Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Újra megtaláltam önmagam

Érdekességek2018. március 31.

Mialatt a tehetségkutató műsorban egy ország ismerte meg, csodálta a hangját és irigyelte őt a sikereiért,magán és szakmai életében ez óriási változást eredményezett. Végül újra megtalálta önmagát, és minden új értelmet nyert. Erről is beszélgettünk Horányi Juli énekesnővel.

Mindig is szerettem rajzolni, a zenélés mellett folyamatosan jelen volt az életemben, és amikor először kellett döntenem arról, melyik képességemet szeretném továbbfejleszteni, először a rajzolás mellett döntöttem. Így jelentkeztem a dekoratőriskolába, amit el is végeztem, onnan egyenes út vezetett Kaposvárra, ahol négy évig tanultam.

Amikor a kaposvári egyetemen lediplomáztam, hirtelen jött egy felébredés, megvilágosodás. Ültem otthon, és belém hasított a gondolat, hogy nekem zenével kell foglalkoznom, a zenéhez kell visszatérnem, mert azt éreztem, hogy az az igazi utam. Így viszonylag későn, 25 évesen kezdtem el építeni zenei karrieremet. Tehát elég soká jött ez a felismerés, de annyiból jó volt, hogy én nagyon érzékeny ember vagyok, és későn érő típus. Ha korábban kerültem volna a zeneiparba, akkor lehet, hogy bedarált volna, és így, hogy felnőtt fejjel vagy egy érettebb személyiséggel kerültem bele, sokkal jobban meg tudtam őrizni önmagam. Mert még így is nagyon sok kitérő volt az útkeresés közben, de ha mindezt fiatalabb korban kezdem, akkor még bonyolultabb és nehezebb lett volna. Ilyen szempontból nem bánom, hogy ennyire későn léptem ebbe az irányba.


Igen, volt. A látványtér-kiállítást, ahol én a díjat nyertem, mind a mai napig megrendezik. Meghívnak, és várják, hogy beadjak én is munkákat, úgyhogy a jó kapcsolat megmaradt ezzel a közeggel is. Szeretek tervezni, és imádom a divatot, így örülök, hogy belekóstolhattam ebbe a területbe is.

Igen. Használom is ezt a tudásomat. Például azt is én szoktam kitalálni, hogy a zenekarban a fiúk hogyan legyenek felöltözve, meg én is, hogy minden összhangban legyen. Tehát a tervezés is jelen van az életemben, bár most a zenei karrier az első. De például tavaly decemberben a Kis herceg című gyerekelőadáshoz, amely a Vidám Színpadon megy azóta is nagy sikerrel, a díszletet és a jelmezeket is én terveztem, és a dalok megalkotásában is részt vettem.

Nagyon sok változást hozott az életemben. Addig tagja voltam a Mius együttesnek, amelyet az akkori párommal, Álmos Gergővel alapítottunk, és együtt építettük fel.
A műsor a kapcsolatunkat is próbára tette, és az lett az eredménye, hogy elváltak útjaink. Tehát mind magánéletileg, mind szakmailag teljesen a nulláról újra kellett építenem magam a műsor után, ami elég nehéz volt. Nagyon ellentmondásos volt a szituáció, mert országosan megismertek az utcán, mindenki kedvesen köszöntött, ugyanakkor magamban életem legnehezebb időszakát éltem ekkor.

Újra meg kellett találnom önmagam, hogy én ki vagyok és mit akarok. Ez nem volt egyszerű. Most tartok ott, hogy már tudom ezekre a válaszokat. 2015-ben alapítottam a Youli zenekart, és Bubnó Lőrinc lett az, aki végül is azt az alkotótársi szerepet be tudta tölteni, amelyre nekem szükségem volt, őt már gyerekkorom óta ismerem. Már megjelent egy lemezünk, és készülünk a márciusi lemezbemutató koncertre is.

Nekem az a boldogság, ha én okozhatom azokat a folyamatokat, amelyeket átélek. Tehát ha én határozhatom meg, hogy mik történjenek velem. Illetve az, hogy ezt a zenekart csinálhatom, és énekelhetek, és ennek élhetek. Nagy örömmel végzem ezt a tevékenységet, mert ez egyfajta szabadság. A művészeti tevékenység, az egy szabadság, úgy érzem, nagyon sok szabadság rejlik benne, sok lehetőség, amelyeket szintén én határozok meg. Senki nem mondja meg, hogy hol vannak ennek a határai. Ez a nehézség is benne természetesen, mert ehhez kell a tudatosság és a józan ész. Én ezt most nagyon élvezem, és úgy érzem, hogy ez boldoggá tesz.

Van sok terv és sok cél. A rövid távú a március 8-i lemezbemutató koncert az én csodálatos zenekarommal, Weisz Nándorral, Gátos Bálinttal, Bubnó Lőrinccel. Mi négyen vagyunk a Youli zenekar. Azért is lesz különleges ez a koncert, mert nőnapon tartjuk, egy nőnapi csajbuli. Mi hisszük azt a mondást, hogy a királynők inspirálják a királyokat, hogy a női és a férfienergiákat harmonizálni kell egymással. Mi nem vívunk férfi–női harcokat a zenekaron belül. Ők elfogadnak engem egyenjogú partnernek, nem értékelnek le azért, mert nő vagyok, nem éreztetik velem, hogy én kevesebb vagyok.

Mi így elképesztően jól tudunk együttműködni, és tudunk haladni. Mert nem a hatalmi játszmákkal telik el az idő, nem megy el az energiánk ezekre a felesleges harcokra, hanem egyszerűen van egy közös cél, egy közös ügy, amelyért mindenki ugyanannyit tesz. Ezért tudunk egymással együttműködni. Mi ebben hiszünk, és ezért találtuk ki ezt az egész koncertet, hogy milyen jó lenne, ha végre divatba jönne, hogy nincsenek elnyomva a nők, és nincs ez a férfiközpontúság. Persze nem tudunk egyenlők lenni, mert nem vagyunk egyformák. A férfiaknak is megvan a szerepük, meg a nőknek is az életben, de azért, mert valaki férfi, ne érezzen késztetést, hogy elnyomja a nőket, csak azért, mert ő férfi. Inkább azon kellene gondolkodni, hogyan tudunk segíteni egymásnak.

Nyáron szeretnénk egy kislemezt megjelentetni, amelyen szintén most dolgozunk új dalokkal. Utána pedig nagyon sokat szeretnénk koncertezni. Közben pedig azon is gondolkodunk, hogy hogyan is tudnánk külföld felé nyitni, fesztiválokra kijutni, ahol külföldi menedzserek, kiadók vannak, és meghallgatják az új zenekarokat, embereket.

Van egy előadásunk Boldogság címmel, amely Cserháti Zsuzsa életéről szól.
Ez a darab azért különleges, mert ez nem emlékkoncert, hanem elmeséljük az életét objektíven, úgy, ahogy volt. Hiszen a szövegkönyv nem egy fiktív, megírt dráma, hanem Zsuzsának az elmondásaiból, barátainak a nyilatkozataiból, újságcikkekből áll össze. Ezért adtuk a dokumentarista koncertszínház nevet az előadásnak, mert tényleg valódi dokumentumokból hangzanak el monológok, amelyeket két színész kollégám, Ágoston Péter és Märcz Fruzsina mondanak el. Nekem is van kicsi szövegem, és én éneklem a dalokat élő zenekari kísérettel.
Nagyon szívszorító az, hogy Zsuzsa mennyire nagy művész volt, és ehhez képest az élete mennyire szerencsétlenül alakult. Ez egy üzenet is, és egy nagy tanulság is.

Egy kicsit ő maga is volt ennek az oka. Nagyon nagy tanulság, hogy ezekbe a csapdákba nem szabad beleesni, és valahogy muszáj, nem tudom, hogyan, de muszáj az épségünket megőrizni. Az is egy nagy tanulság, hogy mennyire nem jól kezelték őt a környezetében, és a szakmában sem tudták őt megfelelő módon kezelni, és ebből a kettőből ilyen tragédia lett. Rosszul jöttek össze a dolgok. Ő sem igazán figyelt magára, és a környezete sem figyelt rá.
Ez is egy üzenet, hogy muszáj jobban figyelnünk magunkra is, és másokra is.

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.

Alvászavar, fáradtság, stressz: Egy rossz klíma többet árthat, mint gondolnád

2025. június 29.

Így teheted zavartalanná az éjszakáidat légkondi mellett

A forró nyári éjszakák után sokan reggelente fáradtan, kialvatlanul ébrednek, és csak ilyenkor döbbennek rá, milyen sokat számít a légkondi hangja. Egy folyamatosan zúgó vagy rosszul megválasztott készülék ugyanis nemcsak az éjszakai pihenést zavarhatja meg, hanem hosszabb távon stresszt, fejfájást, koncentrációs nehézségeket és állandó nyugtalanságot is okozhat.

A split rendszerű klímaberendezések két fő elemből állnak: a beltéri és a kültéri egységből, amelyek eltérő zajkibocsátási jellemzőkkel rendelkeznek.

„A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.  

„A kültéri egységek esetében azonban a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek – így a Gree termékpalettáján is -, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.”

Zajszintek mérése – mit jelent a decibel?

A klímaberendezések zajszintjét a gyártók jellemzően hangnyomásszint formájában adják meg, amely a készülék által kibocsátott hang erősségét jelzi egy adott távolságból mérve. Ez alapján összehasonlíthatók az értékek.

„Egy korszerű, minőségi beltéri egység -, mint például a Gree Comfort Pro modell – már képes akár 18 dB-es minimum zajszinten is működni, mely gyakorlatilag az emberi fül számára nem is érzékelhető.” – tette hozzá Antal Mihály. A gyártók jellemzően a maximális zajszintet tüntetik fel a termékadatlapokon, ami nem tükrözi teljes mértékben a készülék mindennapi működésének valós akusztikai jellemzőit. A Gree szakembere megjegyezte, hogy a gyártók által feltüntetett minimális zajszint mindig a hűtési üzemmódra vonatkozik. A fűtési üzem viszont általában magasabb zajszinttel jár, mivel a készülék ilyenkor nagyobb hőmennyiséget ad le, nagyobb ventilátorsebességgel. A Gree termékek esetében mind a hűtési, mind a fűtési zajszint elérhető a termékadatlapon, lehetővé téve a pontos összehasonlítást más gyártók modelljeivel.

Ha úgy érzed, valami nem oké, egy beszélgetés is sokat számíthat

2025. június 28.

Vannak időszakok, amikor egyszerűen nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Lehet, hogy nehezebben kelünk fel reggel, nincs kedvünk a korábban szeretett dolgokhoz vagy csak azt érezzük, hogy „valami nem stimmel”. Ilyenkor gyakran elég lenne egy nyugodt, ítéletmentes beszélgetés, valakivel, aki figyel, nem tanácsot oszt, hanem valóban ott van. 

Nem kell megvárni, amíg “összedől a világ”!

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy pszichológushoz csak akkor „illik” fordulni, ha valaki már a teljes összeomlás szélén áll. Pedig a lelki problémák ritkán egyik napról a másikra jelentkeznek. Gyakran alattomosan, lassan épülnek fel bennünk: egyre gyakoribb a rosszkedv, eltűnik az öröm, nehezebben kelünk fel reggel, fáradtabbak vagyunk napközben és nem érdekel már, ami régen boldoggá tett.

Az ilyen „apró”, de visszatérő jelek sokszor figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben és, hogy érdemes lehet segítséget kérni, mielőtt a lelki teher teljesen maga alá temet. A depresszió nem mindig drámai, hangos vagy látványos. Sokszor csendben lopakodik be, észrevétlenül rontja meg a mindennapokat, míg végül úgy érezzük, hogy nem vagyunk többé önmagunk.

Mit adhat egy pszichológus, amit más nem?

A barátaink, családtagjaink sokat jelenthetnek, de egy pszichológus más típusú támogatást nyújt. Nincs előítélet, nem halmoz el tanácsokkal, nincs „én is így voltam vele”. Van helyette figyelem, elfogadás és szakértelem. Segít kimondani azt, amit eddig csak forgattál a fejedben. Tükröt tart, hogy tisztábban lásd magad és az érzéseidet. Nem oldja meg helyetted a problémákat, de együtt elindul veled egy úton – a megértés, az elfogadás és a változás útján.