Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ne félj a félelemtől!

Érdekességek2022. október 15.

Tanuld meg használni, hogy elérd, amire oly régóta vágyódsz! Sokan vagyunk, akiknek a félelem határozza meg az alapkarakterünket. Ennek elkerülése hajt minket különféle őrült vagy épp kreatív tettek felé. És ugyanakkor leginkább ez fog vissza attól, hogy megtegyük, amire régóta vágyódunk, vagy végre kiálljunk magunkért és felvállaljuk, hogy kik vagyunk valójában és miben hiszünk, hogyan élünk.  

De a félelem nem ellenség. Csak akkor, ha Képforrás: Canva Pro adatbázis.hagyod, hogy leállítson, ha visszavonulót fújsz.
A félelem sok esetben a legjobb barátunk. Legalább annyira megmentheti az életünket, mint amennyire megkeserítheti.

Amikor a félelem megvéd...
Egyszerű példákkal élve: Nem lépünk le a járdáról meggondolatlanul, mert félünk, hogy elüt az autó. Nem ugrunk le magas helyekről védőfelszerelés nélkül, hiszen becsapódnánk a talajba, stb. Ilyenkor jó szolgálatot tesz számunkra a félelem.

... és amikor megakadályoz
A félelem azonban gátolhat is! Amikor inkább nem hívod fel azt a számot, ami egy új, jobb állást jelenthetne a számodra, vagy egy új kapcsolatot. Amikor inkább másra bízod, hogy helyetted tartsa meg az előadást abban a témában, amiben valójában te vagy a szakértő, mert nem mersz kiállni több ember elé, stb.

Az angol, aki a dombra ment fel, de a hegyről jött le
Az egyik kedvenc filmemből származik az alábbi jelentőségteljes részlet. (Az angol, aki a dombra ment fel, de a hegyről jött le)
Egy fiatal fiú a háborúból eléggé megzakkanva jött vissza, tele félelemmel. Egy viharos éjjelen fel kellett mennie a hegyre, ahol a villámok és a dörgés a háború borzalmaira, robbanásaira emlékeztették és teljesen összeomlott az élménytől, a lelkében kiújult félelemtől. Később az egész falu fent volt a hegyen, de ő félt újra felmenni a többiekkel és inkább lent maradt a völgyben. Aztán összeszedte minden bátorságát és elindult felfelé. Amikor felért a hegyre, a falu lakosai hosszas tapssal, örömmel, szeretettel fogadták. Tudták, hogy az egyik legnagyobb dolog az életben a félelmeinkkel való szembenézés és továbblépés.

A félelmeink – eszközök ahhoz, hogy elérjük a vágyainkat?
Azon a napon, amikor túllépsz egy félelmeden, dicsérd meg magad, mert nagy dolgot vittél véghez!
A történet főszereplője legyőzte az őt fogva tartó “sárkányt” (félelem) és újjászületett. Mindezt az egyéniségében, önmagában végbemenő változást végső soron a félelem jelenlétével tudta véghezvinni. Tehát ne félj a félelemtől, használd inkább eszközként arra, hogy te is újjászülethess!


Az igazi bátorság – mindannyiunkban ott van
Amikor szembenézel vele, megvalósítod a vágyaidat a félelmed ellenére vagy akár annak jelenlétében... az az igazi bátorság. Mert nincs ember félelem nélkül.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).