Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Önelfogadás? Az érzelmi felszabadítás technikája

Érdekességek2024. március 02.

Stressz, szorongás, kialvatlanság… Az érzelmi felszabadítás technikája (EFT) hozzájárulhat a hosszú ideje felgyülemlett, negatív érzelmek feloldásához és a félelemhez kapcsolódó zavarok kezeléséhez.

Fotó: 123rf.comEz az alternatív, önsegítő módszer testünk energiacsatornái végpontjainak stimulációja (kopogtatása) útján valósítható meg. Képzett terapeuták alkalmazhatják, de mi magunk is segítségül hívhatjuk ezt az önelfogadáson is alapuló technikát.

Honnan származik?

1995-ben Gary Craig dolgozta ki a módszert Roger Callahan amerikai pszichológus munkája alapján. Az érzelmi felszabadítás technikája (Emotional Freedom Technique – EFT) olyan alternatív gyógymód, mely a test és a lélek összefüggéseire, továbbá az önelfogadásra összpontosít. Az érzelmi blokkok feloldása céljából testünk speciális, meridián (energia)-pontjainak stimulálását alkalmazza, amely e pontok ujjheggyel történő kopogtatását jelenti. Ezek valójában a hagyományos kínai orvoslás által meghatározott (akupunktúrás) pontok, amelyek a meridiánokon, az energiahálózatokon helyezkednek el.

A módszer felfedezői szerint a negatív érzelmek (félelem, túlzott harag, szégyen stb.) blokkolják az energiaáramlást a szervezetben. Ezeknek az „elakadásoknak” az eltávolítására és az erős érzelmek csillapítására az energiakeringés bizonyos akupunktúrás pontok manuális stimulálásával állítható helyre, pontos protokoll szerint. A módszerrel egyúttal nyugtató jelek küldhetők az egyik agyi struktúrába (amygdala), amely az érzelmeket kezeli, és észleli a fenyegetéseket. Ily módon az EFT egy konkrét technika a fájdalmas, kezeletlen emlékekkel járó érzelmi terhelés feloldására úgy, hogy csak a történtek emlékét hagyja az emlékezetben, anélkül, hogy a kellemetlen érzések rögzülnének.

A káros érzelem felszabadulása után a kapcsolódó testi tünetek csökkennek, sőt eltűnnek.


Hogyan működik?

A protokoll nagyon egyszerű. Visszaemlékszünk egy traumatikus eseményre, az ujjhegyekkel kb. tízszer kopogtatva 15 akupunktúrás ponton a fejen, a mellkason és a kezeken. Míg a kellemetlen érzelem aktiválódik, és a stressz érezhető, ez a célzott kopogtatás nyugtató jelzéseket küld az agynak, felszabadítja a rögzült érzelmet, csökkenti a kortizol (stresszhormon) szintjét, viszont növeli a szerotonin (a jó közérzet hormonja) és a GABA (szorongásgátló neurotranszmitter) termelődését. Így azáltal, hogy a nyugalom jelzését szembeállítjuk egy gondolattal, amely addig stresszreakciót váltott ki, leállítjuk a bennünk létrejött, automatikus riasztó (alarm) választ. Ez lehetővé teszi, hogy „átprogramozzuk” az emléknyom (engram)-reakciót, amely biológiai nyomot hagyott az agyban – innen ered az „érzelmi felszabadulás” fogalma. Az EFT-technikára példaként szolgál egy olyan személy esete, aki egy kutyát látva megdermed, mert korábban megharapta egy kutya. Először újragondolja ezt a traumatikus emléket: „Három kutya üldöz, miközben biciklizem.” A második lépés az ujjheggyel történő kopogtatás bizonyos (meridián) pontokon egyfajta körben a testén, miközben az érintett részletezi ezt a nyomasztó emléket: „Nem tudok elmenekülni előlük, megharapják a vádlimat, lerántanak a biciklimről, és darabokra tépnek… Nagyon félek stb.” Egészen addig a pillanatig tart a kopogtatás a meridiánpontokon, amíg ez a személy nem fog semmi nyomasztót érezni. A harapás emléke továbbra is ott lesz az emlékezetében, de többé nem társul félelemmel.

Miként gyakorolhatjuk?

Az EFT önállóan, bármikor, képzett szakember segítsége nélkül is gyakorolható. A hatás gyakran azonnali, különösen stressz esetén. A meridiánpontok megismeréséhez először konzultálhatunk a terapeutával, vagy ellátogathatunk egy adott weboldalra. (Bonyolultabb traumák kezelésére azonban jobb, ha a terapeutával lépünk kapcsolatba.) Ezzel a technikával egyebek mellett több lépésben enyhíthetünk pl. egy gyakori, napi fájdalmat, mely lehet bármely stresszhatás miatt bekövetkező hátizomfeszülés:

1. Határozzuk meg problémát: feszültség a hátban.

2. Értékeljük a problémával kapcsolatos érzéseinket 0 és 10 között (mint egy fájdalomskála esetében).

3. Alkossunk és mondjunk el egy teljes mondatot a probléma meghatározásához a karatepont (a kézfej külső oldala) kopogtatása mellett. A megfogalmazás önelfogadást fejezzen ki. A példa szerint: „Még ha hátizomfeszülésem is van, szeretem és elfogadom magam.

4. Végezzünk egy kopogtatási kört, azaz érintsük meg 7-9-szer a 8 EFT-pontot, és koncentráljunk a problémánkra úgy, hogy elmondjuk az utolsó megerősítő vagy az „emlékeztető” mondatot a hátfájdalomról.

5. Mérjük fel újra érzéseinket, és ha szükséges, ismételjük a technika alkalmazását.

De azt jegyezzük meg, hogy az EFT nem az a technika, amellyel elkerülhető lenne egy probléma. A módszer lényege az önelfogadás, ami lehetővé teszi, hogy megbékéljünk egy adott, problémás helyzettel. Az EFT azonban semmiképpen sem helyettesíti az orvossal folytatott konzultációt egy egészségügyi probléma megoldása érdekében.

Az EFT előnyeinek összegzése

A legfontosabb dolog ezzel az alternatív módszerrel kapcsolatban az, hogy megvalósítható önkezelés útján is, és az esetlegesen felmerülő problémák döntő többségét enyhíti. Bárhol és bármikor alkalmazható bármilyen kellemetlen, zavaró érzés, fájdalom vagy érzelem csillapítására. Nincs szükség semmilyen felszerelésre, eszközre, és alkalmazása után perceken belül érezni lehet nyugtató előnyeit. Az EFT a mindennapi élet összes bajának enyhítésére javasolható: stressz, szorongás, tic-zavar, félelmek, fóbiák, fájdalom és olyan összetettebb problémák, mint pl. trauma, (poszttraumás stressz zavar – PTSD) esetére is. A módszer a viselkedésre is hat: javítja az önbizalmat és az önbecsülést. Bár ez a technika könnyen alkalmazható, nem leegyszerűsítő, és komoly tapasztalatot igényel, különösen, ha egy bennünk gyökerező probléma megoldásáról van szó. Így ebben az esetben jobb, ha szakképzett és gyakorló EFT-szakértőhöz fordulunk, akinek a megközelítése egyenértékű a terápiával, és az érzelmi felszabadítás technikája terén elmélyült ismeretekkel rendelkezik.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.