Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Őszi depresszió? - Megoldás melankóliára

Érdekességek2017. október 29.

Ősszel, az időjárás hatásaink és az évkör metódusának megfelelően, egy kicsit leülünk, leállunk, elfáradunk. A modern társadalmakban a nyaralás után azonban ez egy aktív időszak, amikor komoly eredményeket akarunk elérni, és komoly terveket szövögetünk. A forróság és kitikkadás után azonban nem biztos, hogy ez a legjobb időszak a sikerek elérésére.  

 

Őszi félév - nehéz tanév
A legnehezebb, hogy az oktatás, az iskola is ekkor kezdődik meg. Párássá válik az idő, és hol túl meleg, hol túl hideg van. Főként jellemző ez a mai kiegyenlítetlen időjárási viszonyokra. Nagyon nehéz ebben az időben frontátvonulásokkor koncentrálni, és kihívás a gyermeknek is ekkor bekapcsolódni egy új évbe. Érdemesebb lenne ezért a tanéveket tavasztól tartani, akkor indítani, amikor a természet ad lendületet a cselekedeteknek. 

Fények, színek, hangok
Az őszi depresszió egyik oka a fényekben keresendő. A legjobb, ha ezért energiatakarékos fénytesteket vásárolunk, és aktív időszakunkban, ha kell világítás mellett dolgozunk, tevékenykedünk. Természetesen ez nem mehet a környezet rovására, és egészségünket sem tehetjük ki a spórolás szellemének.

Másik ok a színhatás a fényjátékon belül. Talán nem véletlen, hogy sárga, vörös, barna színekkel vesz körbe minket a természet ilyenkor, vagyis a meleg színekkel. Természetesen ősszel a fákon ezek sötétebb tónusát találjuk, de egy fokkal halványabb árnyalatban e színek behozhatók otthonunkba, és egész évben meleg környezetet teremthetünk. (Közben pedig, a hangok is finomodnak, tompulnak, a más páratartalom miatt) 


Vitaminok
Neme elhanyagolható a vitaminpótlás sem. A szervezet ilyenkor szeret tartalékolni, így érdemes több C-vitamint fogyasztani, illetve az őszi immunrendszer erősítő, vagy nyirokrendszeri tisztító kúrákat is megkezdeni. Ha tavasszal a bélrendszer takarítását elhanyagoltuk volna, most diétával és sporttal megtehetjük azt. Ezáltal a szervezet könnyebbé válik, és könnyebben megbirkózik a téli terhekkel. A C vitamin mellett nagy szerepe lehet az A vitaminnak, amely a fényérzékelést, látást befolyásolja, az E vitaminnak, amely a bőrt és a hőérzetet irányítja, illetve a B vitaminnak, amely az energia tartalékainkat, ellenállásunkat képviseli. 

Mentális munka
Fontos az is, hogy mentálisan felkészüljünk az őszre. Kövesd az eseményeket, vagyis lehetőleg ne teljen el úgy nap, főként több nap, hogy lagalább napi fél-egy órát ne töltenél kint a természetben, a fényben. Ez lehet bevásárlás, séta, kutyasétáltatás, vagy a gyermek, játszótérre kísérése. Semmi esetre se legyen azonban buszozás, idegeskedés, rohanás közben ez, mert akkor nem tudunk kellő valóságában koncentrálni a természetre. Ez azért fontos, mert ekkor lassan, előttünk, élményszerűen történik az ősz, és köszönt be a tél, míg ha elhanyagoljuk az események követését, könnyen elsodródónak érezhetjük a helyzetet, és úgy gondolhatjuk, lemaradtunk valamiről, elrepült az idő.

Az utolsó, és talán legfontosabb szempont az őszben, az a pihenő időszak elfogadása. Ha folyamatos pörgésre vágysz, akadályokkal kell szembenézned. Ősszel lehűl az idő, elindulni valahová sokkal lassabb, nehezebb. Ekkor már nyirkos hajjal nem indulhatsz utadra, a smink másképp áll, komolyabban fel kell készülnöd egy-egy napra, több meleg holmit kell csomagolnod, kabátot is vinned kell, vagyis az ősz, sok kihívást hoz, és ezt el kell fogadnod. A legjobb, ha ilyenkor követed a természet rendjét, és igyekszel minél többet pihenni, többször otthon maradni, és aludni. Nem kell az állatok téli álmát utánoznod, de nem árt azért békében lenned önmagaddal, és több pihenést adni saját magadnak! Ha mindezt megteszed, akkor számodra az ősz, egy csodás változás lesz, nem pedig, teher, és kikerülheted a depresszió oly gyakori jelenségét. 


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Pályázat a legaktívabb nyugdíjas önkéntesek részére

2026. január 22.

A K&H örök aktív pályázatra január 31-én éjfélig online lehet jelölni azokat a nyugdíjas státuszú önkénteseket, akik közösségépítő munkájukkal nap mint nap bizonyítják, hogy a mozgalmas, örömteli és közösségben megélt időskor nem kivétel, hanem követendő példa. Az aktív időskor nem feltétlenül a fizikai teljesítményről szól, sokkal inkább a nyitottságról, a tudatosságról és a kapcsolódásról.

A K&H örök aktív pályázat célja, hogy felhívja a figyelmet a hosszan tartó, aktív élet értékére. Az időskor is lehet élményekben gazdag, tevékeny életszakasz, amelyet mindenki a saját módján élhet meg. Legyen szó rendszeres mozgásról, alkotásról, tanulásról, közösségépítésről vagy önkéntes szerepvállalásról. A K&H örök aktív pályázatra január 31-én éjfélig online lehet jelölni azokat a nyugdíjas státuszú önkénteseket, akik közösségépítő munkájukkal nap mint nap bizonyítják, hogy nemcsak maguk élnek mozgalmas, örömteli és közösségben megélt napokat, hanem önként szerveznek más időskorúak számára is hasonló céllal tevékenységeket.  

Fogtisztítás, hogyan?

2026. január 22.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy a napi kétszeri, megfelelő technikával végzett, alapos fogmosás megfelelő védelmet ad.

A helyes szájhigiénia fenntartása és a fogak épségének megőrzése érdekében fogorvoshoz ne csak akkor menjünk, amikor panaszunk van, hanem legalább évente, a kor előrehaladtával pedig félévente. A szakember az ellenőrzés során felismeri a szájhigiéniával kapcsolatos problémákat, elvégzi a megfelelő kezelést, és tanácsokat ad a további károsodások megelőzése érdekében.

A szomorú tények

Nagyon sokszor találkozik a fogorvos vagy szájhigiénikus olyan pácienssel, aki elmondása szerint naponta négyszer-ötször mos fogat, de a szájhigiéniája mégis rossz, tele van fogkővel és az ínye is gyulladt.

Ennek az az oka, hogy Magyarországon az emberek jelentős része nincs tisztában a fogmosás szerepével és helyes technikájával sem. Nincs tudatában annak, hogy a legnehezebben megközelíthető fogközöket és az ínyszél környékét is alaposan meg kell tisztítani. Ezért fontos feladatunknak tartom, hogy mindenkit megtanítsunk a helyes fogmosás gyakorlatára és a fogköztisztító eszközök használatára (fogselyem, fogköztisztító kefe) is.

Alfáktól Omegáig – Digitális Gyermekjóllét Konferencia és Kiállítás 2026

2026. január 21.

Iránytű a digitális neveléshez a családtól az iskoláig

A rendezvény szervesen épít a 2025-ös konferencián bemutatott, „0–9 éves korosztály és a digitalizáció” című szakmai háttéranyagra, amely a legkisebbek digitális környezetét és kockázatait térképezte fel. A 0-9 évesek digitális jóllétéről – Digitális Gyermekjóllét

Ennek folytatásaként 2026-ban első alkalommal kerül bemutatásra egy új, célzott ajánláscsomag, amely kifejezetten a szülőknek, pedagógusoknak és gyermekekkel foglalkozó szakembereknek nyújt gyakorlatias, a mindennapi döntésekhez kapcsolódó szempontokat és javaslatokat.
Az ajánlások célja nem egységes szabályok előírása, hanem használható keretek és megközelítések bemutatása.

Több nézőpont, egy közös szakmai keret

A konferencia egységes szakmai keretben, mégis több nézőpontból vizsgálja a digitális gyermekjóllét kérdését: nevelési és pedagógiai szempontból, mentális és testi egészséget érintő összefüggések mentén, valamint szabályozási és hatósági nézőpont felől.
Külön figyelmet kap a mesterséges intelligencia megjelenése is, amely új kérdéseket vet fel a digitális nevelés, a szülői szerepek és az intézményi felelősség területén.