Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Vágyak hálójában - Megtanulni dönteni

Érdekességek2025. április 13.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Hogy kinek mi az életútja, azt valószínűleg nem tudja előre senki. De az biztos, hogy van egy mondat, amivel az élet minden egyes pillanata tönkretehető. Ez így hangzik: "mi lett volna, ha..." Akad, aki azt mondja, hogy ha el akarod kerülni ezt a kérdést, éld meg minden egyes igaz vágyadat. De ki tudja, melyik az "igaz" vágy? Olyanról is hallottam már, hogy két egymásnak ellentmondó vágy ébred egyszerre. Akkor hogyan kell dönteni? A probléma súlya és a lehetséges következmények beledöngölnek a földbe. Van azonban egy módszer, ami kirepít a dilemmából. Nem választ ad, hanem a probléma fölé emel, és szabadságot ad a kezedbe.

Amódszer lényege, hogy az ember élje meg önmagát a döntései közben. Élje meg a cselekvés és a következményei közben, élje meg a szerencsében és a balsorsban, az örömben és a fájdalomban. Így egyszer csak rádöbbenhet, hogy bármilyen életet él is, ő saját maga éli azt. És ha ő ott van, akkor az már az ő útja. Ki másé lehetne? Igen ám, de hogyan kell csinálni?

A legmélyebb dilemmánk
Fáj a hasam! Mi lett volna, ha kevesebbet eszek ebédre? Olyan félős vagyok! Mi lett volna, ha megszólítom azt a lányt az utcán? Mi lett volna, ha ötödikben elkezdek járni a Pistivel és most a Pisti a férjem? Mi lett volna, ha többet beszélgetek anyámmal, hiszen olyan fiatalon meghalt? Mi lett volna, ha nem autóval megyek aznap, hanem busszal és most nem ülnék tolókocsiban? Minden más lenne - gondolod, és ez így is van. De... de a gondolat "mi lett volna, ha..." és testvére, amikor már a jövőn agyalsz "mi lenne, ha..." elválaszt a Jelentől, és a kevésbé misztikus "jelentől" is. 

Válasz nélkül
Ugyanis a "Mi lett volna, ha..." kérdésre nincs válasz. Napokat, heteket, hónapokat (profiknak akár éveket is) lehet agyalni, bele lehet őrülni, képletesen de a valóságban is. Egyre mélyebbre lehet zuhanni a kérdésben, de az örvény mélyén csak újabb kérdőjelek várnak. És ha már elkezded, egyre több kétség merül fel benned. Előbb-utóbb pszichiátriai esetté válsz aki már abban sem mer dönteni, hogy melyik ruháját vegye fel, vagy hogy merre menjen az utcán. Balra vagy jobbra? Biztos leszel benne, hogy ha rosszul döntesz akkor annak beláthatatlan és végzetes következményei lesznek. Húzod-halasztod a döntést, igyekszel elkerülni minden döntéshelyzetet. Ahelyett, hogy úszkálnál a szabadság adta boldogságban, az ismeretlen lehetőségek félelmetes mocsarában fuldokolsz. Minden sötét sarok mögül a végzet vészterhes arca mered rád.


Ééés döntesz
Egyszer, vagy többször átélted már az előbb felvázolt állapotot, ezért 1) vagy lekorlátozod az életedet döntésmentesre 2) vagy te leszel az öntudatos nő/férfi, elhatározod, hogy a gyötrődésből többet nem kérsz és ezentúl jól megalapozott döntéseket hozol. A döntést viszont sajnos (Hál’ Istennek!) nem tudod eléggé megalapozni, mert a jövőben éppen a bizonytalansága a lényeg. És ha már döntést kell hozni, bizony ott a lehetősége a tévedésnek is. Azaz, hogy nem úgy sül el, ahogy szeretnéd, ahogy azt gondolod, hogy jó neked. A helyzet az, hogy ha már döntést kell hoznod, akkor lemaradtál a Jelenről is. A Jelenben ugyanis nem döntéseket hozol, hanem cselekszel. Azonnal.   

Amikor döntést hozol, három fő típus közül szoktál választani:

És igazad is lesz, ugyanis ezek a módszerek a maguk helyén mind tökéletesek. A gond az, hogy holnap újabb gondolatok születnek, hogy a szív változékony, hogy az ihletett állapot eltűnik, sőt néha a külön bejáratú jósod sem veszi fel a telefont. Ilyen kutya időkre van egy kis trükk, hogy visszatalálj a Jelenbe, kilépj a tépelődés illúziójából.

Mit lehet tenni?
Mivel én is nagy agyalós vagyok, hosszú évek tapasztalatát osztom meg most Veled, és elmondom mit tudsz tenni: semmit. De... van egy módszer, amit végig lehet ilyenkor futtatni és nekem és sokaknak bevált. Ez eleinte egy agyi folyamat - vagyis meg kell értened - de amint begyakoroltad és a véreddé válik, garantáltan kirepít minden kétségből.

Első lépés
Vegyél egy mély levegőt, azután menj el sétálni, mozogj egy jót, vagy amit ott az irodában is meg tudsz tenni, készíts magadnak egy finom kávét. Nem egy szimpla kávét - benyomod a gombot, alul kifolyik, beöntöd a szádba, bámulod a képernyőt és már el is felejtetted - hanem egy igazán finomat, sok tejhabbal  (ha már a gondolattól nyeltél egyet, az nagyon jó jel) ugyanis a test tudatosítása mindig segít visszatalálni a jelenbe. Szánd rá az időt az elkészítésére és ami még fontosabb szánj időt a nyugodt körülmények közti elfogyasztására. Egészségesen élők választhatnak frissen facsart zöldség/gyümölcs levet is. A lényeg, hogy legyen ez egy ünnepélyes találkozás, ahol a házigazda és a vendég is Te vagy. Helyezkedj el kényelmesen, kezedben a forró ital (hideg frissítő).

Az elmélet
És most gondold végig a következőket:
Ki hozza meg a döntést? Ki hozta meg eddig a döntéseket? És ki fogja meghozni ezután a döntéseket?

Mert a döntés fontos. A lényeges viszont Te vagy. Nem a döntésed a lényeg, hanem Te, aki meghozza a döntést. Érzed a különbséget? Ha egy pillanatra ráébredsz arra, hogy létezel, hogy LÉTEZEL, akkor visszakerülsz az áramlatba és lépsz. Nem a gondolataid, nem az érzelmeid még csak nem is az intuíciód fog vezérelni, hanem valami ami több és kevesebb is náluk.

Miért jó ez? Mert a létezésnek tudatában lenni végtelen öröm forrását jelenti. Amit most másodpercekre átélsz egy könyvet olvasva, vagy egy kajálás, egy szeretkezés alatt az mindig a rendelkezésedre áll. Erről olvasással meggyőződni nem lehet, de meg tudod tapasztalni.

A következő kérdés az, hogy "és ez a döntés jó döntés lesz?" Gőzöm sincs. De a lényeg nem az lesz, hogy a döntés jó-e vagy sem, hanem Te magad. Mert ha Te vagy aki meghozza a döntést (ez már csak jó lehet, hiszen Te maga vagy az öröm forrása) és fenn tudod tartani ezt az állapotot, akkor Te leszel az is aki megéli a döntés következményeit. És nem a következmények lesznek immár a lényegesek, hanem Te...

És mindez, nem mondom, nagyon könnyű mindaddig míg arról van szó, hogy túrótortát vagy ischlert egyél a kávéd mellé. Legfeljebb lesz egy gyomorrontásod a romlott túrótól, de akkor még viszonylag könnyű ott maradni a Vagyok érzésben. A feladat az, hogy ezt fenntartsuk akkor is, amikor egy döntésünk következtében messze nem olyan történik velünk amit szeretnénk.

Gondold végig, lehet örülni a döntés eredményének, de egyrészt ez az öröm múlandó, másrészt kétesélyes: vagy jól döntöttél, vagy rosszul. De ha magadnak tudsz örülni, az csak jó lehet, hiszen Te mindig ott leszel, a jó és a rossz döntés végén is. És hogy mikor könnyebb megőrizni magad? Furamód inkább a rossz következményeknél. Ugyanis akkor ki akarsz menekülni a rossz érzésből és a magad megélése ki is fog vinni. De ha valakinek 5-öse van a lottón akkor esze ágában sem lesz kimenni az örömből, pedig ez az öröm talmi, míg nem éled meg magadat közben.

...és a gyakorlat
Esetünkben például, ha most beleszagolsz a kávéba és jól érzed magad, idd meg jólesően a kávét és nyugodtan éld tovább az életed. És közben tudd, hogy az a Te életed. De ha azt érzed, hogy valami egészen mást kéne dolgoznod, tegyél meg mindent a változásért. Ha pedig legszívesebben a következő repülővel elutaznál Nepálba, tegyél meg mindent azért. Hogy mindezt lustaságból teszed, menekülésből? Előbb-utóbb elő fog kerülni a kétség. Kapaszkodókat, útmutatókat, biztos támpontokat keresel majd vadul, talán még eltűnt jósodat is felhívod, hátha előkerül, hogy segítsen elkerülni azt, hogy holnap, egy hónap vagy öt év múlva feltedd magadnak a kérdést: "mi lett volna, ha...". Lépni sem mersz, maradni sem, bár a maradás biztonsága kecsegtető...

De ha eszedbe jutnak a fentiek, kikerülhetsz újra és újra ebből a mókuskerékből és egyszer odakint is maradhatsz. És talán majd egyszer, ha már egészen profi mi lett volna ha kerülővé válsz, akkor úgy tudod majd lefuttatni azt ami most agyalás, hogy közben megéled és élvezed saját létedet miközben agyalsz.

De addig is... addig is tegyük fel, hogy megveszed a repülőjegyet, irány Kathmandu, Nepál. Két nap múlva már fent vagy egy kolostorban 4000 méterrel a tenger szintje felett és a szemközti hegycsúcsokat bámulod. A csípősen hideg hajnalban a reggeli meditáció előtt hagyományos vajas teát hoz fiatal szerzetestársad. Lerakja eléd és ahogy a tea különleges illata megcsapja az orrod, érzed, hogy nincs szükséged semmire, hazataláltál, a helyeden vagy, otthon vagy.

De az is lehet, hogy a szagtól elhúzod a szádat, hirtelen ötlettől vezérelve hátizsákod mélyéről előtúrsz egy merülőforralót, szélsebesen bevágtatsz a kolostorba, rávetődsz az első konnektorra és kapkodva elkészíted az otthonról hozott isteni instant kávédat. Leülsz, belekortyolsz, ellazulnak az izmaid és... úgy lesz az igazi.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.

A csendes gyilkos: keringési betegségek okozzák a halálesetek egyharmadát

2025. június 22.

Miközben életünk egyre kényelmesebbé válik, olyan láthatatlan veszélyeknek tesszük ki magunkat, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az egyik ilyen, sokak által alábecsült, ám rendkívül káros jelenség: az ülő életmód. A kutatások szerint a tartós ülés önálló kockázati tényező: megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, a visszér, a trombózis, az elhízás, sőt, a mentális problémák kockázatát is – még akkor is, ha a nap más szakaszaiban sportolunk vagy aktívak vagyunk.  De van kiút, íme a Dr. Kelen szakértői tippjei a megelőzéshez.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy ülés során a vérkeringés lelassul az alsó végtagokban. A lábakban található visszerek működését alapvetően az izompumpa segíti – amikor járunk, mozgatjuk a vádlinkat, a vér könnyebben visszajut a szív felé. Tartós ülésnél ez a pumpamechanizmus kikapcsol, és a vér pangani kezd. Ez először enyhébb tüneteket okoz, mint a feszülés, fájdalom, lábdagadás, de idővel komolyabb problémákat is előidézhet: visszérbetegség, gyulladások, sőt, akár trombózis is kialakulhat.

Hazai viszonylatban a helyzet kiemelten súlyos. Az Európai Unióban 2020-ban a keringési rendszer betegségei feleltek az összes halálozás 32,7 százalékáért, azaz 1,7 millió fő haláláért. Magyarország ebben a statisztikában a második helyen állt: egymillió lakosra vetítve 3812 szívinfarktus történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint a keringési betegségek továbbra is vezető haláloknak számítanak hazánkban.

A mozdulatlanság ráadásul az izomrendszert és az anyagcserét is érinti. Az izmok inaktivitása gyorsítja a leépülést, az energiafelhasználás csökkenése pedig növeli az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az elhízás ráadásul további kockázatokat von maga után: magas vérnyomás, magas vérzsírszint együttes fennállása, az ízületi kopások, a refluxbetegségek, sőt bizonyos daganatok (például a vastagbelet és a végbelet egyaránt érintő daganatos megbetegedés és emlőrák) kialakulásának esélyét is.

Nemcsak testileg, de lelkileg is árt

Ha huzamosabb ideig ülünk, az a mentális állapotunkra is kihatással van: az oxigénellátás és agyi vérkeringés csökkenése koncentrációs zavarokhoz, fáradékonysághoz, sőt, hangulatzavarokhoz is vezethet. A test és az elme működése szoros kapcsolatban áll. Ha a vérkeringés lassul, az agy működése is kevésbé optimális – ezt sokan délutáni levertségként, „agyfáradásként” élhetik meg.