Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ravasz kérdés, mi hízlal jobban: a görögdinnye vagy a csokoládé?

Érdekességek2022. július 31.

Melyiket válasszam, zöldséget - gyümölcsöt vagy inkább a csokoládét? Egy eredményes fogyó, vagy tisztító kúra után óhatatlanul vissza - visszatérsz a rossz szokásaidhoz. 

Eleinte csak egy szem cukorka, szelet csokival kezdesz. Nem is minden nap. A Kg-ok sem jönnek vissza. Elkezded Magad nyugtatni azzal, hogy nocsak, eszem édességet és mégsem látszik. A következő alkalommal már tovább is mész. Az édesség egyre több és rendszeresebb lesz! Ismét beleesel a hibádba! Már megint nassolgatsz, már megint nem sportolsz.

Folyamatosan rakódnak vissza a leadott Kg-ok. Egyre hájasabb leszel. Kezdenek visszajönni a hurkák a hasadra, nagy lesz a feneked, narancs bőrős leszel és rosszkedvű. Ismét undorodni fogsz Magadtól, nem fogsz szívesen a tükörbe nézni.

Az ördögi kör így kezdődik el
Talán elkezdesz ismét fogyókúrázni és sportolni, talán nem. Van egy jó tippem a számodra. Ha ezt egy életen át betartod, NYERTÉL egy jobb, boldogabb, kiegyensúlyozottabb életed, amit szívesebben élsz, mintsem amelyikben ez előtt voltál. 

SPORT:
A testedzést még véletlenül se add fel soha. A mozgás az élet lételeme. Hiszen: „Nincsen élet mozgás nélkül, és mozgás élet nélkül!” Ez oda vissza működik!

Ha valami miatt tényleg nagyon-nagyon szorít az idő, alig van szinte pár századmásodpercre leülnöd és megpihenned, akkor se feledkezz el némi kis gyakorlatról végrehajtani. Ha csak néhány gyakorlattal megnyújtod elfáradt izmaidat, már azzal sokat tettél Magadért. Máris sokkal jobban fogod Magad érezni.

A másnapodat viszont próbáldd meg úgy intézni, hogy ott már szerepeljen sportmozgás.

Nem kell minden nap erősítened, aerobicolnod... edzened, de mindennap legyél mozgásban. Tehát élj aktív életet. A pihenőnapjaid is legyenek aktívak, egy könnyed séta a szabadban, egy kis kerékpározás sokat jelent ekkor.


TÁPLÁLKOZÁS:
Azt mondod nem eszed meg a „cukros vizet” = görögdinnyét! A másik mondatodban pedig azt mondod, hogy  tegnap ettem csokit.

Ki érti ezt, mi ez?
Nem eszed meg az egészséges, nap érlelte, tápanyag, energia, természetes gyümölcs cukortartalommal gazdag, tartósítószer mentes gyümölcsöt, de megeszed a ki tudja miből készült csokoládét és az édességek többikét.

Nézzünk egy összehasonlítást e két terméket nézve:
 
GÖRÖGDINNYE, 100g tápanyagösszetétele:
 

Gyümölcs kJ/kalória Fehérje Szénhidrát Zsír Rost
Görögdinnye 122/29 0,5 6,5 0,2 0,8


CSOKOLÁDÉ, 100g összetétele:
 

Édesség kJ/kalória Fehérje Szénhidrát Zsír Rost
Tejcsokoládé 2320/554 9,3 52,8 34,1 0,3


Ez csak a görögdinnye-csokoládé összehasonlítása.

Érdemes szemügyre venned a zsír és a szénhidrát tartalmukat. A folyadék tartalmukat, ami itt nincs feltűntetve. Melyiket választanád bevinni testedbe, ha édesség után sóvárogsz?

Melyikkel fogsz jobban járni, hogy ne hízz meg, hogy jól érezd Magad, hogy szénhidrát raktáraidat feltöltsd, hogy ne legyen narancsbőröd és így tovább.

Csak ügyelj a mennyiségre
Látod, olykor megehetsz 1Kg gyümölcsöt is. Semmi bajod nem lesz tőle. Mintsem a csokoládétól. A gyümölcs hamarabb ürül ki szervezetedből, a csokoládé rátapad az ereid falára, hosszabb idő múlva tisztul az ki. Mindebből az következik, hogy meg kell tanulnod az ételeket helyettesíteni. Mindig tartsd ezt szem előtt! Ez lesz egészséged alapjának a titka. Aktív életmód, mozgás  és egy jól összeállított egy életen át követendő  diéta az egészséges élet alapja.

Zsemlye Zsanette


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Futás – Vigyázz, kész… csak aztán rajt

2025. október 27.

„A kezdők leggyakoribb hibája, hogy hirtelen nagy terhelésnek teszik ki magukat minden előkészület nélkül. Ilyen esetekben gyakran jelentkeznek túlterheléses kórképek, különböző gyulladások, mint például sarokfájás, térdproblémák vagy egyéb fájdalommal járó tünetek. Ez mind elkerülhető a megfelelő felkészüléssel, amelynek része a helyes futócipő kiválasztása, a bemelegítés és a fokozatos terhelésnövelés. Nem szabad megfeledkezni továbbá a pihenőnapok beiktatásáról sem. A sérülések elkerülése és a mozgásszervi problémák megelőzése érdekében azt javaslom, hogy a futás megkezdése előtt mindenki konzultáljon szakemberrel. Különösen akkor, ha elmúlt 40 éves és korábban nem sportolt. Az ortopédiai rendelésen alaposan felmérik a test fizikai állapotát, ha pedig valakinek konkrét egészségügyi problémája van (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, túlsúly), számára akár belgyógyászati vagy kardiológiai konzultáció is javasolt” – tanácsolja dr. Hidas Péter.

Töltődjünk fel

Az életmódunk jelentősen befolyásolja futási teljesítményünket, kezdve a megfelelő táplálkozással, amely az edzéshez szükséges energiát biztosítja és segíti a sportolást követő regenerációt. Üres hassal soha ne induljunk el futni. Még kora reggel is együnk egy könnyű reggelit (banánt, gabonaféléket, puffasztott rizst vagy egy marék aszalt gyümölcsöt), mielőtt nekikezdünk a mozgásnak. Délutáni vagy esti időpontban főétkezés után 2-3 órával érdemes belefognunk a futásba, hogy legyen időnk feldolgozni az elfogyasztott ételt. Ilyen esetben az ebéd, illetve vacsora tartalmazzon lassan felszívódó szénhidrátokat (pl. barna rizst, bulgurt, kölest) és minőségi fehérjéket (pl. szárnyasokat, halakat zsírszegényen elkészítve), amik hosszan biztosítanak energiát, tápanyagokat. Kerüljük azonban a nehéz, zsíros ételeket és a nagy mennyiségű rostot, melyek puffadást, szélgörcsöt, hasmenést okozhatnak. Edzés előtt 30-60 perccel gyorsabban felszívódó alapanyagokat válasszunk (pl. müzliszeletet vagy pár darab kekszet). Sportolás után fél-egy órán belül fogyasszunk fehérjét és szénhidrátot a glikogénraktárak feltöltése és az izomregeneráció támogatására (pl. zabkását, túrót, joghurtot, könnyű sajtot, teljes kiőrlésű kenyeret, quinoát zöldségekkel, tojást).

Van élet a diagnózis után: a személyre szabott orvoslás új korszakot hoz az emlőrák kezelésében

2025. október 27.

Korai diagnózis esetén akár 99%-nál is nagyobb lehet a túlélési esély

A mellrák a leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a nők körében, minden 14. másodpercben születik egy ilyen diagnózis a világon, hazánkban pedig több mint 7500 új esetet fedeznek fel évente. A betegséget több mint 90%-ban korai stádiumban fedezik fel, ami döntő jelentőséggel bír, ugyanis a modern, személyre szabott terápia, valamint a pontos diagnosztika és szervezett betegút ma már képesek jelentősen javítani a hosszú távú túlélést. A szakértők a mellrák elleni küzdelem hónapjához közeledve különösen fontosnak tartják hangsúlyozni: a rendszeres szűrésen való részvétel, az időben történő kivizsgálás és az innovatív terápiákhoz való hozzáférés kulcsfontosságú a gyógyulásban és a kiújulás kockázatának mérséklésében is. Ugyanakkor az a tény, hogy egyre fiatalabb korosztályt érint az emlőrák, komoly figyelmeztetés arra, hogy az életmódbeli tényezők mind a megelőzés, mind a kezelés során kulcsszerepet játszanak.

Minden év októbere a mellrák elleni küzdelem hónapja, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a korai felismerés fontosságára, illetve a megelőzéssel és a lehetséges terápiákkal kapcsolatos tudnivalókra. Ennek apropóján szervezett kerekasztal-beszélgetést a Lilly Hungária Kft., ahol többek között az Országos Onkológiai Intézet és a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) szakorvosai, valamint érintett betegek osztották meg tapasztalataikat. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a korai diagnózis drámai különbséget jelenthet: az 5 éves túlélés lokalizált (korai) stádiumban több mint 99%, míg áttétes esetben körülbelül 32%. Ez szemléletesen mutatja, miért létfontosságú, hogy a gyanús tünetek észlelésekor azonnal orvoshoz forduljunk, és lehetőleg minél fiatalabb életkortól rendszeresen részt vegyünk a megfelelő szűrővizsgálatokon. Erre természetesen nem csupán októberben, a mellrák elleni küzdelem hónapjában, hanem egész évben érdemes odafigyelni.

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni húgyúti fertőzés esetén?

2025. október 26.

Ha magas láz, deréktáji (vesetáji) fájdalom, véres vizelet, terhesség melletti panasz, férfiaknál jelentkező húgyúti fertőzés vagy gyakori kiújulás áll fenn, ne kísérletezzünk házi módszerekkel, mielőbb forduljunk orvoshoz. A véres vizelet mindig kivizsgálást igényel, mert ritkán komolyabb ok – például húgyhólyagdaganat – is állhat a háttérben. Ilyen esetekben a saját diagnosztikai eszközök (tesztcsíkok) nem elegendők, célzott orvosi vizsgálatra és szükség esetén laborra vagy képalkotásra van szükség. Antibiotikum szedése kizárólag a szakorvos által előírva javasolt, amennyiben azt a leadott vizelettenyésztés indokolja.

„A gyors enyhülés csábító, de a félrekezelt húgyúti fertőzés könnyen »felkúszhat« a vesékhez. Ha a tünetek 24–48 órán belül nem javulnak, vagy romlanak, forduljunk orvoshoz. A magánklinikákon online, illetve mobilapplikáción keresztül is lehet időpontot foglalni, a vizsgálat pedig rövid és célzott. A legfontosabb, hogy a páciensek értsék, mi történik velük: a húgyúti fertőzés, a hólyaghurut és a hólyagfájdalom szindróma különböző állapotok, így eltérő megközelítést igényelnek. A célzott orvosi diagnózis és terápia gyorsabb gyógyulást és kevesebb visszatérő panaszt eredményez” – hívja fel a figyelmet dr. Póth Sándor.