Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tippek a pénz nélküli nyaraláshoz

Érdekességek2017. augusztus 16.

Bár sokan nem értenek egyet velem, én azt állítom, valójában nem is biztos, hogy el kell utaznod a pihenéshez. Ezt most néhány konkrét ötlettel be is bizonyítom. Nem egyszerűen csak agyoncsapod a tengernyi szabadidődet, hanem a végére fitt is leszel. Fejben mindenképp.

Környezetváltozás

A nyaralás a legtöbbeknek azt jelenti, hogy elutaznak családostul. Ha lehet, minél messzebbre, hogy minél markánsabb legyen a környezetváltozás. Az elutazás mellett érvelők legfőbb tromfja, hogy ha igazán pihenni akar az ember fia/lánya, akkor bizony ahhoz környezetváltozás kell – tehát muszáj elmenni otthonról. Ebben van igazság, az elutazás valóban környezetváltozás, illetve a pihenéshez valóban hozzájárulhat a környezetváltozás. Számomra azonban nem egyenesági az összefüggés mégsem. 

Egy környezetváltozás ugyanis lehet megrázó is. (Hallottál már Te is nyaralási rémtörténeteket, amikor valamilyen oknál fogva nem sikerült jól megválasztani a nyaralás helyét?) Úgyhogy csak emiatt nem biztos, hogy érdemes elutazni. 


Ami a környezetváltozást illeti: az a pihentető, amikor a mindennapi környezetből, a hétköznapi mókuskerékből zökkenünk ki. Ez pedig nem földrajzi kategória. Hanem sokkal inkább gondolati és cselekvési. Vagyis tökmindegy, mit csinálsz, ha abban jól érzed Magad és MÁS, mint amit minden nap csinálsz, akkor az már vagy élményt ad, vagy pihentet. 

Csinálj mást! – Egyedül 

Aki nőként egyedül van, az is találhat olyan szórakozásokat magának, amelyek pihentetik. Itt van egy csokorra való ezekből: 

1. Regisztrálj valamelyik közösségi szolgáltatást megosztó oldalon – mint szolgáltató! Kiadhatod pl. a kanapédat, vagy a kocsid egyik ülését másoknak. Ismerkedhetsz – akár más kultúrákkal is. 

2. Merülj el a habokban! – Akár napközben is. Überelheted a feelinget egy pohár vörösborral és néhány gyertyával. 

3. Olvass el egy jó könyvet! – Lehet vadonatúj is, de előveheted valamelyik régi kedvencedet is.

4. Vegyél egy vödör fagyit, és annyit egyél, amíg jóllaksz, mint a duda! – Szerintem nem létezik nő, aki ne vágyott volna még erre. 

5. Tanítsd a kutyád! – Nem, ne simán csak sétáltasd, menjetek el agility-zni! A kutyád végre úgy fogja érezni, hogy az intelligenciája is meg van dolgoztatva (feladatokat kap), Te meg úgy, hogy új barátod van a kutya személyében. Ez a vödör fagyis este utáni napon kifejezetten jó kalóriazabáló lesz.

6. Hallgass zenét! – Hogy ez a kedvenc ugribugri-tombolós számod lesz-e, amire kedvedre kicsápolhatod Magad, vagy éppen egy Kövi Szabolcs CD, az már csak a Te vérmérsékleteden múlik – meg azon, hogy melyiket melyik napra osztod be.  A fülhallgatós zenehallgatás már csak azért is jó, mert akkor nem zavarhat a külvilág, és tényleg csak Magaddal foglalkozhatsz.

7. Meditálj! – Akár zene nélkül is.

8. Ölelj meg egy fát! – És maradj is így egy pár percig. Kirándulni mindig klassz. Az erdő mélyén meg átélheted azt, amit a kelták is is igen kedveltek.

9. Hallgasd meg a madárcsicsergést! – Ehhez sokszor annyi is elég, hogy mint gyerekkorunk lusta nyári délutánjain a ritkásra engedett redőnyön keresztül beszűrődő napfényben hallgatózol, és próbálod beazonosítani, hogy veréb, galamb, vagy rigó szól-e. (Ehhez persze nem árt a 15 perc nyugi sem.) 

10. Nézz fel az égre! – És mindegy, hogy éjjel-e, vagy nappal. Nappal a felhőket lehet nézegetni, hogy melyiknek milyen alakja van, éjjel meg a csillagképeket. (Kiválóan lehet frissíteni vele a csillagászati ismereteidet.) 


Igen, tudom, a legtöbb elfoglaltságot gyerekkorodban játszottad. De ki mondta, hogy nem tehetnéd meg most is? Éppen azért, mert már baromi régen csináltad, alkalmasak ezek a tevékenységek arra, hogy kizökkentsenek a felnőtt mindennapokból! (Plusz a gyerekkori kedvenc időtöltéseket lehet együttcsinálni a gyerekeiddel is, ha már szülő vagy.) 


Csinálj mást! – Családdal 

Családanyaként (akár párkapcsolatban élsz, akár elvált nő vagy) már nehezebb ügy olyan időt keríteni Magadnak, ami csak a Tiéd, de talán nem reménytelen vállalkozás olyan időt találni, amikor a gyerekekkel vagy együtt, mégis pihentető tevékenységet végezhetsz: 

1. Palacsintasütés – De tényleg! Közösen – szerintem minden korosztályban tuti befutó. 

2. Töltelékkísérletek – Ha már megvan a palacsinta, kísérletezzetek ki új töltelékeket is az otthon található alapanyagokból! Biztosan lesznek érdekes ízkombinációk is, de tuti jókat fogtok nevetni! 

3. Szobrászkodás – Csak nem úgy, ahogyan hiszed!  Mindenki mozog, adott jelre pedig mindenki úgy merevedik meg, ahogyan van. Erről az az egy szem családtag, aki a jelet adta, fényképeket is készíthet. Napokig el tudtok rajta szórakozni. 

4. Puzzle – Lehet a hagyományos, akár ezer darabos is, meg a 3D-s is, de az a tuti, amikor pl. a szoborképeket kinyomtatjátok, egyikőtök szanaszét vagdalja, ráadásul legalább két különböző kép darabjait keveri össze, aztán közös erővel lehet összeragasztgatni. Kész rejtvény!

5. Bringatúra – Hegynek fel, völgynek le, gát tetején, erdei úton, stb. Bárhol, ami a környéketeken adódik. 

6. Kincskereső – Én ezt a játékot még a gyerektáboraimban is előszeretettel használom, mert megmozgatja a gyerekeket, ugyanakkor az eszüket is próbára teszi. (Számháborúhoz egy család sajnos létszámban kevés, helyette viszont ez ugyanolyan jó.) Kicsit gondolkodni kell előtte, mert akkor a tuti, ha a megtalálandó holmik egyúttal feladatok is, ráadásul a következő felkutatandó cuccra utalnak (vagyis rejtvényként is működnek). Lehet még fokozni, hogy apró jeleket kell keresni, amik megmutatják, hol a keresett holmi. Szóval ezerféleképpen kombinálható, a megoldandó feladatok pedig lehetnek viccesek is. 

7. Kártyacsata – A gyerekek életkorának megfelelő kártyajátékkal lehet csinálni, de akkor a jó, ha van benne némi verseny. Ehhez legalább három ember kell, akkor már élesedik a dolog. Ha párban vagytok, akkor lehet gyakorolni az együttműködést, ha pedig többkörös bajnokságot csináltok, akkor a stratégiákban gondolkodást is. 

8. Párnacsata – Na, ilyet garantáltan nem csinál mindenki minden nap! Hancúr a köbön, nagyon átmozgat, és olyan élmény, amire garantáltan emlékezni fog mindenki sok év múlva is!

9. Vízilufi-csata – Ugyanez vízzel töltött lufival. Természetesen a kertben, nagy melegben. Lehetőleg fürdőruhában... 

10. „Legelés” fáról, bokorról – Ha van a környéketeken erdő, hegy, elvadult gyümölcsös (igen, még ilyen is akad), bármi, ami a szabad természetnek része, akkor mehettek fára mászni, és enni róla a gyümölcsöt, szedni a bokorról a szedret! Utána persze le is lehet fényképezni egymást majzos arccal.


 


Csinálj mást! – Párban

És van itt még valami, amire érdemes szabadság alatt is figyelmet fordítani: a párod. Nemcsak én-időre van szükséged, hanem mi-időre is – és ez utóbbinak csak része a családdal töltött idő. 

A párkapcsolatodnak bizony nagyon jót tesz, ha van alkalmatok csakis ketten is csinálni valamit, mint pl.: 

1. Csónakázzatok! – Ehhez kell még magyarázat?

2. Merülj el a habokban! – Páros verzió. Hmmmm!!! 

3. Érintések – Ez a csikipartitól az épphogy simogatáson át a masszázsig sok minden lehet. 

4. Tanuljatok latin táncokat! – Miért éppen latin táncokat? Mert azok némelyike jóval szabadabb mozgást enged, következésképpen a kevesebb szabály nagyobb egymásra figyelést tesz szükségessé. 

5. Gyerekkori játékok – Vegyétek elő egymás kedvenc gyerekkori játékait, és játsszátok azokat! Előjönnek az emlékek, és jobban megismerhetitek egymást. 

6. Írjatok egymásnak kis üzenetcetliket! – Lehet szerelmes is, de nem muszáj. A lényeg, hogy valami kedves, pozitív legyen az üzenet tartalma! (És erre még a pasik is rávehetők.) 

7. Gondolatban utazz! – Ha már nem jutottatok el oda, ami a kedvenc helyetek (mi nagyon szeretjük pl. Görögországot ), akkor hozzátok el otthonra az országot! Vegyetek fel olyan ruhákat, amiket ott hordanak, nézzetek olyan filmeket, amelyek ott játszódnak, főzzetek olyan ételeket, amelyek ott hagyományosak, stb.! 

8. Csináljatok valami olyat, amit egyébként az életben sem! – Vegyél meg pl. egy rádióamatőröknek szóló magazint, és olvassátok fel egymásnak a legfurább mondatokat, címeket! 

9. Hívjátok meg a barátaitokat otthonra! – Mikor volt Nálatok utoljára vendégség, amikor Te főztél? És ha batyus bulit csinálsz, akkor nem is olyan megterhelő anyagilag sem. 

10. 5 perc ölelés – Ne csináljatok semmi mást, csak bújjatok össze! Mindegy, hogy állva, vagy az ágyban fekve. A lényeg, hogy semmi mással ne törődjetek, csak egymással! És nem muszáj csak egyszer csinálni, lehet naponta többször is. (Szabin vagytok, ki zavarna, nem igaz?) 

Az itt szereplő lista csak arra szolgál, hogy beindítsa a fantáziádat, illetve hogy elinduljatok egy olyan nyomon, ahol Magatokra tudjátok szabni a pénz nélküli nyaralás irányát. Ha jobban belegondolsz, már a nyaralás megtervezése is olyan időtöltés lesz, ami felvillanyoz. 

Jó pihenést! 

Himer Csilla
pénzpedagógus
pénzügyi coach 
http://eletdesign.hu 

 


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.