Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Védjük a kicsiket az égési sérülésektől

Érdekességek2020. augusztus 17.

Fotó: gettyimages.com

A nyári családi programok között a tábortűz melletti esti időtöltés vezető helyen szerepel, ahogy a kerti, „kemping székes” sütögetés, bográcsozás és persze a családi befőzés sem népszerűtlen. Okkal, hiszen ezeket egyszerű megvalósítani, különleges az élmény, az ízvilág, a hangulat és az együtt töltött idő sok örömöt és vidámságot okoz az egész családnak. Nem árt azért az otthoni rutinból a nyaralásba elvinni az óvatosságot is…

 … már csak azért sem, mert ilyenkor mindenki önfeledtebb, lazább és a tárgyi környezet sem feltétlenül jól ismert, magszokott, 100% megbízható. A súlyos gyermekkori égési sérülések jó része épp ilyenkor, a szülők nyári pihenése, a várva várt közös vakációzás, az önfeledt iskolai szünet alkalmával keletkeznek. Ezek jó része néhány a gyerekek számára hozott „idény – ökölszabály” kedves, türelmes, de következetes megkövetelésével megelőzhetővé válik.

A Bethesda Gyermekkórházban működő Országos Égésközpontban elsősorban a súlyos esetek ellátása történik. Napi tapasztalat, hogy az ország minden részéből érkeznek olyan égéssérült gyermekek, amikor valami apró baki, egy pillanatnyi oda nem figyelés, vagy a kelleténél szabadabbra engedett gyermeki kíváncsiság egész életre szóló tragédiát, sérülést, maradandó egészség károsodást okoz.

Ha tűzgyújtási tilalmat rendeltek el, sehol. Ezt az információt mindig figyeljük (ugyanúgy, mint a hőségriasztást, vagy a viharjelzést a nagyobb rádiócsatornákon ezt is rendszeresen bemondják) Aszályos, kánikula sújtotta időben ezt egész egyszerűen nem lehet eléggé komolyan venni. A hosszú szárazság miatt az aljnövényzet szinte minden nedvesség tartalmát elveszti, a legkisebb szikrától egész erdőségek, mezők lobbanhatnak lángra pillanatok alatt. Ha nincs tűzgyújtási tilalom, akkor is csak a kijelölt tűzrakó helyen szabad tüzet gyújtani kirándulás közben, az arra alkalmas szélcsendes időben.


Kerti, szabadtéri sütögetések alatt, ha hirtelen erősebb széllökések keletkeznek, ami viharok előtt gyakori, azonnal el kell oltani a tüzet. Akkor is, ha már „mindjárt kész”. A zsarátnokot ugyanis egy erősebb szél akár 10 km-re is elviheti, az eső frontvonala előtt, és a szél további tüzeket idézhet elő. A szabadtéri sütés főzés elmaradhatatlan kelléke – a pácolt hús és a tüzelő mellett – mindig az oltókészülék. A falatozás végeztével pedig győződjünk meg róla, hogy semmi izzás /parázslás nincs már. A gyermekek ebben imádnak részt venni, tüzet rakni és tüzet oltani is. Mindig játékos módon, magyarázatokkal és közös tevékenységgel tanítsunk, ne szigorral és parancsokkal. Az nem hat, sőt, a szülő jelenlétének hiányakor éppen az ellenkező kipróbálásnak vágyát válthatja ki a gyerekekből.

Fotó: pixabay.com

A jó idővel a közös kerti munkák is beköszöntenek. A fűnyírás közben az áramütés veszélye nagyon nagy. Ha gyermekünk elmúlt 12 éves a jog szerint is besegíthet a fűnyírásba, amit szintén imádnak. A fűnyíró vezetéke felett még a leállított fűnyírót se tolja át, akkor se, ha az vicces, vagy kényelmes. Ha az áramütés mégis bekövetkezik, végezzünk azonnali áramtalanítást és azonnal hívjunk orvost! Az okozott égési sérülés ijesztő lehet, de egy lappangó áramütés keltette szívritmus zavarhoz képest szinte ártalmatlan.

Nagyon jó, ha a ház körüli munkálatokból közös apa-gyermek programot tudunk varázsolni, de a legegyszerűbb kerti munkálatokat is előbb „elméletben” magyarázzuk el gyermekünknek és csak egy rögtönzött „vizsga” után csapjunk bele a közös munka örömébe. A kerti munkában, kerítésfestésben, stb. használt rovarirtó szerek, gyomirtók, festékek és lakkok gyúlékonyak, ahogy a rajtuk lévő piktogram minden esetben jelzi. Ezeket csak nem éghető anyagú polcokon szabad tartani, egyéb gyúlékony anyagoktól távol. A kertészkedés legfontosabb szerszáma egy kézre álló – gyermek által is megemelhető – kisméretű, vagy szpré formájú miniatűr tűzoltó készülék! A használatát – ahogy a tábortűznél is – közösen gyakoroljuk be a gyerekünkkel, játékos, kedves módon. Ne paranccsal és fenyegetéssel, az ugyanis épp az ellenkező hatást válthatja ki.

Fotó: pixabay.comA nyár a befőzés, a lekvárkészítés ideje. Azonban nagy odafigyelést igényel, hiszen a forrásban lévő lekvár rendkívül súlyos égési sérülést okoz, mivel nem folyik le a testről úgy, mint a víz, hanem sokáig egy helyen marad. Gyakori, hogy a gyerekek szimatolni, vagy mártogatni akarnak a lekvárból és magukra rántják a fazekat, mert nem érik fel.

Az sem ritka, hogy a háziasszony a süteményes tepsit leteszi a padlóra, hogy hamarabb tálalható hőmérsékletűre hűljön, és a gyermek belenyúl, beleesik. Soha ne tegyük a közlekedési útra a forró edényt, tepsit, lekváros fazekat. Megesik az is, hogy a fánksütéskor meggyullad az olaj a tűzhelyen, ha így esett azonnal zárjuk el alatta a gázt és próbáljuk lefedni. Vízzel az ilyen konyhai tüzet soha ne próbáljuk eloltani, mert az égő olaj azonnal szétfröccsen és extrém súlyos égési sérüléseket okozhat. Egy miniatűr tűzoltó készülék nélkül egy nyári konyha sem „szalonképes”.

Mit tegyünk, ha megtörtént az égési sérülés?

Nem szabad az égési sebet „hideg tejföllel” bekenni, „mirelit borsózni”, se jéghideg vízzel hűteni, nem szabad a hólyagokat felnyitni. Nem árt gézzel lazán bekötni a sebet, ezt is játsszuk el a gyerekünkkel. A fő dolog, hogy enyhébb – közepes felületes sérülések hűtésére jegyezzük meg és gyerekünkkel közösen gyakoroljuk is be a „20-as szabályt”: 20 percen belül, 20 percen át, 20 °C-os vízzel. A játék révén a gyermekünk megszerzi a szükséges készséget a szükségtelen félelmek és szorongások nélkül, és ha úgy adódik, tud segíteni magán, vagy egy másik gyermeken.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.