„Télen csak úgy rakódnak rám a kilók...” - 1. rész
Érdekességek2017. január 21.
Minden évben megfogadjuk, hogy nem szedünk fel plusz kilókat a novembertől márciusig terjedő időszakban.De általában az ellenkezője történik - és nemcsak az év végi ünnepek túlzó táplálkozási szokásai, hanem maga a téli időjárás is okozója a hízásnak. Hiszen zord időben sokkal kevesebbet mozgunk a szabadban, rosszabb a kedélyállapotunk, és több finomsággal „vigasztaljuk” magunkat. Mindezek miatt persze mind gyorsabban rakódik ránk a felesleg. Ne hagyjuk, hogy így legyen!
Szürke, hideg idő, csípős szél, sokszor jeges eső/hó kíséretében. Minél zordabbá válik az időjárás, annál hajlamosabbak vagyunk megengedni magunknak, hogy finom ételekben, nassolásban keressünk „vigaszt”. A téli időszakban jobban vágyunk az édességre is, hiszen akár egy csésze forró csokoládé süteménnyel nagymértékben felmelegítheti testünket-lelkünket. Amellett az év vége felé gyakrabban járunk étterembe, szervezünk baráti, családi összejöveteleket is, terített asztal mellett. Minderre azt szoktuk felhozni „mentségnek”, hogy a hidegben szervezetünknek több energiára van szüksége.
Ez az érvelés nem egészen helytálló – akkor lenne az, ha nem tartózkodnánk szinte egész nap túlfűtött helyiségekben, nem autóval járnánk, vagy nem a tömegközlekedést vennénk folyton igénybe - még a közeli munkahelyre való eljutás céljából is -, és következésképp többet mozognánk a friss, hideg levegőn.
Amikor a hideg, komor idő a hangulatunk romlása mellett a súlyunknak is rosszat tesz
Az alacsony hőmérséklet, a napfényes napok számának csökkenése kihat kedélyállapotunkra is – hajlamosabbak vagyunk a depresszióra. Hiszen a hidegben, borús ég alatt egyre többet vagyunk „bezárva”, azután korán sötétedik, így a téli hónapokban szemünk retinája (recehártyája) nem érzékel elég fényt, ami befolyásolja többek közt a jó közérzetért „felelős” szerotonin és az alvás-ébrenlét ciklusát szabályozó melatonin hormon termelődését. Egyesek a sötét napokban azt is érzékelik, hogy „lelassulnak” mind fizikai, mind pedig pszichikai tekintetben.
Ez utóbbi megjelenhet szezonális depresszió, vagy egyszerűen csak érzelmi ingadozás formájában.
Ha tehetjük, otthon ülünk a legtöbbet, hiába a sok figyelemfelhívás a testmozgás jelentőségére télen is. Azután a rossz idő okozta mélabút gyakori evéssel kompenzáljuk, amikor is előnyben részesítjük a nehéz, „téli”, vagy cukros ételeket. E tényezők együttesen nagy „veszedelmet” jelentenek vonalainkra nézve.
A kedvenc ételek „veszélyei”
Általában kisebb-nagyobb mértékben, de szinte minden évben rakódnak ránk felesleges kilók a téli időszakban, amikor jobban vágyunk a kalóriadús ételekre. Nyáron fordított a tendencia: inkább a saláták, gyümölcsök, a könnyű ételek felé fordulunk.
A fő probléma az, hogy a legtöbbször nem tudjuk visszanyerni korábbi (nyári) súlyunkat a hideg évszak elmúltával. Ezért fontos, hogy ne hagyjuk felhalmozódni a kilókat szinte mindig a hideg hónapokban. Ennek egyik módja, hogy folytonosan ne „jutalmazzuk meg” magunkat kedvenc ételeinkkel, és az ünnepi összejöveteleket se használjuk ki azok túlzott fogyasztására.
forrás: Patika Magazin