Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit egyek, ha epebeteg vagyok?

Érdekességek2018. december 09.

Epehólyag anatómiai képeAz epehólyag (vesica fellea) a máj alatt elhelyezkedő, zöldes színű, körte alakú, páratlan, üreges szerv. Ha az epefolyadék kiürülése az epehólyagból akadályozott, vagy az epe összetétele megbomlik, kőképződés és gyulladás alakulhat ki.

A máj által termelt napi 1–1,5 liter epefolyadék az étkezések közti szünetben az epevezetéken keresztül az epehólyagba folyik, ott tárolódik, és közben koncentrálódik.

Az epe szerepe:

Leggyakoribb epebetegségek: epekőbetegség (cholelithiasis), akut és krónikus epehólyag-gyulladás (cholecystitis), epeútgyulladás (cholangitis), illetve -elzáródás.

Epekőbetegség

Az epekő az egyik leggyakoribb gastrointestinalis betegség a nyugati populációknál. Hozzávetőlegesen a kövek 80%-át koleszterintartalmú, a fennmaradó 20%-ot pedig pigmentkövek alkotják. Az epekő képződése több tényező együttes eredményeképpen jön létre. Bizonyított, hogy az étrendi tényezők befolyásolják a koleszterinkövek kialakulásának kockázatát, mint például a koleszterin-, telítettzsír-, transzzsírsav-tartalom, finomított cukrok és esetlegesen a hüvelyesek.
Emellett az elhízást is kockázati tényezőként tartjuk számon a kőképződés kialakulásánál.


Miért alakul ki a kő?

Élettani szempontból a kőképződés oka, hogy a telített kolloidoldatból (epe) pangás vagy más ok miatt kristályosodási folyamat indul el, és ez vezet epehomok- vagy epekőképződéshez. Az epehólyagban a kőképződés gyakran jár együtt a gyulladással. Az epekő alapanyaga lehet koleszterin, bilirubin vagy vegyes kő. Az epekő előfordulhat egymagában, de nem ritka a több (100–120) kő sem.

Az epekő tünetei

Az epekő nem minden esetben jár tünetekkel, így sokszor több évig észrevétlen maradhat. Ha azonban elmozdul a helyéről, ingerli a nyálkahártyát, heves görcsös fájdalmat okoz. A közös epevezetékbe ékelődött kő gátolni tudja az epeelfolyást, így az elfolyás akadálya miatt az epefesték bejut a vérkeringésbe és sárgaságot okoz.

Előfordul, hogy elzáródáskor az epefesték nem színezi be a székletet, ezért világos agyagszínűvé válik. Epepangáskor az erősen kitágult epehólyag esetenként perforálódhat, amely súlyos hasi katasztrófához vezethet.

Akut és krónikus epehólyaggyulladás

Az epe gyulladásos betegségeinek többsége bakteriális fertőzéses eredetű, mivel az epe kiváló táptalaj a mikroorganizmusok számára (E. coli, Staphylococcusok, Proteus, Salmonella), így ezek gyakran mutathatók ki a gyulladásos epehólyagból. Sokszor azonban a gyulladás hátterében maga az epekő áll, amelyet az epepangás és/vagy a nyálkahártya sérülése okoz.

A tünetei a tűrhetetlen görcsös fájdalom a jobb bordaív alatt, amihez baktérium által kiváltott láz, valamint hányinger, hányás is társul. A krónikus epehólyag-gyulladás hasonló tünetekkel (időnkénti vagy állandó) görcsös fájdalommal jár, amihez emésztési zavarok kapcsolódhatnak.

Az epebetegségek kezelése

Már ismert, hogy az epebetegségek kialakulásának megakadályozása az elsődleges megelőzésben rejlik, hiszen legtöbbször a mozgásszegény életmód és/vagy a táplálkozás (mértéktelen evés, szigorú fogyókúra, zsírban gazdag étkezés, napi egyszeri-kétszeri étkezés) következménye vezet az epebetegség kialakulásához.

Kutatások bizonyítják, hogy azokban az országokban, ahol nagy a teljes őrlésű gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök bevitele, ritkább az epeköves megbetegedések előfordulása.

A táplálkozásnak azonban nemcsak a megelőzésben, hanem a kezelésben is jelentős szerepet tulajdonítunk. A diétával a már kialakult epebetegség tüneteit enyhíteni, illetve újabb görcs kialakulását tudjuk megakadályozni, ezzel is támogatva a beteg jobb közérzetét közvetlen műtét után vagy rohammentes időszakban.

Krónikus epehólyag-gyulladás és krónikus epekőbetegség diétája:

Hogyan érhető el a zsírszegénység?

  • Konyhatechnológiai eljárásokkal:
  • zsiradékok mennyiségét csökkenteni kell az ételkészítésnél (max. 3–5 g étolaj hozzáadása engedélyezett),
  • az ételek zsírszegény ételkészítési eljárásokkal készítendők (sütőpapír, cserépedény, teflonsütő, Zepter edény, grillező, alufólia).
  • Élelmi anyagok kiválasztásával:
  • Tej, tejtermékek: 1,5%-os zsírtartalmú tej, 12%-os zsírtartalmú tejföl vagy kefir, joghurt, zsírszegény túró, sajt (Túra, Tenkes, mozzarella).
  • Húsok, húskészítmények: zsíros húsrészek helyett a zsírszegény(ebb) húsokból készített ételek, a felvágottak közül inkább a sonkafélék vagy minőségi virslik választása célszerű. Kerülni javasolt a soproni, debreceni, kolbász, szalonnafélék fogyasztását, mint ahogy a májon kívül más belsőségekét is.
  • Zsiradékok: használjunk növényi olajokat zsírok helyett mértékletesen (olívaolaj, tökmagolaj, repceolaj hidegen sajtolt olajok), válasszunk vaj helyett margarin light termékeket.
  • Élelmiszercímke olvasással:
  • A tápanyagtartalom, és azon belül is a zsír- és szénhidráttartalom figyelése (ennek eredményeként csökkentett zsírtartalmú, szénhidráttartalmú termékek vásárlásával).

Nem javasolt ételek

Egyéni tűrőképességtől függően

Általában panaszt nem okozó ételek

Akut epehólyag-gyulladás és epeköves roham utáni étrend

A diéta az emésztőrendszer szigorú kíméletét jelenti, amíg a görcsös állapot tart szigorú diéta betartása szükséges, majd a tünetek enyhülésével fokozatosan lehet az étrendet bővíteni az egyén állapotától függően.

  • Fontos a folyadékpótlás a koplalás alatt:
  • Kortyonként fogyasztva szénsavmentes, ne túl hideg vagy meleg tejmentes italokat (világosra főzött tea, szűrt házi alma leve, sárgarépa leve, keserűtea, szénsavmentes ásványvíz) igyon a beteg.
  • Meg kell tartani a fokozatosságot, a beteg gyakran egyen keveset.
  • Zsírszegény élelmiszereket vagy ételeket válogassunk.
  • Az ételkészítéshez még nem szabad növényi zsiradékot felhasználni. Nem ajánlatos az erős fűszerek, hagyma, fokhagyma, paprika, retek, friss, meleg kenyér vagy pékáru, kelt, hajtogatott vagy omlós tészták (mélyhűtött és frissen sült pékáruk, látványpékség aprósüteményei), szárazhüvelyesek, jégbe hűtött italok, alkohol fogyasztása sem.
  • A fájdalom enyhülésével bővíteni lehet az étrendet (könnyű-vegyes étrend), zsírszegény konyhatechnológia és élelmiszerválogatás, durvarost-szegénység, kímélő fűszerezés mellett.

Epeműtét utáni étrend

A frissen műtött epebetegek diétája hasonlít az epeköves roham utáni diétához. Az emésztőrendszer kímélete bőséges folyadékbevitel meghatározó az első napokban. Noha az első héten az igen szigorú diéta lesz lényeges, az igazán nagy kihívást számunkra a betegek diétájának otthoni betartása jelenti, hiszen egy megfelelően betartott étrenddel csökkenteni lehet az újabb kő vagy gyulladás kialakulását.

Javasolt ételek és italok krónikus epehólyag-gyulladásban szenvedőknek:

Vagdalt (zsírszegény húsrészből),Húsételek:

Tészták és édességek:

Gyümölcsök, gyümölcslevek:

Folyadékkúrák

Reggelire vagy uzsonnára javasolt italok

Reggelire vagy uzsonnára javasolt ételek

Levesek

Levesbetétek

Főzelékek

Köretek

Mártások

Saláták

Mintaétrend epebetegek számára

  Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek
Reggeli Tej, céklás margarinkrém, császárzsemle, uborka (héj nélkül) Citromos tea, tojáskrém, félbarna kenyér, paradicsom héj nélkül) Mackókávé, csirkejava, light margarin, korpás zsemle,

jégcsapretek (reszelve)

Tej müzlivel, aszalt szilva Zöld tea, kapros túró, kenyér
Tízórai Almakompót, korpás keksz Pirítós, vajkrém, búzacsíra Banánturmix müzlivel Sárgarépa-barack turmix, puffasztott búzaszelet Tavaszi saláta, extrudált kenyér
Ebéd Meggyleves, natúr pulykamell, sárgarépás rizs, saláta Karalábépüré-leves, vadas mártás, sült borjú (sütőzacskóban) Marharaguleves, túrógombóc, mandarin Csontleves, sült csirkemell (sütőzacskóban), vegyes párolt zöldség, puding Zöldségleves, egybesült vagdalt, tökfőzelék, félbarna kenyér
Uzsonna Őszibarack, natúr joghurt Sütőtök, pászka Reszelt alma, háztartási keksz Pirított kalács, körtelé Csokis ital (klinikai joghurt keksz tápszerből készítve), kifli
Vacsora Zöld tea, gépsonka, light margarin, graham kenyér, zöldpaprika (héj nélkül) Sült fogasfilé, csőbensült padlizsán, kifli Gyümölcslé, házi májkrém, erzsébet kenyér, rukkola Sonkába tekert spárga, burgonyahab Narancslé, zöldséges húskrém, kenyér, reszelt retek


Dobák Zita, dietetikus
Dr. Lelovics Zsuzsanna PhD táplálkozáskutató, élelmiszermérnök


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Légúti beteg ne hagyja abba az asztma gyógyszer szedését!

2024. április 06.



Sok a félreértés az antibiotikum és az asztma gyógyszerek együttes szedését illetően. Ezzel kapcsolatban dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa adott felvilágosítást.

Antibiotikum és asztma gyógyszer

Az antibiotikum a kórokozó ellen veszi fel a harcot, segítségével a bakteriális fertőzés kezelhető. Az asztma gyógyszerek pedig a légutak asztmás eredetű gyulladását csillapítják, ezáltal pedig az asztmás tünetekre hatnak.

Légúti fertőzés és asztma 

Gyakori kérdés az asztmás betegek körében, hogy vajon szedhetik-e az antibiotikum mellett a korábbi asztma gyógyszereiket. A válasz egyértelműen igen, sőt nagyon fontos, hogy folytassák az asztma kezelését is. 

Ha az antibiotikumot a kezelőorvos valamilyen légúti fertőzés kezelésére írta fel, akkor különösen fontos, hogy nem szabad az asztma gyógyszereket csökkenteni – hangsúlyozza dr. Tárnok Ildikó. A légúti betegségek ugyanis felerősíthetik az asztma tüneteit, a betegség fellángolhat, így ilyen esetben nagyon lényeges az asztma megfelelő kezelése. 

Az antibiotikumot előírás szerint szedjük

A gyógyulás érdekében az is lényeges, hogy a légúti fertőzésre felírt antibiotikumot az előírásnak megfelelően szedje, az orvos által megadott dózisban és ideig. Nem szabad abbahagyni akkor sem, ha már jobban érezzük magunkat, mert így a betegség tünetei kiújulhatnak vagy szövődmények jelentkezhetnek.

Gyenge az immunrendszere? Ezeket mindenképp nézesse meg a vérképében!

2024. április 05.

Az immunrendszerünk fontos szerepet tölt be betegségek elkerülése szempontjából, így, ha túl sokszor, illetve túl sokáig gyűr le minket valamilyen fertőzés, akkor érdemes vérvétellel ellenőriztetnünk pár paraméterünket, hogy közelebb kerülhessünk ahhoz, hogy mi is okozza a problémát. A kérdésről dr. Fehér Ágnessel, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológia specializációjú belgyógyászával beszéltünk.

Mikor gyanakodjunk arra, hogy baj van az immunrendszerünkkel?

Az immunrendszer szervezetünk védelmi vonala, mely felismeri a kórokozókat, majd elpusztítja. Abban az esetben, ha az immunrendszer funkciója sérül, nem lesz képes megfelelően ellátni a feladatát, ilyenkor a fertőzések száma/súlyossága megnő. Ennek számos oka lehet, egyes esetekben hiányállapot (egyoldalú táplálkozás, felszívódási zavar, stb.), de akár közvetlenül, akár közvetetten az immunrendszert érintő megbetegedés első megjelenési formája is lehet a visszatérő infekciók.

Erre példa az ismétlődő felső légúti megbetegedések, homlok- vagy orrmelléküreg-gyulladás, esetleg különböző bőrproblémák. Amennyiben túl gyakoriak a visszatérő fertőzések, vagy kifejezetten elhúzódóak, illetve a betegség lefolyása súlyosabb, mint várnánk, mindenképp javasolt orvosi segítséget kérni, mivel bizonyos vizsgálatok elvégzésére szükség lehet.

Fehérvérsejtek (leukociták)

A fehérvérsejteknek 2 fő típusuk van, a fagociták és a limfociták, melyeken belül is még több típust különböztetünk meg. Az immunrendszer vizsgálatának első lépése, a fehérvérsejtek számának, pontosabban az altípusok mennyiségének számszerű meghatározása, melyet a vérkép vizsgálatából tudunk meg. Erre azért van szükség, mert a fehérvérsejtek altípusai különböző funkcióval bírnak a fertőzések elleni védelemben. Alacsonyabb fehérvérsejt szám esetén (fontos miből van kevés) a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre.

Oka lehet heves immunreakció akár bakteriális, akár virális kórokozóra, kemoterápia, bizonyos gyógyszerek, egyes esetekben rosszindulatú hematológiai daganat (leukémia, limfóma) is felmerül. Emiatt, ha extrém alacsony a fehérvérsejtszám, illetve ismételten is rossz értéket mérünk, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, aki mérlegeli az eltérés súlyosságát, szükség esetén további diagnosztikai vizsgálatokat javasol. 

Instabilitás és gyengeség is lehet a porckopás tünete a térdben

2024. április 05.

A térd a legnagyobb ízület a testben, amelyre minden lépésnél jelentős terhelés hárul, futásnál pedig a térdkalácsra ható kompressziós erő a testsúly 7-11-szerese is lehet. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus ennek a különleges struktúrának a felépítéséről és a térdben jelentkező porckopás tüneteiről, kezelési lehetőségeiről beszélt. 

A térdfájás nagyon gyakori tünet

Mint minden ízületnél, a térdnél is egy porcréteg borítja a csontokat, amely lehetővé teszi a sima, súrlódásmentes mozgást. A térd közepén két félkör alakú, gumiszerű porc, ún. meniszkusz található, amelyek fokozzák az ütéselnyelő hatást. Ezen kívül kis, folyadékkal teli tömlők, a bursák is a kipárnázást szolgálják. Azonban, mint a mechanikai struktúráknál ez előfordul, ismétlődő terhelés vagy hirtelen behatás következményeként a térdízület egyes részei elszakadhatnak, megsérülhetnek, elkophatnak. 

Az eredmény minden esetben térdfájdalom, ami lehet éles vagy tompa, járhat akár duzzanattal, instabilitással, de mindenképpen kihat az mozgásra, sőt az életminőségre. Ha pedig a térdfájás nem múlik el néhány nap alatt, minél előbb érdemes orvoshoz fordulni a diagnózisért, hiszen az ilyen nagy terhelésnek kitett ízületek ritkán gyógyulnak meg maguktól. Sokszor már a fizioterápiás kezelések is segítenek a problémán, ha pedig elkerülhetetlen a műtét, a korán megkezdett kezelés akkor is képes csökkenteni a későbbi állapotromlás kockázatát. 

A térdfájdalom és az instabilitás más ízületekben is gondot okozhat

Ha a csontokat „kipárnázó” ízületi réteg megsérül vagy elkopik, védelem nélkül maradnak a csontfelületek, amelyek így egymáson kezdenek súrlódni. Ez előbb-utóbb olyan tüneteket okoz, mint a térdfájás, a duzzanat, a merevség, hosszú távon pedig az állandó irritáció miatt kialakulhat a térdízületi gyulladás.

– A térdízület kopása bizonyos mértékig az idősödéssel jár, bár nem mindenkinél válik tüneteket okozó panasszá. Az ismétlődő mozdulatok – különösen a csavarás, az ugrások, a térdhajlítás – a traumával járó sérülések és a túlsúly a porckopás fő okozói. Nem csak a fő tünetnek számító fájdalom utalhat a porckopás jelenlétére, de akár az instabilitás, a gyengeség is panasz lehet, ahogyan a mozgásbeszűkülés és a merevebbé váló mozgás is. Mindezek következtében megváltozhat a járás, ami pedig megváltoztathatja a térd, a boka és a csípő helyzetét – hosszabb távon tehát más ízületben is problémát okozhat – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus.

– A diagnózis felállítása a kikérdezésen és a fizikális vizsgálaton alapul, a röntgen és a CT a csontok vizsgálatát, az MRI pedig a porcok és más szövetek állapotának ellenőrzését teszi lehetővé.