei.
A metszőfogak a gyors döntés, fontos, halaszthatatlan döntések meghozatala.
 
Rágófogak
Valamin rágódsz, amit nem tudsz lenyelni vagy nem is akarod lenyelni, illetve jelezheti még azt is, hogy csak rágódsz rajta, de nem cselekszel. Ha viszont odáig fajul a helyzet, hogy a rágófog tönkre megy, akkor azt jelenti, hogy nem a te utad , amerre szeretnél menni, vagy amerre haladsz! Ne rágódj rajta, semmi keresnivalód nincs azon az uton!
 
Kisőrlők és Nagyőrlők
Ezek az elégedettség és a magabiztosság fogai, itt betegség akkor keletkezik, ha a zománc sérül, mert az bizony azt jelzi, hogy olyan dologba ütöttük bele az orrunkat, amibe nem kellett volna. Illetve mások helyett hoztunk döntéseket, mi döntöttük el más helyett, mit tegyen.
 
Bölcsességfogak
Nem lehet pontosan tudni kinek, mikor nőnek ki a bölcsességfogai, van akinek sose , van akinek már gyerekkorában. A bölcsességfog is egy örlőfog, csak felnőttkorban nő ki. Benne van a nevében is, hogy ezek a fogak a bölcsességünket jelzik, az okosság, ügyesség fogai. Ezek a fogak, ha rendellenesen nőnek ki, azonnal el kell őket távolítani, mert a mellette levő fogakat is megbetegítheti, ez lelki síkon azt jelzi, hogy teljes önbizalom híányunk van és úgy érezzük rossz írányba haladunk. Ha viszont rendesen kinőttek a bölcsességfogaink és később kezd el kilyukadni az azt jelenti rosszul döntöttünk , de még helyrehozható vagy van másik lehetőség. Ilyenkor a fogat betömik. Ha viszont begyullad, akkor ki kell húzni ezt a fogat és az azt jelenti, hogy túlságosan nagy tudásra tettünk szert hirtelen vagy sokat tanultunk mostanába, nem szabad lett volna túl erőltetni magunkat. Bizony előfordul néha, hogy sokat akar a szarka, de nem bírja a farka... mindenki ismeri ezt a közmondást és ez bizony így van. Jó dolog, ha valaki jó tanuló illetve sokat tanul, de nem kötelező egyszerre ennyi tudást bevinni az elménkbe. Hagyjuk feldolgozni, rágódni a tanulmányokon.
 
Parapszichológus szemmel
El kell fogadnunk önmagunkat olyannak amilyenek vagyunk és szeretnünk kell önmagunkat, mert ha mi nem szeretjük eléggé önmagunkat, akkor hogy várjuk el, hogy más vagy mások szeressenek minket?! Meg kell tanulni bízni önmagunkban és döntéseket hozni, ha ez nem megy, akkor ne szégyeljünk tanácsot kérni másoktól vagy akár szakembertől. A legtöbb embernél ott kezdődik a probléma, hogy fél szakemberhez fordulni, pedig ebben semmi szégyen sincs! De visszatérve a fogakra és a fogazatra, természetesen nem lehet mindent lelki eredetűnek betudni, sajnos sokan vannak akiknek genetikailag rosszak a fogai vagy az inygyulladást örökölték, ilyenkor természetesen szakemberhez kell fordulni. A lyukas fogat be kell tömni, a fogínygyulladást kezelni kell, a rossz fogakat ki kell húzni, mert ha ezt hanyagoljuk a tünetek egyre elviselhetetlenebbek lesznek és ez munkánkra, tanulmányainkra, párkapcsolatunkra, környezetünkre is kihatással lesz és még több betegséget hozhat létre a depressziótól kezdve a daganatos megbetegedésekig.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

6 tipp a téli letargia ellen

2025. január 08.

Ahogy véget ér a nyár, rövidebbek lesznek a nappalok, lehűl az idő és visszarázódunk a dolgos hétköznapokba, egyre kevesebb programot szervezünk, és a hideg estéket inkább otthon töltjük a meleg nappali biztonságában. A téli bekuckózásnak is megvannak a maga előnyei, ha azonban azt vesszük észre, hogy egyre rosszabb a hangulatunk, csökken az energiaszintünk és lassan semmihez sincs kedvünk, itt az idő a változtatásra! A téli letargia ellen számos kreatív módszerrel harcolhatunk, lássuk, mik a legjobb megoldások.  

1. Keljünk fel a kanapéról

A hideg napokon alig várjuk, hogy a munkából hazaérjünk, ezt követően pedig sokszor elképzelhetetlennek tartjuk azt, hogy még megmozduljunk. A sportolás azonban a legjobb eszköz letargia ellen, ezért próbáljunk meg erőt venni magunkon: ha a konditeremhez tényleg nincs energiánk, akkor sétáljunk egy nagyot a környéket vagy próbáljuk ki az otthoni edzéseket. Jógázzunk, erősítsünk néhány súlyzó segítségével vagy indítsuk el a zenét és táncoljunk egyet: ha így teszünk, az energiaszintünk és a hangulatunk is azonnal emelkedni fog.

2. Legyenek céljaink

A szezonális depresszió első jele is lehet az, hogy értelmetlennek, céltalannak érezzük a mindennapjainkat. Ezen nagyon könnyen segíthetünk: találjunk ki apró feladatokat, például egy új recept kipróbálását, a régi iratok vagy ruhák szanálását vagy egy nagytakarítást. Állítsuk magunkat kisebb kihívások elé, így újra érezzük majd, hogy a napjainknak van valami célja, ami motivációt és lendületet ad ahhoz, hogy kikerüljünk a jelenlegi állaptunkból.

3. Pihenjük ki magunkat

A téli időszakban fáradékonyabbak vagyunk, ennek ellenére a munkánkat és az otthoni feladatokat is el kell látnunk. Figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat: a hétvégéken nevezzünk ki egy napot, amikor nem foglalkozunk a házimunkával és az egyéb teendőkkel, és a fotel kényelmében, egy meleg takaróba burkolózva engedjük ki az elmúlt napok feszültségét. Ezen az estén feküdjünk le időben és aludjuk ki magunkat, így reggel energiával tele ébredünk majd.

Téli levertség vagy a PCOS-hez kapcsolódó depresszió?

2025. január 07.



A PCOS sajnos számtalan nő életét keseríti meg, és az sem segít a helyzeten, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A PCOS-hez pedig kutatások alapján sokszor társul depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

PCOS

A policisztás ovárium szindrómát sajnos sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is.

A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.

PCOS és depresszió

A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.

Életmód és tápanyagok!

Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.

Tévhitek a D-vitaminról

2025. január 07.

Az egyre fokozódó tények mellett sajnos tévhitek is keringenek a D-vitaminról szóló információkban.

Tévhit: Minél több D-vitamint szedünk, annál jobb.

Tény: Bár a D-vitamin pótlása a téli hónapokban valóban naponta javasolt, az egészségügyi ajánlások nem véletlenül határoznak meg ajánlott értékeket korosztályonként. Az orvosi kutatások szerint a szervezetben kimutatható bizonyos határérték felett – 125 nmol/l – ennek a fontos vitaminnak nincs további jótékony hatása. Egyénenként változik azonban, hogy kinek a szervezete mennyit állít elő a vitaminból. A napi 2000 nemzetközi egység (NE) egészséges felnőtteknél elégséges ahhoz, hogy a szükséges D-vitamin-szintet fenn tudja tartani, ill. a téli hónapokban előforduló D-vitamin-hiányt megelőzze. 

Tévhit: A D-vitamin túladagolható, ezért rendszeres szedése veszélyes.

Tény: A D-vitamin-túladagolás, extrém esetben mérgezés rendkívül ritka. Még ha valaki (egészséges felnőtt) a felső határt jelentő, biztonságosan szedhető, napi 4000 NE mennyiségű vitamint veszi be naponta, túladagolni akkor sem tudja a D3-készítményeket. A szervezetünkben működik ugyanis egy védelmi mechanizmus, amely a bevitt készítményekből csak annyi D-vitamint hasznosít, amennyire szüksége van. Fontos, hogy a bevitt D-vitamin-készítmények hatóanyagai néhány hét után lebomlanak és kiürülnek a szervezetből. A valóban veszélyes túladagolás, mérgezés a múltban jellemzően laboratóriumi, ipari balesetekben következett be.

D-vitamin gyógyszerként

A magyarországi hivatalos, szakmai konszenzusajánlás szerint felnőtteknek a D3-vitamin-pótlás napi, heti és havi adagolással egyformán hatásos és biztonságos. A gyógyszerként forgalomban lévő 20 000 NE D-vitamin – az orvos által meghatározott – heti vagy akár havi egyszeri bevétele nagyban javíthatja a terápiahűséget.

Tévhit: A D-vitamin-pótláshoz elég, ha egészségesen táplálkozunk.

Tény: A kutatások szerint egy átlagos magyar mindössze napi 80 NE D-vitamint visz be a szervezetébe táplálkozással. Magyarországon az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához elegendő márciustól októberig a végtagokat, a vállat és az arcot érő, napi 15-30 perces (az UVB-sugárzás erősségétől függően), 10 és 16 óra közötti direkt napsugárzás. Érdemes figyelembe venni, hogy a napvédő krémek gátolják a D-vitamin-termelést. Télen az alacsonyan beeső fény miatt a napsugárzás D-vitamin-képzésre alig (nem) hasznosítható; így csupán élelmiszerből nagyon nehéz megfelelő mennyiségű D3-vitamint a szervezetbe juttatni. A magyarországihoz hasonló D-vitamin-ellátottságú országokban ezért is jellemző a lakosság jelentős százalékában kimutatható D-vitamin-hiány. Az aktuális orvosi ajánlás szerint napi 2000 NE (egészséges felnőttek esetén) D3-vitamin bevitele tekinthető optimálisnak. 

Tévhit: A túl sok D-vitamin meszesedést okoz a testünkben. 

Tény: A D-vitamin-fogyasztás egyik legismertebb előnye, hogy szabályozza a szervezet kalciumháztartását és a kalcium beépülését a csontokba. Korábban léteztek olyan elméletek, hogy a magas dózisú D-vitamin-pótlás ún. hiperkalcémiát okozhat. Ilyenkor a vérben keringő kalcium szintje károsan magas lehet, és ez hosszú távon akár az érfalak meszesedésével is járhat. Azonban az érvényben lévő ajánlás szerinti, biztonságosan bevihető napi 4000 NE D-vitamin (egészséges felnőtt esetén) nem okozhat ilyen anyagcserezavart. A vér kalciumszintjének kóros megemeléséhez napi 10 000 NE D3-vitamin rendszeres bevitele felett számíthatunk, de ez mintegy ötszöröse a felnőttek számára ajánlott D-vitamin-pótlásnak.

Tévhit: A fényterápiák vagy akár a szolárium pótolják a természetes napfényt, és segítik a D-vitamin-termelést.

Tény: Bizonyos fényterápiák hasznosak lehetnek bőrünk egészségének fenntartásában. A D-vitamin-pótláshoz szükséges UVB-sugárzást azonban nem pótolják. Ugyanígy nem ajánlott a szoláriumhasználat, ha a cél a testünk D-vitamin-termelésének serkentése. A szoláriumok UVB-fénymennyisége ehhez eleve nem elegendő, a túlzásba vitt szoláriumhasználatnak ugyanakkor lehetnek más jellegű kockázatai.