Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Napallergia, fényérzékenység: a hőség másik arca

Érdekességek2024. július 25.

Amellett, hogy a túlzott napozás leégéshez és akár bőrrák kialakulásához is vezethet, a lakosság egy jelentősebb részének egyéb kellemetlenségeket is okozhat.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Brit kutatók szerint Anglia lakosságának hatodát érinti az actinic prurigo nevű bőrallergia, ami nem más, mint a napfény hatására jelentkező csalánkiütés.

A betegség, amelyre a köznyelvben ráragadt a napallergia kifejezés, tartós napfény hatására jelentkezik...

A bőrgyógyászok szerint természetes folyamat, hogy a fény hatására a bőrben található fehérjék és molekulák elkezdenek átalakulni. A napallergiások esetében azonban ez a jelenség egészen másképpen játszódik le.

Az actinic prurigo-ban szenvedő páciensek szervezete az átalakulóban lévő részecskéket támadó behatolókként könyveli el, ezért elpusztításukra vegyi anyagokat termel. Ezek aztán kölcsönhatásba lépnek a bőrrel, és kialakulnak a vörös, viszkető kiütések.

Az orvosok szerint ez az allergia örökölhető: megfigyelték ugyanis, hogy akiknek a családjában már előfordult korábban szénanátha vagy az ekcéma valamelyik fajtája, azoknál gyakran fellép a napallergia is.

A napallergia ellen a legjobb orvosság a szellős, bőrt fedő viselet és a kritikus órákban való tartózkodás a napfürdőtől, utcán való sétálástól. A napallergia jóval gyakrabban fordul elő nőknél és bizonyos mértékig szoktatható a bőr hozzá. Ami semmiképp sem ajánlott, hogy napallergiás fehér bőrű egyén nyáron felkészülés nélküli egész napos napozásokat tartson.
A természetes megelőzések közül nem árt, ha béta-karotinnal javítjuk a dolgot, de a bőrt regenerálja a C-vitamin és az E-vitamin is.


Fényérzékenység
 

A fényérzékenység - néha napallergiaként is emlegetik - a napfény által kiváltott immunrendszeri reakció. Fényérzékenységi reakciók közé tartoznak: a napfény által kiváltott csalánkiütés, a kémiai anyagok által létrehozott fényérzékenység és a polimorf fénykiütés; általában a napfénynek kitett bőrterületen megjelenő foltos, viszkető kiütésekkel jellemezhető. Ezekre a reakciókra a hajlam örökölhető. Bizonyos betegségek - például a szisztémás lupusz eritematozus és néhány porfíria is - napfény hatására fellobbanhat.

A fény hatására létrejött urtikáriák olyan csalánkiütések (nagy, viszkető, vörös bőrkiemelkedések), melyek a bőrt ért napfényhatás kezdete után már pár perccel kialakulnak. A csalánkiütések, a napsugárzás első 10 percén belül megjelennek, és a hatás megszűnte után 1-2 órával már el is tűnnek. Nagyobb bőrterület érintettség, gyakran fejfájással, gyengeségérzéssel és hányingerrel jár együtt.

Kémiai anyag által létrehozott fényérzékenység, olyan elváltozás, mely során a bőr rövid ideig tartó napsugárzásnak kitett területein bőrpír, gyulladás, és néha barna vagy kék elszíneződés jelenik meg. A reakció abban különbözik a napégéstől, hogy ez csak bizonyos gyógyszerek, vegyszerek beszedése, vagy bőrre kerülése után jelenik meg. Ezen anyagok sok ember bőrét érzékenyebbé teszik az ultraibolya fény hatásaival szemben. Előfordul olyan, akinél viszkető csalánkiütés jön létre, mely napfény által kiváltott gyógyszerallergiát jelez.

 

A polimorf fénykiütés olyan, napfény által kiváltott fényreakció, melynek oka ismeretlen. Ez egyike a leggyakoribb napfénnyel összefüggő bőrproblémáknak, gyakoribb nők és olyanok körében, akik nincsenek rendszeres napsugárzásnak kitéve. A kiütések többszörös, vörös dudorok és szabálytalan vörös foltok formájában jelennek meg a napsugárzásnak kitett bőrterületeken. Ezek a foltok, melyek viszketnek, általában a napsugárzást követő 30 perc és néhány óra közötti időszakban jelennek meg; de új foltok több órával vagy néhány nappal később is kialakulhatnak. A dudorok és foltok rendszerint 1 héten belül eltűnnek. Jellemző, hogy akik ebben a betegségben szenvednek, és továbbra is nap éri a bőrüket, fokozatosan csökken a napfény hatására létrejött bőrérzékenységük.

Megelőzés és kezelés

A fényérzékenységi reakció kimutatására nincs célzott vizsgálat. Az orvos akkor gyanakszik rá, ha a kiütések csak a napfény hatásának kitett bőrterületeken jelennek meg. Az összes betegség részletes kikérdezése, a szájon át szedett gyógyszerek, vagy a bőrön alkalmazott anyagok (például gyógyszerek, kozmetikumok) áttekintése segítheti az orvost a fényreakció pontos okának kiderítésében. Az orvos bizonyos betegségek - például a szisztémás lupusz eritematozus, amelyekről köztudott, hogy a szervezetet fényérzékenységi reakcióra teszik fogékonnyá - kizárására vizsgálatokat végezhet el.

Akiken a nap bármilyen okból kifolyólag fényérzékenységi reakciót vált ki, védő ruházatot kell viselniük, amennyire lehet, kerülniük kell a napfényt, és fényvédőt kell a bőrükre kenniük. Ha lehetséges, minden olyan gyógyszer, vegyszer használatát fel kell függeszteniük, mely ilyen reakciót okozhat.

Polimorf fénykiütés, vagy lupuszos fényérzékenység esetén hidroxiklorokvin vagy kortikoszteroid szedése néha jótékony hatású. A fényérzékenység egyes típusainak kezelésére pszoralenek (a bőrt fényérzékennyé tevő gyógyszerek), és fototerápia kombinálása (ultraibolya fénnyel történő besugárzással) alkalmazható, ezt nevezzük PUVA-nak (pszoralen és ultraibolya-A kombinációja). A szisztémás lupusz eritematozusban szenvedők azonban nem tolerálják ezt a fajta kezelést.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.