Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nehéz helyzetben voltam, de túl vagyok rajta

Érdekességek2020. július 05.

Az élet a leggyakrabban gondokkal teli, illetve boldog és fájdalmas időszakok váltakozásaiból áll… Sokszor úgy gondoljuk azonban, hogy nem tudjuk túltenni magunkat egyes sorscsapásokon. Szerencsére vannak megoldások a megpróbáltatások utáni talpra álláshoz.

Fotó: gettyimages.comSzerelmi csalódás, súlyos betegség, munkahely elvesztése, gyász… És sorolhatnánk a különféle fájdalmas eseményeket, olykor sorscsapásokat, amelyekben részünk lehet életünk folyamán. Hiszen tapasztalhatjuk, hogy az élet nem mindig kegyes hozzánk. Talán ismerjük is a (többé-kevésbé megvalósult) belenyugvás és talpra állás képességét egy megpróbáltatás után. Ami az egyedi adottságot jelenti mintegy a túlélésre. E képesség eredete a kisgyermekkori kötődések minőségében rejlik (ilyen pl. a biztonságot adó kötődés).

Egy erő, melynek megléte tőlünk függ, és nem kapcsolódik az iskolázottsághoz, sem a családi indíttatáshoz vagy a kulturális gyökerekhez – eredete meglehetősen rejtélyes. Egyes vizsgálódások szerint mindazok, akik a viszonylag rövidebb idő alatt történő talpra állás képességével rendelkeznek, bizonyos közös vonásokkal jellemezhetők. Ilyen lehet például, hogy 
• erős az élnivágyásuk, 
• értelmet adnak a megpróbáltatásoknak, 
• megmagyarázzák azokat, 
• tanulnak belőlük,
• vigyáznak magukra, hogy lelkileg ne sérüljenek maradandóan stb. 

Egyes gyakorlatokkal pedig ösztönözni tanácsos a megpróbáltatások utáni „túlélés” kreatív reflexeit, így törekedve a nehézségek legyőzésére. Természetesen úgy tűnhet, hogy e gyakorlatok semmit nem érnek, ha mindent felülmúló bánat (pl. gyász) uralkodik el rajtunk. Mégis hozzájárulhatnak ahhoz, hogy visszanyerjük életkedvünket, ki-ki a maga ritmusa szerint.

5 kulcs a talpra álláshoz súlyos élethelyzetek után:

1. Újfajta kapcsolatba lépek érzelmeimmel és érzeteimmel

Amikor nehéz perceket élünk át, úgy érezzük, nincs mire támaszkodnunk, semmi nem segít… Biztonságérzetünk megrendül, sőt gyakran elhagyatottnak érezzük magunkat. Ilyen helyzetekben fontos figyelni a testünkre, hogy elnémítsuk lelkünknek/elménknek azt a felét, amely a fájdalmat, félelmet táplálja. Összpontosítsunk a meditálásra, amely segít elfogadni a megélt szenvedéseket. Fejlesszük képességünket, hogy a jelenre figyeljünk, tudatosan megélve fizikális érzeteinket és érzelmeinket is.


Gyakorlat

Koncentráljunk légzésünkre, és figyeljünk a légzésünk révén kiváltott fizikális érzeteinkre. Azaz mindarra, amit testünk a jelenben érzékel (hangokat, képeket stb. – pl. számítógépen is letölthetünk egy ilyen szempontból hasznos applikációt). Ez segíthet a múltbéli megpróbáltatás feldolgozásában. Egyébként az érintés is jótékony lehet, ezért ajánlott a shiatsu, az ájurvédikus vagy a kínai masszázs. Ezek mindegyike stresszoldó, izomlazító hatású, és enyhíti a fájdalmat, könnyít a lélekre nehezedő nyomáson, energiát szabadít fel.

Fotó: 123rf.com2. Felveszem a kapcsolatot a „belső gyermekkel”

Ez a belső gyermeki én megfelelhet énünk legérzékenyebb és legkreatívabb részének, amely hihetetlen mértékű életörömöt, kreativitást, játékosságot rejt. Olyan forrásokat foglal magában, amelyek lehetővé teszik számunkra a talpra állást, azaz elképzelni, hogy túl vagyunk a megpróbáltatásokon. 

Gyakorlat

Gyakoroljuk a relaxálást vizualizáció útján. Miután elvégeztünk 6 belégzést és kilégzést, idézzük magunk elé például, hogy nyugodt tempóban 10-szer lecsúszunk a domboldalon egy szánkóval. Képzeljük el azt is, hogy a sporteszköz hátuljában van egy kis kapu. Ha lágyan benyomjuk ezt a kaput, feltűnik benne gyermekién-részünk. Mit mond nekünk? Mire van szüksége? Törődjünk vele néhány percig: játsszunk ezzel a gyermeki énünkkel, meséljünk el neki egy múltbéli történetet… Majd készítsük fel távozásunkra, elmondva, hogy mindig ott leszünk vele, és bármikor hívhat minket, fordulhat hozzánk, ha szükségét érzi. Ez a kapcsolat a belső gyermekénnel belső hajtóerőt jelenthet a boldogság eléréséhez, és felszabadíthatja a kreativitást is ennek érdekében.

3. Túlteszem magam az igazságtalanságérzésen

A megpróbáltatás fájdalma felháborít minket, lázadozunk ellene, egyúttal az igazságtalanság (jogos) érzését kelti bennünk. (Miért pont velem történt meg?) Ezen gyakran segíthet az, ha később, amikor már túljutottunk a szenvedés stádiumán, értelmet adunk a sajnálatos eseménynek. Ennek nyomán megértjük, hogy a komfortzónánkból való kilépés (határaink átlépése) a változás érdekében mennyiben volt jótékony hatású. Így később ráébredünk, hogy pl. az oly fájdalmas válás lehetővé tette, hogy kiszélesítsük baráti körünket, kikerüljünk egy függőségből vagy bátrabb lépéseket tegyünk szakmai téren. 

Gyakorlat

Idézzünk fel egy múltbéli próbatételt (azzal a feltétellel, hogy már „megemésztettük”), és próbáljuk levonni belőle a tanulságot. Fektessük le írásban is, valójában mi volt a hasznunk ebből az amúgy megrázó eseményből. Ez a belátás/megértés lehetővé teszi, hogy megnyugodjunk felháborító vagy minket mélyen érintő események kapcsán, amelyeknek nem tudjuk az értelmét. Természetesen, amint ez az elhagyatottság-, igazságtalanságérzés és szomorúság olyan erős, hogy teljesen lesújt, kétségbe ejt, azaz szinte letaglóz minket, tanácsos pszichoterapeutához fordulni.

4. Lelki sérüléseimet a természettel való szoros kapcsolattal gyógyítom

A friss fű illata, a bokrok, fák zöld színének különböző árnyalatai, a fény játéka a lombokon – mind-mind serkentik érzékeinket. A természet szépsége pedig maga is a nyugalom forrása. Egész lényünk bámulatba esik, ennek nyomán agyunk tudja, hogy mindez részt vesz érzelmi egyensúlyunk megteremtésében. A természet gyógyítóereje abban is rejlik, hogy az életerő lendületét küldi személyiségünk addig fel nem használt részeinek. 

Fotó: 123rf.comGyakorlat

A természet segíthet a talpra állásban életünk nehéz időszakai után. Így kapjunk kedvet egy festői erdőben vagy hegyi ösvényen való sétához; illetve a fák szeretetéhez (akár át is ölelhetjük őket). Hiszen ezeknek az élőlényeknek a gyökerei mélyen a földbe hatolnak, és ellenállnak a viharoknak, időtállók… Ahogy nekünk is „strapabíróknak” kell lennünk!

5. Kreatív jegyzetfüzetet használok – „kollázsnaplót” vezetek

Ismerjük az írás és a rajzolás, egyéb kreatív technikák erejét érzelmeink kifejezésére és megváltoztatására. A pszichológusok olyan gyakorlatokat javasolnak, amelyek az események különböző módokon történő ábrázolásán, a művészetterápián és a veszteséget kísérő érzelmek megközelítésein alapulnak. Legyen az a megpróbáltatás gyász, válás, súlyos betegség, munkahely elevesztése stb. 

Gyakorlat

A javasolt „naplómódszer” vegyíti az írást, rajzolást és a kollázstechnikát. Az erre irányuló gyakorlatok segítenek megérteni, amit átéltünk, és hozzájárulnak az esemény időtávlatból történő megítéléséhez, továbbá a belenyugvás eléréséhez.

Alkatunktól függően ezt a kreatív módszert alkalmazhatjuk egyedül, családban vagy csoportban is. Ehhez csak néhány eszköz szükséges: színes ceruza, száraz pasztellkészlet vagy zsírkréta, ragasztó, olló és az adott eseményhez kapcsolódó fotók, emlékek, képek, amelyeket az írással kombinált kollázshoz használhatunk az értékes füzetben


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.