Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Zsíranyagcsere-zavarok gyermekkorban

Érdekességek2021. szeptember 29.

Fotó: 123rf.com

A szülők és nagyszülők felelőssége a bölcsődei, óvodai, iskolai étkeztetés mellett meghatározó egy gyermek egészségének megőrzésében. Nagyon fontos ugyanis, hogy gyermekeinknek, unokáinknak milyen minőségű, illetve mennyiségű táplálékot adunk.

Egy gyermek szervezetében a zsíranyagcsere zavarai már születés utáni növekedés kezdetétől a növekedés befejezéséig megtalálhatók. Egyes zavarok ritkán fordulnak elô, mint például a zsírsav-oxidáció zavarai, vagy még ritkább egy enzimmûködési hiány, vagy a szérumban rendkívül alacsony nagy sûrûségû lipoprotein (HDL-) koleszterinszinttel (ez az úgynevezett jó koleszterin) járó kórképek.

Más zavarok lényegesen gyakoribbak, mint például a szérum koleszterinszint és/vagy a szérum trigliceridszint emelkedésével járó kórképek, melyek közül a genetikailag jól meghatározott öröklött magas koleszterinszint-betegség (hiperkoleszterinémia) heterozigóta formája. Ezek a gyermekgyógyászati betegségek a késôbbiekben az érelmeszesedés és következményeinek az akut szívizominfarktusnak, az agyvérzésnek, az érszûkületnek vethetik meg az alapját.

A szérum összkoleszterinszint emelkedése elsôdleges, illetve másodlagos okokból egyaránt létrejöhet. A pajzsmirigy csökkent mûködése, a máj különbözô betegségei, egyes vesebetegségek, valamint különbözô autoimmun betegségek és a cukorbetegség egyaránt okozhatnak másodlagosan magas szérum összkoleszterinszintet. Elsôdleges emelkedés fôleg öröklött hiperkoleszterinémia, illetve öröklött kombinált hiperlipémia következtében jön létre.

Az öröklött hiperkoleszterinémia genetikailag is jól definiált betegség, ami lehetetlenné teszi a szérumban szállított koleszterin érfalsejtekbe történô megfelelô mértékû bejutását. A betegség homozigóta formája rendkívül ritka. A szérum összkoleszterinszintje rendszerint kezelés nélkül meghaladja a 20 mmol/l-t, gyakran látható az inak felett duzzanatok (zsírdaganatok), a szemek körül mély aláárkoltság és jellegzetes elváltozás. A betegeknél korábban még a felnôtt életkor elôtt jelentkezett akut szívizominfarktus.


A heterozigóta öröklött hiperkoleszterinémia lényegesen gyakoribb. A szérum összkoleszterinszint gyermekkorban is elérheti a 10–11 mmol/l-es értéket. Tévedés azt hinni, hogy a betegségben szenvedô gyermekek, illetve serdülôk kövérek. Általában sovány sápadt aláárkolt szemû gyermekeket látunk. A növekedés befejezése után fiatal felnôttkorban következhet be akut szívizominfarktus. A betegség felkutatása nem könnyû, mivel gyakorlatilag tünetmentes.

Fotó: 123rf.com

Gyógyszeres kezelésként a legutóbbi évtized megfigyelései szerint fordult a figyelem a sztatinok alkalmazása felé. Fél évig tartó alkalmazás során lovastatin, sinvastatin és atorvastatin esetében sem észleltek lényeges mellékhatást és a szérum összkoleszterinszint mintegy felére, azaz a normál határokon belülre csökkent. A sztatinok gyermek- és serdülôkori adása igen nagy körültekintést igényel. A gyermekkori alkalmazást 6 éves kor elôtt csak rendkívül ritka esetben lehet elkezdeni. A vérképet, a májfunkciót elôször kéthetente, majd havonta ajánlatos ellenôrizni. A cél, hogy a növekedés befejezôdése után fiatal felnôttkorban ne alakuljon ki az egyébként a betegség során kialakuló érelmeszesedéses csomó a megfelelô kezeléssel a szérum koleszterinszintet a normál értékhatárokon belül tartva elérhetô.

Az öröklött kombinált magas zsírszint a vérben (hiperlipémia) egyik tünete a szérum összkoleszterinszint, másik tünete a szérum össztrigliceridszint emelkedése. Ez utóbbi növekedhet bizonyos gyógyszerek (például a gyermekek túlzott mozgáskényszere esetén adott szerek) szedése, elhízás, illetve metabolikus szindróma, valamint máj- és immunbetegségek következtében is. Az emelkedett trigliceridszint következménye lehet a gyermekkorban kifejlôdô hasnyálmirigy-gyulladás is. A hipertrigliceridémiás gyermekek és serdülôk általában elhízottak és 5–10% súlycsökkenés gyakran a szérum trigliceridszint normalizálódásához vezethet.

Fotó: 123rf.com

Az említettek miatt az elsôdleges kezelés minden esetben a diétás és mozgáskezelés, mely utóbbi nélkül tartós eredményt ebben az életkorban gyakorlatilag lehetetlen elérni. A diéta alapja a só, zsír és finomított cukorszegény étrend, amiben fô szerepet a zöldség és gyümölcs, valamint a zsírszegény joghurt készítmények alkalmazása játszik. A mozgásformák megválasztásánál vigyázni kell az alsó végtag ízületei túlterhelésének lehetôségére, így a legkevésbé a monoton futás ajánlható. Míg a tánc, a labdajáték, az atlétika több ága, valamint a megfelelô sebességbeállítással történô kerékpározás jelentôs eredményt hozhat. A hangsúly a mindennapi mozgáson van.

Gyermek- és serdülôkorban a felnôttkorban alkalmazott gyógyszerekkel nincs megfelelô tapasztalat. Egyesek a halolajkapszulák alkalmazását ajánlották jó eredménnyel.

Nagyon sok hipertrigliceridémiás serdülôbôl lesz beteg fiatal felnôtt. Különösen jelentôs azok száma, akiknél a hipertrigliceridémia gyermek- és serdülôkorban magas vérnyomással és szénhidrátanyagcsere-zavarral (magas vércukorszint, illetve inzulinrezisztencia) társul. Ilyen gyermekekkel már 3 éves kortól találkozhatunk. Megfelelô ellátásuk a fiatal felnôttkor számos betegségének megelôzését segíti elô.

Fotó: 123rf.com

A család – szülôk, nagyszülôk –, az iskola, a házi gyermekorvosok, védônôk, valamint bizonyos esetekben a testnevelôk együttmûködése biztosíthatja a zsíranyagcsere-beteg gyermekek és serdülôk idôben történô felkutatását és megfelelô kezelését. Gyermekkorban és serdülôkorban minden centiméter növekedést az érrendszer teljes átalakulása kísér, tehát ebben az életkorban a beavatkozás sikere a felnôttkorban kezdett beavatkozás sikerénél jóval nagyobb lehet.

Dr. Zalai Károly


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket