Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mitől függhet a fájdalomérzet?

Érdekességek2023. december 16.

Ki ne érzett volna fájdalmat élete során, azonban azt mindnyájan másképp éljük meg.

Az a mód, ahogyan érzékeljük a (krónikus) fájdalmat, ill. viszonyulunk hozzá, több tényezőtől függhet. Vegyük számba a fájdalom lehetséges okait, kiemelve néhány kezelési módszert.

Melyik nemhez tartozunk?

Kutatások szerint nagyobb számban érinti a nőket a krónikus fájdalom (amely 3-6 hónapnál tovább tart), és ők másképp viszonyulnak hozzá, mint a férfiak. A kutatók azt is kimutatták, hogy a nők elsősorban pszichés okokból a nemükhöz kapcsolódó fájdalomtól szenvednek a legtöbbet (endometriózis, menstruációs fájdalmak stb.). Amellett az ösztrogének (női hormonok) bizonyosan módosítják a fájdalomérzékenységet. Ennek eredményeképpen pl. a fibromyalgia (folyamatosan fennálló izomfájdalom), migrén, krónikus fáradtság, hátfájás több nőt érint. De kétségtelen, hogy közülük többen is beszélnek róla és fordulnak vele orvoshoz.

Pszicho-emocionális állapot

Az agyban a fájdalmat és az érzelmeket integráló régiók (hipotalamusz, amygdala, prefrontális kéreg, elülső cinguláris terület) nagyon közeliek, és kommunikálnak egymással. Így pl. a depresszió meglehetősen gyakori a fájdalomtól szenvedő embereknél, ami depressziós szindrómához vezethet. Ez ördögi kör, amelynek eredete nem ismert: vagy a fájdalomhoz, vagy a depresszióhoz köthető. De nem véletlen, hogy az antidepresszánsok olykor a fájdalmat is enyhítik.

Környezeti tényezők

Azok a személyek, akik már krónikus betegségben (pl. diabétesz, magas vérnyomás, légzési elégtelenség) szenvednek, vagy bizonytalan az állapotuk, és/vagy fogyatékossággal élnek, érzékenyebbek a fájdalomra. Ugyanakkor pl. azokban a kultúrákban, ahol az ember jobban kifejezi a szenvedését, a „dramatizálás” lehetővé teheti a fájdalom által generált stressz kiürítését és az endorfinok (a fájdalmat is enyhítő hormonok) felszabadítását is. Továbbá mindazok, akik spirituális életet élnek, szintén kevésbé éreznek fájdalmat.


Epigenetika (gének öröklődési formájának vizsgálata)

A krónikus fájdalom megváltoztatja a gének szabályozását a gerincvelőben és az agykéregben, ezáltal modulálva a fájdalomra való érzékenységet. Ezek a változások azonban nem öröklődnek egyik generációról a másikra. A kutatások kihívása annak meghatározása, hogy ezen neurotranszmitterek és receptorok változásai (agyi plaszticitás) visszafordíthatók-e gyógyszerekkel vagy ún. komplementer technikákkal (hipnózis, mindfulness meditáció stb.).

Fájdalomskála

A magas vérnyomással vagy a cukorbetegséggel ellentétben semmilyen vérvizsgálat vagy képalkotó eljárás nem tudja kifejezni a fájdalmat. Jelenleg az egyetlen módja a pácienseknél a fájdalom intenzitásának felmérésére, ha megkérik őket, rangsorolják az érzett fájdalom erősségét pl. egy 0-tól (nincs fájdalom) 10-ig (elviselhetetlen fájdalom) terjedő skálán. Ha a fájdalom egyenlő vagy nagyobb, mint 4-es, kezelésre van szükség. Egyébként különféle skálák léteznek, amelyek egy része újszülöttekre, gyerekekre, értelmi fogyatékos emberekre, idősekre vonatkozik.

Akut fájdalom kezelése

Többek közt egy kalapácsütés az egyik ujjra, az isiász (ülőideg-gyulladás), ficam vagy fejfájás hirtelen és általában átmeneti fájdalmat vált ki: különböző kezelésekkel lehet őket legyőzni. Kismértékű fájdalom esetén, vagy ha nem lehet szájon át szedhető gyulladáscsökkentőt alkalmazni a mellékhatása miatt (pl. gyomorproblémák), nemszteroid helyi gyulladáscsökkentők ajánlottak kenőcs, gél vagy tapasz formájában.

Az ilyen gyenge vagy mérsékelt fájdalmak (1. szint) elleni küzdelemre szánt, szájon át szedhető fájdalomcsillapítók közül ismert a paracetamol és az olyan nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) gyógyszer, mint az aszpirin, az ibuprofen, a ketoprofen vagy a diclofenac… Ezek a fájdalomcsillapítók akkor hatnak a gyulladásra, amikor ez a fájdalom forrása, de sok közülük közvetlenül is képes blokkolni a fájdalmat kiváltó elektromos jel generálását. Egyes ilyen gyógyszerek vény nélkül kaphatók, ami nem jelenti azt, hogy veszélytelenek. Előfordult, hogy szomorú tapasztalataik voltak olykor pl. a migrénben szenvedőknek, akik, ha túl gyakran szedték ezeket a fájdalomcsillapítókat, a túlzó kezelések a migrénjüket krónikus napi fejfájássá változtatták. Az NSAID-ok terhesség alatt ellenjavalltak.

Nagyanyáink módszerei

Olykor hatásosan enyhítik a fájdalmat, még ha átmeneti időre is. Izomhúzódások, rándulások, görcs, szöveti/izomfeszülések, nyakmerevség (torticollis), menstruációs fájások stb. esetén, felmenőink módszerei nyomán, előnyben részesítjük a meleget (görcsoldó hatása miatt), zuhany, meleg vizes palack vagy akár forró vízzel átitatott borogatás formájában. A hidegnek viszont inkább gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő hatása van.

A testhőmérséklet néhány másodperces csökkentésével a hirtelen hideg (pl. egy nedves ruhába csúsztatott jégcsomag) gátolja a bőr fájdalomreceptorait, és hozzájárul a megkönnyebbüléshez. Egyébként a hideget a gyulladásos fellángolások (kiújult fájdalom, bőrpír) vagy az osteoarthritis enyhítésére is használják. Vérömlenyre pedig egyesek szívesebben alkalmazzák pl. a zöld agyagot vastag rétegben felkenve a bőrre, míg mások arról gondoskodnak, hogy a mentaillóolajjal végzett halántékmasszázs enyhítse a fejfájásukat.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.