Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Takarítsunk természetes szerekkel – 1. rész

Érdekességek2017. szeptember 23.

Akinek gyereke van, az a lakás tisztasága mellett, a belső terek egészséges levegőjére is szeretne garanciát. Használjunk hát természetes tisztítószereket, kerüljük a vegyi anyagokat és az abból eredő légszennyezést – ily módon is sikerrel harcolhatunk a mikrobák ellen. Kétrészes cikkünkben ehhez adunk nem csak hasznos, de egészséges tippeket is!

A különféle szennyeződések koncentrálódhatnak minden lakóhelyiség belső terében, és a leggyakrabban szintetikus tisztítószereket használunk ellenük. Ami azonban a benti levegő minőségét illeti, ilyen irányú vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a lakások többsége ártalmas anyagokkal, szerves illékony vegyületekkel szennyezett. Ezen anyagok jelzése a VOC angol rövidítés – volatile organic compound – melynek mértéke a határértéken – 30 gr/l – alul kell, hogy legyen, és újabban egyes termékek csomagolásán is feltüntetik. Az így keletkezett levegő káros egészségünkre nézve, többek közt fejfájást, köhögést, légúti és szempanaszokat okozhat.

Okolhatók ezért többek közt a bútorok, padlók, ajtók, falak szigetelőanyagaiból áradó káros anyagok is, ám a szintetikus takarítószerek, (fal)festékek, oldószerek, műgyantával kezelt laminált berendezési tárgyak, szintetikus ragasztók, vagy akár a hang- és hőszigetelő habok kipárolgása is előidézheti a káros hatást.

cigarettafüst (vagy akár a tömjénfüst), a nedvesség, a szőnyegekben, bútorszövetekben, ágybetétekben megbújó atkák is rendkívüli módon veszélyeztethetik a lakás levegőjét.

Ezek az anyagok, ha együttesen hatnak, természetesen még inkább ártalmasak lehetnek légzőrendszerünkre és egészségünkre nézve. De sokunkban nem is tudatosul ez a káros hatás. Noha – különösen a tél hónapokban – a nagyobb fokú bezártság miatt csak úgy hemzseghetnek a zárt terekben a baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok, melyek ellen igyekszünk minél erősebb, vegyi anyagokkal teli tisztítószerekkel fellépni. Pedig sokkal jobban tennénk, ha a természetes anyagok tisztító erejére helyeznénk a hangsúlyt!


Két aranyszabály: szellőztetés és porszívózás

1. A nap folyamán, de takarítás előtt is az első lépés a lakóhelyiségek többszöri (legalább 10 percig tartó) szellőztetése legyen. Ez elengedhetetlen a levegő kicserélése és az esetleges nedvesség, nyirkosság megszüntetése érdekében.

2. Azután porszívózzunk, az allergizáló por és (ha házi kedvencet tartunk) állati szőr eltávolítására. A szőnyegeket, ágyakat, bútorkárpitokat szintén porszívózzuk át az atkák miatt.

3. Ez természetesen nem elég, az otthonunkat, a bennük lévő tárgyakat tisztítani is kell. A tisztítószerek nagy része azonban irritáló, toxikus hatású, és belélegezve pl. szem, ill. légzőszervi bántalmakat okozhat. Ügyelni kell a tisztaságra, de az egészségünkre is!

De mi legyen a megoldás?

Minden takarításnál részesítsük előnyben a természetes anyagokat, melyek erős tisztító hatásúak, és teljesen veszélytelenek az egész család egészségére nézve. Sokszor nem is gondolunk rá, milyen egyszerű a használatuk, és könnyen beszerezhetők.

Az esszenciális olajok megtisztítják a levegőt

Nem kell hozzá nagy költségvetés, hogy megtisztítsuk a szennyeződésektől belső tereink levegőjét. Ellenkezőleg! Gyors, egyszerű megoldások, az egészségre ártalmatlan termékek alkalmazása – és a megtisztított levegőben mindjárt könnyebben lélegzünk!

Ne használjunk különféle szintetikus légfrissítőket, melyekhez káros hatású, illatosító vegyi anyagokat adnak hozzá, továbbá mellőzzük a mesterséges szagtalanító sprayeket, dezodorokat is, hiszen ezek nem szüntetik meg, csak elnyomják a szagokat más illatokkal. Ezzel egyidejűleg az egészségre ártalmas légszennyező anyagokat bocsátanak ki, melyek különösen veszélyesek pl. légzőszervi allergia, illetve az orrnyálkahártya érzékenysége esetén.

Ugyanez vonatkozik a sokféle (szintetikus) illatosító sprayre, illatos gyertyákra (különösen a rossz minőségűekre), tömjénégetőkre stb.

Kiváló megoldás lehet viszont az esszenciális olajok (aromaolajok) szétpermetezése, párologtatása, amivel egyúttal más és más hangulatot teremthetünk a lakás különböző rendeltetésű helyiségeiben. A feltételek: mivel az esszenciális olajok rendkívül tömény növényi koncentrátumot tartalmaznak, csak nagyon kis mennyiségben használjuk őket – elég belőlük néhány csepp. Feltétel még, hogy hidegen, vagy kis mértékben melegítve használjuk ezeket az olajokat. Pl. lángon való égetés hatására káros gőz keletkezik. Ajánlás: 20 csepp esszenciális olajat 30 percig permetezzünk a lakás valamely helyiségében, kétszer naponta.

De melyik helyiségben, milyen olajat használjunk?

Egészséges szagtalanító spray készítése:
Egy vaporizátorban keverjünk össze egy leveses kanálnyi fehér ecetet és 30-40 csepp esszenciális olajat, hozzáadva 200 ml demineralizált (desztillált) vizet. Használjuk a szobában lévő textíliák (bútorszövet, függöny stb.) szagtalanítására.

cédrusolaj levegőillatosítóként meleg hangulatot teremt, míg a fenyő, eukaliptusz, szuhar, ciprus esszenciális olaja frissességet kölcsönöz egy helyiségnek, az erdő illatát idézi. Valamennyit társítani lehet más illatokkal.

Ebben a helyiségben a cél a nyugalmas légkör megteremtése. Levendula, keserű és édes narancs, mandarin, majoránna esszenciális olajának szétpermetezése (pl. aroma diffúzor segítségével) a legkedvezőbb a nyugodt álom biztosítására

Frissítő hatású: a borsmenta olaj (mindig 10%-os hígításban), valamint a zsálya, bazsalikom és citrom esszenciális olajának illata, de használhatunk narancs vagy fehér grapefruit olajat is.

Szagtalanítás:
A szemetesben 5 csepp citrom esszenciális olaj, egy papír törlőkendőre csepegtetve, a szeméttartó aljába helyezve megszünteti a kellemetlen szagokat.

Ha a csatornarendszerben rossz szag terjeng, öntsünk 2-3 csepp teafa vagy verbéna esszenciális olajat fél pohár szódabikarbóna és nagyon meleg víz keverékébe, majd öntsük bele a lefolyóba. Hagyjuk hatni 2-3 órán át, majd öblítsük le fehér ecettel. 15 perc múlva bőven engedjünk rá meleg vizet.

Citrom, levendula, eukaliptusz, szibériai fenyő, rozmaring cineol… Ezeknek a növényeknek az esszenciális olaja mind elnyomja a kellemetlen szagokat.

Szagtalanítás:
Ha nagyon kicsi a mellékhelyiség, tegyünk néhány cseppet ezekből az olajokból a szegélyekre, és a szintetikus toalett illatosító helyett használjunk ilyen összetevőkből álló, nem toxikus szagtalanító sprayt.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Ingyenes PSA-szűrés a prosztatarák ellen

2025. január 06.



A betegszervezetek és az urológusszakma összefogásának célja a betegség korai felismerése és a széles körű tájékoztatás. Mert továbbra is későn fordulnak orvoshoz a férfiak Magyarországon, ezért kell széles körben tudatosítani a rendszeres prosztatarákszűrés jelentőségét – hangzott el a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és a Magyar Urológusok Társasága által szervezett országos PSA-szűréssorozat kampánynyitó sajtótájékoztatóján. Akár éveken át tünet- és panaszmentesen fejlődhet a prosztatarák, amely a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a magyar férfiak körében. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert a segítségével időben felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható. Az októberben és novemberben zajló országos szűréssorozatra elsősorban az 50 év feletti férfiakat várják.

A prosztatarák korai felismerését segítve több mint 20 helyszínen – fesztiválokon, klinikákon, szakrendeléseken – mérik meg egy egyszerű vérvétellel a szűrésre jelentkezők PSA-szintjét. A PSA (prosztataspecifikus antigén) a prosztata által termelt fehérje, ami a vérből kimutatható. Emelkedett szintje jelezhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodást, gyulladást, fertőzést, de akár rosszindulatú elváltozást is.

Mivel a prosztatarák jellemzően idősebb korban alakul ki, 50 éves kor felett minden férfinak ajánlott a rendszeres PSA-szűrés, hiszen a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha nem fedezik fel időben a betegséget. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy akinek a családjában előfordult férfiágon prosztatadaganat, ill. anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészek-daganat, annak már 45 éves kor felett ajánlott a prosztatarákszűrés.


Ha egy férfi évente egyszer elmegy egy PSA-vizsgálatra, már óriásit lépett az egészsége érdekében.

Nehezen induló reggelek: derékfájdalmak, berozsdásodott ízületek

2025. január 06.



Akiknek fáj a dereka tudja, hogy ez a panasz a reggeli órákban a legerősebb, ilyenkor még a kiegyenesedés is nehezünkre esik, ezért gyakran kényszertartást veszünk fel a fájdalom ellensúlyozására. Pedig nem kellene ezt elfogadni, indulhatnának frissen, fájdalommentesen is a reggelek, utána pedig egész nap lehetnénk olyan aktívak, mint a panaszaink kialakulása előtt.

Természetesen nem a műtét az egyetlen megoldás erre, hiszen ma már ismertek olyan kezelési módok, amellyel a derékfájdalom gyorsan és hatékonyan megszüntethető, és rövid időn belül teljes gyógyulás következik be. A kémiai anyagoktól idegenkedőknek pedig jó hír, hogy a terápia során csak természetes hatóanyagokat alkalmaznak. Erről az új eljárásról, Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája beszél.

Gyakori jelenség a reggeli derékfájdalom

A derékfájdalom gyakori jelenség, öt felnőttből négynél legalább egyszer kialakul az élete során. Nagymértékben befolyásolhatja a mindennapi életvitelt, ez az egyik leggyakoribb oka annak, ha valaki orvoshoz fordul, de emiatt hiányoznak az emberek a munkából is a legtöbbet. Főleg reggel erősödnek fel a panaszok, és ilyenkor legszívesebben az ágyban maradnánk, hiszen minden mozdulat nehézkes, nyilalló, és még néhány olyan egyszerű mozdulat elvégzése is bonyolultnak tűnik, mint az ágyból való felkelés, a fogmosás, vagy éppen a nadrágunk felvétele.

Ilyen esetekben érzi úgy az ember, mintha a tagjai be lennének rozsdásodva, és bizony legalább egy fél órának el kell telnie ahhoz, hogy enyhüljön a fájdalom, és az izmok-ízületek bejáratódjanak. A legtöbb ember ilyenkor inkább gyorsan visszabújna az ágyába, ehelyett azonban, a fájdalomtól már korán reggel elgyötörten, munkába kell indulnia.

Mi okozza a reggeli derékbántalmakat?

Az egyik lehetséges ok a stressz, amelynek következtében nem tudnak ellazulni az izmok az éjszaka folyamán. Ha az ember feszíti az izmait, akkor lassul a keringés, és nem regenerálódik a szervezet, pedig éppen ez lenne a célja az alvásnak. A másik ok, a porckorongban rejlik. A porckorong vízszintes helyzetben veszi fel a fiziológiás működéséhez szükséges folyadékot és tápanyagokat. Ha az izmok feszessége miatt ez a folyamat zavart szenved, akkor a porckorongok dehidratálódnak, azaz vizet veszítenek, valamint kevesebb tápanyaghoz is jutnak. Elvesztik a rugalmasságukat, ennek következtében pedig sérülhetnek, szakadhatnak és megnő a discus hernia (porckorongsérv) kialakulásának veszélye is.

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!