Szeptember: Eljött a nagytakarítás ideje!
Érdekességek2017. augusztus 31.
A méregtelenítés kapcsán gyakran böjtökre, de az is lehet, hogy teákra, gyógyfõzetekre, levesekre, étrend-kiegészítõkre, de legalábbis drága rostkészítményre stb. gondolunk, és nem arra, hogy miért is nyúlunk ezekhez a termékekhez.
Bár megnyugtató, hogy sokkal kevesebb esetben van szükség a szó szoros értelmében méregtelenítésre, mint azt a meggyõzõ marketingüzenetek sulykolják, mégis érdemes más szempontból foglalkoznunk a témával.
A Takarítási világnap nem kötõdik egyetlen konkrét dátumhoz sem, minden évben egy szeptember 20-a körüli hétvégén ünneplik, ebben az évben szeptember 19-én. Jelszava: Gondolkodj világméretekben és cselekedj otthon! Az akció Ausztráliából indult, ahol 1989-tõl szervezik az országos nagytakarítás napját. Magyarországon ezen a szeptemberi hétvégén a környezet megtisztítására hívják fel az emberek figyelmét.
Ön már pár nappal korábban, apró lépésekben elkezdheti ezt otthonában. Takarítsa ki hûtõjét, konyhaszekrényeit, a nasikat rejtõ titkos kis fiókokat, és méregtelenítse a lehetõ leghatékonyabban szervezetét! Hiszen így máris nagymértékben csökkenti a kórokozók szervezetbe jutó esélyeit, így például a penészes élelmiszereken keresztül a mikotoxinok alattomos mérgezését. Elõször is, gyûjtsön össze a konyhában és a lakás más zugaiban található minden élelmiszert. Talán el is feledkezett a karácsonyi szaloncukormaradékról, amit az íróasztal fiókjába rejtett, a fél zacskó kekszrõl, amit vésztartalékként tart az autó kesztyûtartójában, a lakásban erre-arra letett fél doboz cukorkákról, a megkezdett rágócsomagokról, a hûtõben „elfekvõ” maradékokról.
Gondosan nézze át az élelmiszereket, mindegyiknek ellenõrizze a minõségmegõrzési idejét, melyet a gyártónak minden esetben fel kell tüntetnie. Csak azokat a termékeket tegye vissza, amelyek nemcsak a minõségmegõrzési idõn belül vannak, de nincs furcsa állaguk, felismerhetetlen színük, szaguk stb. Ha bizonytalan, nem érdemes kockáztatni, jobb elkülöníteni, és minél hamarabb felhasználni vagy kidobni. Ilyenek például az – általában gyorsan romlandó – tejtermékek, húsáruk. A lejárt szavatosságú termékek nem feltétlenül kidobandók, de minden esetben óvatosnak kell lenni. Elõfordul, hogy valami késõbb is jó, sõt nyugodtan felhasználható, mint amit a rajta szereplõ dátum mutat. A lejárati idõ ugyanis arra vonatkozik, hogy a termék meddig hozható kereskedelmi forgalomba. A fûszerek például elállnak, bár helytelen tárolás miatt romolhat a minõségük. Gyakran találkozhat olyan termékekkel, amelyeknek másnap vagy éppen aznap lejár a szavatosságuk. Megvásárlásuk mégis csábító, hiszen leértékelték õket. Az ilyen élelmiszerek vásárlásakor körültekintõen járjon el.
Sajnos, a vásárlók „életben tartják” a gyenge minõségû, de olcsó élelmiszerek, ételek gyártóit, forgalmazóit. Kihasználva egy-egy „akciós” árat, nagy tételben vesznek kétes eredetû, esetenként „biológiai fegyvernek” is beillõ mikrobákkal, toxinokkal szennyezett élelmiszer-utánzatokat.
Ritkán gondolnak bele, hogy a mikrobiológiailag nem megfelelõ élelmiszer-fogyasztás semmivel sem veszélytelenebb, mintha valaki a lekvárt az összetört üvegével együtt kanalazgatná, vagy éppen a papírba csomagolt cukorka bontogatása közben a papírt rágcsálná, és a cukrot dobná a szemetesbe. Csupán az egészségre kifejtett kedvezõtlen hatás jelentkezhet másként (bélférgesség, szalmonellózis, élelmiszer-allergiák stb.). A nem megfelelõ tápanyagtartalmú (például kis fehérje-, de nagy zsírtartalmú) „imitált” élelmiszerek a Magyarországon népbetegségnek számító elhízás kockázatát tovább növelik. Legjobb az ilyen termékeket haza sem vinni, és máris nagymértékben csökkenthetõ az élelmiszer okozta, azaz táplálkozásra visszavezethetõ betegségek valószínûsége szûk környezetünkben. Ez esetben is igaz a régi bölcsesség: egyszerûbb megelõzni, mint utána a testi „méregtelenítés” praktikáit kutatni.
DR. LELOVICS ZSUZSANNA DIETETIKUS
forrás: Patika Magazin