Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Praktikák, amelyek átsegítenek a kínzó másnaposságon

Érdekességek2024. január 06.

Hasogató fejfájás, háborgó gyomor és zombiszerű vegetálás. Talán neked sem kell különösebben ecsetelni, hogy a másnaposság mennyire megviselheti az embert. Lássuk, mit tehetsz ellene!

A fotó illusztráció: pixabay.comA macskajaj elhárítására mindenkinek van valami tuti tippje, de nem biztos, hogy pont akkor kéne kísérletezned velük, amikor a puszta létezés is mérhetetlen kínt jelent. A BBC ezért is kért fel néhány jeles szakembert, hogy tudományos szempontból értékeljék, melyik ismert módszerre érdemes támaszkodni a szükség óráiban.

Az alkohol rossz, értem?
Az, hogy iszol-e vagy sem, csakis rajtad áll, mindenesetre nem árt, ha tudod, hogy egy 2016-os adatok alapján összeállított tanulmány szerint nem létezik olyan alkoholmennyiség, ami teljesen biztonságos volna: már napi 1-2 ital is káros az egészségünkre. A lightos iszogatás tévhit. Egy tanulmány szerzői szerint napi 1-2 ital is megárt.

Zsemle gazdagon
Jillian Jorgensen, a New York Daily News szerzője például azt állítja, náluk a minden földi jóval, krémsajttal, paradicsommal, vöröshagymával és szalonnával megpakolt zsemle jelenti a gyógyírt a másnaposság kellemetlen tüneteinek kezelésére. De vajon tényleg felszívja az alkoholt, vagy csak ürügy egy nagy evéshez?

Az alkohol felborítja az alvási ritmusodat, ezért szervezetednek energiára lesz szüksége, de ha nem akarsz hirtelen összeomlani, lehetőleg olyan tápláló, jó zsírokban és fehérjékben gazdag feltéteket válassz, mint amilyen a füstölt lazac, az avokádó vagy a krémsajt. Pluszpont jár azért is, hogy a zsemle textúrája kifejezetten kellemes, könnyű lenyelni, így hányinger esetén sem kell a visszatérésétől tartani.

Paradicsomlé
A paradicsomlé eléggé megosztja az emberiséget: egyesek imádják, mások ránézni sem tudnak. Dr. Maheinthan Yogeswaran háziorvos az előbbi csoportba tartozik, és erre alapos oka van. Magyarázata szerint agyunk egyik fő energiaforrása a glükóz, melynek hiánya fáradsághoz és rossz hangulathoz vezet, vagyis valami olyasmihez, amit másnapossággal sújtva érzel. A paradicsomlé viszont egyszerű cukrokat, glükózt és fruktózt tartalmaz, ami elegendő lehet, hogy átbillentse a mérleg nyelvét.


Fotó: pixabay.com

Kollégája, dr. Ross Perry ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy gyomorproblémákkal küzdve tanácsos eltekinteni tőle, mert csak ront a helyzeten. Ilyenkor inkább egy zöld – leveszöldségekből, például kelkáposztából, spenótból álló, banánnal, narancslével és vízzel összeturmixolt – smoothie-val mászhatsz ki a gödörből. Jó az ízük és tele vannak egészséges zöldségekkel és gyümölcsökkel, amik segíthetnek a rehidratálásban.

Probiotikus tejtermékek
Vannak, akik szentül hiszik, hogy egy probiotikus tejital vagy kefir lefekvés előtti ledöntése megelőzheti a másnapi szenvedést, hiszen a bennük lévő baktériumkultúrák és élesztőgombák jótékonyan hatnak a gyomorra. Végül is logikus, nem? De beválik?

Dr. Perry szerint nem, sőt ez igazából megint a „csak rosszabbul leszel tőle” kategória: annak, hogy a gyomrodban töltik az éjszakát, az alvásminőséged láthatja kárát.

Nyers tojás
A nyers tojás nem tipikusan az a táplálék, amiért a másnapos gyomor kiált, de hé, ha már alapvetően is pocsékul vagy, miért ne tehetnél vele egy próbát?

Rhiannon Lambert táplálkozástani szakértő azt mondja, a nyers tojásban kis mennyiségben szinte az összes fontos vitamin és ásványi anyag – köztük a kálium, a cink, a mangán, az E-vitamin és a folsav – megtalálható, mindazonáltal semmiféle tudományos bizonyíték nem támasztja alá, hogy segítene a másnaposságon.

Meglátásával általánosságban dr. Gary Bartlett háziorvos is egyetért, de szerinte a tojás abból a szempontból hatékony lehet, hogy rengeteg energiát (és fehérjét) tartalmaz, aminek ugye másnaposan híján vagy. Az orvosnak volt egy másik építő jellegű észrevétele is. Mégpedig, hogy teljesen mindegy, hogy nyersen vagy főzve fogyasztod-e a tojást, mert mindkettő ugyanúgy működhet.

Edzés
„Most komolyan? Ki csinál ilyet? Kik ezek az emberek? Tényleg azt hiszed, hogy készen állunk súlyokat emelgetni, miközben ahhoz is alig van erőnk, hogy a vécé fölött tartsuk a fejünk?” – szólalt fel mindannyiunk nevében a BBC szerzője. Dr. Perry azonban úgy vélte, a másnapos testmozgás igenis hasznos, feltéve, hogy ésszel csinálod. Igen, jó ötlet leugrani edzeni. Ügyelj arra, hogy hidratált maradj, mivel az alkoholtól kiszáradva könnyebben meghúzhatod az izmaid.

A fotó illusztráció: pixabay.com

Ne lépj túl a komfortzónádon és ne hajtsd túl magad.

Rhiannon Lambert szintén azt javasolja, hogy ha már mindenáron edzeni akarsz, ismerd a határaidat. Ő az alacsony intenzitású testmozgást – ami lehet jóga, nyújtás vagy akár tánc is – ajánlja, ami a felszabaduló endorfinoknak hála anélkül lehet hangulatjavító hatású, hogy közben rosszul lennél tőle.

Egy pro tipp: ha ódzkodsz a gondolattól, hogy az edzőteremben izzadj le, találhatsz rá más módot is.

Csobbanás a hideg vízben
Igen, tudjuk. Ez másnaposan körülbelül annyira vonzó, mint legyűrni egy nyers tojást, vagy bepótolni a régóta halogatott lábnapot, de ennek a megközelítésnek is vannak hívei. És ennél már csak az a durvább, hogy igazuk van!

Dr. Bartlett azzal indokolja a dolgot, hogy a hideg fürdőzés közben fellépő sokkhatás mozgósítja szervezetünk energiatartalékait, ami alkalmas lehet rá, hogy elűzze a másnaposan jelentkező lüktető fejfájást. Ám ha még mindig részegnek érzed magad, inkább ne fogadd meg a tanácsot.

Kutyaharapást szőrével
Végül, de nem utolsósorban jöjjön egy igazi klasszikus, a másnaposok ősi gyógymódja, amely lényegében azt szorgalmazza, hogy igyál még több alkoholt. Jó ötlet? Nem igazán. Lesz valaki a kocsmában, aki megpróbál meggyőzni az ellenkezőjéről? Valószínűleg. Jobban fogod érezni magad tőle? A legkevésbé sem.

Ezzel el is mondtuk a lényeget, de azért ismertetjük a tudomány álláspontját is. A táplálkozási szakértő szerint másnaposságunk súlyossága a véralkoholszint mellett azon is múlik, hogy adott piamennyiséget milyen gyorsan döntünk magunkba, a megterhelő tünetek pedig akkor kezdődnek, amikor alkoholszintünk visszatér a nullára. Tehát, ha megelőző jelleggel megiszol egy „gyógysört”, a legjobb, amit elérhetsz, hogy késlelteted egy kicsit az amúgy elkerülhetetlen fejfájást.

Dr. Yogeswaran éppen ezért arra buzdít, hogy legalább 48 órán át tartózkodj az ismételt alkoholfogyasztástól, hogy szervezetednek esélye legyen helyrerázódni.

Reméljük, mindez a javadra válik a következő „soha többé nem iszom” helyzetben!


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.