Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit tehetsz a saját szépségedért?

Érdekességek2019. május 22.

A szépség több mint puszta tükörkép. A szépség belülről fakad. A szépség forrása az önmagunkkal való elégedettség.  

Ezt a fajta elégedettségérzetet azonban számos tényező veszélyeztetheti. A mindennapjaink során adódó problémák, konfliktushelyzetek elbizonytalaníthatnak, csökkenthetik az önbecsülésünk szintjét, fájdalmat okozhatnak. Ezek a tapasztalatok legtöbbször elkerülhetetlen részét képezik az életünknek, s negatívan hatnak arra a fajta lelki harmóniára, mely a szépségünket táplálja. Meg kell tehát tanulnunk, hogyan kezelhetjük ezeket a helyzeteket, s mit tehetünk a sikeres változás érdekében azért, hogy képesek legyünk visszanyerni a belső egyensúlyunkat, s így hitelesen megélni a szépségünket.

CSALÓKA TÜKÖRKÉP

A szépség nem egyenlő a megjelenésünkkel.
A szépség önbizalom, a szépség harmónia, a szépség elégedettség. Az öltözködés, a smink, a frizura mind csupán eszköz ennek elérésében, s nem maga a cél.
Nem szabad tehát pusztán a fizikai megjelenésünk ápolásától, vagy annak megváltoztatásától várnunk azt, hogy szépnek érezzük magunkat.
Azért, amit a tükörben látunk, természetesen felelősséggel tartozunk. Aktuális kedélyállapotunkra pozitív és negatív szinten is képes hatást gyakorolni az a kép, amilyennek éppen önmagunkat látjuk. Érdemes tehát kellő időt és energiát fordítani a megjelenésünkre, szépnek azonban nem önmagában ettől fogjuk érezni magunkat.


A SZÉPSÉG FELTÉTELEI

Az, hogy egy nő szépnek érzi-e magát, sokkal inkább függ az aktuális élethelyzetétől, az elvárásai és lehetőségei között fennálló viszonytól, mintsem a fizikai megjelenésétől.
Ha egy nő boldog, és kiegyensúlyozott, akkor többet mosolyog, pozitívabban gondolkodik, elfogadóbb a környezetével, és több az önbizalma. Az életigenlő derű megszépít.
Ugyanez természetesen fordítva is igaz. Ha boldogtalanok vagyunk, magunkba fordulunk, és a problémáinkba temetkezünk, az rögtön meglátszik rajtunk. A belső elégedetlenségünk keresztülsejlik a legdivatosabb öltözeten is, s tartósan egyetlen smink sem képes elkendőzni azt.

Ahhoz tehát, hogy megélhessük a bennünk rejlő szépséget a testünknek és a lelkünknek is meg kell adnunk azt, amire szüksége van. A sikeres változás pedig elkerülhetetlen része ennek a folyamatnak.

A SIKERES VÁLTOZÁS LÉPÉSEI

A szépségünk alapvetően a belső világunkból építkezik. Érdemes tehát nagyobb hangsúlyt fektetni a megismerésére. Ha csupán fele annyi időt és energiát fordítanánk a lelkünk szépségének ápolására, mint amennyit a fizikai megjelenésünk megtervezésével töltünk, sokkal jobban szeretnénk önmagunkat.
Önmagunk megismerésén, elfogadásán és tiszteletén keresztül vezet az út annak képességéhez, mely lehetővé teszi a hatékony és sikeres változást. Erre pedig igen nagy szükségünk van a folyton változó környezetünkhöz való alkalmazkodás során.
Lássuk akkor, mit tehetünk a saját szépségünkért,a tartós és sikeres változás érdekében:

1. Törekedjünk mélyebb önismeretre!

Alkossunk reális képet a fizikai jellemzőinkről, valamint belső vonásainkról. Fedezzük fel a képességeinket, és ismerjük fel, hogyan lehetnek ezek a segítségünkre konkrét helyzetekben.

2. Fogalmazzuk meg a problémáinkat!

Merjük kimondani azt, ami aktuálisan gondot okoz. A megnevezésük kezdetben talán nehézséget okozhat, mindaddig azonban, míg nem nézünk velük szembe, a megoldáshoz sem kerülünk közelebb.

3. Tűzzük ki a céljainkat!

A problémák és a bénító, negatív érzések helyett fókuszáljunk a lehetséges megoldásokra. Mérjük fel a reális lehetőségeinket, s tűzzünk ki akár kisebb, ámde elérhető, konkrét célokat.

4. Készítsük elő a változás feltételeit!

Mérjük fel, mi lehet segítségünkre, s mi akadályozhat bennünket a sikeres változás folyamatában. Érdemes azt is megvizsgálni, hogyan fog hatni mindez a környezetünkre, és figyelembe venni ezt a tényezőt.

5. Cselekedjünk!

Képzeljük el a vágyott állapotot, aztán tegyünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy sikeresen véghezvigyük a célkitűzésünket.

6. Tartsunk ki!

A változás sohasem megy egyik napról a másikra, ráadásul mindig akadnak olyan tényezők, melyekre induláskor nem számítottunk, így felkészülni sem volt rá lehetőségünk. Az apróbb kudarcok és visszalépések azonban ne tántorítsanak el bennünket.
Bármi történjen is, folytassuk tovább, amit elkezdtünk!

7. Ünnepeljünk!

Örüljünk a sikernek, amit elértünk! Engedjük át magunkat ennek az érzésnek, és jutalmazzuk meg önmagunkat a saját magunktól, ill. másoktól érkező elismerésekkel, pozitív visszajelzésekkel. Tapasztaljuk meg, hogyan növeli önbizalmunkat a siker, s teszi sugárzóvá szépségünket a belső elégedettség.

Mi áll útjában annak, hogy boldognak érezd magad?
Minek kellene változnia ahhoz, hogy elégedett légy?
Mire volna szükséged ahhoz, hogy ezen változtass?

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.