Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Segítség! Fáj a gyerek füle!

Érdekességek2017. július 07.

A nyaralás, a szabadidő mindenkinek rövid és drága kincs. Sajnos sokszor tapasztaltam, hogy a nyári fülbetegségek sok gyermek és felnőtt nyaralását megzavarták. Volt, aki egyenesen a Balaton vagy a tenger partjáról érkezett a rendelőnkbe. A tartós kánikulában felmelegedett tavak, strandok vizében elszaporodott kórokozók sokszor tömeges fülészeti megbetegedést okoznak.

A külső hallójáratban kialakuló bőrgyulladást nem szabad összekeverni a náthával szövődött középfülgyulladással. Jóllehet mindkét betegség igen heves fülfájdalommal járhat, de kialakulásuk, lefolyásuk, kezelésük teljesen különbözik.
A középfülgyulladás főként gyermekbetegség. A hallójárat-gyulladás bármely életkorban előfordul.

Ha begyullad a hallójárat

A gyakori víz alá merülés feláztatja a külső hallójárat bőrét, és lehetővé teszi a vízben lévő baktériumok behatolását a hallójárat bőrébe. A fülben levő kis hámsérülések ennek különösen kedveznek. A baj enyhe viszketéssel, kevés fülfolyással, kisfokú halláscsökkenéssel, fülzúgással kezdődik, majd hamarosan „berobban”, a tünetek drámai gyorsasággal fokozódnak, és a tűrhetetlen fájdalom uralja a képet láz és felső légúti hurutos tünetek nélkül. Súlyosabb esetben a bőr alatti kötőszövet is beszűrődik, megduzzad, és beszűkíti, néha teljesen elzárja a hallójáratot. A fülkagyló előtt és mögött is kialakulhat gyulladásos beszűrődés bőrpírral, sőt maga a fülkagyló is begyulladhat.


Aki fürdéskor sokat tartózkodik a vízben, és sokszor víz alá merül, az kiteszi magát annak a kockázatnak, hogy a hallójárat bőre fellazul, és a bőr elveszíti természetes védekezőrétegét. Leázik a bőrvédelmet képező fülzsírréteg, és a bőr másik védelmi rendszere, a „savköpeny” PH-ja lúgos irányba változik. A bőr felszínén normál körülmények között is jelen lévő kórokozók, valamint a vízben lévő kórokozók szabad utat kapnak a bőrön keresztül. Bizonyos egyéni hajlam miatt a betegek egy részénél a betegség azonos oldalon többször ismétlődik.

A hallójárat szakszerű kitisztításával kezdődik, amely legcélszerűbben vékony steril műanyag csővel, leszívással történik. A bőr védelmét jelentő savköpeny helyreállítása enyhén savas kémhatású oldatba vagy gélbe mártott vékony gézcsíkkal lehetséges, melyet óvatosan a hallójáratba vezetünk. Jól bevált, ha előzőleg gyulladáscsökkentő hatású krémet juttatunk a hallójáratba. Erre a célra kitűnően megfelel az antibiotikumot nem tartalmazó, tiszta növényi eredetű, gyulladáscsökkentő, hámregeneráló hatásáról ismert Aloe verát tartalmazó gél.

Tartós hűtőborogatáshoz az ismert gyógysapka betétje (10-15 percig mélyhűtőbe téve) jól használható erre a célra. Kellemesen hűsíti a fájdalmas, beszűrődött területet. A borogatás alá célszerű vékony rétegben bekrémezni a bőrt, ez akár popsikenőcs is lehet, de a hámosító hatású kenőcs is kiválóan megfelel.

Régen gyakran használták a hallójáratban lévő gyulladásos váladék kitisztítására a hidrogén-peroxidot, közismert nevén a pezsgőfülcseppet. Idősebb kollégáim biztosan emlékeznek rá, magam csak pályám kezdetén alkalmaztam, azután megfeledkeztünk róla. Új gyógyszerek, új módszerek jöttek, és leváltották a régit.
Az utóbbi időben viszont ismét gyakran használom ezt az anyagot, a fertőtlenítő hatású tabletta oldatát a hallójárat kitisztítására, fertőtlenítésére. 1 dl vízbe 1 tablettát téve kitűnő fertőtlenítő oldatot kapunk. A fülbe csepegtetve segít a gyulladásos váladék kitisztításában és a kórokozók elpusztításában. Az oldat hűtőborogatáshoz is alkalmazható.

Fontos megjegyezni, hogy az így kialakult külső fülgyulladás tüneteinek csillapítására viszont nem meleget, hanem hűtő borogatást célszerű használni. A hűtő borogatást legegyszerűbben normál hőmérsékletű, enyhén savas kémhatású vagy fertőtlenítőoldatba mártott gézlappal vagy vattadarabbal végezzük.
– Ha már viszket vagy érzékeny a fül, néhány csepp enyhén savas kémhatású vagy fertőtlenítőoldat becseppentése kellemesen hűsíti a fület, és a hűtő borogatás felhelyezése is csillapítja a tüneteket.
– Erőteljes duzzanat, fájdalom esetén már csak a szakorvos segíthet.
Fontos tanács: utazáshoz vigyünk magunkkal fertőtlenítőtablettát.

Olajozottan

Sokszor kérdezik tőlem a szülők, hogy nyaralás előtt hogyan készüljenek fel a hallójárat-gyulladás megelőzésére, és ha kialakult, akkor milyen egyszerű kezelést javaslok. Különösen úszó gyermekek szülei érdekeltek, és persze azok, akik már találkoztak hasonló problémával.

  1. Tanácsom az, hogy tartózkodjunk a hallójárat túlzott tisztogatásától, elkerülve ezzel a bőr apró sérüléseit és a bőrvédelmet jelentő fülzsírréteg és savköpeny eltávolítását.
  2. Úszás előtt az „érzékeny fülű” gyermekeknek néhány csepp paraffinolajat vagy étolajat szabad csepegtetni a fülébe. Ez víztaszító réteget képez, és védi a bőrt a felázástól.

Dr. Somi Ildikó
Gyermek fül-orr-gégész szakorvos
Szaktanácsadás: 06-30/22-33-190


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.