Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Teszt: Találjunk rá a pihentető alvásra

Érdekességek2021. május 01.

A fotó illusztráció: pixabay.com

A coronavírus-járvány felszínre hozta az alvászavarokat, és növelte gyakoriságukat.  Így ebben a szorongásokkal teli időszakban fedezzük fel újra a helyreállító, pihentető alvás jelentőségét. Bővítsük ismereteinket az alvásról és azokról a módszerekről, melyek segítségével javítani tudunk alvásminőségünkön.

A Covid-19 megjelenése óta sokunk panaszkodik arra, hogy nem tud eleget vagy jól aludni.  Szorongás amiatt, hogy megfertőződünk a vírussal; napi életritmusunk felborulása a bezártság és az otthoni munka miatt; a munkánk jövőjével, munkahelyünk talpon maradásával kapcsolatos félelmek…

Mind-mind elősegítik az álmatlanságot, az alvás-ébrenléti rendszer egyensúlyának megbomlását és az egyéb alvászavarokat. Egyes külföldi, járványügyi felmérések szerint pl. „normál időkben” a lakosság 10-15%-a szenved álmatlanságtól. Miközben az ilyen és hasonló alvási rendellenességek aránya, beleértve a gyakori éjszakai felébredéseket, jelentősen megnőtt a koronavírus-járvány terjedése óta.

A jó alvás hasznos minden szervünknek

A tengerentúlon egyes alvásspecialista orvosok még nevet is adtak a Covid-19-hez kötődő alvászavar növekedésének azoknál a személyeknél, akiknek az életét megkeseríti a félelem és a szociális elszigeteltség. Ez az elnevezés: „Covid-szomnia” – írja egy amerikai neurológiai szaklap. Pedig a jó alvás alapvető fontosságú, nemcsak a fáradtság elgyőzésére, hanem egész szervezetünk számára. Az 1990-es évek végéig a tudósok többsége úgy vélte, hogy az alvás főként az agy jó működése szempontjából volt hasznos.  Azóta számos tanulmány rámutatott, hogy ez a módosult éberségi állapot fiziológiai hatással van minden szervünkre. Pozitív hatásai messze túlmutatnak a csak az agyra gyakorolt jótéteményein.

Ebben az is közrejátszik, hogy életünk csaknem egyharmadát „Morpheus karjaiban”, azaz alvással töltjük. Mégis úgy tűnik, hogy a lakosság valójában még nem eléggé értette meg az alvás fontosságát. Hiszen az emberek általában figyelnek a táplálkozásukra, többé-kevésbé a testmozgásra, de nem elegendő figyelem irányul az alvásminőségükre.

Ezért többet kell tájékozódnunk az alvást segítő módszerekről, azaz arról, hogy érhető el a valóban pihentető és kielégítő mennyiségű alvás. De ehhez  előbb vizsgáljuk meg, hogyan is alszunk mi?


TESZT: Milyen az ön alvásminősége?  

Ez a teszt – amely tájékozódásul szolgál, és semmiképpen sem pótolhatja az orvosi diagnózist.

1. Este általában mikor alszik el?
A  15 percen belül.
B  16-30 perc között.
C  Az elalvás gyakran tovább tart, mint 30 perc.

2. A közelmúltban este hányszor nem tudott 30 percen belül elaludni?
F Egyszer vagy kétszer hetente.
E Ritkán a hónap folyamán.
D Egyik este sem történt ilyen.

3. A múlt hónapban hányszor vett be altatót ahhoz, hogy el tudjon aludni?
D Egyszer sem.
E Egyszer-másszor a hónap folyamán.
F Egyszer vagy kétszer hetente.

4. Rendszerint felébred éjszaka?
A Gyakorlatilag soha.
B Időnként, de hamar visszaalszom.
C Többször is, és nehezen alszom el újra.

5. Tudomása szerint, alvás közben:
D Nem horkolok.
E Horkolok.
F A légzésem néha kihagy.

6. Általában mennyit alszik?
C Kevesebb, mint 6 órát, vagy több mint 10 órát.
B 6-7 órát.
A 7-10 óra között.

7. Ébredéskor általában:
A Kipihentnek érzem magam.
B Szeretnék még egy kicsit aludni.
C Nagyon nehezen kelek fel.

8. Mikor érzi magát jó hangulatban?
F Dél előtt ritkán.
E Reggeli után.
D Amikor felébredek.

9. A nap folyamán:
D Általában jó formában vagyok.
F Egész nap álmos vagyok.
E. Olykor előfordul velem, hogy ebéd utáni sziesztára van szükségem.

10. Munka közben hogyan tud koncentrálni?
B Kávéra van szükségem ahhoz, hogy koncentrálni tudjak.
A Nincsenek koncentrálási nehézségeim.
C Gyakran nehezen koncentrálok.

MOST SZÁMOLJA ÖSSZE A BEJELÖLT A,B,C,D,E ÉS F VÁLASZAIT!

EREDMÉNY:

Ha csak A és D válaszai vannak: úgy tűnik, hogy az ön alvásminősége nagyon jó.
Esténként gyorsan elalszik, anélkül, hogy altatót venne be, és gyakorlatilag soha nem ébred fel éjjelente. Az ön pihentető alvása lehetővé teszi, hogy jó formában legyen egész nap, és a szükséges koncentrációs képessége is megvan.

Ha B és E válaszai vannak, de C vagy F válasza nincs: az ön alvását olykor zavarja, hogy nehezen alszik el, éjszaka felébred és/vagy „alvástartozása” van. De igazi alvászavara, úgy tűnik, valójában nincs.  Mindamellett javítania kell alvásminőségén az alvást segítő módszerek segítségével, és alváslemaradását mindenképp be kell hoznia.

Főként C vagy F válaszai vannak: önnek valószínűleg komoly alvászavara van, nevezetesen az alvás időtartama vagy minősége tekintetében. Ez azt jelenti, hogy mivel önnek szenvedést okoznak a visszatérő elalvási problémák, az alvási apnoe (légzéskimaradás alvás közben), a gyakori éjszakai felébredések, melyek után nehezen alszik el, vagy az abnormálisan kevés vagy hosszú alvásidők (10 órán túli alvás, ún. hiperszomnia), konzultálnia kell szakorvossal, és további vizsgálatok szükségesek.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.

Alvászavar, fáradtság, stressz: Egy rossz klíma többet árthat, mint gondolnád

2025. június 29.

Így teheted zavartalanná az éjszakáidat légkondi mellett

A forró nyári éjszakák után sokan reggelente fáradtan, kialvatlanul ébrednek, és csak ilyenkor döbbennek rá, milyen sokat számít a légkondi hangja. Egy folyamatosan zúgó vagy rosszul megválasztott készülék ugyanis nemcsak az éjszakai pihenést zavarhatja meg, hanem hosszabb távon stresszt, fejfájást, koncentrációs nehézségeket és állandó nyugtalanságot is okozhat.

A split rendszerű klímaberendezések két fő elemből állnak: a beltéri és a kültéri egységből, amelyek eltérő zajkibocsátási jellemzőkkel rendelkeznek.

„A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.  

„A kültéri egységek esetében azonban a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek – így a Gree termékpalettáján is -, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.”

Zajszintek mérése – mit jelent a decibel?

A klímaberendezések zajszintjét a gyártók jellemzően hangnyomásszint formájában adják meg, amely a készülék által kibocsátott hang erősségét jelzi egy adott távolságból mérve. Ez alapján összehasonlíthatók az értékek.

„Egy korszerű, minőségi beltéri egység -, mint például a Gree Comfort Pro modell – már képes akár 18 dB-es minimum zajszinten is működni, mely gyakorlatilag az emberi fül számára nem is érzékelhető.” – tette hozzá Antal Mihály. A gyártók jellemzően a maximális zajszintet tüntetik fel a termékadatlapokon, ami nem tükrözi teljes mértékben a készülék mindennapi működésének valós akusztikai jellemzőit. A Gree szakembere megjegyezte, hogy a gyártók által feltüntetett minimális zajszint mindig a hűtési üzemmódra vonatkozik. A fűtési üzem viszont általában magasabb zajszinttel jár, mivel a készülék ilyenkor nagyobb hőmennyiséget ad le, nagyobb ventilátorsebességgel. A Gree termékek esetében mind a hűtési, mind a fűtési zajszint elérhető a termékadatlapon, lehetővé téve a pontos összehasonlítást más gyártók modelljeivel.

Ha úgy érzed, valami nem oké, egy beszélgetés is sokat számíthat

2025. június 28.

Vannak időszakok, amikor egyszerűen nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Lehet, hogy nehezebben kelünk fel reggel, nincs kedvünk a korábban szeretett dolgokhoz vagy csak azt érezzük, hogy „valami nem stimmel”. Ilyenkor gyakran elég lenne egy nyugodt, ítéletmentes beszélgetés, valakivel, aki figyel, nem tanácsot oszt, hanem valóban ott van. 

Nem kell megvárni, amíg “összedől a világ”!

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy pszichológushoz csak akkor „illik” fordulni, ha valaki már a teljes összeomlás szélén áll. Pedig a lelki problémák ritkán egyik napról a másikra jelentkeznek. Gyakran alattomosan, lassan épülnek fel bennünk: egyre gyakoribb a rosszkedv, eltűnik az öröm, nehezebben kelünk fel reggel, fáradtabbak vagyunk napközben és nem érdekel már, ami régen boldoggá tett.

Az ilyen „apró”, de visszatérő jelek sokszor figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben és, hogy érdemes lehet segítséget kérni, mielőtt a lelki teher teljesen maga alá temet. A depresszió nem mindig drámai, hangos vagy látványos. Sokszor csendben lopakodik be, észrevétlenül rontja meg a mindennapokat, míg végül úgy érezzük, hogy nem vagyunk többé önmagunk.

Mit adhat egy pszichológus, amit más nem?

A barátaink, családtagjaink sokat jelenthetnek, de egy pszichológus más típusú támogatást nyújt. Nincs előítélet, nem halmoz el tanácsokkal, nincs „én is így voltam vele”. Van helyette figyelem, elfogadás és szakértelem. Segít kimondani azt, amit eddig csak forgattál a fejedben. Tükröt tart, hogy tisztábban lásd magad és az érzéseidet. Nem oldja meg helyetted a problémákat, de együtt elindul veled egy úton – a megértés, az elfogadás és a változás útján.