Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Újjávarázsolt darabok: hogyan adjunk új életet régi fabútorainknak?

Érdekességek2024. január 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Már kissé kopott, de még nem szeretnénk kidobni? A legtöbb esetben nincs is rá szükség! Az alapvetően jó minőségű fabútoroktól nem feltétlenül kell megválni csak azért, mert már nem tündökölnek az eredeti fényükben vagy nem illenek az aktuális enteriőrbe. Számtalan módja van annak, hogy helyrehozzuk a kisebb-nagyobb hibákat, amik az évek során keletkeztek vagy hozzáigazítsuk a darab megjelenését a szoba jelenlegi stílusához. A saját kezűleg végzett bútorfelújítás pedig nemcsak hasznos, de kellemes időtöltés is.  

Milyen előnyökkel jár a bútorfelújítás?

Tucatnyi út vezethet oda, hogy készülünk felújítani egy bútordarabot. Elképzelhető, hogy egy ütött-kopott, ócskának tűnő komódtól nem akarunk megválni, de az is lehet, hogy a legutóbbi lomtalanítás során került hozzánk egy darab, aminek új életet szeretnénk adni.

Bútoraink sajátkezű felújítása remek időtöltés, de akár komoly hobbi is lehet belőle, továbbá kevés nagyobb büszkeség van annál, mint hogy magunk alkottunk, teremtettünk valami újat. A szórakozás és a büszkeség mellett pedig az értékmentés és az értékmegőrzés is nagyszerű élményt nyújt mindamellett, hogy jókora összeget is spórolhatunk azzal, ha lemondunk a vásárlásról.

Mire lesz szükségünk a felújításhoz?

Mielőtt hatalmas lelkesedéssel nekiesünk az előttünk lévő bútordarabnak, érdemes átgondolni, hogy mi mindenre lesz szükségünk a folyamat során. Ha útközben derül ki, hogy hiányzik valami, akkor sem dől össze a világ, de jóval nyugodtabb lesz a barkácsolás, ha minden kellék előttünk hever.


Nézzük, mi mindenre lesz szükségünk!

Hogyan kezdjünk hozzá fabútoraink felújításához?
Nézzük, milyen lépések vezetnek az új bútorunk felé!

Tervezés

A valódi munkálatok megkezdése előtt üljünk le néhány gondolat erejéig, és nézzük át, mit is szeretnénk. Milyen állapotban van a felújításra váró bútor, milyen eszközeink, tudásunk van a művelethez? Hová fog kerülni az elkészült darab, milyen szerepet szánunk neki a lakásban? Ha mindez megvan, közelebb jutunk a megoldáshoz és egyszerűbb lesz a bevásárlólistát is elkészíteni.

Előkészítés

Ha régen használt, a padláson heverő vagy a bolhapiacról hazahozott valódi fabútorról van szó, fontos, hogy meggyőzödjünk arról, nem költöztek apró kártevők az anyagba. Jól nézzük át, nincsenek-e tűhegynyi rágásnyomok vagy lyukak a bútoron. Ha bármi gyanúsat észlelünk, bízzuk szakemberre a szútalanítást. Ha a „szúteszten” átment a bútor, jöhet a csiszolás. Egyszerűen csiszolópapírral dörzsöljük át a felületet, így megszabadulhatunk a fellazult festékrétegtől és a makacsabb szennyeződésektől is.

A csiszolás után jól tisztítsuk meg a fafelületet, hiszen a koszon és a porrétegen semmilyen festék nem fog megtapadni. Régi bútoroknál pedig elkerülhetetlen a szennyeződés, így ezt a lépést semmiképpen se hagyjuk ki. A tisztításhoz egy vizes ruha is elég, ha nem tűnik túl koszosnak, de jobban járunk, ha használunk valamilyen bútortisztítót. Fontos, hogy se por, se zsír ne maradjon a festeni kívánt felületen.

Javítás

Ha szeretnénk a bútor régies jellegét megőrizni, elég a nagyobb hibákat korrigálni. Némi javítótapasszal és egy spaklival könnyedén javíthatók a kisebb és a nagyobb hibák is. Ezután javasolt a csiszolópapírral ismét átszaladni a felületen, majd újra letisztítani azt. Hajlamosak lehetünk megfeledkezni erről, de ha növelni szeretnénk a munkánk és a fa élettartamát, akkor a favédelem érdekében használjunk a festés előtt alapozót is!

Festés

A festés az egész munka legizgalmasabb része. Már azv első rétegnél kirajzolódik, mire is számíthatunk. Kedvünkre dekorálhatjuk, használhatunk különböző színeket – ezeket maszkolószalaggal könnyen megoldhatjuk. Amennyiben pedig a világos és sötét rétegeket variáljuk, antik hatást is létrehozhatunk. Ebben az esetben azt kell eldönteni, melyik árnyalat domináljon, majd a felső réteget visszacsiszolva készen is van az antik felület.

Felületzárás

A felületzáró réteg szintén növeli az elkészült bútordarab élettartamát, így ezt sem érdemes kihagyni. Továbbá legfelső rétegként a felületzárás fogja meghatározni, hogy matt, selyemfényű, esetleg fényes lesz-e a bútorunk. Segítség, ha előre, már a tervezésnél ezt is átgondoljuk. Jó, ha ezt a réteget néhány évente felülvizsgáljuk, a használatból adódóan ugyanis könnyen sérülhet, így időnként lehet, hogy újra kell kenni.

A bútorfestéstől kezdőként se riadjunk vissza, kellő felkészültséggel, kreativitással és ráfordított idővel egy teljesen új, varázslatos bútort kaphatunk a régi helyett.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.