Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mókus golyója

Érdekességek2019. április 03.

Ami valójában a mogyorókrémes túrógombóc, minden gyerek - és az örökké gyermeklelkű felnőttek - kedvenc és könnyű desszertje. Akár még főfogás is lehet egy kiadósabb leves után.  

Hozzávalók:
½ kiló sima zsírdús túró (még jobb a házi túró, de azt ki kell nyomkodni egy kicsit)
12 evőkanál búzadara
3 tojás sárgája
Pici só és olaj/margarin (1/4 kocka)
7 evőkanál darált dió
3 evőkanál zsemlemorzsa
3 evőkanál kristálycukor
Nutella

Elkészítés:
A túrót és a búzadarát a tojás sárgájával, icipici sóval összedolgozzuk, és félretesszük, legjobb, ha kb. 2 órát áll, mert utána habkönnyű lesz az eredmény. A nutellát rakjuk be egy rövid időre a hűtő legmelegebb részére, hogy ne csepegjen, ha dolgozni akarunk vele, de ne is legyen merev állagú.

Míg a massza álldogál, rakj egy serpenyőbe egy negyed kocka margarint vagy kb. ennyi olajat, olvaszd fel, tedd bele először a 3 evőkanál zsemlemorzsát, majd ha az már felszívta a nagyja zsiradékot, add hozzá a darált diót (ízlés szerint lehet több is!) és forgasd át addig, míg kicsit meg nem pirul, add hozzá a cukrot, és addig pirítsd míg hozzá karamellizálódik a morzsához. Ebbe kell majd szedni a gombóckákat.


Ha a túrógombóc már álldogált és a nutella is éppen megfelelő szilárdságú, (nem húz csíkot az ujjadról, ha belenyúlsz egy nyalintásért!) verd fel a tojáshabot, óvatosan dolgozd össze a kettőt – közben rakj oda egy lábasban sós vizet forrni, egy pici olajat rakhatsz a tetejére – és máris kész a gombóc. Fogj egy nagy kanalat, meríts egy kanállal a gombóc tésztájából, egy kis kanállal nyomd be a közepét, tegyél bele nutellát, majd egy másik kanalat ellenkező oldalról fordítva, és szintén masszával tele, fordíts szembe, és nyomd össze a kettőt. Így a kezed érintése nélkül kissé hosszúkás formájú gombóckákat kapsz. A gombócot ne formázd kézzel, mert a tojáshab összetörik, csak kanállal dolgozz!

Csinálj egy próbakört, akkor jó a gombóc, ha feljött a víz színére, és megfordult a tengelye körül. Forgasd a morzsába, és h nem folyt ki a közepéből a nutella, folytasd a műveletet. Ha kifolyt, próbálj kevesebb nutellát használni, vagy a kanalak összefordításakor egy ici-picit az ujjad begyével besegíteni, hogy összegyógyuljanak a szélek.

A túrógombóc jól harmonizál erdei lekvárokkal is, ám legjobb a tömény bűn: ízesítsük csokival!
A gombócok tetejére olvasztott nutellát, vagy csokoládémázat csorgathatunk, kis guszta csíkokban, ha még van időnk rá, és fel nem faljuk egyből a serpenyőből, mert ez olyan finooooom!!!!

(HarmoNet tipp: Ha a tojásfehérjéhez egy kicsi csepp ecetet, vagy citromlevet cseppentünk, sokkal keményebb lesz a habja!)


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A tej

2025. május 03.



III. rész: Tévhitek a tejről


Pasztőrözés során elvesznek a tejből a fontos tápanyagok. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az ásványianyag-tartalom az UHT hőkezelés során gyakorlatilag változatlan marad, s átlagosan legfeljebb 10% vitamintartalom vész el. Mindemellett a tejet nem C-vitamin-, hanem fehérje-, ásványianyag-, kalcium– és D-vitamin-tartalma miatt kell fogyasztani.
A boltban kapható tejet vízzel hígítják. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy a tejet nem hígítják vízzel. Az Európai Tanács 2007-es rendelete szerint „a »tej« szó kizárólag az egy vagy több fejésből nyert rendes tőgyváladékot jelenti, az ahhoz történő hozzáadás vagy abból történő kivonás nélkül”. Ezzel összefüggésben a Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak arra a termékre lehet ráírni, hogy „tej”, ami kizárólag tejet tartalmaz és semmi mást.
Az UHT tejben több az E betűvel jelzett, nem természetes anyag. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej nem tartalmaz adalékanyagot. A tej az UHT (Ultra High Temperature Treated) hőkezelésének és a speciális csomagolásnak köszönheti a tartósságát. Ez az eljárás minden baktériumot kiölt a tejből, a 6 rétegű csomagolás pedig megakadályozza, hogy a tej fénnyel és levegővel érintkezzen, ezért nincs szükség tartósítószerre.
Az UHT tej tejpor és víz keveréke. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej kizárólag friss tejből készül. Ez csak UHT hőkezelésen megy keresztül, és aszeptikus (csíramentes) körülmények között aszeptikus csomagolóanyagba kerül, mely hosszú ideig (3–6 hónapig) megőrzi a tej minőségét.

A lapocka fájdalom komplex kezelése: Több mint egy masszírozásra váró izomcsomó

2025. május 02.



A lapocka környéki fájdalom gyakori panasz, amely sokak életminőségét befolyásolja jelentősen. Míg az érintettek többsége azonnali megoldásként egy gyors masszázsban keresi az enyhülést, a szakemberek szerint a probléma gyakran összetettebb, és tartós eredményt csak a fájdalom valódi okainak feltárásával érhetünk el.

A tünetek mögött meghúzódó komplex okok

A lapocka körüli fájdalom diagnosztizálása és kezelése különösen kihívást jelenthet, mivel a fájdalom forrása gyakran nem ott van, ahol a tüneteket érezzük. Ráadásul számos különböző ok állhat a háttérben, amelyek tünetei nagyon hasonlóak lehetnek.

A leggyakoribb kiváltó okok között szerepelnek:


A Cloward-zónák: A kutatások szerint a gerincoszlop nyaki szakaszánál kilépő idegek elágazási pontjainál található területek, ahová a fájdalom kisugározhat. Ez magyarázza, miért érezhetünk fájdalmat a lapockánknál, amikor valójában a probléma forrása a nyaki gerinc környékén keresendő.

A tej

2025. május 02.



II. rész: A tej hőkezelési eljárásai

Mit jelent a pasztörizálás?

A pasztörizálás a kórokozó csírákat hőhatással elpusztító hőkezelési módszer. Nevét a francia vegyész-bakteriológusról, Louis Pasteurről kapta. A tejüzemek jelenleg rövid idejű pasztörizálást alkalmaznak magas hőfokon (15 másodperc 75 °C-on), vagy hosszabb idejű kezelést, viszonylag alacsony hőmérsékleten (nagyjából fél óra 60-62 °Con). Ezzel a módszerrel a baktériumok 99,5%-a elpusztul. Bizonyos élelmiszereket, például a tejet is csak korlátozott ideig, 3–5 napig lehet eltartani, 6 °C-nál nem melegebb hőmérsékleten. A pasztörizálás során a tejnek az emberi táplálkozás szempontjából fontos összetevői és tulajdonságai nem károsodnak és nem semmisülnek meg.

Mi az UHT technológia?

Ultra High Temperature Treated, vagyis ultramagas hőfokon történő hőkezelési módszer, amit ultrapasztőrözésnek is neveznek. A tejet nagyon rövid időre (2–3 másodpercre) felhevítik nagyjából 135-137 °C-ra. Ezután gyorsan lehűtik és aszeptikus környezetben aszeptikus csomagolásba töltik. Így az összes mikroorganizmus elpusztul, és a tej szobahőmérsékleten akár 3–6 hónapig is eltartható. Más, aszeptikus módszerrel kezelt élelmiszerek akár 24 hónapig is eltarthatók.

Mi a homogenizálás?

A homogenizálás folyamata során a tejet nagy nyomással átpréselik egy kis résen. Így a tejzsír kis elemekre törik össze, emulgeált állapotban marad meg a tejben és nem jön fel a felszínre. A tej homogenizálásának célja, hogy azt azok is könnyebben megemészthessék, akik bél- és emésztőrendszeri problémákkal küzdenek.

Mi az aszeptikus technológia?

Az aszeptikus technológia a XX. század forradalmi találmánya. Ezért a találmányért kapta meg a Tetra Pak 1989-ben az élelmiszeripari technológia területén az utóbbi ötven év legjelentősebb tudományos felfedezésének járó díjat. 1996-ban az amerikai elnökhelyettes, Al Gore a Tetra Brik Aseptic csomagolásának – amely a világ legelterjedtebb kartoncsomagolása – az Aszeptikus Csomagolás Folyamatos Fejlődéséért díjat adományozta. Az aszeptikus csomagolásba töltött élelmiszereket szobahőmérsékleten lehet tárolni (feleslegessé válik a szállítás, a rakodás és a raktározás során a költséges hűtés), ráadásul sokkal tovább eltarthatók, mint a pasztőrözött termékek. Az élelmiszereket – az UHT-kezelést követően – légmentesen zárt, aszeptikus gyártósorokon töltik a steril dobozokba! Ez az eljárás megbízhatóan elpusztítja a kórokozó baktériumokat és azok csíráit, de az élelmiszer tápértéke, minősége és íze megmarad.