Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nem érdemes kiabálni a gyerekkel

Érdekességek2021. június 01.

A szülői intelmekre felcsattanó válaszok, emelkedő tónus, ajtócsapkodás… Az ilyen „hadiállapot” gyermek és szülő között nem ritkán fordul elő a családokban. De ha rendszeressé válik, az örökös nézeteltérések azzal végződnek, hogy mindkét fél belefárad a véget nem érő harcba – ez ellen tenni kell!

 

Fotó: gettyimages.comValójában miért is nem változtatunk rajta mi szülők, akiknek felnőtt fejjel jobban át kellene gondolnunk a megoldást?

Íme 7 mindennapi helyzet, melyekben hatástalannak bizonyul, és rendkívül kimerítő, ha a szülő nem képes higgadtan viselkedni. Amennyiben megfogadjuk a szakértők tanácsait a példák kapcsán, megőrizhetjük önuralmunkat, és a gyermekeinknek küldött üzeneteket is könnyebben tudjuk továbbítani.

A pszichológusok hosszú évek óta kutatják a szülői tekintély „erőteljes” kifejeződésének eshetőségét, fordulatait, és a gyermek gyakran tiszteletlen, vagy zsarnoki magatartásának okait is, illetve a megoldást minderre. A legtöbben arra a megállapításra jutottak, hogy a dühöngés, kiabálás a szülő részéről nem más, mint gyengesége bizonyítéka. Azt is mutatja, hogy a gyermek vette kezébe az „irányítást”, a szülő nem képes a gyermeknevelés normál keretei között mozogni. Minden érzelmi síkon játszódik le…

Nem használ a kiabálás

Felvetődik hát a kérdés: vajon használ-e bármit is, ha rákiabálunk a gyermekre, mert rossz fát tett a tűzre? Soha – mondják a pszichológusok –, mert ez a szóbeli erőszak akár az első lépés lehet a fizikai erőszak felé. Továbbá, nem vezet sehová, hatékonysága a nullával egyenlő – legfeljebb a megfélemlítést eredményezi, hiszen a düh a melegágya a szülői önkénynek.

Világos szabályok kellenek

Gyakran előfordul, hogy a mai szülők kezdetben, telve szerető érzelmekkel, nem igazán akarják kimutatni tekintélyüket, vagy hatalmukat a gyermek irányában. De ez az egyenlőségre törekvő kapcsolat sajnos elősegíti a konfliktusokat. Amikor az idegek pattanásig feszülnek, felveti annak kockázatát, hogy éppen az ellenkezője, egy méltánytalan tekintélyelvűség ver gyökeret a családban. Hogyan lehet ezt kivédeni? Már kezdetben világos szabályokat kell felállítani és azokat betartani mindkét fél részéről. Íme néhány szülői példa és a lehetséges megoldás:


1. „Mikor belejövök a szóváltásba, már nem tudom abbahagyni.”

Hiba. Minél többet vitatkozunk gyermekünkkel, annál inkább késleltetjük üzenetünk átadását, és ő annál kevésbé érti meg, illetve fogadja el azt. Általában minél hosszabb a szócsata, annál jobban emelkedik a hangerő, annál csúnyább lesz a hangnem. Ezért a szülő rendreutasításának, vagy tiltásának rövidnek és határozottnak kell lennie.

Emellett, a dühöngés és kiabálás helyett, használjunk a gyermekünk korához illő nyelvezetet, nyugodt hangon –  ezt tanácsolják a gyermekpszichológusok. Így az egyszerű szavak és a világos kifejezésmód mindig használnak. Ami a nyelvtant illeti: részesítsük előnyben a kijelentő módot, jelen vagy jövő időben, hiszen abban nincs felszólítás, vagy feltételezés. Ez utóbbiak ugyanis több teret engednek az emelt hangú vitáknak.

Little child crying due to a quarrel of parents

2. „Egyik helyiségből a másikba kiabálva adom ki az utasításokat.”

Végre hazaérünk a munkahelyünkről – és akkor sem pihenhetünk, mert rendszerint vár ránk a nem kevés házimunka. Azt gondoljuk, hogy időt nyerünk vele, ha utasításokat adunk a gyereknek – gyakran ingerülten az el nem végzett feladatok miatt – az egyik szobából kiabálva a másikba. Ez hiba.

Távolból „nevelni” a gyereket nem sok haszonnal jár, mert így könnyű neki nem venni tudomást arról, amit mondunk. Többet ér, ha odamegyünk hozzá, és szemtől szemben, higgadtan megbeszéljük a problémákat és a rá váró feladatokat. Ilyenkor nehéz lenne számára úgy tenni, mintha nem is hallaná, amire kérjük…

3. „Százszor el kell neki mondanom ugyanazt, amíg teljesíti.”

Ha örökösen ismételjük magunkat, vagy amit a másik szülő mondott a gyereknek, valószínűleg azzal csak a szülői hatalmat érzékeltetjük vele – de gyakran hiába. A végén már kényszernek fogja érezni a gyerek – és a leggyakrabban ellenáll neki -, ha mi osztjuk be az idejét, és mindennap ugyanazt a „nótát fújjuk” iskolai, vagy egyéb teendőit illetően.

Csak vesztegetjük az időnket ezzel az ismételgetéssel? Igen, és az lesz az eredménye, hogy a gyerek oda sem fog figyelni ránk. Változtassunk módszert, és inkább „egyezzünk meg” vele. Csak egyszer mondjunk el neki egyféle dolgot, de határozott hangon, és ha a korábbi „megegyezés” a teljesítésről hatástalan, következhet valamilyen büntetés.

Később csemeténk ehhez fogja tartani magát. Szükség esetén, ha mondandónk mégis süket fülekre talál, legyünk szigorúbbak, és még határozottabbak – de ne térjünk ki ugyanarra a dologra számtalanszor!

4. „Végül mindig engedek.”

Nagyon gyakran előfordul, hogy a fáradt szülő az, aki enged egy el nem végzett feladat, esetleg gyermeki „követelés” tekintetében. Pedig ez kerülendő magatartás – mondják a pszichológusok -, mert táptalaja lehet a tartós engedetlenségnek. Még ha kiabálni is „kellett” a gyerekkel, és emiatt bűntudatot érezve végül engedünk neki – jobban tesszük, ha nem hagyjuk annyiban a dolgot. Csak az állhatatosság a „kifizetődő” ilyen esetekben is, mint az élet más területén.

Különösen ügyelnünk kell magatartásunkra a nap végén, amikor bizony már nagyon fáradtak vagyunk a gyermeknevelés keretében történő érveléshez. Ezért munka után egy rövid sétával tanácsos kiengedni magunkból a napi feszültséget, mielőtt hazatérnénk. Ez jó módszer ahhoz, hogy ne „adjuk át” a minket ért stresszt a gyereknek. Azaz képesek leszünk a lehető legnyugodtabb módon irányítani a gyereket.

5. „Torkig vagyok vele, hogy mindent nekem kell elvégeznem.”

Ezerszer kértük a gyereket, hogy rendszeresen segítsen otthon, de soha nem teszi meg. Rendet tenni a szobában, leszedni az asztalt a közös étkezések után, betenni a szennyest a mosógépbe – gyermekünk ilyesmire soha „nem ér rá”. Az eredmény: nekünk kell mindent megcsinálni! Persze a gyerek nem törődik vele.

Mit tehetünk? „Sztrájkoljunk” például – javasolják a pszichológusok. Szükség esetén tartsunk ki akár egy hétig is! Amikor nem lesz tiszta ruha a szekrényben, és étel a hűtőben, mert mi „egoista módon” magunkkal foglalkozunk, akkor majd rájön a gyerek, hogy őrá is várnak otthoni teendők. De figyelem: távolságot kell tartanunk, és nem veszekednünk ebben a felfordult helyzetben mindaddig, amíg a gyermek elhatározza, hogy végre „megmozdul”!

6. „Sokszor túl kell kiabálnom őt.”

Minél hangosabban ellenkezik velünk gyermekünk, hajlamosak vagyunk arra, hogy túlszárnyaljuk őt hangerőben – azt gondoljuk, hogy így hamarabb megérti, amit mondunk neki. Pedig ha higgadtak maradunk, csökkentjük a tónust, előbb-utóbb kénytelen lesz ő is „visszavonulót fújni”, hiszen nem lesz értelme hangosan visszabeszélni. Amikor mégis érezzük, hogy fokozódik a düh bennünk, a legjobb elvonulni, vagy egy kört tenni „házon kívül” (lehetőleg akkor, ha egy másik felnőtt is otthon van). Megoldás lehet még a fennhangon ellenkező gyermeket „elszigetelni”, beküldeni a szobájába mindaddig, amíg megnyugszik És akkor se folytassuk ugyanazt a vitát, hanem tegyük át egy későbbi időpontra.

7. „A gyerek provokál engem.”

Egyes gyerekeknél az a benyomásunk, mintha kifejezett törekvésük lenne, hogy kihozzák a szülőt a sodrából. Ez valószínűleg annak eszköze, hogy a csemete próbára tegye a szülő hatalmát/tekintélyét. Ha provokatív viselkedésére reagálva kiabálunk vele, azzal csak azt mutatjuk ki, hogy már nem tudunk uralkodni magunkon, és oda a tekintély – mondja egy gimnáziumi tanárnő. Az ő módszere az olyan tanulóval szemben, aki direkt keresi a konfrontációt: a csend. „Elhelyezkedem vele szemben, ironikus módon rászegezve a tekintetemet mindaddig, amíg a jelenlétem valóban zavarni fogja. Ez olyan, mint a dzsungelben, amikor elfoglalják a másik „territóriumát”: én állok, ő ül, és nem hagyom ott, amíg meg nem nyugszik.” – meséli a pedagógus. Hatékonyabb módszer, mint a gyereket rögtön és dühösen rendre utasítani. Emellett tapasztalni lehet, hogy ez a magatartás megnyugtatja a gyerek környezetében lévőket is. Hasonlóan célravezető módszerként alkalmazható a családban is.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.