Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit tehetek ősszel az erőteljes közérzetemért?

Érdekességek2017. november 12.

Iskoláskoromban minden augusztus végén és szeptemberben volt bennem egy érzés: ez a tanév sokkal, de sokkal jobb lesz, mint a tavalyi! Még most, felnőttként is van bennem ilyenkor egy várakozás. Új dolgokat tervezek, új célok jelennek meg bennem, és egyfajta belső összeszedettséget, elszántságot élek meg.  

„Itt-ott kedvetlen, lompos, sárga lomb
tollászkodik és hosszan elborong. 
A kövön nyirkos tapadás pezseg.”


Nyárutó, vénasszonyok nyara. Nagyon sokan szeretjük, de ugyanakkor sokunk számára hoz ez az időszak újdonságot, változást. A nyári pihenés után munkába állunk, gyerekeink ismét iskolába kezdenek járni, de az elmaradt felújításokat, vagy az otthonteremtést is sokan ebben az időszakban végzik el, vagy fejezik be még a hidegebb időszak beállta előtt.

Én mindig örülök ennek az időszaknak, mert úgy érzem szép, erőt adó és jó érzéseket hoz. Tapasztalok azonban egyfajta másmilyen megterhelést, más fajta terheket ró rám ez az időszak, mely átmenet a nyárból az őszbe.

A Föld elemhez köthető időszak elsősorban a változás erőit és folyamatait működteti bennünk és körülöttünk. Ilyenkor lehetünk lelkesek, de lehetünk mogorvák, savanyúk is. Szembe nézhetünk a kihívásokkal, de belesüllyedhetünk a félelmekbe és stresszbe is.
A Föld Elemhez köthető a gyomor, és a lép-hasnyálmirigy. Különösen azoknál jelentkezhetnek a gyomor és a hasnyálmirigypanaszok, akik nehezen tűrik a változásokat, félelemmel fordulnak az új helyzetek és feladatok felé. 


Mit tehetünk? Minden folyamat kezdetén érdemes felkészíteni magunkat az új évszakra, életszakaszra. Figyeljünk oda a táplálkozásunkra, válasszuk többet a Föld elemhez kapcsolható ételeket. Húsfogyasztók a hús, lazac és tonhal mellett fogyasszanak többféle gabonát, kölest, árpát. A vegetáriánusok mértékkel esetleg tejtermékeket is. Ügyeljünk azonban a tej, és tejtermékek hurutképző tulajdonságára! A vegánok éljenek a lehetőséggel, hogy érik a kukorica, sütőtök, alma, szőlő, füge, dió, felszedhető már a cékla. Ezek az ételek, -s az édes íz általában- a Föld elemet hozzák egyensúlyba bennünk.

A Föld elemhez, az alsó csakrához kapcsolható meditációk, légző gyakorlatok végzése is ajánlott. A nyárutó és az őszelő kifejezetten szezonja az erdei, hegyi kirándulásoknak, gombászásoknak, amelyek hangulatukban is a földhöz és a természet változásaihoz visznek közel minket.

Azoknak, akik bármilyen családi, kapcsolati vagy lelki-testi nehézséggel néznek szembe, nagyon sokat segít a megfelelő életforma, a megfelelően karban tartott test és lélek.

A Föld elemhez köthető időszakban azokat a tulajdonságainkat érdemes erősítenünk, amelyek ehhez az elemhez kapcsolhatóak. Ezek a belső stabilitás, a feladatokkal történő szembefordulás, az előttünk álló nehézségek megértése, a megoldásra törekvés, a megfelelő önbizalom, a kiegyensúlyozottság, a kitartás, kapcsolataink szinten tartása és ápolása.

Amennyiben testünk-lelkünk támogatást igényel, esetleg mogorvák vagyunk, vagy félelmekkel küzdünk, könnyen kibillenünk az egyensúlyunkból, fáradékonyság vesz erőt rajtunk, legszívesebben állandóan pihennénk, többre vágynánk, de nem kapjuk meg, amit szeretnénk, kevés örömet látunk az életünkben, ezért evéssel pótoljuk az örömöket, mindenképp tegyünk önmagunkért.

Mindenkivel előfordul, hogy ami eddig bevált, most már kevésnek tűnik. A shiatsu, amely az Öt Elem tanán alapszik, különösen sokat segíthet a Föld elemhez kapcsolódó testi és lelki tulajdonságok kiegyensúlyozásában. Egy-egy shiatsu-kezelés, mely a földön fekve történik, a Föld elemhez köthető pozitív belső energiákkal tölti fel az embert, egy végigvitt kúra pedig jelentős változásokat hozhat. A fáradékonyság helyébe a tettrekészség léphet, az önbizalomhiány és a félelem helyébe a helytállás és a kitartás.

Új évszak, új tanév, új életszakasz kezdődött el, tegyünk azért, hogy a legjobb erőben, legkiegyensúlyozottabb és örömtelibb módon várjuk az őszt, majd a téli ünnepeket. 

Konkrét panaszok megjelenésekor, gyomorhurut esetében ajánlatos 1-2 napos léböjtöt tartani. A böjt közben gondoljuk át a betegség okát. Vajon túlevés okozta-e, esetleg gyógyszerszedés? Állhat a háttérben rendszertelen étkezés, de alkoholfogyasztás, dohányzás is. Sok esetben csupán a tej és tejtermék elhagyása megszünteti a panaszokat. Fontos a megfelelő táplálkozási rend kialakítása, és a heti egy böjtnap bevezetése is. Fogyasztható gyógyteák: a kamilla, citromfű, a fehér üröm, cickafark.

Befolyásolhatjuk egy egyszerű, de mély, intenzív hasi légző gyakorlattal is, a reggeli és esti órákban. Ezeket 20-25 ismétléssel végezzük.

Amennyiben az alkalmazott praktikák nem voltak elég sikeresek, érdemes shiatsu kezelésre ellátogatni, hiszen szinte természetes módon sokszor találjuk magunkat szembe olyan problémás élet területtel, mely megoldásához érdemes külső segítséget is behívni!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

5 tipp, amivel csökkenthető a második szívinfarktus rizikója

2025. január 08.



Bár szerencsére egyre jobbak a szívinfarktuson átesettek életkilátásai és teljes felépülésének esélyei, tény, hogy a korábbi szív-érrendszeri esemény kockázati tényezőként merül fel egy újabb esemény bekövetkezéséhez.  Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azokra a lépésekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel csökkenthetjük a rizikót.

Szedjünk pontosan a felírt gyógyszereket

Szívinfarktus után nagy valószínűséggel egy életen át tartani fog a gyógyszeres kezelés, amelynek célja a jó állapot stabilizálása, az újabb esemény (például stroke, újabb infarktus) megelőzése. Éppen ezért nagyon fontos, hogy pontosan szedjük be a felírt gyógyszereket, se a dózist, se a típust ne változtassuk, még akkor sem, ha jobban vagyunk.

Vaskó doktor szerint ilyenkor célszerű egyeztetni az orvossal, aki kontrollvizsgálatok után maga rendeli el a változást, ha szükséges. Praktikusan ismerni kell a szedett gyógyszerek nevét és a hatásmechanizmusukat. Fontos elolvasni a betegtájékoztatót, megismerkedni a dózisokkal és az esetleges mellékhatásokkal. A gyógyszerszedés orvos által ismertetett részleteit érdemes leírva is magunknál tartani.

Működjünk együtt az orvossal

Kimondottan nagy hangsúlyt kell helyezni az orvos-beteg együttműködésre – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Orvosként arra biztatom a pácienseket, hogy merjenek kérdezni, tájékozódni és figyeljék a szervezetük reakcióit, és számoljanak be róla, mert fontos visszajelzés. Megfelelő életmóddal, gyógyszerekkel és rendszeres kontrollal nagyon jó állapot tartható fenn, és jelentősen csökken az ismételt infarktus kockázata is.

6 tipp a téli letargia ellen

2025. január 08.

Ahogy véget ér a nyár, rövidebbek lesznek a nappalok, lehűl az idő és visszarázódunk a dolgos hétköznapokba, egyre kevesebb programot szervezünk, és a hideg estéket inkább otthon töltjük a meleg nappali biztonságában. A téli bekuckózásnak is megvannak a maga előnyei, ha azonban azt vesszük észre, hogy egyre rosszabb a hangulatunk, csökken az energiaszintünk és lassan semmihez sincs kedvünk, itt az idő a változtatásra! A téli letargia ellen számos kreatív módszerrel harcolhatunk, lássuk, mik a legjobb megoldások.  

1. Keljünk fel a kanapéról

A hideg napokon alig várjuk, hogy a munkából hazaérjünk, ezt követően pedig sokszor elképzelhetetlennek tartjuk azt, hogy még megmozduljunk. A sportolás azonban a legjobb eszköz letargia ellen, ezért próbáljunk meg erőt venni magunkon: ha a konditeremhez tényleg nincs energiánk, akkor sétáljunk egy nagyot a környéket vagy próbáljuk ki az otthoni edzéseket. Jógázzunk, erősítsünk néhány súlyzó segítségével vagy indítsuk el a zenét és táncoljunk egyet: ha így teszünk, az energiaszintünk és a hangulatunk is azonnal emelkedni fog.

2. Legyenek céljaink

A szezonális depresszió első jele is lehet az, hogy értelmetlennek, céltalannak érezzük a mindennapjainkat. Ezen nagyon könnyen segíthetünk: találjunk ki apró feladatokat, például egy új recept kipróbálását, a régi iratok vagy ruhák szanálását vagy egy nagytakarítást. Állítsuk magunkat kisebb kihívások elé, így újra érezzük majd, hogy a napjainknak van valami célja, ami motivációt és lendületet ad ahhoz, hogy kikerüljünk a jelenlegi állaptunkból.

3. Pihenjük ki magunkat

A téli időszakban fáradékonyabbak vagyunk, ennek ellenére a munkánkat és az otthoni feladatokat is el kell látnunk. Figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat: a hétvégéken nevezzünk ki egy napot, amikor nem foglalkozunk a házimunkával és az egyéb teendőkkel, és a fotel kényelmében, egy meleg takaróba burkolózva engedjük ki az elmúlt napok feszültségét. Ezen az estén feküdjünk le időben és aludjuk ki magunkat, így reggel energiával tele ébredünk majd.

Téli levertség vagy a PCOS-hez kapcsolódó depresszió?

2025. január 07.



A PCOS sajnos számtalan nő életét keseríti meg, és az sem segít a helyzeten, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A PCOS-hez pedig kutatások alapján sokszor társul depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

PCOS

A policisztás ovárium szindrómát sajnos sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is.

A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.

PCOS és depresszió

A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.

Életmód és tápanyagok!

Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.