Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Jóga

Test és lélek harmóniája! Válj azzá, aki lehetnél!

Test és lélek harmóniája! Válj azzá, aki lehetnél!

Mottó:

„Aki meghallja a Lélek zenéjét, jól játszik az élet hangszerén.”

                                                                             (Szvámi Sivananda)

 

Jogosan vetődhet fel az olvasóban a kérdés:

Miért foglalkozik  egy patika honlapja a jógával?

Megpróbáljuk röviden összefoglalni:

A patikában kapható gyógyszerek, a betegségek gyógyítására, a tünetek enyhítésére vagy megelőzésre szolgálnak. Vitathatatlanul az emberiség nagy vívmányai, hiszen napjainkban általuk sok-sok életet lehet megmenteni, súlyos betegségek tüneteit elviselhetőbbé tenni vagy magát a betegséget gyógyítani. De nem szabad megfeledkeznünk a  gyógyszerhatástan egyik – talán legfőbb -  alaptételéről: nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül. Ezért mindig mérlegelni kell, hogy valóban szükség van-e a használni kívánt gyógyszerre. Mindannyiunk érdeke, hogy a helyes döntést szakember – orvos, gyógyszerész - hozza meg. Ezért tiltakoznunk kell minden fórumon a gyógyszertáron kívüli, gyógyszerész nélküli gyógyszerárusítás és a recept nélkül kapható gyógyszerek egyre növekvő száma ellen, mert ez nem a gyógyulás esélyét növeli, hanem a mellékhatások, félrekezelések miatti újabb megbetegedések számát. Át kell látnunk a pénzorientált megtévesztés és félrevezetés ködén. Ha megbetegszünk, józan ésszel forduljunk orvoshoz, gyógyszerészhez és igyekezzünk mi magunk is mindent megtenni gyógyulásunk érdekében és még akkor vigyázni egészségünkre, amikor még van mire. Ennek egyik kiváló eszköze a jóga.

 

A jóga  az élet tudománya. Egy olyan tudomány, mely mindenki számára hozzáférhető, elsajátítható. Nem igényel drága felszereléseket és minden útmutatást megad, amelyekkel testünket, szellemünket és lelkünket egészségesen, épen és harmonikusan  tarthatjuk, betegségeinket gyógyíthatjuk. Sok ezer éves ősi tudás csiszolódott évszázadokon át és csiszolódik napjainkban is és mint ilyen, igen kiforrt tudásanyag áll rendelkezésünkre, csak élnünk kell vele.

A jóga mindennapi életünk részévé válva az élet egyik nagy - ha nem a legnagyobb - ajándékát adja nekünk: megadja az önmegvalósítás a kiteljesedés lehetőségét, segít testileg, lelkileg, szellemileg olyanná válni, amilyenek lehetnénk.

A  hely, melyet jó szívvel ajánlunk, hisz mi is itt lettünk jógaoktatók:

Néhány bölcsesség, mely közelebb visz a jógához:

„A jóga megerősíti az embert, megszabadítja Őt a betegségektől, egész lényét könnyűvé varázsolja.”

„ A lélek, mely az érzékek világában mozog, ugyanakkor harmóniában tartja az érzékeket… nyugalomra lel a csendességben.”

                                                                                                                   (Hatha Jóga Pradipika)



hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).