Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A csúcstechnológiás térdprotézisműtét csak a kezdet

Érdekességek2025. április 26.

Fotó: sweettomato © 123RF.com

Elindult a robotasszisztált sebészet a Budai Egészségközpontban

Lényegesen kevesebb fájdalmat, alacsonyabb szövődmény-kockázatot és még nagyobb betegelégedettséget biztosíthat a robotika, a mesterséges intelligencia alkalmazása a protézissebészetben. Az ultramodern robotrendszerek nemcsak az ízületi kopások műtéti kezelését képesek forradalmasítani a Budai Egészségközpont specialistái szerint, hamarosan nagy változást hozhatnak az ortopédsebészet egyéb területein is.

Az ízületi kopások kezelésének felépítése egy lépcsőzetes rendszer szerint történik, amelynek az utolsó állomása a protézisműtét. Mindig a legkevésbé drasztikus, de még hatékony megoldással indít a terápia során az ortopéd szakorvos, majd, ha már a gyógyszer, az injekció, a fiziko- és a lökéshullámterápia sem hoz enyhülést a panaszok kapcsán, akkor szóba kerül a sebészi beavatkozás, azaz a protézisbeültetés.

A legjobb eredmény ilyenkor úgy érhető el, ha olyan implantátumot kap a beteg, ami a saját anatómiájához, élettani mozgástengelyéhez a leginkább közelít. Értelemszerűen minél jobban hasonlít a műtét utáni állapot a korábbi ízületi működéshez, mozgásszabadsághoz, és minél kevesebb panasz jelentkezik a későbbiekben, a beteg annál elégedettebb.

Magas műtétszám Jelenleg körülbelül 12-15 ezer csípőprotézis-, és 8 ezer térdprotézisműtétet végeznek évente hazánkban. A magas szám főbb okai: a túlsúly, a mozgásszegény életmód és az idősödő társadalom.

„Mintha ez eredeti, egészséges ízületét kapná vissza”

Az egyik legjelentősebb ortopédsebészeti múltú magánegészségügyi intézményben, a Budai Egészségközpontban első lépésként térdprotézis beültetésnél alkalmazzák a robottechnológiát.


A hagyományos protézis-beültetésnél kétirányú röntgennel, esetleg MRI- vagy CT-felvétellel dolgoztunk, amelyek mind kétdimenziós képek. A robotasszisztált térdprotézisműtétnél ezzel szemben egy háromdimenziós modellt készítünk a térdről, amellyel sokkal jobban visszaadható a térd egyedisége. Figyelembe vesszük a szalagok stabilitását és a térd mozgását, majd ezek alapján alakítunk ki egy műtéti tervet, amely lehetővé teszi a maximálisan egyénre szabott implantátum-beültetést. A beavatkozás során a sebész végig kontrollálja a folyamatot, a robot az ő kezében van” – foglalja össze az eljárás újszerűségét dr. Németh Tamás ortopédsebész főorvos, a robotasszisztált műtéteket végző team tagja.

A technológia egyik hozzáadott értéke abban rejlik, hogy a robotrendszer a beteg speciális igényeire tökéletesen reagálva többféle dizájn- és tengelyállítási filozófiát képes kivitelezni 0,5 milliméter és 0,5 fok pontosággal. Ez az elképesztő precizitás és személyre szabottság a siker egyik kulcsa.

A másik forradalmi eredmény, hogy nemcsak a mechanikai tengelyeket tartjuk szem előtt, hanem a szalagok mozgásos helyzetét is. Ez alapján úgy tudjuk beültetni a protézist, hogy a szalagfeszülései megegyeznek a műtét előtti paraméterekkel. Így rekonstruálni tudjuk az egészséges, veleszületett szalagállapotot, szalagegyensúlyt” – fejti ki a másik fontos pozitívumot dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD ortopédsebész főorvos, aki szintén része az innovatív technológiával operáló csapatnak.

Mesterséges intelligencia is segít a folyamatban. A robotrendszerrel elvégzett műtéti adatok világszinten egy közös adatbázisba kerülnek, ezek alapján a robotrendszer mesterséges intelligenciája képes tanulni, így idővel egyre jobb megoldási javaslatokkal tudja támogatni a sebészt a tervező munkában és a kivitelezésben.

Összegezve: a robottechnológia alkalmazásának köszönhetően radikálisan csökken a szövődmények esélye (nő a betegbiztonság), kevesebb fájdalommal jár a műtét, jelentősen lerövidül a felépülési időszak, és így lényegesen hamarabb térhet vissza a megszokott életviteléhez a beteg.

Nem árt, ha van biztos alap: többéves ortopédsebészeti háttér és motivált, jól képzett szakmai team

A Budai Egészségközpontban több évtizede végeznek műtéteket, és 5 éve létezik a privát fekvőbeteg osztály, amely több szakmával indult. Ezek közül is a legdinamikusabban az ortopédia fejlődik, amelynek mindhárom ága, az artroszkópos sportsebészet, a gerincsebészet és a protetika is évről évre organikusan növekedett.

A protetikában az egyik legjelentősebb mérföldkő a 2024-es évhez köthető, amikor megalakult a térd- és csípőprotézis fókuszú revíziós centrumunk. Ugyanebben az évben újabb fordulóponthoz érkeztünk: intézményünk beszerezte a jelenleg elérhető legmodernebb robotrendszert, a Smith&Nephew cég CORI robotját, amely egy navigációs és egyben kivitelező eszköz” – tekintett vissza dr. Hidas Péter PhD ortopéd-sportsebész főorvos, osztályvezető az elmúlt időszak fontosabb állomásaira.

A magánkórházban már 5 sebész tette le a robotasszisztált műtétek elvégzéséhez szükséges licensz vizsgát, és a jövőben további protetikai műtétet végző sebészek is a csatlakoznak majd az innovatív projekthez.

A robottechnológia térnyerése megállíthatatlan, új korszakot nyitott az ortopédsebészetben. A térprotézis-beültetés csak az első szakasz ebben a folyamatban. Idén a magánkórházban elérhető lesz a csípőprotézis-műtéteknél is a robotasszisztált eljárás, és a szoftverfejlesztések révén hamarosan többek között az elülső keresztszalagpótlásnál, a tengelykorrekciónál és a porcfelszín-kezelésekben is helyet kap. Mindemellett – az organikus fejlődés részeként – hamarosan a zászlóshajónak számító gerincsebészetben is alkalmazzák majd a specialisták az innovatív robotrendszert.

Nézze meg a videót, amelyből az operációkat végző orvosoktól megtudhatja, hogy mi a különlegessége a robotasszisztált műtétnek, hogyan teszi lehetővé az ultraprecíz rendszer az egyedi protézisbeültetést a páciens saját anatómiai adottságait alapul véve.

 

forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Magyarországon legalább 1,4 millió embert érint, és még szavunk sincs rá!

2025. április 16.

Aktív, tudatos öregedés mint lehetőség és válasz az ageizmusra

A magyar társadalom egyre öregszik és nincs felkészülve erre a folyamatra. Az 50 év felettiek aránya már most meghaladja a 40 százalékot, többségük azonban nem tudja, hogyan maradjon aktív a nyugdíjaskor előtt és azután is, és hogyan öregedjen egészségesen. A magyarok kétharmada szerint az egészségügyi problémák az idősödés óhatatlan velejárói. Az 50-69 évesek fele gondolt már magára úgy, hogy túl idős bizonyos tevékenységekhez, és több mint harmaduk nem is vágott bele valami újba a korával kapcsolatos aggodalmak miatt – derült ki a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány és a Haleon közös kutatásából. Szakértők szerint az öngondoskodás-szemléletű hozzáállás támogatná az egészség megőrzését és segítene megkérdőjelezni az öregedéssel kapcsolatos sztereotípiákat.

A 50 év felettiek aránya Magyarországon már meghaladja a 40%-ot. Szakértők szerint 2030-ra minden 3. magyar munkavállaló 55 év feletti lesz. Bár az 50–69 évesek többsége még aktívan dolgozik, és elvárás velük szemben, hogy továbbra is tevékenyek maradjanak, a legtöbbjüknek nincs erre mintája. Mint ahogyan arra sem, hogyan gondolkodjanak pozitívan az idő múlásáról.



A magyar lakosság öregedéssel kapcsolatos attitűdjét és az életkorral kapcsolatos negatív előítéletek (ageizmus) magyarországi hatásait vizsgálta egy friss, reprezentatív felmérés, melyet a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány (HCAF) és a Haleon egészségügyi vállalat felkérésére a Medián végzett 2024. decemberében[1].


[1] Adatfelvétel: telefonos interjúk 2024 decemberében. Minta: A 800 főből álló országos reprezentatív mintát kiegészítették egy 400 fős, az 50-69 éves korosztályt célzó mintával. Az alapmintából és a kiegészítő mintából álló 50-69 éves korcsoport mintája így összesen 600 főt tartalmazott.

Mikor kezeljük gyógyszeresen az elhízást?

2025. április 16.

Sajnos Magyarországon nagyon szomorú statisztika látott napvilágot. A magyar felnőtt lakosság kétharmada túlsúlyos vagy elhízott.

Az adatokban még elkeserítőbb, hogy egyre inkább a fiatalabb korosztály felé csúszunk el.
Maga az elhízás betegség, melyet kezelni szükséges.

Miért indokolt az elhízást kezelni?

Az elhízás számos idült megbetegedéshez vezethet, a leggyakoribbakat kiemelve:


magas vérnyomás,
2-es típusú cukorbetegség,
szív-ér rendszeri megbetegedések,
vizelettartási problémák,
teherviselő nagyízületi problémák,
daganatos megbetegedések,
emésztési problémák,
alvásproblémák.



Az elhízott betegek élete 3–10 évvel rövidül meg.

Mikor javasolt az elhízást gyógyszerrel kezelni?

Az elhízás foka különböző mértékű lehet. Legáltalánosabb fokmérője a túlsúlynak a BMI, vagyis a testtömegindex. a testsúlykilogrammot elosztjuk a magasságméter négyzetével. Nem tökéletes, de kiváló arra, hogy elinduljunk a kezelés útján. Pontosabb képet ad, ha van lehetőség testösszetétel-mérést is végezni, mely jelzi a testzsírszázalékot és a zsigeri zsír arányát is. Például a 35-ös BMI egy 165 cm magasságú nő esetén 95 kg-ot jelent, vagyis láthatjuk, nem extrém súlyokról beszélünk.

Ha testsúlyfüggő társbetegség is fennáll, akkor túlsúlyban (27 feletti bmi esetén) az életmód-terápia mellé (mely kalóriaszegény étrendből és rendszeres testmozgásból áll) gyógyszeres kezelés is javasolt.


30-nál magasabb BMI esetén – meglévő egyéb egészségügyi betegségek nélkül is – az elhízás gyógyszeres kezelést igényel.

Ki kezelje az elhízott beteget?

A beteg számára egy komoly, összehangolt csapatmunka hozza a legjobb eredményt. Orvos-dietetikus-gyógytornász-pszichológus a beteggel együtt a leghatékonyabb. A belgyógyász, a diabetológus, az endokrinológus vagy az obezitológus szakorvos az indokolt vérvizsgálatok elvégzése, az egyéni kórelőzmény és belgyógyászati státusz felvétele után a legoptimálisabb, testsúlycsökkentést segítő gyógyszeres kezelést javasolja. A dietetikus az egyénre szabott étrend kialakításával és a táplálkozási tanácsadással segíti a fogyni vágyókat. A gyógytornász a helyesen kivitelezett tornagyakorlatokat megtanítja és megtervezi a mozgásprogramot, miután felmérte az illető fizikális állapotát, ízületeinek mozgástartományát. Gyakran lelki okai is vannak a túlevésnek, a mentális egészségünk védelme is ugyanolyan fontos, ezért pszichológiai foglalkozásokkal is támogatás nyújtható.

Édes-savanyú szósz kínai kellel és sonkával

2025. április 15.

A kínai ételek egyik legismertebb stílusa az édes-savanyú ízhatás. Mielőtt a konyhába vonulunk megfőzni, előbb irány a kínai élelmiszerbolt és a piac!

Hozzávalók:
1 közepes kínai kel,
10 dkg sonka,
1 köz. hagyma,
fél-fél zöld és piros húsú paprika, 
3-4 szem szárított gomba (tongu v. shitake) 
1 dl tyúkhúsleves (lehet kockából is)
4 ek. ecet,
1 ek. szójaszósz,
1 kis paradicsom püré
1 ek méz,
cukor, csilli szósz, olaj, keményítő, izlés szerint.

Elkészítés:
Felaprítjuk a kínai kelt a wokban vagy serpenyőben megpirítjuk. A kis kockára vágott sonkát tesszük bele leőször, majd a nagyobb kockára vágott hagymát és paprikát a sonkához adjuk, és együtt pirítjuk. Hozzáadjuk a felaprított és beáztatott gombát.

A tyúkhúslevesbe belekeverjük a paradicsom pürét,  a szójaszószt, a mézet és a sót, az ecetet, majd a kellel együtt az edénybe öntjük, és még pár percig pároljuk. Sűrítjük a keményítővel, majd cukorral és csillivel izesítjük.