Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Vidám fogyás - ugróköteles programmal mínusz 3 centi 1 hónap alatt!

Érdekességek2017. március 29.

Légy az ugrókötél mestere, és fogyj vidáman! Gyermekkorod kedvenc játéka most a gyarapodó zsírpárnák elleni harc legjobb fegyvere lehet, ráadásul az egész család csatlakozhat a vidám ugráláshoz!  

4 dolog amire ügyelned kell: 

1. Megfelelő ugrókötél hosszúság - Ha a kötél túl rövid vagy túl hosszú, a vele való gyakorlatozáskor nem optimális mozgást, hanem korrigáló mozgást végzünk, és nem érjük el a kívánt hatást. Ha a kötél túl hosszúnak bizonyul, akkor a kezünkre tekerhetjük a lelógó hosszúságot, vagy egyszerűen megcsomózhatjuk a fogantyú alatt annyiszor, ahányszor az optimális hossz eléréséhez szükséges. Ha a kötél esetleg túl rövid, keressünk egy hosszabbat!

Így derítsd ki, megfelelő-e a kötél hossza: 
Vedd egyik kezedba a kötél mindkét végét. Tedd karod oldalsó középtartásba, mintha egy T betű lennél. Eközben lépj rá azzal a lábaddal a kötél végére, amelyikkel a kötél két végét tartod. Ha a kötél megfeszül, a hossza kifogástalan. Addig változtasd a kötél hosszát, míg el nem éri az ideális hosszt. (A számlálós-digitális fajta ugrókötél nem csomózható!)

 


2. Lendíts csuklóból! Sokan nem a csuklójukat használják, ha az ugrókötéllel ugrálnak, hanem egész alkarjuk részt vesz a mozgásban. Ez nem optimális. Mielőtt ugrókötelezni kezdenénk, végezzünk csuklókörzéseket mindkét irányba, így helyes lesz a lendítés.

3. Megfelelő alátámasztás Ha lehet, ne ugrálj mezitláb! A megfelelő aerodinamikus sportcipő és a bokaerősítő lehetővé teszi a kíméletes rugózást, de ha egy megfelelő párnázottságú step-zsámolyon is tud balesetveszély nélkül ugrókötelezni (nem akad el a zsámoly sarkában a kötél) akkor ez is jó lehet. 

4. A jó talaj Lehetőleg ne ugrálj betonon! Füvön vagy egy balesetmentes, nem akadós szőnyegen ugrálj! Ha lakásban ugrókötelezel, nézz körül, hogy mit verhetsz le az ugrókötéllel, nehogy kárt okozz! A természetben is figyelj az ágakra, bokrokra, akadályokra, illetve arra, hogy magas fűben nem lehet ugrókötelezni.

Figyelem, TILOS ugrókötelezni! 

Tippünk: ha szép az idő, inkább a szabadban, kertben, vagy sportolásra alkalmas parkokban, közterületeken ugrókötelezz. A jobb oxigénfelvétel érdekében odahaza is nyitott ablaknál végezd a gyakorlatokat! Ha közparkot választasz, akár el is kocoghatsz odáig... Figyelj a megfelelő folyadékfogyasztásra!

Ugrálás és lépés ...
Az ugrókötelezést nemcsak ugrálva, hanem lépkedve is lehet végezni. Aki súlyosabb, vagy enyhe egészségügyi problémája van, az inkább lépkedjen, míg aki egyébként is gyakorlott a mozgásban, az ugrálhat, ha a fenti előírásokat betartja.

Keresztmozgással a stressz ellen a jobb agykapacitásért
Angol kutatók megfigyelték azoknak a gyermekeknek az iskolai teljesítményét, akik rendszeresen ugróköteleztek, és arra az eredményre jutottak, hogy az ugrókötelezés serkenti a tanulás képességét. A kutatók ekkor megkérték a gyerekeket, hogy iktassanak kar-és lábkeresztező mozgásokat az ugrókötelezésbe. Azoknak a gyermekeknek a teljesítménye tovább fokozódott, akik ezt a gyakorlatot végezték. A felnőttekre is jó hatással van, hogyha keresztezik karjaikat az ugrálás közben, mivel ez a mozgássor stimulálja a két agyféltekét, és javítja a koordinációt és a szellemi képességeket.

Minden lényeges izomcsoportot megmozgat ... 
Ha végigcsinálod a következő gyakorlatokat, akkor minden lényeges izomcsoportot meg tudsz mozgatni és teljes fogyást és erősödést érhetsz el.

1 perc ugrókötelezés - mint gyerekkorodban. Ne figyelj semmire, vedd fel a ritmust, és ugrókötelezz az öröm kedvéért! Jó, ha közben mosolyogsz, nevetsz, mivel ez segíti felszabadítani az endorfint a szervezetedben, ez pedig jótékony a fogyáshoz is, nemcsak a jobb közérzetedhez! 

1 perc keresztmozgás - keresztezd a karodat minden második ugrásnál. Javítja az agyad működését, és megélheted, milyen ügyes vagy! 

1 perc "riszálás" a jó fenékért - ugrálás közben forgasd csípődet jobbra balra. Ehhez már ügyesnek kell lenned, ha eleinte elakadsz, ne lankadj, próbáld míg nem sikerül.

1-1 perc egyik, majd másik lábadon - ha soknak érzed, akkor válts lábat félpercenként. Javítja az egyensúlyézrékedet és erősíti a láb és fenék izmait. Játszhatsz azzal, hogy a nem használt lábad felemeled a fenekedhez, vagy kissé előre nyújtod. Próbáld ki mindkettőt!

1 perc kozáktánc - tekerd csuklódra a kötelet, és próbáld meg guggolva - vajon így megy? Ha mégsem, akkor se lankadj, egyszerűen hagyd ki ezt a feladatot, és néhány nap után próbáld újra. 

1 perc váltott lábon, majd ugyanennyi páros lábon - az ugrókötelezési programod vége. 

Tanácsok: ha erőnléted megengedi, emelheted az adagokat. Ezt az ajánlott mennyiséget egy rossz erőnlétben lévő ember is meg tudja csinálni. A gyakorlatokat néhány légzőgyakorlattal célszerű levezetni. 

Fontos tippünk: Keress egy társat a gyakorláshoz. Lehet, hogy a saját gyerekeid, vagy éppen a szomszéd gyerek lesz az. Nevessetek egymásra ugrókötelezés közben, tartsatok szemkontaktust, sőt akár mondókázhattok is. Mérjétek ki, hogy hány mondókányi legyen egy gyakorlat, és később lehet fokozni az adagot. (Figyeljetek a légzésre eközben!) 

Jó ugrándozást kívánunk!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Pszichózissal járó betegségeknél is elérhető hatékony kezelés

2024. március 18.

Ha valaki meghallja a pszichózis, elmezavar kifejezést, könnyen pánikba eshet, gondolván, hogy ebből nincs kiút. Holott, ha gondos, alapos kivizsgálás után megszületik egy pontos diagnózis, annak megfelelően célzott gyógyszeres és pszichoterápiás segítség érhető el, ami igen jó eredményeket hozhat. Dr. Veres Andrea, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint éppen ezek a sikeres, személyes élettörténetek adják a pszichiátriai munka semmihez sem fogható szépségét.

Örökség vagy környezeti hatás?

A pszichózis egy összefoglaló név egy állapotra, amely megjelenhet a skizofréniában, a skizoaffektív betegségekben, a bipoláris affektív zavarban és a külső toxikus hatások vagy belső szervi állapotok miatt kialakuló elmezavarban is. Ezek úgynevezett multifaktoriális betegségek, ami azt jelenti, több ok is állhat a kialakulásuk hátterében. Mindenképpen lehet bennük örökletes hajlam, bár ez sokszor nem egyik generációról a másikra, hanem akár egy generációt átugorva jelenik meg. Ugyanakkor a környezeti tényezők is számítanak, leírtak például egy családtípust, a zárt, kapcsolatok nélküli, ún. skizofrenogén családot, amelyben nagyobb a kockázata a skizofrénia kialakulásának, de ez sem törvényszerű.

Kihez fordulhatunk diagnózisért?


Ha valaki tudatzavarra utaló tüneteket tapasztal a hozzátartozóján, aki úgy érzi, megváltozott a világ, aminek hirtelen vagy fokozatosan ő került a középpontjába, ahol vagy mindenki összeesküdött ellene, vagy éppen az egész világ őt bálványozza, mindenképpen orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza Veres doktornő.
Amikor valaki ilyen tünetekkel érkezik és felmerül a gyanúja egy induló skizofréniának vagy affektív zavarnak, fontos lenne egy agyi CT vagy MR, ugyanis a képalkotással kimutatható lehet olyan szervi ok, ami szintén ilyen tüneteket okozhat. Ez lehet például egy agyi elváltozás, egy agytumor, vagy bármilyen krónikus elfajulás. Így megszülethet egy konkrét diagnózis, ami alapján ma már igen jó hatásfokú gyógyszeres és komplex kezelést tudunk megindítani.


A gyógyszeres kezelésre épülő terápia rengeteget segíthet

A skizofrénia gyógyszeres kezelésében nagy áttörések történtek az elmúlt évtizedekben, főként az, hogy egyáltalán elérhető a kezelés. Sőt, ma már a kezdetben kialakított vegyületekhez képest olyan többedik generációs antipszichotikumok léteznek, amelyek egyre finomabbak, egyre pontosabban hatnak ott, ahol szükséges. Ezért is van nagy jelentősége a differenciál diagnózisnak, hiszen a gyógyszeres kezelésnek többféle iránya is lehet.

A gyógyszerek mellett nagy jelentősége van a különböző terápiáknak, mint a pszichoterápia, a szocioterápia vagy a kognitív terápia, ezekkel tehető még tartósabbá és jobban kezelhetővé a betegség. A kognitív, tehát gondolkodásra ható terápia például segíthet többek közt a tünetek felismerésében, a mindennapok felépítésében, vagyis a páciens saját életvezetésében. A pszichoedukáció pedig jelentősen növelni tudja az érintett páciensek életminőségét. Ez azért is nagyon fontos, mert ezek a betegségek jellemzően élethosszig tartanak (bár olyan is előfordul, hogy valakinél évtizedek nem jelennek meg az epizódok), tehát meg kell tanulni minél jobban élni velük.

Ugyanakkor nem könnyű elérni, hogy a pszichiátriai betegek tartósan együttműködjenek a kezelőorvossal, mert csak azért sem, mert a zavar a tudatközpontot is érinti. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a család és a közelállók szerepét, hiszen a tüneteket minél előbb fel kell ismerni és kezelni kell.

Aceton a vizeletben mit jelezhet?

2024. március 18.



Az aceton a ketonok közé tartozó alternatív üzemanyag-forrás, amelyet akkor használ szervezetünk, ha nem áll rendelkezésére elegendő glükóz. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, terhességi cukorbetegség specialistája arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizelettel ürülő aceton a kezeletlen vagy rosszul beállított cukorbetegség jele is lehet, ezért mindenképpen további kivizsgálást igényel.

A ketonokról

-A ketonok a szervezet szerves vegyületei, a zsíranyagcsere melléktermékei, melyek a glukagon hatására képződnek, és alternatív energiaforrásként szolgálnak szervezetünk számára azokban az esetekben, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt – magyarázza dr. Porochnavecz Marietta. A jellegzetesen édeskés, aromás illatú ketonok három komponensből állnak, ezek egyike az aceton. Elegendő táplálékot fogyasztó, egészséges ember vizeletében nincsenek ketonok, vagy csak időszakosan (pl. az éjszakai alvást követően), igen kevés mennyiségben találhatóak meg benne. 

Hogy kerülhet az aceton a vizeletbe?

-A szervezetnek állandó energiaellátásra van szüksége alapvető funkcióinak fenntartásához, amihez normális esetben a vérből származó glükózt (cukrot) használják fel. Elégtelen táplálkozáskor, éhezéses állapotokban (drasztikus fogyókúra, böjt során) azonban az energiatermelő folyamatokhoz szükséges glükózból nem áll rendelkezésre elegendő mennyiség. A máj, hogy pótolja az energiát, ketontesteket állít elő, amelyek lebontása során aceton keletkezik, ami a vizelettel ürül – mondja Porochnavecz doktornő.

Majd hozzáteszi: szervezetünk akkor is éhezhet, ha a glükóz felhalmozódik a véráramban, ám a szükségesnél kevesebb inzulin miatt nem tud bejutni a sejtekbe. Az alternatív üzemanyagforrásaként szolgáló ketontestek ekkor is megjelenhetnek a vizeletben. Ha egy egészséges személy vizelete tartalmaz nagy mennyiségű acetont, mindenképpen további vizsgálatra lesz szüksége, mert ez cukorbetegség indulását is jelezheti. Amennyiben a vizeletben megjelenő aceton mellett magas vér- és vizeletcukor értékek is igazolódnak a kivizsgálás során, az súlyos anyagcsere felborulást jelez – figyelmeztet a doktornő.

A ketonúria (azaz, ha a vizeletben a ketontestek ürítése megnő) leginkább 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető tartós stressz, gyakori megerőltető testmozgás, hipertireózis, alkoholizmus és terhesség esetén is – ismerteti a szakember.

A gyógyszerészet szíve a gyógyszertárban dobog

2024. március 17.



A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) egyike a 12 hivatásrendi köztestületnek, s mint ilyen, kötelessége, hogy a gyógyszerészi hivatás egészének szakmai, etikai, gazdasági és szociális érdekeit képviselje, és mindezt a közérdekkel összhangban, a társadalom – és kiemelten a betegek – jogos érdekeinek mentén érvényesítse.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara 10 pontban fektette le azokat az alapvetéseket, amelyek mentén kívánja kifejteni a tevékenységét. A betegekkel kapcsolatos többek között így szól:

„A­ gyógyszerészet ­egyszerre ­tartozik­ a­ gazdálkodó­ és ­a ­segítő­ hivatások ­közé;­ egyszerre vagyunk ­tagjai ­a ­gyógyszerpiaci­ ellátási és ­az egészségügyi ­értékláncnak. ­Gazdasági ­tevékenységünk ­során ­sem ­feledhetjük,­ hogy ­a ­legfőbb­ érték ­a­ beteg ­üdve, ­amit csak ­betegeink objektív­ érdekeinek­ figyelembevételével,­ megfelelő­ felkészültséggel ­és­ empátiával­ képviselhetünk ­hitelesen. ­A két ­értéklánc ­közötti egyensúly­ feltételeinek­ megteremtése ­és ­fenntartása ­közös ­feladata­ a ­közhatalom ­gyakorlóinak ­és­ a­ kamarának.”