Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Takarítsunk természetes szerekkel – 1. rész

Érdekességek2017. szeptember 23.

Akinek gyereke van, az a lakás tisztasága mellett, a belső terek egészséges levegőjére is szeretne garanciát. Használjunk hát természetes tisztítószereket, kerüljük a vegyi anyagokat és az abból eredő légszennyezést – ily módon is sikerrel harcolhatunk a mikrobák ellen. Kétrészes cikkünkben ehhez adunk nem csak hasznos, de egészséges tippeket is!

A különféle szennyeződések koncentrálódhatnak minden lakóhelyiség belső terében, és a leggyakrabban szintetikus tisztítószereket használunk ellenük. Ami azonban a benti levegő minőségét illeti, ilyen irányú vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a lakások többsége ártalmas anyagokkal, szerves illékony vegyületekkel szennyezett. Ezen anyagok jelzése a VOC angol rövidítés – volatile organic compound – melynek mértéke a határértéken – 30 gr/l – alul kell, hogy legyen, és újabban egyes termékek csomagolásán is feltüntetik. Az így keletkezett levegő káros egészségünkre nézve, többek közt fejfájást, köhögést, légúti és szempanaszokat okozhat.

Okolhatók ezért többek közt a bútorok, padlók, ajtók, falak szigetelőanyagaiból áradó káros anyagok is, ám a szintetikus takarítószerek, (fal)festékek, oldószerek, műgyantával kezelt laminált berendezési tárgyak, szintetikus ragasztók, vagy akár a hang- és hőszigetelő habok kipárolgása is előidézheti a káros hatást.

cigarettafüst (vagy akár a tömjénfüst), a nedvesség, a szőnyegekben, bútorszövetekben, ágybetétekben megbújó atkák is rendkívüli módon veszélyeztethetik a lakás levegőjét.

Ezek az anyagok, ha együttesen hatnak, természetesen még inkább ártalmasak lehetnek légzőrendszerünkre és egészségünkre nézve. De sokunkban nem is tudatosul ez a káros hatás. Noha – különösen a tél hónapokban – a nagyobb fokú bezártság miatt csak úgy hemzseghetnek a zárt terekben a baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok, melyek ellen igyekszünk minél erősebb, vegyi anyagokkal teli tisztítószerekkel fellépni. Pedig sokkal jobban tennénk, ha a természetes anyagok tisztító erejére helyeznénk a hangsúlyt!


Két aranyszabály: szellőztetés és porszívózás

1. A nap folyamán, de takarítás előtt is az első lépés a lakóhelyiségek többszöri (legalább 10 percig tartó) szellőztetése legyen. Ez elengedhetetlen a levegő kicserélése és az esetleges nedvesség, nyirkosság megszüntetése érdekében.

2. Azután porszívózzunk, az allergizáló por és (ha házi kedvencet tartunk) állati szőr eltávolítására. A szőnyegeket, ágyakat, bútorkárpitokat szintén porszívózzuk át az atkák miatt.

3. Ez természetesen nem elég, az otthonunkat, a bennük lévő tárgyakat tisztítani is kell. A tisztítószerek nagy része azonban irritáló, toxikus hatású, és belélegezve pl. szem, ill. légzőszervi bántalmakat okozhat. Ügyelni kell a tisztaságra, de az egészségünkre is!

De mi legyen a megoldás?

Minden takarításnál részesítsük előnyben a természetes anyagokat, melyek erős tisztító hatásúak, és teljesen veszélytelenek az egész család egészségére nézve. Sokszor nem is gondolunk rá, milyen egyszerű a használatuk, és könnyen beszerezhetők.

Az esszenciális olajok megtisztítják a levegőt

Nem kell hozzá nagy költségvetés, hogy megtisztítsuk a szennyeződésektől belső tereink levegőjét. Ellenkezőleg! Gyors, egyszerű megoldások, az egészségre ártalmatlan termékek alkalmazása – és a megtisztított levegőben mindjárt könnyebben lélegzünk!

Ne használjunk különféle szintetikus légfrissítőket, melyekhez káros hatású, illatosító vegyi anyagokat adnak hozzá, továbbá mellőzzük a mesterséges szagtalanító sprayeket, dezodorokat is, hiszen ezek nem szüntetik meg, csak elnyomják a szagokat más illatokkal. Ezzel egyidejűleg az egészségre ártalmas légszennyező anyagokat bocsátanak ki, melyek különösen veszélyesek pl. légzőszervi allergia, illetve az orrnyálkahártya érzékenysége esetén.

Ugyanez vonatkozik a sokféle (szintetikus) illatosító sprayre, illatos gyertyákra (különösen a rossz minőségűekre), tömjénégetőkre stb.

Kiváló megoldás lehet viszont az esszenciális olajok (aromaolajok) szétpermetezése, párologtatása, amivel egyúttal más és más hangulatot teremthetünk a lakás különböző rendeltetésű helyiségeiben. A feltételek: mivel az esszenciális olajok rendkívül tömény növényi koncentrátumot tartalmaznak, csak nagyon kis mennyiségben használjuk őket – elég belőlük néhány csepp. Feltétel még, hogy hidegen, vagy kis mértékben melegítve használjuk ezeket az olajokat. Pl. lángon való égetés hatására káros gőz keletkezik. Ajánlás: 20 csepp esszenciális olajat 30 percig permetezzünk a lakás valamely helyiségében, kétszer naponta.

De melyik helyiségben, milyen olajat használjunk?

Egészséges szagtalanító spray készítése:
Egy vaporizátorban keverjünk össze egy leveses kanálnyi fehér ecetet és 30-40 csepp esszenciális olajat, hozzáadva 200 ml demineralizált (desztillált) vizet. Használjuk a szobában lévő textíliák (bútorszövet, függöny stb.) szagtalanítására.

cédrusolaj levegőillatosítóként meleg hangulatot teremt, míg a fenyő, eukaliptusz, szuhar, ciprus esszenciális olaja frissességet kölcsönöz egy helyiségnek, az erdő illatát idézi. Valamennyit társítani lehet más illatokkal.

Ebben a helyiségben a cél a nyugalmas légkör megteremtése. Levendula, keserű és édes narancs, mandarin, majoránna esszenciális olajának szétpermetezése (pl. aroma diffúzor segítségével) a legkedvezőbb a nyugodt álom biztosítására

Frissítő hatású: a borsmenta olaj (mindig 10%-os hígításban), valamint a zsálya, bazsalikom és citrom esszenciális olajának illata, de használhatunk narancs vagy fehér grapefruit olajat is.

Szagtalanítás:
A szemetesben 5 csepp citrom esszenciális olaj, egy papír törlőkendőre csepegtetve, a szeméttartó aljába helyezve megszünteti a kellemetlen szagokat.

Ha a csatornarendszerben rossz szag terjeng, öntsünk 2-3 csepp teafa vagy verbéna esszenciális olajat fél pohár szódabikarbóna és nagyon meleg víz keverékébe, majd öntsük bele a lefolyóba. Hagyjuk hatni 2-3 órán át, majd öblítsük le fehér ecettel. 15 perc múlva bőven engedjünk rá meleg vizet.

Citrom, levendula, eukaliptusz, szibériai fenyő, rozmaring cineol… Ezeknek a növényeknek az esszenciális olaja mind elnyomja a kellemetlen szagokat.

Szagtalanítás:
Ha nagyon kicsi a mellékhelyiség, tegyünk néhány cseppet ezekből az olajokból a szegélyekre, és a szintetikus toalett illatosító helyett használjunk ilyen összetevőkből álló, nem toxikus szagtalanító sprayt.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.

A csendes gyilkos: keringési betegségek okozzák a halálesetek egyharmadát

2025. június 22.

Miközben életünk egyre kényelmesebbé válik, olyan láthatatlan veszélyeknek tesszük ki magunkat, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az egyik ilyen, sokak által alábecsült, ám rendkívül káros jelenség: az ülő életmód. A kutatások szerint a tartós ülés önálló kockázati tényező: megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, a visszér, a trombózis, az elhízás, sőt, a mentális problémák kockázatát is – még akkor is, ha a nap más szakaszaiban sportolunk vagy aktívak vagyunk.  De van kiút, íme a Dr. Kelen szakértői tippjei a megelőzéshez.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy ülés során a vérkeringés lelassul az alsó végtagokban. A lábakban található visszerek működését alapvetően az izompumpa segíti – amikor járunk, mozgatjuk a vádlinkat, a vér könnyebben visszajut a szív felé. Tartós ülésnél ez a pumpamechanizmus kikapcsol, és a vér pangani kezd. Ez először enyhébb tüneteket okoz, mint a feszülés, fájdalom, lábdagadás, de idővel komolyabb problémákat is előidézhet: visszérbetegség, gyulladások, sőt, akár trombózis is kialakulhat.

Hazai viszonylatban a helyzet kiemelten súlyos. Az Európai Unióban 2020-ban a keringési rendszer betegségei feleltek az összes halálozás 32,7 százalékáért, azaz 1,7 millió fő haláláért. Magyarország ebben a statisztikában a második helyen állt: egymillió lakosra vetítve 3812 szívinfarktus történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint a keringési betegségek továbbra is vezető haláloknak számítanak hazánkban.

A mozdulatlanság ráadásul az izomrendszert és az anyagcserét is érinti. Az izmok inaktivitása gyorsítja a leépülést, az energiafelhasználás csökkenése pedig növeli az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az elhízás ráadásul további kockázatokat von maga után: magas vérnyomás, magas vérzsírszint együttes fennállása, az ízületi kopások, a refluxbetegségek, sőt bizonyos daganatok (például a vastagbelet és a végbelet egyaránt érintő daganatos megbetegedés és emlőrák) kialakulásának esélyét is.

Nemcsak testileg, de lelkileg is árt

Ha huzamosabb ideig ülünk, az a mentális állapotunkra is kihatással van: az oxigénellátás és agyi vérkeringés csökkenése koncentrációs zavarokhoz, fáradékonysághoz, sőt, hangulatzavarokhoz is vezethet. A test és az elme működése szoros kapcsolatban áll. Ha a vérkeringés lassul, az agy működése is kevésbé optimális – ezt sokan délutáni levertségként, „agyfáradásként” élhetik meg.

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.