Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rémálom nyaralás - érintett vagy? Teszteld!

Érdekességek2018. május 24.

Gyönyörű partok, érdekes látnivalók, finom ételek és italok, átbulizott éjszakák - ki ne várná a feledhetetlen nyári utazást! Már hónapokkal az indulás előtt gondosan tervezgetjük a programokat, lefoglaljuk a repülőjegyet és a szállást. De az egészségünk védelmére már jóval kevesebben gondolunk, pedig nem érdemes felelőtlennek lenni.  

A legtöbben szerencsére még soha nem voltunk betegek a nyaralás alatt vagy azt követően, de ez nem jelenti azt, hogy nem is lehetünk! Tavaly Magyarországon másfélszeresére nőtt az utazással kapcsolatos megbetegedések száma, holott jóval kevesebben utazunk külföldre. A legtöbben egyszerűen csak legyintenek a felkészülésre, holott a szép napokat tönkreteheti egy elhúzódó hasmenés, vagy rosszabb esetben hazahurcolunk valamilyen vírust. Ha szeretnéd elkerülni a váratlan helyzeteket, fertőzéseket és betegségeket, akkor utazás előtt legalább egy hónappal látogass el a háziorvosodhoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, és kérj utazási tanácsokat!


Minden utazó rémálma, a hasmenés
Borzasztó érzés, amikor azért kell kihagynunk egy remek programot és a szállodai szobában rostokolnunk, mert egy fertőzés miatt hasmenéssel küzdünk. A heveny, fertőzéses eredetű hasmenés leginkább a nem megfelelő higiénére vezethető vissza, leggyakrabban szennyezett étel vagy ivóvíz áll a hátterében. Éppen emiatt a mediterrán régió országaiban érdemes kerülni a csapvíz, a nyers ételek és a mosatlan zöldségek, gyümölcsök fogyasztását. Vigyázzunk a tejtermékekkel, hideg szószokkal és fagylaltokkal is! A biztonság kedvéért mindig palackozott vizet vásároljunk és kerüljük a jégkockát! Ha pedig már megtörtént a baj, akkor hasfogó tablettát is bevehetünk, amit érdemes otthonról magunkkal hozni. Hasmenés esetén ügyelj a megfelelő vízpótlásra, a helyi ételkülönlegességek helyett pedig fogyassz egyszerű kekszet, főtt burgonyát vagy kenyeret. Ha tüneteid több nap elteltével sem javulnak, feltétlenül fordulj orvoshoz már a nyaralás alatt!

A mediterrán régió leggyakoribb betegségeiről
A hasmenés kellemetlen lehet, de megúszható kórházi kezelés nélkül. A mediterrán régióban azonban előfordulnak olyan vírusok is, amelyek nagyon komoly betegséget okozhatnak. A leggyakoribb betegség a hepatitis-A, azaz a fertőző májgyulladás, amely több hetes kórházi kezeléshez vezet, sárgasággal, folyamatos rosszulléttel jár. A vírus erősen elterjedt Törökországban, Bulgáriában, Romániában, az Arab-félszigeten és az észak-afrikai régióban. Tunéziában, Marokkóban Jordániában, Egyiptomban ezen kívül még a hastífusszal is számolni kell, ami súlyos betegséghez és maradandó szövődményekhez vezethet. Mindkét fertőzés egyaránt szennyezett étellel és italokkal terjed, közvetítheti a csapvíz, a nem megfelelően átsütött tengeri ételek, a csapvízből készült jégkocka és fagyi. Pár évvel ezelőtt például egy egyiptomi, ötcsillagos luxusszállodában több száz német vendég fertőződött meg hepatitisszel a reggelihez felszolgált narancslétől. Mivel a Földközi-tenger kagylóinak 40%-a hepatitis-A-val fertőzött, a vírus felbukkanhat bármelyik tengerparti országban is. Magyarországon az emlékezetes istvándi hepatitis járványt egy Olaszországból hazatért felelőtlen utazó okozta. Szerencsére azonban nem kell lemondanunk sem az utazásról, sem pedig a finom ételekről és italokról, mivel a hepatitis-A és a hastífusz ellen is létezik hatékony védőoltás.

Körültekintően kalandozz!
Sokan egyedül, vagy barátokkal vágnak neki a nyári utazásnak, és forró kalandokra vadásznak. Ha valaki így dönt, akkor mindenképpen érdemes a biztonságról gondoskodnia! A mediterrán országok közepesen vagy erősen fertőzöttek hepatitis-B vírussal is, de itt jóval gyakoribb az AIDS  előfordulása is, mint Magyarországon. Az AIDS ellen óvszerrel védekezhetünk a leghatékonyabban, ugyanakkor a hepatitis-B-t védőoltással előzhetjük meg. 1999 óta Magyarországon kötelezően oltják a fiatalokat hepatitis-B ellen, így nekik nincs okuk a félelemre, de a 26 évesnél idősebb korosztály nem kapott védőoltást!  Márpedig ez az a korosztály, aki most a legtöbbet utazik külföldre, nekik érdemes gondoskodni a védelemről.

Mit tegyél az úti patikába?
Könnyen előfordulhat, hogy olyan helyet választasz úti célul, ahol nincs a közelben orvos vagy patika, és egy nem várt betegség, vagy véletlen sérülés esetén időbe telik, mire orvosi ellátást kaphatsz. Ezért mindenképpen érdemes összeállítani egy olyan csomagot, amibe a legszükségesebb gyógyszereket összeválogatod, s ezek segítségével átvészelheted azt az időt, amíg szakszerű ellátásban részesülsz. Az úti patikából nem maradhatnak ki a felszíni bőrsérülések kezelésére szolgáló szerek: fertőtlenítő oldat, gézlap, ragtapasz és az ezekhez szükséges olló, illetve csipesz. A láz, valamint a hasmenés és hányás során fellépő kiszáradás különösen veszélyes lehet, ezért tegyünk a csomagba lázmérőt és lázcsillapítót, hasmenés és hányás csillapítására szolgáló készítményeket, valamint kiszáradás elleni, vízben feloldható sókeveréket. Érdemes allergia elleni kenőcsöt és gyógyszert is vinni, ezek különösen hasznosak lehetnek a tengerparton gyakran előforduló medúza csípések esetén. Ne feledkezz meg megfelelő fényvédő krémekről sem! Készülj fel minél alaposabban a nyári kikapcsolódásra, hogy garantáltan csodás, felejthetetlen élményekkel térj haza. Érdemes az utazás előtt pár héttel ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, ahol személyreszabott utazási, egészségügyi tanácsokkal látják el az érdeklődőket.

Teszteld magad!
Imádod a koktélokat?


Szereted a tenger gyümölcseit?


Kedveled az extrém sportokat?


Gyakran keveredsz alkalmi szexuális kalandokba?


Szeretnél testékszert, vagy tetoválást?


Ha a fenti kérdésekből akár csak egyre is igen választ adtál, és még nem vagy beoltva hepatitis-A és -B vírus ellen, nagyon körültekintőnek kell lenned, és előfordulhat, hogy ez sem elégséges, ha szeretnéd megőrizni egészségedet. A Földközi-tengeri kagylók 40%-a fertőzött hepatitis-A vírussal. A koktélokhoz használt jégkocka is lehet megbetegedés forrása, hiszen készülhet szennyezett csapvízből. A hepatitis-B vírus százszor fertőzőbb, mint a HIV-vírus! A vírus jelen van a fertőzött ember testnedveiben is, ezért egy felelőtlen szexuális kaland is végzetes következményekkel járhat. A kórokozó rendkívül ellenálló, fertőzőképességét szobahőmérsékleten 7 napig is megőrizheti. Veszély forrása lehet még a nem megfelelőképpen sterilizált orvosi eszköz, amellyel egy véletlen baleset, fogorvosi beavatkozás, tetoválás, akupunktúra, vagy testékszer felhelyezése kapcsán kerülhetsz kontaktusba. Közel 100%-os védelmet csak a védőoltás adhat. A mediterrán térségbe utazóknak ajánlott a hepatitis-A és -B vírus elleni kombinált védőoltási sorozat felvétele, melyre utazás előtt hat héttel fontos gondolni, hogy a védelem ki is alakuljon.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.