Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rántott hús, hatszor (Receptek!)

Érdekességek2018. április 05.

A húsvét az olyan, hogy a vendégek csak jönnek, jönnek és jönnek. Naponta akár két turnusban is érkeznek, s néha összeérnek a hordák. Mindenhol enni kell - és ilyenkor szinte mindenütt elvárják, hogy legyen rántott hús. A rántott hús az a műfaj, ami nálunk többnyire mirelit formában szerepel az étlapon, mint a "gyorsan valamit a hűtőből" fogás. Gyűlölöm a panírozást, úszik tőle a konyha, és ráragad a massza a kezemre. De ha már húsvét, akkor legyen rántott hús.  

A panírozásnál pedig csak a monoton dolgokat utálom jobban. A három napos vendéghadjáratra ezért 6 féle rántott hús opcióval készültem fel, alább a receptek! Olyan gyakorlottabb házi tündéreknek ajánlom, akik nem akadnak már fenn azon, hogy hány tojást üssenek fel 4 szelet húshoz, vagy hogyan szeljék vékonyra a pulykamellet.

Ilyenkor felizzítom az egész évben méltán hanyagolt fritőzt. Mértékkel lesz olajszagú a ház, ha használom, könnyebben, gyorsabban átsül benne a cucc, és takarékosabb is a dolog. A hajamnak amúgy is mindegy –  a kölni és az olajszag elegye estére mindenképp olyan ordőrt hoz ki eredményül, amiért egy görény is sírva könyörögne.


A gyerek fogás  – Rántott husi csíkok
4 csirkemellet ujjnyi vastag csíkokra vágtam és egy éjszakára egyszerűen kecsapba áztattam őket. Csak úgy só és minden nélkül. Sűrű, sós palacsintatésztát kevertem, egy tojással, liszttel, vízzel és kevés sóval, majd ebben megfürdettem a kecsaptól lecsöpögtetett csirkemell csíkokat. Kisütöttem őket az olajsütőben – ezekkel még hidegen is nagyon jól elvoltak a gyerekek – lehetett mártogatni a rudacskákat. Ehettek hozzá konzerv bébi répát, meg párolt zöldborsót – akár kézzel is.

Az adag rém gyorsan elfogyott, a széklábakra mázolt zöldborsó nyomokat még hetek múlva is takarítottam, s gyanús, hogy a kaja egy részét a kutya ette meg – neki is volt gazdag húsvétja!

Pulykamell kócosan
Ha már egyszer nekiállok a panírozásnak, akkor ez a kedvencem. A nagyon vékonyra klopfolt pulykamelleket előző este beáztatom fokhagymás – sós - boros joghurtba. Lereszelek a nagy lyukú reszelőn néhány krumplit és a panírozás során a lisztbe, tojásba, krumpliba, majd morzsába metódust követem, végül kisütöm a húst. Cacikis görög salátával szoktam kínálni.

Fitness módon sült rántott hús
A barátnők mindig fogyókúráznak, még az év legidiótább időszakaiban is, mint a húsvét meg a karácsony. Ez abból áll, hogy sipákolnak, majd ugyanúgy belakmároznak, csak kell nekik hozzá az illúzió. Ez az illuzionista rántott hús menő lesz!

Reszelj le hússzeletenként 1-1 egész almát és 1-1 kisebb répát. Kicsit nyomkodd ki a levét, cseppents rá pár csepp citromlevet, hogy jobban kihozza az ízeket. Sózd, borsozd meg a papírvékonyra szelt pulykamelleket, majd hústűvel összefogva készíts az almás-répás töltelékkel töltött rudakat. Panírozd be párizsiasan (lisztbe-tojásba majd újra lisztbe) és nagyon magas hőfokon, hirtelen süsd pirosra a külsejét, itasd le róla a zsiradékot, tedd a tepsibe és a sütőben süsd meg lassabb tűzön készre. Ha megvan, pár karika fetasajtot rakj a tetejére, ami kényelmesen ráolvadhat. Kínáld reszelt sárgarépával kevert vadrizzsel.

Diós panír  – különleges opcióval!
Apósom a dió nagy barátja. Imádja, ha valami dióval készül. Neki szoktam bedobni a vezércselt és a hússzeletet morzsa helyett darált dióban megforgatni. A dió könnyen elég, tehát a zsiradék hőfokára érdemes odafigyelni. Csirkével és disznóval is finom szokott lenni. Ha egy kevés tejszínnel turmixolt aszalt szilvát elkeverünk egy fél kupica pálinkával, olyan különleges mártást adhatunk hozzá, ami után megnyalják a szájuk szélét!

Ha a diót nem merjük panírnak használni, félvén attól, hogy elég, van még egy tippem. Vásároljunk sajtos ostyalapokat, törjük azt morzsává és használjuk az ostyamorzsát a panírozáshoz – a végén reszelt sajttal is megszórhatjuk, vagy a fenti mártással fogyaszthatjuk.

Hússal töltött rántott hús
A férjem ilyenkor kéjeleg. Ez az ő kedvence, és mindenféle köret nélkül szokta enni. Nálunk majdnem mindig akad egy kevés csilis bab a hűtőben. De frissen megcsinálni sem egy nagy bűvölet, csak egy kisebb adagot készítsünk belőle. A darált húsos – kukoricás - babos töltelékkel töltsük meg a vékonyra klopfolt hússzeletet, majd tűzzük meg hústűvel, rántsuk ki a hagyományos módon. Mivel a töltelék maga nagyon fűszeres, a húsra nem kell más, csak kevés só. Extrém laktató kaja, de a férfigyomor kibírja, jól csúszik rá a bor, a sör!

Férfias kör – banános - szalonnás meglepetés
Mivel a sülő  disznózsírnak még a szagát sem bírom, ezt hagytam utoljára, hogy a sütőzsiradékot végül eldobhassam. Erről a fogásról csak azt tudom mondani, hogy másoknak tetszett, mert akkor sem ennék belőle a szalonna miatt, ha kötelező lenne. A húsokat megkentem először nagyon kevés mézzel, csak a belsejüket. Megszórtam sóval, fehér borssal, kevés római köménnyel és némi fahéjjal (előre kikevertem a fűszereket és a keverékkel dolgoztam) majd félretettem a husikákat. Annyi szelet vékony angolszalonnát fogtam, ahány szelet húst akarok rántani. Elfeleztem annyi banánt, ahány hús volt, és a banánokat S alakban körbefogtam a szalonna szeletekkel, majd a nagyon vékonyra klopfolt disznóhús szeletek közepébe tekertem a szalonnával átölelt banánokat. Megtűztem hústűvel. Állni hagytam őket és egészen hagyományos módon, lisztben – tojásban – morzsában megforgatva sütöttem ki a húsokat. Ha a banán túl hosszú, le kell vágni a végéből. Ebből készülhet hozzá egy klassz öntet: Kínáljunk hozzá mézzel, a banán végekkel, sóval, borssal kiturmixolt joghurtos mártást. Pikáns, finom!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Téli levertség vagy a PCOS-hez kapcsolódó depresszió?

2025. január 07.



A PCOS sajnos számtalan nő életét keseríti meg, és az sem segít a helyzeten, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A PCOS-hez pedig kutatások alapján sokszor társul depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

PCOS

A policisztás ovárium szindrómát sajnos sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is.

A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.

PCOS és depresszió

A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.

Életmód és tápanyagok!

Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.

Tévhitek a D-vitaminról

2025. január 07.

Az egyre fokozódó tények mellett sajnos tévhitek is keringenek a D-vitaminról szóló információkban.

Tévhit: Minél több D-vitamint szedünk, annál jobb.

Tény: Bár a D-vitamin pótlása a téli hónapokban valóban naponta javasolt, az egészségügyi ajánlások nem véletlenül határoznak meg ajánlott értékeket korosztályonként. Az orvosi kutatások szerint a szervezetben kimutatható bizonyos határérték felett – 125 nmol/l – ennek a fontos vitaminnak nincs további jótékony hatása. Egyénenként változik azonban, hogy kinek a szervezete mennyit állít elő a vitaminból. A napi 2000 nemzetközi egység (NE) egészséges felnőtteknél elégséges ahhoz, hogy a szükséges D-vitamin-szintet fenn tudja tartani, ill. a téli hónapokban előforduló D-vitamin-hiányt megelőzze. 

Tévhit: A D-vitamin túladagolható, ezért rendszeres szedése veszélyes.

Tény: A D-vitamin-túladagolás, extrém esetben mérgezés rendkívül ritka. Még ha valaki (egészséges felnőtt) a felső határt jelentő, biztonságosan szedhető, napi 4000 NE mennyiségű vitamint veszi be naponta, túladagolni akkor sem tudja a D3-készítményeket. A szervezetünkben működik ugyanis egy védelmi mechanizmus, amely a bevitt készítményekből csak annyi D-vitamint hasznosít, amennyire szüksége van. Fontos, hogy a bevitt D-vitamin-készítmények hatóanyagai néhány hét után lebomlanak és kiürülnek a szervezetből. A valóban veszélyes túladagolás, mérgezés a múltban jellemzően laboratóriumi, ipari balesetekben következett be.

D-vitamin gyógyszerként

A magyarországi hivatalos, szakmai konszenzusajánlás szerint felnőtteknek a D3-vitamin-pótlás napi, heti és havi adagolással egyformán hatásos és biztonságos. A gyógyszerként forgalomban lévő 20 000 NE D-vitamin – az orvos által meghatározott – heti vagy akár havi egyszeri bevétele nagyban javíthatja a terápiahűséget.

Tévhit: A D-vitamin-pótláshoz elég, ha egészségesen táplálkozunk.

Tény: A kutatások szerint egy átlagos magyar mindössze napi 80 NE D-vitamint visz be a szervezetébe táplálkozással. Magyarországon az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához elegendő márciustól októberig a végtagokat, a vállat és az arcot érő, napi 15-30 perces (az UVB-sugárzás erősségétől függően), 10 és 16 óra közötti direkt napsugárzás. Érdemes figyelembe venni, hogy a napvédő krémek gátolják a D-vitamin-termelést. Télen az alacsonyan beeső fény miatt a napsugárzás D-vitamin-képzésre alig (nem) hasznosítható; így csupán élelmiszerből nagyon nehéz megfelelő mennyiségű D3-vitamint a szervezetbe juttatni. A magyarországihoz hasonló D-vitamin-ellátottságú országokban ezért is jellemző a lakosság jelentős százalékában kimutatható D-vitamin-hiány. Az aktuális orvosi ajánlás szerint napi 2000 NE (egészséges felnőttek esetén) D3-vitamin bevitele tekinthető optimálisnak. 

Tévhit: A túl sok D-vitamin meszesedést okoz a testünkben. 

Tény: A D-vitamin-fogyasztás egyik legismertebb előnye, hogy szabályozza a szervezet kalciumháztartását és a kalcium beépülését a csontokba. Korábban léteztek olyan elméletek, hogy a magas dózisú D-vitamin-pótlás ún. hiperkalcémiát okozhat. Ilyenkor a vérben keringő kalcium szintje károsan magas lehet, és ez hosszú távon akár az érfalak meszesedésével is járhat. Azonban az érvényben lévő ajánlás szerinti, biztonságosan bevihető napi 4000 NE D-vitamin (egészséges felnőtt esetén) nem okozhat ilyen anyagcserezavart. A vér kalciumszintjének kóros megemeléséhez napi 10 000 NE D3-vitamin rendszeres bevitele felett számíthatunk, de ez mintegy ötszöröse a felnőttek számára ajánlott D-vitamin-pótlásnak.

Tévhit: A fényterápiák vagy akár a szolárium pótolják a természetes napfényt, és segítik a D-vitamin-termelést.

Tény: Bizonyos fényterápiák hasznosak lehetnek bőrünk egészségének fenntartásában. A D-vitamin-pótláshoz szükséges UVB-sugárzást azonban nem pótolják. Ugyanígy nem ajánlott a szoláriumhasználat, ha a cél a testünk D-vitamin-termelésének serkentése. A szoláriumok UVB-fénymennyisége ehhez eleve nem elegendő, a túlzásba vitt szoláriumhasználatnak ugyanakkor lehetnek más jellegű kockázatai.

Ingyenes PSA-szűrés a prosztatarák ellen

2025. január 06.



A betegszervezetek és az urológusszakma összefogásának célja a betegség korai felismerése és a széles körű tájékoztatás. Mert továbbra is későn fordulnak orvoshoz a férfiak Magyarországon, ezért kell széles körben tudatosítani a rendszeres prosztatarákszűrés jelentőségét – hangzott el a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és a Magyar Urológusok Társasága által szervezett országos PSA-szűréssorozat kampánynyitó sajtótájékoztatóján. Akár éveken át tünet- és panaszmentesen fejlődhet a prosztatarák, amely a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a magyar férfiak körében. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert a segítségével időben felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható. Az októberben és novemberben zajló országos szűréssorozatra elsősorban az 50 év feletti férfiakat várják.

A prosztatarák korai felismerését segítve több mint 20 helyszínen – fesztiválokon, klinikákon, szakrendeléseken – mérik meg egy egyszerű vérvétellel a szűrésre jelentkezők PSA-szintjét. A PSA (prosztataspecifikus antigén) a prosztata által termelt fehérje, ami a vérből kimutatható. Emelkedett szintje jelezhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodást, gyulladást, fertőzést, de akár rosszindulatú elváltozást is.

Mivel a prosztatarák jellemzően idősebb korban alakul ki, 50 éves kor felett minden férfinak ajánlott a rendszeres PSA-szűrés, hiszen a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha nem fedezik fel időben a betegséget. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy akinek a családjában előfordult férfiágon prosztatadaganat, ill. anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészek-daganat, annak már 45 éves kor felett ajánlott a prosztatarákszűrés.


Ha egy férfi évente egyszer elmegy egy PSA-vizsgálatra, már óriásit lépett az egészsége érdekében.