Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nyaralás várandósan: mire érdemes fokozott figyelmet fordítani?

Érdekességek2018. július 23.

A nyár a nyaralás, utazás, fürdőzés és napozás időszaka. De mi a helyzet, ha valaki  történetesen kismamaként szeretné élvezni nyári szabadságát? Mi az, ami miatt felesleges aggódnia? Mire kell fokozottan figyelnie? Milyen szabályokat kell betartania? Cikkünkben Ratkó Tünde szülésznő oszt meg hasznos tanácsokat lapunk olvasóival. 

Étkezésnél a legfontosabb a minőség

‘Pocakkal’ egzotikus országba menni nem igazán szerencsés választás – ezt az ötletet valószínűleg az orvos is ellenzi majd. Azonban bárhova megyünk is, kismamaként fokozottan  figyelni kell arra, mit is eszünk. A várandósság alatt megnőhet az étvágy, ám a gyomor nem lesz kevésbé érzékeny, sőt…!  Ügyeljünk a minőségre, és csak ott étkezzünk, ahol biztosak lehetünk abban, hogy a felszolgált ételek higiénikus körülmények között, jó minőségű alapanyagokból készülnek.
Vannak, akiknél az ismeretlen illatok, szagok is gondot okozhatnak  Szerencsére a nyár a teraszozás időszaka is, ahol jóval kisebb az illatok intenzitása. Ha zárt térben étkezünk, és általában is azt tapasztaljuk, hogy a szagok fokozottan hatnak ránk,  érdemes olyan éttermet választani, ahol régről ismert, megszokott ételek és illatok fogadnak bennünket…

A napozásról nem kell lemondani, fontos azonban a mértékletesség

Sok kismama tart a napozástól – és aggodalmuk nem is teljesen megalapozatlan. Bár napozni pocakkal is lehet, azonban mértékkel: nagyon fontos, hogy a has ne melegedjen fel túlzottan, mert ez nem tesz jót a magzatnak. Napozásnál arra is érdemes figyelni, hogy magas faktorszámú krémmel kenjük be magunkat. Ezzel elkerülhetővé válik azon barna foltoknak a kialakulása, amelyek a várandósság alatt a napfény hatására általában gyakran jelentkeznek.
A napfürdőzéssel kapcsolatban jó tudni azt is, hogy a magas faktorszámú napkrémek használatának hátránya is lehet: előfordulhat, hogy a szervezet esetleg kevésbé lesz képes  a D3 vitamin előállítására. Ebben az esetben és általánosságban is elmondható, hogy a speciális összetételű, kifejezetten kismamák részére kifejlesztett ún. várandósvitamin  segíthet a vitaminhiány kiküszöbölésében, szedése támogathatja a komplikációmentes terhességet és nem utolsó sorban(!) védi a magzat egészségét is. Ügyelni kell arra, hogy a vitaminkészítményben szereplő összetevők szerves formában legyenek jelen, mivel így messze jobb a hasznosulásuk. Fontos kiemelni, hogy a három trimeszter alatt trimeszterenként eltérő a magzat és az édesanya ásványianyag- és vitaminigénye, nem utolsó sorban ezért is jó szakorvos és/vagy gyógyszerész tanácsát kikérni vitaminvásárlás előtt – így biztosak lehetünk abban, hogy valóban megfelelő készítményt vásárolunk a patikában.


Kerülni kell a strandot, de a természetes vizekben a kismamák is nyugodt szívvel hűsíthetik magukat

Kerülni kell a strandokat, a nem természetes vizeket, mivel a medencék kicsik, viszont sok ember fürdik bennük, amelyeket használva fokozódik egy esetleges fertőzés kialakulásának kockázata. Az otthoni medence, illetve az élő vizek,  tavak, tengerek jobb választásnak bizonyulhatnak. Kismamaként tehát a fürdőzésről sem kell lemondani, előtte azonban mindenképpen ki kell kérni a szakorvos véleményét, hiszen ő követi nyomon a  terhesség folyamatát, a magzat és a kismama egészségi állapotát.
Általánosságban elmondható, hogy a várandósság alatt az immunrendszer visszafogottabban működik (a szervezet így biztosítja, hogy a magzat ne lökődjék ki, hiszen a kis jövevény genetikai állománya csak részben egyezik meg az anyai genetikai állománnyal). Az immunrendszer csökkent működésének következménye, hogy a terhesség alatt a nőknél magasabb az intim fertőzések kialakulásának kockázata, melyek kezeletlenül, ‘felszállóvá válva’ vetélést vagy koraszülést is okozhatnak. Egyes felmérések szerint az ilyen tragédiákért az esetek több mint felében a felszálló fertőzések tehetőek felelőssé!  Hangsúlyozottan fontos tehát a megelőzés, illetve az, hogy a kismama bármilyen intim probléma esetén azonnal keresse fel a szülész-nőgyógyász szakorvost. Mindemellett megemlítendő, hogy a cink és réz bevitele segíthet elkerülni a hüvelyi fertőzéseket. 

A fokozott izzadás is csökkenthető

Az izzadás ellen könnyű, szellős, pamut alapú ruhákkal lehet a legjobban védekezni. Sokat segíthet, ha mindig van a kismamánál nedves törlőkendő, ami nemcsak tisztít, de hűsít is.  Az izzadás miatt fontos a fokozott és bőséges folyadékbevitel, és persze az elvesztett ásványi anyag, vitamin és nyomelempótlás is. A kismamáknak készült vitaminkészítmények rendszeres szedése mellett fokozott izzadás mellet sincs különösebb teendő, mint a bőséges folyadékfogyasztás.

Szédülés, hányinger

A nagy hőségben fokozódhatnak ezek a főképp az első és utolsó trimeszterre jellemző tünetek. Ha szédülést, hányingert tapasztalunk, mindenképpen üljünk le az árnyékban vagy légkondicionált helyen, és fogyasszunk folyadékot.
Szédülés esetén pedig, amíg a szédülés  (ez sajnos eltarthat egy darabig) nem múlik el, addig érdemes ülve maradni, megelőzendő, hogy a kismama esetleg elessen, ami komoly gondokat is okozhat. Csak szépen, lassan – várandósan nem kell kapkodni!

Utazás

Repülni, buszozni, kocsikázni terhesen nem éppen leányálom. Mielőtt elindulunk, mindenképpen kérjük ki az orvos véleményét. Fontos, hogy tudjunk mozogni az utazás során, így csökkenthető a lábdagadás és a kellemetlen érzés. Emellett jó, ha olyan könnyű lábbelit viselünk, amit meg tudunk lazítani abban az esetben, ha nagyon bedagadna a láb.

Toilettehasználat – csak óvatosan

Első körben érdemes nem ráülni az ülőkére. Ez azonban csak egy darabig kivitelezhető, hatalmas pocakkal viszont nem igazán. Ebben az esetben érdemes beszerezni  fertőtlenítő sprayt, amivel le lehet tisztítani az ülőkét, valamint kifejezetten erre kifejlesztett, a drogériákban kapható ülőketakarót. 


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Szemészeti szövődmény: A cukorbetegek ötödénél jelentkezik

2025. január 14.



Minden ötödik diabéteszes betegnél jelentkezik szemészeti szövődmény is – derült ki egy országos, reprezentatív felmérésből, amelybe több mint 3500 ötven év feletti embert vontak be.

Ha a cukorbetegek évente részt vennének szemfenékvizsgálaton, jelentősen csökkenteni lehetne esetükben a látásproblémák kialakulásának kockázatát, ugyanakkor a kutatásban részt vevő betegek több mint negyede még sosem volt ilyen vizsgálaton.

Mivel a diabétesz szövődményeként jelentkező szemproblémák hosszú időn át nem okoznak panaszokat, ezért többnyire akkor derül ki, hogy baj van, amikor már előrehaladott állapotban van a betegség.


A szemfenékvizsgálat lehetővé teszi a korai diagnózis felállítását.


Az itt megjelenő apró értágulatok, majd kis vérzések egyértelműen jelzik a problémát. Éppen ezért a cukorbetegeknél évente, ha pedig már szövődmény is jelentkezett, akár 3 havonta ajánlott lenne elvégeztetni ezt a vizsgálatot. Ezzel szemben a kutatásban részt vett cukorbetegek csupán 45%-a volt szemészeti vizsgálaton az elmúlt egy évben, emellett 27%-uk még soha nem járt szemfenékvizsgálaton.

A cukorbetegség szemészeti szövődményeinek kialakulását hatékonyan csökkenti a szoros vércukor-, vérnyomás- és vérzsírkontroll. Mindezek rendbetétele a sikeres szemészeti kezelésnek is feltétele. Kiderült az is, hogy minden ötödik cukorbetegnek nem volt megfelelően beállítva a vércukorszintje, pedig a szövődmények kockázatának csökkentéséhez ez is alapvető lenne.

Mivel a cukorbetegség szövődményeként jelentkező szemproblémák jelentősen csökkenthetik az életminőséget, a látásromlást, sőt, akár a látás elvesztését is okozhatják, különösen fontos, hogy mielőbb megkezdődjön a kezelés. Megfelelő kezelésekkel – lézer és injekciók – 95%-ban kivédhető a cukorbetegség miatti vakság. A kutatásból kiderült az is: az ötvenévesnél idősebbek kb. 20%-a szenved cukorbetegségben, nők és férfiak hasonló arányban, ám az életkor előrehaladtával nő a diabéteszesek száma.

Egy pohár vörösbor elfogyasztása egy óra edzéssel ér fel

2025. január 13.

Egy kanadai kutatás olyan vegyületet talált a vörösborban, amely ugyanazt a hatást éri el egy pohár ital elfogyasztása után, mint egy óra konditermi edzés.

A My Daily szakoldalon jelent meg annak a kutatásnak az összegzése, amely szerint 1 pohár vörösbor elfogyasztása ugyanolyan kedvező hatással bír, mint 1 óra konditermi edzés. Ennek az alapját egy különleges vegyület, a szőlő héjában is található rezveratrol adja, amelyet majdnem tíz éven át vizsgáltak amerikai tudósok, mégsem fedezték fel semmilyen pozitív hatását.

Most a kanadaiaknak sikerült, ugyanis amikor ez a vegyület a szervezetbe jutott olyan mennyiségben, mint amennyit egy pohár átlagos vörösbor tartalmaz, több pozitív élettani hatás is észlelhető volt.

Ilyen a fizikai teljesítmény és az izomerő növekedése, valamint a szívműködés javulása. Ami érdekes, hogy a kutatásban észrevették, hogy ez a három élettani hatás pont olyan mértékű, mint egy óra konditermi edzés utóhatása. Természetesen rendszeresen nem lehet így kiváltani edzést, de egy-egy elmaradt alkalom pótlásához jól jön egy pohár vörösbor, illetve a szőlő, az étcsokoládé, a kakaó és a mogyoró fogyasztása is, hiszen ezek is tartalmaznak rezveratrolt.

Egyébként, aki bort iszik, az a tudósok szerint vonzóbbnak is tűnik mások számára. Csak persze nem mindegy, hogy mennyit.

Azt már sokan vizsgálták és tapasztalták, hogy némi alkoholmennyiség elfogyasztása után másokat vonzóbbnak találunk, mint józanul. De mennyit kell innunk ahhoz, hogy mások szerint vonzóbbak legyünk?

Közvetlen szülés után

2025. január 13.



A szülés, főleg a baba fejének kigördülése változásokat okoz a gát területén. Ezek lehetnek élettaniak, de traumatikusak is, melyek a fájdalom különböző szintjével járnak. 

Kisebb-nagyobb horzsolások, repedések és gyakran a gátmetszés sebe is következménye lehet a szülésnek. Az aranyér is megjelenhet, ill. fokozódhat. A gyógyulás néhány nap, de akár több hét, ami alatt kellemetlen, fájó, húzó, viszkető érzés is lehet. Ez a fájdalom főleg sétálás, ülés, szoptatás és vizeletürítés során jelentkezik, ami kényelmetlenné teheti az egyszerű feladatok ellátását és a baba gondozását is. 

Tisztán és szárazon tartás a gát ápolásának alapja 

A lemosáshoz, akinek nincs bidéje, a kézi zuhany használata ajánlott. Gyengéd, jól irányítható, testmeleg vízsugárral kíméletesen, maradéktalanul eltávolítja a váladékot. Használata nemcsak otthon, hanem a szülészeten és utazások közben is egyszerű. De menstruáció, inkontinencia esetén is igen hasznos. 

Fontos olyan, szülés utáni betétet választani, ami nem csak felszívja a jelentős mennyiségű váladékot, de be is pergeti a betét belsejébe oly módon, hogy nem szívódik ki belőle semmi, és a fehérneműt sem szennyezi.

A jegelés és a gyógynövények hatásai

A szülést követő jegelés akkor segít, ha cél az erek összehúzása, a duzzanatok, a feszítő fájdalom és a gyulladás megelőzése vagy csökkentése. A kereskedelemben kaphatók hideg-meleg terápiás párnák. Ezeket fagyasztva, a baba megszületése utáni élettani horzsolások, apró repedések, valamint a különböző fokú gátrepedések és a gátmetszés varratainak következtében kialakuló kellemetlen érzés és fájdalom csökkentésére lehet használni. Az aranyér okozta égő, irritáló és viszkető érzés enyhítésére is kiváló. 


A gyógynövények közül különösen jó hatású az orvosi Aloe vera és a varázsmogyoró. Az ezekkel átitatott betétek megnyugtatják a szülés utáni fájó, érzékeny gáttájékot, csillapítják a fájdalmát és fokozzák a regenerálódást. 


A gyógynövényes borogatás évezredek óta ismert gyógymód. Nehézkes, „pancsolós” az elkészítése, nem pontos a betétekre öntögetett gyógynövények mennyisége, és nagy része be is szívódik. A házilag készített betét nem steril és a hatékonysága is bizonytalan.