Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Takarítsunk természetes szerekkel – 1. rész

Érdekességek2017. szeptember 23.

Akinek gyereke van, az a lakás tisztasága mellett, a belső terek egészséges levegőjére is szeretne garanciát. Használjunk hát természetes tisztítószereket, kerüljük a vegyi anyagokat és az abból eredő légszennyezést – ily módon is sikerrel harcolhatunk a mikrobák ellen. Kétrészes cikkünkben ehhez adunk nem csak hasznos, de egészséges tippeket is!

A különféle szennyeződések koncentrálódhatnak minden lakóhelyiség belső terében, és a leggyakrabban szintetikus tisztítószereket használunk ellenük. Ami azonban a benti levegő minőségét illeti, ilyen irányú vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a lakások többsége ártalmas anyagokkal, szerves illékony vegyületekkel szennyezett. Ezen anyagok jelzése a VOC angol rövidítés – volatile organic compound – melynek mértéke a határértéken – 30 gr/l – alul kell, hogy legyen, és újabban egyes termékek csomagolásán is feltüntetik. Az így keletkezett levegő káros egészségünkre nézve, többek közt fejfájást, köhögést, légúti és szempanaszokat okozhat.

Okolhatók ezért többek közt a bútorok, padlók, ajtók, falak szigetelőanyagaiból áradó káros anyagok is, ám a szintetikus takarítószerek, (fal)festékek, oldószerek, műgyantával kezelt laminált berendezési tárgyak, szintetikus ragasztók, vagy akár a hang- és hőszigetelő habok kipárolgása is előidézheti a káros hatást.

cigarettafüst (vagy akár a tömjénfüst), a nedvesség, a szőnyegekben, bútorszövetekben, ágybetétekben megbújó atkák is rendkívüli módon veszélyeztethetik a lakás levegőjét.

Ezek az anyagok, ha együttesen hatnak, természetesen még inkább ártalmasak lehetnek légzőrendszerünkre és egészségünkre nézve. De sokunkban nem is tudatosul ez a káros hatás. Noha – különösen a tél hónapokban – a nagyobb fokú bezártság miatt csak úgy hemzseghetnek a zárt terekben a baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok, melyek ellen igyekszünk minél erősebb, vegyi anyagokkal teli tisztítószerekkel fellépni. Pedig sokkal jobban tennénk, ha a természetes anyagok tisztító erejére helyeznénk a hangsúlyt!


Két aranyszabály: szellőztetés és porszívózás

1. A nap folyamán, de takarítás előtt is az első lépés a lakóhelyiségek többszöri (legalább 10 percig tartó) szellőztetése legyen. Ez elengedhetetlen a levegő kicserélése és az esetleges nedvesség, nyirkosság megszüntetése érdekében.

2. Azután porszívózzunk, az allergizáló por és (ha házi kedvencet tartunk) állati szőr eltávolítására. A szőnyegeket, ágyakat, bútorkárpitokat szintén porszívózzuk át az atkák miatt.

3. Ez természetesen nem elég, az otthonunkat, a bennük lévő tárgyakat tisztítani is kell. A tisztítószerek nagy része azonban irritáló, toxikus hatású, és belélegezve pl. szem, ill. légzőszervi bántalmakat okozhat. Ügyelni kell a tisztaságra, de az egészségünkre is!

De mi legyen a megoldás?

Minden takarításnál részesítsük előnyben a természetes anyagokat, melyek erős tisztító hatásúak, és teljesen veszélytelenek az egész család egészségére nézve. Sokszor nem is gondolunk rá, milyen egyszerű a használatuk, és könnyen beszerezhetők.

Az esszenciális olajok megtisztítják a levegőt

Nem kell hozzá nagy költségvetés, hogy megtisztítsuk a szennyeződésektől belső tereink levegőjét. Ellenkezőleg! Gyors, egyszerű megoldások, az egészségre ártalmatlan termékek alkalmazása – és a megtisztított levegőben mindjárt könnyebben lélegzünk!

Ne használjunk különféle szintetikus légfrissítőket, melyekhez káros hatású, illatosító vegyi anyagokat adnak hozzá, továbbá mellőzzük a mesterséges szagtalanító sprayeket, dezodorokat is, hiszen ezek nem szüntetik meg, csak elnyomják a szagokat más illatokkal. Ezzel egyidejűleg az egészségre ártalmas légszennyező anyagokat bocsátanak ki, melyek különösen veszélyesek pl. légzőszervi allergia, illetve az orrnyálkahártya érzékenysége esetén.

Ugyanez vonatkozik a sokféle (szintetikus) illatosító sprayre, illatos gyertyákra (különösen a rossz minőségűekre), tömjénégetőkre stb.

Kiváló megoldás lehet viszont az esszenciális olajok (aromaolajok) szétpermetezése, párologtatása, amivel egyúttal más és más hangulatot teremthetünk a lakás különböző rendeltetésű helyiségeiben. A feltételek: mivel az esszenciális olajok rendkívül tömény növényi koncentrátumot tartalmaznak, csak nagyon kis mennyiségben használjuk őket – elég belőlük néhány csepp. Feltétel még, hogy hidegen, vagy kis mértékben melegítve használjuk ezeket az olajokat. Pl. lángon való égetés hatására káros gőz keletkezik. Ajánlás: 20 csepp esszenciális olajat 30 percig permetezzünk a lakás valamely helyiségében, kétszer naponta.

De melyik helyiségben, milyen olajat használjunk?

Egészséges szagtalanító spray készítése:
Egy vaporizátorban keverjünk össze egy leveses kanálnyi fehér ecetet és 30-40 csepp esszenciális olajat, hozzáadva 200 ml demineralizált (desztillált) vizet. Használjuk a szobában lévő textíliák (bútorszövet, függöny stb.) szagtalanítására.

cédrusolaj levegőillatosítóként meleg hangulatot teremt, míg a fenyő, eukaliptusz, szuhar, ciprus esszenciális olaja frissességet kölcsönöz egy helyiségnek, az erdő illatát idézi. Valamennyit társítani lehet más illatokkal.

Ebben a helyiségben a cél a nyugalmas légkör megteremtése. Levendula, keserű és édes narancs, mandarin, majoránna esszenciális olajának szétpermetezése (pl. aroma diffúzor segítségével) a legkedvezőbb a nyugodt álom biztosítására

Frissítő hatású: a borsmenta olaj (mindig 10%-os hígításban), valamint a zsálya, bazsalikom és citrom esszenciális olajának illata, de használhatunk narancs vagy fehér grapefruit olajat is.

Szagtalanítás:
A szemetesben 5 csepp citrom esszenciális olaj, egy papír törlőkendőre csepegtetve, a szeméttartó aljába helyezve megszünteti a kellemetlen szagokat.

Ha a csatornarendszerben rossz szag terjeng, öntsünk 2-3 csepp teafa vagy verbéna esszenciális olajat fél pohár szódabikarbóna és nagyon meleg víz keverékébe, majd öntsük bele a lefolyóba. Hagyjuk hatni 2-3 órán át, majd öblítsük le fehér ecettel. 15 perc múlva bőven engedjünk rá meleg vizet.

Citrom, levendula, eukaliptusz, szibériai fenyő, rozmaring cineol… Ezeknek a növényeknek az esszenciális olaja mind elnyomja a kellemetlen szagokat.

Szagtalanítás:
Ha nagyon kicsi a mellékhelyiség, tegyünk néhány cseppet ezekből az olajokból a szegélyekre, és a szintetikus toalett illatosító helyett használjunk ilyen összetevőkből álló, nem toxikus szagtalanító sprayt.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Meglepő felfedezés: az oxigén és a baktériumok kapcsolata régebbi, mint hittük

2025. május 03.



A múlt eseményeinek feltárása gyakran ugyanolyan kihívást jelent, mint a jövő előrejelzése. Különösen igaz ez a távoli múlt vizsgálatára, például annak megértésére, hogyan alkalmazkodott az élet a Föld drasztikus változásaihoz, mint amilyen a légkör oxigéntartalmának jelentős növekedése volt. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) kutatói azonban különleges megállapítást tettek az évmilliárdokkal ezelőtt élő baktériumokkal kapcsolatban.

A Science folyóiratban megjelent friss kutatásban egy nemzetközi kutatócsoport látványos részletességgel tárta fel, hogyan fejlődtek a baktériumok, és hogyan alkalmazkodtak az oxigénhez az évmilliárdok során.

A kutatás célja kettős volt: egyrészt szerették volna pontosan megállapítani, mikor alakultak ki a baktériumok főbb csoportjai, másrészt rekonstruálni, hogyan alakult ki és terjedt el a baktériumoknál az oxigén-használat képessége. Ehhez a kutatók a mintegy 2,33 milliárd éve bekövetkezett Nagy Oxidációs Eseményt (GOE) vették viszonyítási alapként, amely a cianobaktériumok fotoszintézisének hatására drasztikusan megnövelte a légköri oxigén mennyiségét.

A kevés fosszília miatt korábban nehezen datálható folyamatot a kutatók geológiai és genetikai adatok együttes elemzésével vizsgálták. Gépi tanulás segítségével pedig azonosították az ősi aerob baktériumokat, majd bayesi statisztikai módszerekkel becsülték meg megjelenésük idejét, feltételezve, hogy ezek az oxigént hasznosító baktériumok a GOE után alakultak ki.

A tej

2025. május 03.



III. rész: Tévhitek a tejről


Pasztőrözés során elvesznek a tejből a fontos tápanyagok. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az ásványianyag-tartalom az UHT hőkezelés során gyakorlatilag változatlan marad, s átlagosan legfeljebb 10% vitamintartalom vész el. Mindemellett a tejet nem C-vitamin-, hanem fehérje-, ásványianyag-, kalcium– és D-vitamin-tartalma miatt kell fogyasztani.
A boltban kapható tejet vízzel hígítják. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy a tejet nem hígítják vízzel. Az Európai Tanács 2007-es rendelete szerint „a »tej« szó kizárólag az egy vagy több fejésből nyert rendes tőgyváladékot jelenti, az ahhoz történő hozzáadás vagy abból történő kivonás nélkül”. Ezzel összefüggésben a Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak arra a termékre lehet ráírni, hogy „tej”, ami kizárólag tejet tartalmaz és semmi mást.
Az UHT tejben több az E betűvel jelzett, nem természetes anyag. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej nem tartalmaz adalékanyagot. A tej az UHT (Ultra High Temperature Treated) hőkezelésének és a speciális csomagolásnak köszönheti a tartósságát. Ez az eljárás minden baktériumot kiölt a tejből, a 6 rétegű csomagolás pedig megakadályozza, hogy a tej fénnyel és levegővel érintkezzen, ezért nincs szükség tartósítószerre.
Az UHT tej tejpor és víz keveréke. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej kizárólag friss tejből készül. Ez csak UHT hőkezelésen megy keresztül, és aszeptikus (csíramentes) körülmények között aszeptikus csomagolóanyagba kerül, mely hosszú ideig (3–6 hónapig) megőrzi a tej minőségét.

A lapocka fájdalom komplex kezelése: Több mint egy masszírozásra váró izomcsomó

2025. május 02.



A lapocka környéki fájdalom gyakori panasz, amely sokak életminőségét befolyásolja jelentősen. Míg az érintettek többsége azonnali megoldásként egy gyors masszázsban keresi az enyhülést, a szakemberek szerint a probléma gyakran összetettebb, és tartós eredményt csak a fájdalom valódi okainak feltárásával érhetünk el.

A tünetek mögött meghúzódó komplex okok

A lapocka körüli fájdalom diagnosztizálása és kezelése különösen kihívást jelenthet, mivel a fájdalom forrása gyakran nem ott van, ahol a tüneteket érezzük. Ráadásul számos különböző ok állhat a háttérben, amelyek tünetei nagyon hasonlóak lehetnek.

A leggyakoribb kiváltó okok között szerepelnek:


A Cloward-zónák: A kutatások szerint a gerincoszlop nyaki szakaszánál kilépő idegek elágazási pontjainál található területek, ahová a fájdalom kisugározhat. Ez magyarázza, miért érezhetünk fájdalmat a lapockánknál, amikor valójában a probléma forrása a nyaki gerinc környékén keresendő.