Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tévhit, hogy télen zsírosat kell enni - melegítő téli étrend

Érdekességek2026. február 08.

Ha a nagy hidegben lehűl a szervezetünk, a kórokozók könnyebben ledöntenek minket a lábunkról. Tévhit azonban, hogy télen nehezebb ételekre van szükségünk. Ha szervezetünket nem terheljük meg zsíros ételekkel, akkor a hőtermelésre tud koncentrálni az emésztés helyett.

Mit együnk a nagy hidegben? - melegítő ételek

Ha nagy tápértékű, melegítő hatású ételeket eszünk, akkor nagyobb az esélyünk arra, hogy megfázás és plusz kilók nélkül vészeljük át a fagyos napokat.


Aki egész nap az utcán vagy fűtetlen helyiségben tartózkodik:

  • Többször, kis mennyiségeket egyen. Így nem terheli meg az emésztőrendszerét, és a szervezetnek több energiája marad a hőtermelésre.
  • Folyadékot fogyaszthat meleg, tartalmas levesekből (lencseleves, gulyásleves, tyúkhúsleves) is, így az emelkedett folyadék- és energiaszükségletről is gondoskodhat egy kalap alatt.
  • Ha nincs alkalma meleg étel fogyasztására napközben, akkor reggelire és/vagy vacsorára egyen meleget, a nap folyamán pedig tartalmas szendvicseket (csirkemellel, főtt tojással, tonhallal, teljes kiőrlésű kenyérből/zsemléből, zöldséggel) fogyasszon.

forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Komplex tüdőegészség-program

2026. május 10.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben komplex tüdőegészség-program indul, amely elsősorban az 50–74 év közötti aktív dohányosokat szólítja meg. A program célja a tüdő egészségi állapotának átfogó felmérése, valamint a tüdőrák kialakulásához vezető kockázatok csökkentése szakmailag irányított folyamat keretében.

A kezdeményezés nem hagyományos lakossági szűrésként működik, hanem egyéni kockázatfelmérés alapján, egyénre szabott folyamatként. Ennek célja, hogy a résztvevők időben kapjanak érthető visszajelzést tüdejük aktuális állapotáról, és lehetőség nyíljon a szükséges lépések megtételére.

A programban való részvétel előzetes regisztrációhoz és szakmai kiválasztáshoz kötött. A jelentkezés nem jelent automatikus részvételt, és a bevont résztvevők esetében sem mindenkinél történik azonos vizsgálatsor, a szükséges elemeket szakmai döntés alapján határozzák meg. A folyamat során több, egymásra épülő vizsgálati és tanácsadási elem kerülhet alkalmazásra, és indokolt esetben alacsony dózisú CT-vizsgálat is része lehet a programnak.

A kezdeményezés kutatási programként, európai együttműködésben valósul meg, az EUCanScreen – European Joint Action on Cancer Screening részeként. A kutatás célja annak vizsgálata, hogy az aktív dohányosok körében mely beavatkozások segítik leginkább a kockázatok csökkentését és a korai felismerést.

Mi gátolhatja a fogyókúrás próbálkozásokat?

2026. május 10.

Tévedés azt gondolni, hogy fogyókúrázásnál csak az étrenddel bevitt kalóriák mennyisége számít. A napi kalóriabevitel korlátozása mellett számos tényezőre figyelnünk kell, ha sikeres és tartós testsúlycsökkenést szeretnénk elérni.

Természetesen a képlet igaz: tartósan negatív energia-egyensúlyt szükséges elérni, vagyis kevesebb kalóriát kell bevinni, mint amennyit felhasználunk.

Mégis, mi lehet az oka a sikertelenségnek?

A túl sokat és túl gyorsan ígérő divatdiéták általában hamar kudarcba fulladnak. A szélsőséges vagy hiánydiéták nem tarthatóak fenn hosszú távon, hiányállapotokat okoznak, ill. jojóeffektushoz vezetnek.

Alapjaiban a mediterrán étrend javasolható. Ennek kalóriatartalmát úgy igazítsuk, hogy napi 5-600 kcal-val kevesebbet vigyünk be az eddig megszokottnál. vizsgálatok alapján hatásosabbnak tűnik, ha a nők maximum 1200 kcal-s, a férfiak 1500 kcal-s szénhidrátcsökkentett, állati zsírszegény étrendre váltanak a fogyókúra során.

A drasztikus koplalásos diéták, melyekkel látványosan 10 kilókat lehet pár hét alatt ledobni, sajnos hosszú távon nem eredményesek.

Sőt, mivel ilyenkor a szervezet set-point mechanizmusa „vészriadót fúj”, vagyis éhínséget észlelve tartalékolásra kapcsol, nem enged a zsírraktárakból, és igyekszik visszaállítani az eredeti testsúlyt.

30 éves a Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítvány

2026. május 09.

Az ájurvéda az élet tudománya, az emberiség legrégebbi, több ezer éves, egészségmegőrző és gyógyító tudománya, amit Indiában 5000 éve gyakorolnak, mint a tízezer éves sziddha gyógyászat továbbfejlesztett tudását.

A védákban leírtak (Kr.e. III. évezred) mind a mai napig érvényesek – a 7200 gyógynövény kombinációi 23 000 receptúrában maradtak fenn – és a tudást orvosi egyetemen tanítják Indiában 11 évig.

Magyarországon 1991-ben kezdődött az ájurvéda-gyógyászat megismertetése – amikor a Garuda Trade Kft. (www.garuda.hu) engedélyeztetett elsőként készítményeket. Emellett a hiteles tudásra is szükség volt, ezért 1996. március 27-én Dr. Hetényi László megalapította a Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítványt (www.ayurveda.hu). Az öttagú kuratóriumot gyógyszerész-, jogász-, közgazdász- és orvostagok alkotják. Az elnöke 27 évig Riesz István Dr. (Ayu) Hon volt, aki diplomáciai szinten segítette a magyar– indiai kapcsolatok egészségügyre vonatkozó terveit a „30 éves Ayurveda Program” (1990–2020) megvalósításával, (www.archiv.ayurveda.hu) szorosan együttműködve az akkreditált indiai nagykövettel. Készült terv a 2020–2030 időszakra is.

Az alapítvány célja az, hogy hiteles ájurvédatudás legyen Magyarországon.