Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Takarítsunk természetes szerekkel – 2. rész

Érdekességek2017. szeptember 24.

Takarítani anélkül, hogy toxikus tisztítószereket használnánk, könnyebb, mint gondolnánk. Ha figyelünk a természetes anyagokra, receptekre, és aszerint készítjük el a szereket, az egészséget károsító, legkisebb kockázat nélkül tisztán tarthatjuk belső tereinket.

A drogériák, szupermarketek polcai telve vannak számtalan tisztítószerrel, melyek használata könnyű, és tökéletesen elpusztítják a baktériumokat, de döntő mértékben tartalmaznak vegyi anyagokat. Emiatt részesítsük előnyben a jól bevált, régi szereket: pl. a fehér ecet, szódabikarbóna, citrom és fekete szappan egy megbízható négyest alkot! Nem károsak sem az egészségünkre, sem pedig a pénztárcánkra nézve!

A nyerő négyes:

1. Fekete szappan
Folyékony vagy szilárd formában kapható. A padlótól a plafonig mindent lehet vele tisztítani és zsírtalanítani. Nagy előnye, hogy nem kell leöblíteni. Foltkezelésre is alkalmas. (szilárd formában), hagyjuk hatni néhány órával a mosás előtt. Esszenciális olajokkal illatosítható.
2. Szódabikarbóna
Mint tisztítószer, a háztartás „királya”, környezetbarát, nem toxikus. Rendkívül hatásos szagtalanító, és hat a vízkő ellen is (még inkább, ha citrommal társítjuk). Tisztítja a legmakacsabb zsírfoltokat: ideális a tűzhely, kerti sütő, fritőz, mosogatógép tisztítására. Nedves szivaccsal alkalmazva tisztíthatjuk még vele a hűtőszekrényt, és újjávarázsolja az elektromos háztartási készülékeket. A lefolyóba juttatva fertőtlenít.
3. Citrom
Erős fertőtlenítő, antibakteriális, vízkőoldó, szagtalanító hatású. Hatékonyan felhasználható, ha néhány cseppet öntünk egy szivacsra, és azzal tisztítunk. Vagy közvetlen módon: egy fél citromot szódabikarbónával keverve az erős szennyeződések ellen. Esszenciális olaj formájában „szuperkoncentrált”, elűzi a mikrobákat, és még illatosítja is az egész lakást/házat.
4. Fehér ecet
Egyszerű az alkalmazása, gazdaságos, igazi fegyver a baktériumok és a vízkőlerakódás ellen (fokozottan hat, ha melegítjük, és ez esetben mindig hígítjuk). Zsírtalanít, csillognak tőle a csapok, üvegek, tükrök, puhítja a textíliákat, és újjáéleszti a színüket. Szódabikarbónával társítva kétségtelen, hogy tisztításra szinte minden téren felhasználható az otthonunkban. Amire ügyelni kell: szúrós szaga miatt jól szellőztessünk ki a használat után, továbbá soha ne keverjük hypóval.


Tisztításukra használjunk ecetet! Öntsünk 50 ml fehér ecetet egy közepes nagyságú spriccelőbe. Adjunk hozzá 50 ml desztillált vizet+15-20 csepp levendula, citrom, borsmenta, zsálya vagy teafa esszenciális olajat, választásunk szerint. Rázzuk össze ezt a keveréket, és mikroszálas törlőkendőt használjunk hozzá.

Fekete (natúr) szappan+szódabikarbóna ajánlott. Öntsünk kevés folyékony fekete szappant és szódabikarbónát egy szivacsra, és azzal dörzsöljük át a tűzhelyet.

Mikrohullámú sütő: öntsünk egy tálba 15cl vizet, 15cl fehér ecetet, valamint 4-5 csepp citrom, vagy bazsalikom esszenciális olajat, és tegyük be a mikróba. Melegítsük a sütőt maximumon, 5 percig. Majd hagyjuk hatni a gőzt szintén 5 percig, utána, kivéve a tálat, töröljük át a sütőt szivaccsal.

Ecet+citrom javasolt. Keverjünk össze 2 leveses kanálnyi fehér ecetet 2 csepp citrom esszenciális olajjal, Töröljük át a hűtőszekrény belsejét az ezzel a keverékkel átitatott törlőkendővel. Ezután tegyünk a hűtőbe, egy kis tálban szódabikarbónát, hogy megszüntessük a szagokat.

Fekete szappan+citrom+szódabikarbóna lehet hatékony. Öntsünk egy 250 ml-es flakonba 100ml folyékony fekete szappant, egy kávéskanálnyi szódabikarbónát és 20 csepp citrom, menta, vagy kakukkfű esszenciális olajat, tetszés szerint, tegyünk hozzá vizet, majd töröljük át a mosogatót. Ha maradtak makacs foltok benne, szódabikarbónás szivaccsal dörzsöljük az érintett helyeket, akárcsak hasonló esetben a konyhai munkaasztalt.

Egy speciális recept a WC-kagyló tisztításához: forraljunk fel 200 ml vizet, majd adjunk hozzá 4 gr agar-agar port (tengeri vörösmoszatokból származó poliszacharid-keverék, sűrítő anyag), kapható a nagyobb szupermarketekben, egyes drogériákban. Forraljuk 3 percig kevergetve, majd zárjuk el alatta a hőt, adjunk hozzá 150 ml fehér ecetet, 20 csepp citrom és 20 csepp teafa esszenciális olajat. Öntsük kis műanyag formákba, majd hagyjuk ismét kihűlni. Tegyük a formát (kis tömböt) fémszálakasztón a WC-kagylóba – több adag jön ki ebből a keverékből, hetekig felhasználhatjuk.

Egy hasznos recept: átlátszatlan, tiszta flakonba öntsünk 1 leveses kanálnyi szódabikarbónát 1liter meleg vízzel összekeverve. Egy pohárban keverjünk össze 2 leveses kanálnyi fehér ecetet és 20 csepp fenyő, citrom, bazsalikom, narancs, fahéj, vagy teafa esszenciális olajat. Öntsük a flakonba, majd keverjük össze, és ezzel a keverékkel mossunk fel.

Ecet+citrom hatékony ellene. Öntsünk egy spriccelő flakonba 200 ml fehér ecetet, 200 ml vizet, 20 csepp citrom (vagy teafa, fenyő, grapefruit) esszenciális olajat. Permetezzük rá az érintett helyekre (peremekre), hagyjuk hatni 15 percig, majd dörzsöljük át.
Egy másik recept: öntsünk 2 pohár fehér ecetet egy forralókannába, adjunk hozzá vizet, és melegítsük fel, majd használjuk fel a hígított, még meleg ecetet a csaptelepeken.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

A gyulladás is szerepet játszhat a koronavírus miatti idegrendszeri zavarok kialakulásában

2025. április 18.

A COVID-19 több száz millió embert érint világszerte, és gyakran okoz hosszú távon is fennmaradó idegrendszeri tüneteket, amelyek okai máig nem ismertek. A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói feltárták a mikroglia sejtek, azaz az agyi gyulladásos folyamatok fő szabályozóinak szerepét a COVID-19-cel összefüggő agyi károsodás kialakulásában. A komoly klinikai jelentőséggel kecsegtető eredményeiket az idegtudományok vezető folyóiratában, a Nature Neuroscience-ben közölték.

A COVID-19 számos olyan idegrendszeri tünet kialakulásával hozható összefüggésbe, mint az ízérzékelés és szaglás elvesztése, szédülés, fejfájás, zavartság, memóriazavarok, krónikus fáradtság, vagy a vegetatív idegrendszer zavarai, amelyek nagymértékben rontják a betegek életminőségét. Klinikai képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy már a betegség akut fázisában is kialakulhatnak elváltozások az agy számos területén, miközben a poszt-COVID esetekben az agykéreg vastagságának csökkenése, vagy az agyi keringés zavara hosszú hónapokon át is fennmaradhat. Ugyanakkor az idegrendszeri elváltozások okai jelenleg nem ismertek.

A HUN-REN KOKI Dénes Ádám által vezetett Neuroimmunológia kutatócsoportjának célja annak megértése volt, milyen szerepet játszanak az agy immunsejtjei, a mikroglia sejtek a SARS-CoV-2 fertőzés által kiváltott gyulladás és idegrendszeri tünetek kialakulásában. Ehhez egy olyan új módszert fejlesztettek ki, amely lehetővé tette részletes szövettani és molekuláris biológiai vizsgálatok kivitelezését a COVID-19 következtében elhunyt betegek agyszövetének és perifériás szerveinek mintáiban.

A kutatási program egyik fő megállapítása, hogy a mikroglia sejtek működési zavara és az agyi erek környezetében kialakuló gyulladásos folyamatok szoros összefüggést mutatnak a COVID-19 által érintett agyi területeken bekövetkező idegi károsodás mértékével. A kutatók kimutatták, hogy a mikroglia sejtek idegsejtekkel és agyi erekkel történő kommunikációjában kulcsszerepet játszó úgynevezett P2Y12R receptorok mennyisége nagymértékben lecsökkent azokon az agyterületeken, ahol a vírus fehérjéi mellett érrendszeri gyulladás is jelen volt.

Azt is kimutatták, hogy a mikroglia funkcionális zavara együtt jár a sejtek energiatermeléséért is felelős mitokondriumok károsodásával. A mikroglia sejtek károsodása leginkább azon agyterületeken volt megfigyelhető, ahol az erekben kialakuló gyulladással párhuzamosan az idegsejtek kommunikációjában alapvető szerepet játszó szinapszisok és mielinhüvely sérülése is számottevő volt. Az azonosított neurológiai rendellenességek az egyes betegek agyának nagyon különböző területein és eltérő mértékben alakultak ki, főleg az agytörzsben, ahol a fő légzési és keringési központok is találhatók. Emellett érintettek voltak az agykéreg, a hipotalamusz és a talamusz agyterületek is, amelyek károsodása összefüggésben állhat a COVID-19 következtében kialakuló hormonális, vegetatív idegrendszeri, memória- vagy alvászavarok kialakulásával.

A HUN-REN KOKI kutatói megfigyelték továbbá, hogy a SARS-CoV-2 vírus fehérjéi megjelennek az erek falát alkotó sejtekben és a keringő immunsejtekben is, amelyek a gyulladt agyi területeken gyűlnek össze. Ezeken a területeken nem csupán a mikroglia sejtek működési zavara, de a keringő vért az agyszövettől elválasztó, úgynevezett vér-agy-gát sérülése is kimutatható volt.

A pszichoterápiákról röviden

2025. április 17.

A pszichoterápia története röviden

Szigorúan véve a pszichoterápiának alig több, mint száz éves a története. Nem köthető azonban egyetlen ponthoz a pszichoterápiának mint önálló szakmának a megszületése, és a mai napig változik, fejlődik, alakul és keresi a helyét. Ahogy Szőnyi Gábor (2015) is megjegyzi, kérdéses, hogy lehet-e a pszichoterápia történetéről beszélni, ugyanis az ezzel foglalkozó szakirodalomban is inkább egy-egy irányzat, iskolaalapító személy történetével, munkásságával találkozunk. Annyit talán mégis lehet mondani, hogy a pszichoterápia közvetlen előzménye valahol a 19. században található. Megelőlegezve az alábbiakat, a pszichoterápiára is igaz tehát az a megállapítás, amely magára a pszichológiára is: rövid múltja van és hosszú története.

A pszichoterápia létrejöttében fontos szerepet játszott az a tény, hogy az orvosláson belül a lelki zavarok, kórképek önálló kutatási, érdeklődési területté váltak. A pszichés zavaroknak az orvosi tudományok közé emelésében lényeges mozzanat volt a hipnózis (elsősorban olyan francia orvosok, mint Bernheim és Charcot nyomán), ami lehetővé tette a lelki betegségek (akkoriban főként a hisztéria, neurózis) szakszerű, módszeres tanulmányozását és kezelését, teret kialakítva ezzel a gyógyítási gyakorlat fejlődésének.

Ebben az időszakban került előtérbe az orvos betegre gyakorolt befolyása és a kapcsolati rapport fontossága (Mesmer nyomán), ami szorosan kötődött a hipnózis technikájának a kidolgozásához.

A 19. Század végén Sigmund Freud bécsi orvos volt az, aki egy új pszichológiai elmélet (pszichoanalitikus személyiség és fejlődéselmélet, pszichopatológia) és módszertan (a szabad asszociáció technikája) kidolgozásával megalapozta az első szakpszichoterápiát (a pszichoanalízist), ezzel modellt is adván a nem sokkal később megjelenő irányzatoknak. Kialakult a pszichoterápiák ma ismert formai kerete: a terapeuta rendelkezésére bocsátja szaktudását a páciensnek a megbeszélt időben és anyagi feltételek mellett, terápiás egységek (ülések) során, a páciens aktív részvételével egy olyan munkamódban, amely kimondottan és kizárólag pszichológiai.

Az 1900-as évek elején a pszichoanalízis egyre jobban terjedt. Az irányzathoz csatlakozók közül páran kiváltak és önálló, de a pszichoanalízis elméleti és/vagy módszertani alapjaihoz bizonyos mértékben kapcsolódó önálló irányzatokat hoztak létre, amelyeket összefoglalóan mélylélektani iskoláknak nevezünk. Így jött létre a két világháború között a Carl Gustav Jung által alapított “jungi analízis”, illetve az Alfred Adler által létrehozott individuálpszichológiai irányzat. De a pszichoanalízis köpenyéből bújt ki a 20. század első felében a mai napig népszerű tranzakció-analízis (Eric Berne), az egzisztenciaanalízis vagy logoterápia (Viktor Frankl), és a lacanizmus (Jacques Lacan) is.

Ettől az időszaktól, tehát a 20. század első évtizedeitől kezdődően számos pszichoterápiás iskola jelent meg. A legtöbbjük azonban néhány nagyobb irányzathoz köthető elméleti és/vagy módszertani alapon is. A fent említett pszichoanalízisen kívül ilyen nagyobb irányzat (“erőnek” is mondják) a Carl Rogers által megalapított személyközpontú vagy humanisztikus iskola, valamint a viselkedés- és kognitív terápiás irányzat.

Talán zavaros lehet a kép, ha valaki a pszichoterápiás irányzatok, brandek között megpróbál eligazodni, hiszen olyan sok van belőlük. Ha azt vesszük, hogy hány iskola definiálja magát pszichoterápiaként, akkor több százról beszélhetünk (kb. 300). Ugyanakkor azt is lehet mondani (Szőnyi, 2015), hogy “annyi pszichoterápia van, ahány pszichoterapeuta”, mivel minden terapeuta létrehozza saját személyiségén keresztül egyedi munkastílusát, szemléletét, kapcsolódási stílusát. Ezen a szinten elmélet és gyakorlat szervesen összefüggenek egymással.

Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon

2025. április 17.



Hazánkban a leggyakoribb allergén a parlagfű, az allergiások tudják, hogy a nyár vége, az ősz eleje akár súlyos, de mindenképpen kellemetlen tüneteket hozhat. Azok közül, akik már túl vannak a diagnózison, sokan szembesülhettek vele, hogy a parlagfű mellett a fekete üröm is allergénként hat rájuk, és ez csak súlyosbíthatja a panaszokat. Aki azonban szeretné sokkal kellemesebben tölteni a meleg napokat, májusig még elkezdheti az allergén immunterápiát. Dr. Balogh Katalin főorvos, az Allergiaközpont fül-orr-gégésze, allergológus arra figyelmeztetett, hogy az előzetes vizsgálatokat akár már ezekben a hetekben érdemes beütemezni a megfelelő időzítés miatt.

Időben forduljunk orvoshoz!

Az allergén immunterápiát ideális legkésőbb a parlagfű pollenek megjelenése előtt 3-4 hónappal el kell kezdeni. Érdemes azonban már most elkezdeni a felkészülést, mert a kezeléshez szükséges készítményeket allergológus tudja felírni, részletes kivizsgálást követően.

Bizonyos állapotok, betegségek esetén – például várandósság alatt vagy súlyos asztmánál – az allergén immunterápia nem kezdhető el – ismerteti Balogh főorvosnő. – Többek közt ezekről a kérdésekről kérdezzük ki a terápia iránt érdeklődőket, ahogyan az allergiás tünetekről is. Természetesen szükség van allergiavizsgálatra is, hiszen pontosan ismerni kell az allergént, ami a tüneteket okozza. Ennek eredményét a páciens által elmondottakkal együtt értékeljük, és előfordulhat, hogy további vizsgálatot javaslunk.
Az allergén pontos ismerete azért nagyon fontos, mert az allergén immunterápiás kezelés során azt az anyagot kell szedni, ami az allergiás tüneteket okozza. Ezek a készítmények az allergén magas fokban tisztított kivonatát tartalmazzák, melyet szigorúan előírt adagolás szerint kell használni. A készítményeket a nyelv alatt kell megadott ideig tartani, a hatóanyagok innen szívódnak fel.

Parlagfű és/vagy fekete üröm?

A parlagfű és a fekete üröm virágzása majdnem egy időpontra esik – az üröm valamivel korábban, július közepétől virágzik –, de az időjárásváltozások miatt a kettő gyakran egy időben kezdi a pollenszórást. Előfordulhat, hogy valaki mindkettőre allergiás, ilyen esetben egyszerre elvégezhető mindkettőre az immunterápia kombinált szerrel.

Allergén immunterápia előtt, a hagyományos allergiavizsgálat mellett komponens alapú allergiateszt elvégzésére is sor kerülhet. Ennek eredménye a kezelés sikerét is befolyásolja – magyarázza dr. Balogh Katalin főorvos, az Allergiaközpont fül-orr-gégésze, allergológus.-  Az allergének egyes komponensei eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyeket a molekuláris allergia diagnosztika segítségével be lehet azonosítani. Ha a betegnél csak az Amb a1 parlagfű magas rizikójú komponens magas értéket mutat, akkor a parlagfűre allergiás. Ha viszont kizárólag az Art v1 fekete üröm magas rizikójú komponensre kapunk pozitív eredményt, akkor a tüneteit valójában nem a parlagfű, hanem a fekete üröm okozza. Ha pedig mindkettő magas, akkor valóban mindkét növény szerepet játszik a szénanáthás tüneteinek megjelenésében. Ezzel a vizsgálattal az is előre látható az ellenanyagszint meghatározás eredményéből, hogy az allergén immunterápia várhatóan eredményes lesz-e, vagy inkább más módszerrel kell próbálkozni.