Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rántott hús, hatszor (Receptek!)

Érdekességek2018. április 05.

A húsvét az olyan, hogy a vendégek csak jönnek, jönnek és jönnek. Naponta akár két turnusban is érkeznek, s néha összeérnek a hordák. Mindenhol enni kell - és ilyenkor szinte mindenütt elvárják, hogy legyen rántott hús. A rántott hús az a műfaj, ami nálunk többnyire mirelit formában szerepel az étlapon, mint a "gyorsan valamit a hűtőből" fogás. Gyűlölöm a panírozást, úszik tőle a konyha, és ráragad a massza a kezemre. De ha már húsvét, akkor legyen rántott hús.  

A panírozásnál pedig csak a monoton dolgokat utálom jobban. A három napos vendéghadjáratra ezért 6 féle rántott hús opcióval készültem fel, alább a receptek! Olyan gyakorlottabb házi tündéreknek ajánlom, akik nem akadnak már fenn azon, hogy hány tojást üssenek fel 4 szelet húshoz, vagy hogyan szeljék vékonyra a pulykamellet.

Ilyenkor felizzítom az egész évben méltán hanyagolt fritőzt. Mértékkel lesz olajszagú a ház, ha használom, könnyebben, gyorsabban átsül benne a cucc, és takarékosabb is a dolog. A hajamnak amúgy is mindegy –  a kölni és az olajszag elegye estére mindenképp olyan ordőrt hoz ki eredményül, amiért egy görény is sírva könyörögne.


A gyerek fogás  – Rántott husi csíkok
4 csirkemellet ujjnyi vastag csíkokra vágtam és egy éjszakára egyszerűen kecsapba áztattam őket. Csak úgy só és minden nélkül. Sűrű, sós palacsintatésztát kevertem, egy tojással, liszttel, vízzel és kevés sóval, majd ebben megfürdettem a kecsaptól lecsöpögtetett csirkemell csíkokat. Kisütöttem őket az olajsütőben – ezekkel még hidegen is nagyon jól elvoltak a gyerekek – lehetett mártogatni a rudacskákat. Ehettek hozzá konzerv bébi répát, meg párolt zöldborsót – akár kézzel is.

Az adag rém gyorsan elfogyott, a széklábakra mázolt zöldborsó nyomokat még hetek múlva is takarítottam, s gyanús, hogy a kaja egy részét a kutya ette meg – neki is volt gazdag húsvétja!

Pulykamell kócosan
Ha már egyszer nekiállok a panírozásnak, akkor ez a kedvencem. A nagyon vékonyra klopfolt pulykamelleket előző este beáztatom fokhagymás – sós - boros joghurtba. Lereszelek a nagy lyukú reszelőn néhány krumplit és a panírozás során a lisztbe, tojásba, krumpliba, majd morzsába metódust követem, végül kisütöm a húst. Cacikis görög salátával szoktam kínálni.

Fitness módon sült rántott hús
A barátnők mindig fogyókúráznak, még az év legidiótább időszakaiban is, mint a húsvét meg a karácsony. Ez abból áll, hogy sipákolnak, majd ugyanúgy belakmároznak, csak kell nekik hozzá az illúzió. Ez az illuzionista rántott hús menő lesz!

Reszelj le hússzeletenként 1-1 egész almát és 1-1 kisebb répát. Kicsit nyomkodd ki a levét, cseppents rá pár csepp citromlevet, hogy jobban kihozza az ízeket. Sózd, borsozd meg a papírvékonyra szelt pulykamelleket, majd hústűvel összefogva készíts az almás-répás töltelékkel töltött rudakat. Panírozd be párizsiasan (lisztbe-tojásba majd újra lisztbe) és nagyon magas hőfokon, hirtelen süsd pirosra a külsejét, itasd le róla a zsiradékot, tedd a tepsibe és a sütőben süsd meg lassabb tűzön készre. Ha megvan, pár karika fetasajtot rakj a tetejére, ami kényelmesen ráolvadhat. Kínáld reszelt sárgarépával kevert vadrizzsel.

Diós panír  – különleges opcióval!
Apósom a dió nagy barátja. Imádja, ha valami dióval készül. Neki szoktam bedobni a vezércselt és a hússzeletet morzsa helyett darált dióban megforgatni. A dió könnyen elég, tehát a zsiradék hőfokára érdemes odafigyelni. Csirkével és disznóval is finom szokott lenni. Ha egy kevés tejszínnel turmixolt aszalt szilvát elkeverünk egy fél kupica pálinkával, olyan különleges mártást adhatunk hozzá, ami után megnyalják a szájuk szélét!

Ha a diót nem merjük panírnak használni, félvén attól, hogy elég, van még egy tippem. Vásároljunk sajtos ostyalapokat, törjük azt morzsává és használjuk az ostyamorzsát a panírozáshoz – a végén reszelt sajttal is megszórhatjuk, vagy a fenti mártással fogyaszthatjuk.

Hússal töltött rántott hús
A férjem ilyenkor kéjeleg. Ez az ő kedvence, és mindenféle köret nélkül szokta enni. Nálunk majdnem mindig akad egy kevés csilis bab a hűtőben. De frissen megcsinálni sem egy nagy bűvölet, csak egy kisebb adagot készítsünk belőle. A darált húsos – kukoricás - babos töltelékkel töltsük meg a vékonyra klopfolt hússzeletet, majd tűzzük meg hústűvel, rántsuk ki a hagyományos módon. Mivel a töltelék maga nagyon fűszeres, a húsra nem kell más, csak kevés só. Extrém laktató kaja, de a férfigyomor kibírja, jól csúszik rá a bor, a sör!

Férfias kör – banános - szalonnás meglepetés
Mivel a sülő  disznózsírnak még a szagát sem bírom, ezt hagytam utoljára, hogy a sütőzsiradékot végül eldobhassam. Erről a fogásról csak azt tudom mondani, hogy másoknak tetszett, mert akkor sem ennék belőle a szalonna miatt, ha kötelező lenne. A húsokat megkentem először nagyon kevés mézzel, csak a belsejüket. Megszórtam sóval, fehér borssal, kevés római köménnyel és némi fahéjjal (előre kikevertem a fűszereket és a keverékkel dolgoztam) majd félretettem a husikákat. Annyi szelet vékony angolszalonnát fogtam, ahány szelet húst akarok rántani. Elfeleztem annyi banánt, ahány hús volt, és a banánokat S alakban körbefogtam a szalonna szeletekkel, majd a nagyon vékonyra klopfolt disznóhús szeletek közepébe tekertem a szalonnával átölelt banánokat. Megtűztem hústűvel. Állni hagytam őket és egészen hagyományos módon, lisztben – tojásban – morzsában megforgatva sütöttem ki a húsokat. Ha a banán túl hosszú, le kell vágni a végéből. Ebből készülhet hozzá egy klassz öntet: Kínáljunk hozzá mézzel, a banán végekkel, sóval, borssal kiturmixolt joghurtos mártást. Pikáns, finom!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.

Amikor fagyievés utána órákig kínlódik a gyerek

2024. szeptember 12.

A nagy hőséggel beköszöntött a fagyiszezon is, sokaknál azonban a tejből készült hideg finomság a pillanatnyi élvezet után akár keserves órákat okozhat a hasfájás, haspuffadás, hasmenés miatt. A rosszullét oka lehet laktózérzékenység is, ami a táplálkozástól és attól is függhet, hogy földrajzilag hol élünk. Szerencsére ma már modern orvosi készülékekkel gyorsan és fájdalommentesen kideríthetjük, valóban erről van-e szó – ilyen például az a hidrogén monitor, amelyet a 2023-as K&H gyógyvarázs pályázat keretében kapott az egyik kelet-magyarországi kórház gyermekosztálya.

Világszinten egyre több embernél diagnosztizálnak tejcukor érzékenységet, vagyis amikor a szervezet nem termel elég laktáz enzimet a laktóz (tejcukor) lebontásához. Átlagosan a népesség 65 százalékára jellemző ez, de jelentős szerepet játszik, hogy honnan származunk. Afrikában és Dél-Amerikában 80 százalék fölött van azok aránya, akiknek a szervezetében nincs jelen elég laktáz enzim, míg az észak-európai, évszázadok óta pásztorkodással foglalkozó nemzeteknél csupán pár százalék. Magyarországon ez a szám 30 százalék körül mozog.

A joghurt oké, a tejföltől viszont rosszul lehetünk

Csecsemő korunkban még képesek vagyunk a laktóz lebontására, hiszen erre szükségünk van az anyatejes táplálásnál. Ezután azonban egyre kevesebb laktázt termelünk, így 5 éves kor után már megfájdulhat a gyermek hasa a tejes ételek fogyasztása után. Egészen ritka esetben előfordulhat az is, hogy a babának már születésekor sincs laktáz enzime, így neki már kezdettől laktózmentesen kell táplálkoznia. Emellett pedig életünk során több betegség – gyulladásos bélbetegségek, bélfertőzés, csecsemőknél akár rotavírus – miatt is károsodhat az enzim termelése. A laktózintolerancia különböző súlyosságú lehet, tehát lehet, hogy csak nagy mennyiségű tejcukortól kezd puffadni a hasunk. A magas laktóztartalmú tejtől, tejföltől, vajtól rosszul lehetünk, míg a kevés tejcukrot tartalmazó kemény sajtokat, joghurtot, kefirt bátrabban fogyaszthatjuk.

Innovatív eszközökkel gyorsan kiderülhet, mi a probléma

Ha gyermekünk tejes ételek után rosszul érzi magát, legjobb, ha orvoshoz fordulunk, aki modern készülékekkel hatékonyan és fájdalommentesen meg tudja állapítani, valóban laktózintoleranciáról van-e szó. Ilyen, úgynevezett Gastrolyzer Hidrogén monitort kapott Berettyóújfaluban a DEKK Gróf Tisza István Campus Csecsemő- és Gyermekosztálya.

Stresszkezelés 3 lépésben

2024. szeptember 11.

Manapság a stressz mindenki életében jelen van. Ez pedig nem más, mint a szervezetünk válasza bizonyos ingerekre. Ez az inger lehet egy fontos vizsga az egyetemen, egy állásinterjú, egy új projekt, de egyre többször a magánéletünkben is előfordulhatnak stresszes helyzetek.  

Ezeknek mindenki ismeri a negatív hatásait. Csak hogy néhányat említsek, ilyen a fáradékonyság, ingerlékenység, álmatlanság. De ezeknél súlyosabb következményei is vannak az állandó stressznek, ezért mindenképpen kezelnünk kell ezeket a nehéz helyzeteket.

Szerencsére van rá megoldás! Most csupán három olyan dolgot említek, amik segítségével szinte azonnal érezni lehet majd a változást.

1. Testmozgás

A stressz levezetésének egyik leghatékonyabb módja a testmozgás! Ideje kipróbálni több sportot is, hogy rájöjj, mi az, amiben tényleg örömödet leled, és ki tudsz kapcsolni. A jóga a legjobb stresszkezelő sportok közé tartozik. De ha úgy érzed valami dimanikusabbra vágysz, próbáld ki az aerobicot vagy a zumbát. Bármit, amihez kedvet érzel. És hidd el, már az első alkalom után érezhetően jobb kedved lesz, és este biztosan jobban is fogsz aludni.

Az is nagyon fontos, ha valaki irodai ülőmunkát végez, hogy nap során is többször álljunk fel vagy akár ülve mozgassuk át kicsit a vállunkat és a nyakunkat, ezáltal napközben is nyugodtabbá, felszabadultabbá válhatunk.