Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tipikus szülők tanévkezdés előtt

Érdekességek2021. szeptember 03.

Ilyenkor, szeptember elseje előtt minden gyerek bugyra tele vele, hogy a média másról se szól, csak az iskolakezdésről. A legtöbben még szeretnének néhány önfeledt napot. Kiélveznék az utolsó perceket, ám a szülők nyúzása ott a háttérben. Kell ez?  

Kép: Виктория Бородинова / PixabayPiroslik a berkenye

Mikor kicsi voltam, a madárberkenye narancs-piros bogyója mérte nekünk, mennyi idő van még hátra az iskolakezdéshez, kies Baranyai utca ugyanis ezzel a fával volt teleültetve. A berkenye bogyója szeptember elejére egészen sötét narancsszínűre változik, s az iskolába topogó kisdiák jókat szakíthat róla, dobálózhat vele, vagy rátaposhat, esetleg mintákat rakhat belőle a porba, vagy gyöngysorrá fűzheti. A mai kisdiáknak az óriás plakátok hirdetik a s(z)ünidő végét, a televízió minden percben a nyakukra jár a hírrel, iskolatáska reklámokkal van kitapétázva a fél ország. A gyerekek minden percben szembesülnek a szünet végével.

Az okos, a buta és a szerető szülő

Az okos szülő augusztus végén már a gyerek nyakára jár, hogy olvasson/írjon/számoljon. Ha a kicsi most megy elsőbe, akkor feladatlapokkal halmozza el és begyakoroltatja vele a helyes ceruzafogást. Kizárólag praktikus dolgokat vásárol, a trendi dolgokat pénzkidobásnak tartja.

A buta szülő ráhagyja a gyerekre az egészet. Nem gyakorolnak, hiszen a tanítás az iskola dolga. Trendi iskolacuccokat és legolcsóbb kategóriás termékeket zsúfol össze, és dühöng az iskolakezdés miatt. Így a gyerek készületlenül és rossz kedvvel megy első nap az iskolába.

A szerető szülő egész nyáron a gyerek képességeinek megfelelő játékokat játszott a gyerekével. Persze, hogy olvastak, feladatlapoztak, vagy számolták a csigákat, békákat, kamionokat! Csakhogy ez játék volt. A vásárlásoknál a praktikus dolgok mellé néhány látványos darab is kerülhet.

Gyakorlás iskola előtt – kell ez?

Fodor Kata gyereknevelési tanácsadó szerint a célzatos gyakoroltatás a gyerekek rémálma. Vagy folyamatosan jelen van az életükben, persze játékos formában az olvasás, az írás, a számolás, vagy nem érdemes erre külön menetrend szerinti időt szánni a szünidőben. Az első osztály megkezdése előtt SEMMI feladattal ne terheljük a gyereket. A nagyobbaknál is az első hét általában a beszokással, asszimilálódással, közös városnézéssel, kisebb kirándulással telik. Átnézik a könyveket, kiosztják az órarendeket, egyszóval „szokták az iskolát.” Ezek a lazább napok alkalmasak a gyakorlásra, rákészülésre. Nem fontos előre nyaggatni a gyereket. Legyen a szünet az ő ideje!

Trendi - drága – olcsó?

A bevásárlóközpontok tele vannak ilyenkor akciós holmikkal. A füzeteket, könyveket, vignettákat és írószereket meg lehet vásárolni itt, ám a komolyabb taneszközöket inkább vásároljuk szakboltban. Sem a gyereknek, sem a szülőnek, sem a tanárnak nem jó, ha az osztály felének egyforma – és így totál összekeverhető – iskolatáskája és tolltartója van. A tartós darabokból ne vegyünk trend-mintás példányokat. (Például Hello Kitty iskolatáskát ne vegyünk, de egy zsírkréta beleférhet.) Ugyanis ez jövőre már nem biztos, hogy szívesen hordott darab lesz. A táska a tolltartó, a tornazsák pedig jó esetben évekre szóló beruházások. Keressük a jobb minőséget, ami még a pénztárcánknak megfelelő áron van.


Tipp, ami hatodszor is beválik

Marika a hatodik gyerekét indítja idén az iskolába. Mikor az iskolakezdésről kérdezem, legyint. Ő az első iskolai hétre csak a legszükségesebbeket vásárolja meg a gyereknek, ugyanis tapasztalta: a második hét elejéig szokott kiderülni, hogy a felírt füzet mennyiség fele nem kell, a másik fele nem jó, nem olyan ceruza a megfelelő és a másik tankönyvért kell külön utakat járni. A gyerek addigra eldöntheti, milyen az idei menő, milyen cuccal nem lesz tucat holmija. A nagyok után ugyan örököl a kicsi, de a fontos holmikat minden gyereknek meg kell vásárolni. Viszont nem mindegy hogy mennyit vesz meg feleslegesen. Sokszor talál a neten nagyszerű darabokat, melyek másoknál feleslegessé váltak.

Kép: Виктория Бородинова / Pixabay

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.